2021’de Storytel’de En Çok Dinlenen Kitaplar

Kütüphanesi sürekli olarak yeni yazarlarla zenginleştirilen Storytel, ardımızda bıraktığımız yılda da eşsiz eserler ve seslendirme sanatçılarıyla evine konuk oldu. 2021 yılının en çok dinlenen kitapları listemizde, Ben Kirke, Camdaki Kız ve Sapiens: Hayvanlardan İnsanlara başta olmak üzere yılın en çok ilgi çeken eserleri bulunuyor. 2021’de en çok dinlenen kitaplar arasında henüz dinlemediklerin varsa yazımızı okuduktan sonra hemen başla. 

Ben, Kirke – Madeline Miller

Yüreklerimizde gerçekte ne olduğu bilinseydi kaçımız affedilirdi?

Damla Sönmez’in seslendirmesiyle.

ben_kirke

Amerikalı roman yazarı Madeline Miller, Ben, Kirke’de mitolojik karakterlerin hikayelerini farklı bir yorumla sunuyor. Oldukça akıcı bir dille yazılan eserde hikaye kurgusu, Yunan mitolojisindeki büyücü tanrıça Kirke üzerinden oluşturulmuş. Fantastik romanlara meraklı mitoloji severler macera dolu ve bir o kadar da düşündürücü bu hikaye ile edebiyata doyacaklar.

Camdaki Kız – Gülseren Budayıcıoğlu

Zeyno Burcu Temel’in seslendirmesiyle.

camdaki kiz

Kitaplarını televizyon dizisi olarak görmeye alıştığımız psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu’nun Camdaki Kız eseri 2021’de en çok dinlenen kitaplar arasında. Kitaplarında gerçek hasta hikayelerinden esinlenen Budayıcıoğlu Camdaki Kızda bize Halan ve Hayri’nin hikayesini bir psikiyatristin gözünden anlatıyor. Özellikle kader motifi ve bilinçdışı kavramları üzerinden çözümlemeler yapan Budayıcıoğlu, bu eserinde de çocukluk travmalarının kaderimiz üzerindeki kaçınılmaz etkisine işaret ediyor.

Sapiens: Hayvanlardan Tanrılara – Yuval Noah Harari

Tilbe Saran’ın seslendirmesiyle.

sapiens

Yuval Noah Harari bu eserinde, tarihsel veya biyolojik bir yaklaşım yerine insanlığın izini sürmek üzere Bilişsel Devrim’i baz alarak yola başlıyor. Harari, Bilişsel Devrim’den sonra Tarım devrimi, İnsanlığın Birleşmesi ve Bilim devrimi olarak insanlık tarihini dört aşamada ele alıyor. Yuval Noah Harar’nini tüm dünyada ses getiren kitabı Sapiens: Hayvanlardan Tanrılara ile evrim, din,  bilim, kültür ve insanın anlam arayışına, insanın durumuna dair temel sorulara anlaşılır ve akıcı bir dille cevaplar vermeye çalışıyor. 

1984 – George Orwell

Yetkin Dikinciler’in seslendirmesiyle.

1984

George Orwell’ın en başarılı distopyalar arasına girmeyi başaran eseri 1984, günümüzde hala popülerliğini korumaya devam ediyor. Sovyet Rusya’nın totaliter sosyalist rejimine karşı esaslı bir eleştiri niteliğindeki eser, eleştirmenlerce günümüz dünyasına dair çarpıcı öngörüler de içermektedir. Big Brother’ın yönetiminde, yasak ve korku dolu bir ortamda duyarsızlaşan insanların tek tipleşmeye mahkum olduğu ve insanı gerçekten insan yapan niteliklere yabancılaştığı bir dünyadır 1984’ün Okyanusyası.

Denemeler – Montaigne

Bir amaca bağlanmayan ruh, yolunu kaybeder. Çünkü her yerde olmak hiçbir yerde olmamaktır.

Barış Özcan’ın seslendirmesiyle

denemeler

Deneme türünün öncülerinden düşünür Montaigne’in Denemeler eseri 107 makaleden oluşuyor. Montaigne, hayatının en zorlu zamanlarında yazmaya başladığı eserini ölene kadar yazmaya devam etti. Hayatını ‘kendini tanı’ düsturu üzerine kuran bir yazar olarak insana ve yaşama dair sorgulamalarını oldukça yalın bir dille aktarmış.

Akhilleus’un Şarkısı – Madeline Miller

Oysa her zaman yürekten gelen şeyleri söylemek de bir tür deha değil midir?

Kubilay QB Tunçer’in seslendirmesiyle.

akhilleusun_sarkisi

2012 Orange En İyi Roman Ödüllü Akhilleus’un Şarkısı, Homeros’un İlyada’sının yazarın gözünden bambaşka ancak oldukça sürükleyici bir yorumu. Fakat bu sefer hikaye Akhilleus’un yakın arkadaşı Patroklos’un gözünden anlatılıyor. Oldukça akıcı ve şairane bir dille kaleme alınan eseri tamamlamak yazarın tam on yılını almış. 

Şeker Portakalı – José Mauro De Vasconcelos

Masalın nerede bittiğini, hayatın nerede başladığını fark edemiyorum. Bazen suratıma garip bakıyorlar, o zaman uyanır gibi oluyorum.

Mert Fırat’ın seslendirmesiyle.

seker_portakali

Zezé’nin hüzünlü ve bir o kadar da düşündürücü hikayesi bir çocuk kitabı olmanın çok daha ötesinde. Brezilya edebiyatının klasiklerinden Şeker Portakalı’nda Zezé’nin yoksulluğa ve acı dolu yaşantısına rağmen umut ve sevgi dolu kalbi ile tanışıyoruz. 

Ayna Merdiven – Ferhan Şensoy

Okan Bayülgen’in seslendirmesiyle.

ayna_merdiven

Oyuncu ve yazar Ferhan Şensoy’un kısa hikayelerinden oluşan 2021’de en çok dinlenen kitaplar arasında olan eseri Ayna Merdiven, yazarın şahsına münhasır üslubunu yansıttığı kitaplarından. Ferhan Şensoy’un sevenlerinin çok iyi bildiği esprileriyle eğlenceli bir anlatıma sahip olan kitap aslında Şensoy’un daha önce dergilerde yayınlanan hikayelerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş.

Outliers (Çizginin Dışındakiler) Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur – Malcolm Gladwell 

Barış Özcan’ın seslendirmesiyle.

outliers

Birçoğumuzun merak ettiği bir soru: Bazı insanlar neden daha başarılıdır? Başarının bir sırrı var mıdır? Zeka veya hırs? Malcolm Gladwell, başarının belirli faktörlere bağlı olduğunu ve başarılı olanların esasen en parlak zekaya sahip olmadıklarını söylüyor. Gladwell, kitap boyunca birçok örnekle, başarılı olacak fırsatı edinen ve bu fırsatı değerlendirilebilecek cesarete sahip insanların başarılı olabildiğinin altını çiziyor.

Bir Dinozorun Anıları – Mina Urgan

Işıl Yücesoy’un seslendirmesiyle.

bir_dinozorun_anilari

İngiliz edebiyatı profesörü, çevirmen ve yazar Mina Urgan’ın anılarını topladığı eseri Bir Dinozorun Anıları. Halide Edip ve Necip Fazıl gibi Türk Edebiyatı’nın tanınmış birçok ismini, hatta Mustafa Kemal Atatürk’ü bile sığdırdığı anıları oldukça merak uyandırıcı bir anlatım ve yalın bir dille kaleme alınmış. Anılarını anlatırken hayat görüşünü ve siyasi duruşunu çekinmeden dile getiren Urgan’ın samimi otobiyografisi size anlattığı dönemleri gerçekten yaşıyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

Gitmeli miyim Kalmalı mıyım – Hakan Mengüç 

Gökhan Erciş’in seslendirmesiyle.

gitmelimiyim

Gitmeli miyim Kalmalı mıyım, narsizmin hüküm sürdüğü ilişkilerin analizini yapmaya çalışan hem roman hem de bir nevi eleştiri kitabı. 2021’de en çok dinlenen kitaplar arasında olan kitabın konusu ana karakterleri Aleyna ve Ertan üzerinden, hırsları uğruna kendilerine bir yaşam seçen insanların çevrelerinde bulunanlar üzerindeki etkileri akıcı bir dille anlatılmış. 

Kayıp Tanrılar Ülkesi – Ahmet Ümit

Tutkusunun esiri olmuş insanların, karşısındakine zarar vermek için yapmayacağı kötülük yoktur.

Gürsu Gür’ün seslendirmesiyle.

kayip_tanrilar

Polisiye türünde kitaplarıyla ünlü Ahmet Ümit’in polisiyeyi, arkeoloji ve mitoloji ile buluşturun eseri Kayıp Tanrılar Ülkesi sizi Almanya’dan Ege’ye uzanan bir maceraya çağırıyor. Yunan mitolojisi, Neo Naziler, göçmenlik ve cinayet gibi öğeleri bir arada bulunduran kitap en ince detaylarına kadar ustaca kurgulanmış.   

Balıkçı ve Oğlu, Zülfü Livaneli

Çetin Tekindor’un seslendirmesiyle.

balikci_ve_oglu

Zülfü Livaneli’nin yeni romanı Balıkçı ve Oğlu, Hemingway tutkunu olan yazarın hep yazmak istediği denizle ilgili romanı. Kitabın hikayesi ise balıkçılık yapan Mustafa isimli bir gencin, denizden Afgan bir bebeği kurtarması ekseninde ilerliyor. Eser boyunca bu hikaye üzerinden göçmenlik, çevre sorunları ve siyasi yozlaşma gibi konulara değiniliyor.

Tehlikeli Oyunlar – Oğuz Atay

Erdem Akakçe’nin seslendirmesiyle.

tehlikeli_oyunlar

Tehlikeli Oyunlar, modern dünyada bireyin yalnızlığı ve toplumsal yabancılaşma gibi temalar etrafında şekillenen eserler kaleme alınan Oğuz Atay’ın ikinci romanı. Eserleri postmodern edebiyat kapsamında değerlendirilen Atay, bu romanın kahramanı Hikmet’i de tıpkı Tutunamayanlar’ın kahramanı Selim gibi, uyum sorunları yaşayan aykırı bir kişilik olarak çizer. Hayalle gerçeğin birbirine karıştığı kurguda, hayatla baş etmek için oyun kozunu kullanan Hikmet’in hikayesini dinliyoruz.

İnsan Olmak – Engin Geçtan

Çünkü bir insana değer vermek, onun gerçeklerini anlamaya çalışmak ve onu olduğu gibi benimseyebilmektir.

Tilbe Saran’ın seslendirmesiyle.

Psikiyatrist ve yazar Engin Geçtan, isminden de anlaşılacağı üzere, kitap boyunca insan olmanın ne olduğunu sorguluyor. Bu sorunun tek bir cevabı olmadığını bilen yazar, konuyu o kadar etraflıca ele alıyor ki bizi içsel bir yolculuğa çıkartıyor.

Var mısın – Doğan Cüceloğlu

Çektiğim hiçbir acı nedensiz değil. Ben onlar sayesinde ‘ben’ oldum.

Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu, Aziz Acar ve Murat Aydın’ın seslendirmeleriyle.

var_misin

Var mısın, Türkiye’nin en etkili figürlerinden psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu’nun Deniz Bayramoğlu ile söyleşisinden oluşuyor. İnsanın anlam arayışı üzerinde duran ve bu eksen doğrultusunda izlekleri işaret eden Cüceloğlu, kendini keşfetmenin ve insanın özüne inmenin önemini vurguluyor.

Kitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın