2022’de Storytel’de En Çok Dinlenen Kitaplar

Arkamızda bıraktığımız 2022 yılında Storytel’de sayısız sesli kitap birçok kişinin ruhunu besledi, bilgisini pekiştirdi ve zihnini dinginleştirdi. Geçtiğimiz yıl Storytel’de en çok dinlenen kitapları sizler için derledik.

Kaplanın Sırtında: İstibdat ve Hürriyet – Zülfü Livaneli

Seslendiren: Mert Fırat

Ya devlet başa ya kuzgun leşe dünyası bu. Kaplanın sırtındayken her buyruğuna uyan o büyük güce egemensin, güçlüsün, mutlusun; ne var ki sırtından indiği anda o kaplan seni pençesine düşmüş zavallı bir gazal gibi parçalar, hiç duraksamaz. Kaplanla birlikte yaşamanın tek koşulu onun efendisi olmaktır; ya efendisindir ya da kurban.

Eserde, Osmanlı imparatorluk tarihinin en tartışmalı padişahlarından II. Abdülhamit’in Yıldız Sarayı’ndaki 396 ayı, yani 33 senelik iktidarı ve ardından gelen sessiz, münzevi Alatini Köşkü zamanları anlatılıyor. Sultanın hayatını edebi bir roman merceğinden anlatan Kaplanın Sırtında: İstibdat ve Hürriyet, tartışmalı kişiliğin siyasi yönüne olduğu kadar psikolojik yönüne de büyüteç tutuyor. Melankolik, kuşkucu ve endişeli biri olan devrik sultanın kişisel eğilimleri, Alafranga (Batı) müziğe, polisiye edebiyata ve marangozluk zanaatına yönelik yoğun tutkusu da konu ediliyor.

Kaplanın Sırtında: İstibdat ve Hürriyet, iktidar kavramını boylu boyunca inceleyen ve tenkit eden bir anlatı. I. Balkan Savaşı’ndan padişahın sürgününe kadar geçen olayları konu edinen roman, kronolojik ve etkileyici bir eser.

Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig

Seslendiren: Sezin Akbaşoğulları

İnsanlar şehir gibiydi. Bazı kötü yönleri var diye bütün şehirlerden nefret etmezdiniz. Sevmediğiniz yanları, birkaç tane tehlikeli ara sokağı ve mahallesi olabilirdi ama bir şehri yaşanır kılan şey iyi yönleriydi.

Bir kütüphaneyi ‘dışarıdaki uygarlıktan kaçıp sığınacağı bir yer’ olarak betimleyen yazar, daha da ileri giderek, yaşam ve ölümün arasında bir kütüphane düşlüyor. Saatin her daim  00:00:00’ı gösterdiği ve her kitapta alternatif bir paralel yaşam senaryosunun bulunduğu bir kütüphane. Yaşadığı acı kayıplar ve bunaltıcı olayların sonucunda intihar eden Nora’nın gerçekten bu yaptığına değip değmediğini anlaması için tasarlanmış dünyalar. Bambaşka meslekleri icra ettiği, bambaşka insanlarla karşılaştığı söz konusu bambaşka hayatları görerek Nora, kırgınlıklarını ve kendi gerçeğini iyice anlamış olacaktır. Ölümün kıyısında duran Nora, artık yaşamın anlam ve değerini yeniden keşfetmeye hazır.

Gece Yarısı Kütüphanesi, teskin edici olmaktan çok, sorgulatıcı ve yeni kavrayışlar edinilmesini sağlayacak bir içeriğe sahip. Her bir sayfada, merak dozunun daha da arttığı kitap, pek çok farklı ters köşeyle okuru sürekli şaşırtıyor. 2020 Goodreads Okur Ödülleri’nde En İyi Kurgu dalında ödül alan eser, okuru, yaşamındaki olasılıklar üzerine düşünmeye sevk ediyor.

Harry Potter Serisi – J. K. Rowling

Seslendiren: Tilbe Saran

Bize aslında kim olduğumuzu gösteren şey, yeteneklerimizden çok seçimlerimizdir.

Harry Potter, 80’den fazla dile tercüme edilen ve dünya üzerinde 500 milyondan fazla satış rakamına sahip olan unutulmaz bir seri. Fantastik temalı bu seri, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda okuyan Harry, Hermione, ve Ron isimli üç kafadarın hikâyelerini anlatıyor. Rowling’in derin hayal gücüyle kaleme aldığı bu fantastik kitap serisiyle mutlaka tanışmak ve seriyi kronolojik olarak takip etmek gerekiyor.

Sofie’nin Dünyası – Jostein Gaarder

Seslendiren: Tilbe Saran

Ama büyük sayıların anlamını abartmamak gerek. Elimize küçük bir taş almak bile yeterli. Evren portakal büyüklüğünde bir taştan ibaret olsaydı, yine aynı derecede kavranılmaz olacaktı. Yine o karışık soruyu soracaktık: Nereden geliyor bu taş?

sofienin dünyası

Sofie’nin tüm yaşamı, 15. yaş gününde posta kutusunda bulduğu ve üzerinde “Kimsin sen?” yazan esrarengiz bir kâğıt parçasıyla değişir. Yalnızca iki kelimelik, basit görünen ama derin bir sorunun peşine düşen Sofie, kısa zaman içinde kendisini felsefi bir serüvenin tam ortasında bulur. Mektuplar gelmeye devam ederken karşısına daha gizemli ve zorlayıcı sorular çıkmaya başlar. Sofie, kendisine eşlik eden felsefe hocası Albert Knox ile Antik Yunan’dan Ortaçağ Avrupa’sına sayısız yere uğrar. Kierkegaard, Platon, Sokrates, Locke, Descartes, Spinoza gibi filozoflarla muhabbet eder ve onların düşünce dünyalarına vakıf olur. Sadece filozoflarla değil, Freud ve Shakespeare gibi insan psikolojisini farklı açılardan çözmeye çalışan kişilerle de tanışır.

Sofie’nin Dünyası, felsefeye giriş tadında, su gibi akıp giden ve kolayca okunan bir kitap. Beyazperde uyarlaması da yapılan ve yayımlandığı günden bu yana 30 milyondan fazla satan eser, her felsefe meraklısının ilgisini çekecek türden. 

Sapiens – Yuval Noah Harari

Seslendiren: Tilbe Saran

İnsanlar ateşi kullanmayı öğrenince hem itaatkar hem de potansiyel olarak sınırsız bir güce kavuşmuş oldular. Kartalların aksine insanlar, bir ateşi ne zaman ve nerede yakabileceklerine karar verebiliyor ve ateşi pek çok farklı amaç için kullanabiliyorlardı. En önemlisiyse ateşin gücü insanın yapısına, vücut biçimine ve gücüne bağlı değildi. Tek bir insan, çakmaktaşıyla veya yanan bir çubukla, birkaç saat içinde koca bir ormanı yakabiliyordu. Ateşin kontrolü daha sonra olacakların habercisiydi.

sapiens

Aşağı yukarı 70 bin yıl önce baş gösteren bilişsel devrim ve onun sonucunda oluşan kültürel uygarlıklar, homo sapiens öyküsünün özetidir. Bu kitapta Harari, son derece anlaşılır bir dille homo sapienslerin yüzbinlerce yıllık savaşlarını, yapıcılıklarını ve yıkıcılıklarını masaya yatırıyor. İnsan canlılarının Neandertal primatlarıyla olan savaşı, tarım hareketleri, ilk topluluklar ve tüm bu sürecin biyolojisi ele alınıyor. Sapiens’te yazar, insanlığın başından geçen dünyasal süreci Bilişsel Devrim, Tarım Devrimi, İnsanoğlunun Birleşmesi ve Bilimsel Devrim olarak dört bölümde ele alıyor.

Antropolojik bir tarih denemesinden öteye geçen Sapiens, son yılların en bilinen kitaplarından biri olmayı başardı. Evrimsel ve toplumsal geçmişi ayrıntılı şekilde anlatan eser, bugüne ve geleceğe ışık tutuyor.

Ben, Kirke – Madeline Miller

Seslendiren: Damla Sönmez

Ama mühürler balmumuna nasıl bastırırsa yüzünü işte öyle zihnime bastırdım, böylece yanımda taşıyabilecektim o yüzü.

Hissettiği aşk yüzünden ücra bir adaya sürgün edilen Kirke, burada kendi benliğini tanıma fırsatı bulur. Görünürde ceza, daha derin kavrayışta ise ödül olan bu ada macerası, Kirke’nin olgunlaşmasının önünü açar.

Normalde Kirke, Odysseia ve Argonautika metinlerinde önemli yere sahip ve büyücülükle ilgilenen bir mitolojik figür. Ben, Kirke‘de ise mitolojik kurmacanın merkezinde yer alan Kirke’nin karakter gelişimini okuyoruz. Bütün bu okuma sürecinde ihtirasın neden olduklarını, savaş gerçeğini ve toplumda kadının imajını da daha iyi anlıyoruz. 

Kayıp Tanrılar Ülkesi – Ahmet Ümit

Seslendiren: Gürsu Gür

Çünkü insan denen mahlukun en önemli niteliklerinden biri unutmaktı. İyiliği de kötülüğü de; acıyı da mutluluğu da; korkuyu da sevinci de unuturlardı. O yüzden aynı hataları tekrarlarlardı.

Başta Cemal olmak üzere, kendini bir dizi maktulün cinayetlerini aydınlatmaya adayan Yıldız, işinde uzman bir polistir. Soru işaretleriyle dolu bu uğurda, Berlin ve Bergama arasında mekik dokuyan Yıldız, önceden kestiremeyeceği bir serüvene atılır. Kayıp Tanrılar Ülkesi, mitoloji ve ideolojilerin iç içe geçtiği temposu yüksek bir polisiye.

Kozmos – Carl Sagan

Seslendiren: Barış Özcan

Uzaya çıkıp evreni inceledik ve karanlık bir galaksinin ücra bir köşesindeki bir yıldızın çevresinde dolanan toz zerreciği üzerinde yaşadığımızı gördük. Uzayın enginliğinde bir zerreciksek, çağların enginliğinde de ancak bir anlık zaman içinde yaşıyoruz demektir.

Carl Sagan tarafından düzenlenen aynı isimli belgeselin kitabı niteliğinde olan Kozmos, eşine ender rastlanır cinsten bir popüler bilim derlemesi. Bilimin en müphem teknik kavramlarını dahi anlaşılır düzeye indirgemeyi başaran Sagan, ortaya bir yaşambilim öyküsü koyuyor. Uzayın ve yeryüzünün en ilgi çekici gerçeklerini basit bir dille aktaran Kozmos, her bilim severin başucu kitabı olmaya aday. 

Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Seslendiren: Şerif Erol

Hayat, düşünceleri tutan bir hapishanedir. İnsan, can sıkıcı bir saç demetidir, ben de akılsız bir robotum.

tutunamayanlar

Yerli edebiyatın en bilinen, deneysel ve karamsar ürünlerinden olan Tutunamayanlar, Selim’in günlükleriyle ilerliyor. Selim’le birlikte ölen Selimlik, bir dünya durumu ve insan varlığı betimlemesini doğuruyor. İnsan gerçekliğinin, bireysel ve varoluşsal özüne inmeyen çalışan Oğuz Atay’ın bu şaheseri, her birinin altı çizilmeye değer cümlelerden oluşuyor.

Varoluşçu ve bireyci temalara sahip olan Tutunamayanlar, modern Türk edebiyatının gözdeleri arasında.

Zengin Baba Yoksul Baba – Robert T. Kiyosaki

Seslendiren: Talha Sayar

Aktif varlık cebine para koyar. Pasif varlık cebinden para çıkarır.

Okul eğitimi gerçekten gerekli mi? Para nasıl kazanılır? Doğru yatırım aracı neleri göz önünde bulundurarak belirlenir? Aile ve refah arasındaki ilişki nedir?

Zengin Baba Yoksul Baba, her okuru maaşlı çalışma matriksinden çekip almayı vadediyor. Yüksek tahsilli fakat yoksul olan öz babası yerine, ortaokul tahsiliyle yetinmesine karşın zengin olan babasını örnek alan Kiyosaki’nin fikirleri size finansal okuryazarlığı aşılayacak.

En İlgi Çekici Kitap ve Romanlar Storytel’de

Her biri hazine niteliğinde olan eserler, 2023 yılında da Storytel kütüphanesine eklenecek. Storytel’de yer alan birbirinden derin, heyecanlı ve sürükleyici kitaplarla bu yıl da senin yılın olacak. Sesli kitapların büyülü dünyasına adım atmak için hemen abone olabilirsin.

E-kitapKitap ÖnerileriOkunması Gereken KitaplarStorytel

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın