23 Nisan İçin Hayal Gücünü Besleyen Çocuk Kitapları Seçkisi

Mustafa Kemal’in hayatı boyunca çok sevdiği çocuklara verdiği en güzel armağan belki de 23 Nisan. Ülkemizde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutladığımız bu özel gün, hem çocukların hem yetişkinlerin özgürlüklerinin değerini tekrar kavramaları için mükemmel bir fırsat aynı zamanda. Türkiye’nin geleceğini kuracak olan bugünün kıymetli çocuklarının ilerde fikri ve vicdanı hür bireyler olmalarına giden yol Atatürk’ün de pek çok kez dediği gibi kitap okumaktan, eğitimli olmaktan geçiyor.

Çocuklar için hazırlanan kitaplar, zengin içerikleriyle çocukların hayal dünyalarının gelişiminde büyük önem taşıyorlar. Çocuk kitaplarında yapılan doğru seçimler ise çocuğun geri kalan hayatında kitaplara ve edebiyata bakış açısını şekillendiriyor. Çocuğunuzun hayal gücünü geliştirirken yeni dünyalara yelken açmasını sağlayacak onlarca kitabı barındıran Storytel’in Çocuk kütüphanesiyle ise aradığınız 23 Nisan hediyesine ulaşmak artık hiç olmadığı kadar kolay! Şimdi Storytel’de dinleyebileceğiniz birbirinden renkli çocuk kitaplarını sizler için derledik:

Ahmet Ümit – Masal Masal İçinde

Bir varmış bir yokmuş diye başlayıp, her biri birbirinden farklı dünyalara kapılar açan masallar çocukların hayal güçlerinin gelişiminde çok büyük bir etken. Ahmet Ümit’in benzersiz polisiye kurgusu ve çocukken annesinden dinlediği masalların birleşmesinden ortaya çıkan bu eseri dinleyen her çocuk çok sevecek.

Anna Sewell – Siyah İnci

Anna Sewell tek romanı olan bu eserde bir çiftlik evinde doğup ailesinden ayrıldıktan sonra kalabalık Londra sokaklarında yaşamaya başlayan at Siyah İnci’nin hikayesini anlatıyor. Pek çok farklı insanla karşılaşıp, maceradan maceraya atılan Siyah İnci’nin unutulmaz hikayesi dostluk ve merhamet hakkında önemli dersler barındırırken aynı zamanda çocukların hayvanlarla empati kurmasını da kolaylaştırıyor.

Buket Uzuner – Ah Bir Kedi Olsam

“Hep bir kedim olsun istedim. Evimizde yaşayan, yatağımda bana sarılıp uyuyan, kucağımda pırlayan, biz yokken evimizi ejderha ve kötü adamlardan koruyan, geri geldiğimizde bizi kapıda özlemle karşılayan, uçan bir kahraman gibi evin en yüksek raflarına tırmanabilen, uzun bir örümcek ağına asılarak benimle çölleri, dağları ve ormanları aşan, bizim koridorda koşup oynayan bir kedi!”

Kedisinin tembelliğini ve özgürlüğünü kıskanıp yavru kediye dönüşmek isteyen bir çocuğun eğlenceli macerası çocukları hayallerle dolu bir serüvene çıkarıyor.

Jules Verne – On Beş Yaşında Bir Kaptan

Hayal gücünün sınırlarını zorlayan eserleriyle tanınan Jules Verne, bu kitabında da bir gemiyi sağ salim karaya çıkarmak zorunda kalan on beş yaşındaki cesur miço Dick Sand’in maceralarını anlatıyor. Kurduğu gizemli atmosferlerle her eserinde okurlarının merak duygusunu baştan sona tetiklemeyi başaran Jules Verne, ‘On Beş Yaşında Bir Kaptan’da da dinleyicileri esrarlı bir enkazın ve gemideki kötü adamın sırrını çözecekleri heyecan dolu bir maceraya davet ediyor.

Miguel De Cervantes – Don Kişot’un Serüvenleri

Okuduğu şövalye romanlarından etkilenip kendi macerasına atılan Don Kişot’un sürükleyici ve eğlenceli macerası dinleyenleri kahkahaya boğacak. Çıktığı yolculukta birbirinden tuhaf olaylarla karşılaşan Don Kişot’un hikayesi çocukları hem eğlendirecek hem de kendi maceralarını yazmak için cesaretlendirecek.

Mahir Çipil – Kayıp Masalın Şifresi

Yaz tatilini anneannesinin yanında geçirirken tanıştığı çocuklarla akılalmaz bir serüvene atılan Murat’ın sürükleyici hikayesi her çocuğun seveceği türden bir yapıt. Mahir Çipil bu eserinde çocuklara gizem dolu bir hikaye anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda onlara Dünya’nın Yedi Harikası, Ayasofya’nın yapımı gibi ilginç konularda tarihi bilgiler de veriyor.

Hans Christian Andersen – Kibritçi Kız: Seçme Masallar

Masallarıyla yalnızca çocuklara değil, yetişkinlere de birbirinden renkli dünyalarda geçen unutulmaz hikayeler sunan Hans Christian Andersen’in eserlerinin derlendiği bu kitap her çocuğun okuması gereken öyküler içeriyor. Kibritçi Kız, Çirkin Ördek Yavrusu, Kurşun Asker… Her biri, sıra dışı anlatımlarıyla dinleyenleri derinden etkileyecek.

Aytül Akal – Gökyüzünde Balonlar

Çocuk edebiyatının sevilen isimlerinden Aytül Akal, ‘Gökyüzünde Balonlar’da günlük hayatın sıradan anlarını eğlenceli öyküler haline getiriyor. 9 farklı öykünün yer aldığı eser, gelişen teknolojinin hayatlarımızdaki etkilerini ve insan ilişkilerini Aytül Akal’ın eğlenceli diliyle harmanlayarak dinleyicilerine çok keyifli saatler vadediyor.

Frank Tashlin – Ayı Olmayan Ayı

Frank Tashlin, kış uykusuna yatıp uyandığında bir fabrikanın ortasında ona kendisinin bir ayı olmadığını söyleyen insanların arasında uyanan bir ayının hikayesini anlatıyor. Eser dinleyicilerini absürt hikayesiyle güldürürken, aynı zamanda insanın doğaya verdiği zarar hakkında da düşündürüyor. ‘Ayı Olmayan Ayı’, her yaştan kitapsever için unutulmayacak bir eser.

23 NisanÇocuk KitaplarıKitap TavsiyeleriSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın