Ağustos Ayında Storytel’de

Sıcak havaların etkisini artırdığı ağustos ayı, okurları evde dinlenip kitaplarla haşır neşir olmaya teşvik ediyor. Storytel’in arşivine bu ay katılan kitaplar arasında kişisel gelişimden romana kadar pek çok farklı tür hakim. Sıcak havalarda seni daha enerjik hissettirecek bu içerikleri senin için inceledik.

Elon Musk: Tesla, SpaceX ve Fantastik Bir Gelecek Arayışı – Ashlee Vance

Seslendiren: Efe Özgün

Musk’ın fazlasıyla saygı duyduğu bir şey; kendisine hayır denmiş olan bir kişinin göstermiş olduğu azim ve inatçılıktır.

Elon Musk’un hayatını ve kariyerini anlatan Elon Musk: Tesla, SpaceX ve Fantastik Bir Gelecek Arayışı, teknoloji dünyasının en etkileyici ve cesur girişimcilerinden biri olan Elon Musk’ın ilginç hikayesine odaklanıyor. Kitap girişimcilik, teknoloji ve gelecek vizyonuyla ilgilenen herkes için önemli bir kaynak olabilecek niteliklere sahip.Musk’ın hayatını ve başarılarını anlatan eser, okuyucuları ilham verici bir yolculuğa ortak ediyor.

Ashlee Vance, Musk’ın yaşadığımız çağa yön veren önemli kişiliklerden biri olduğunu söylüyor. Ona göre, Elon Musk; Thomas Edison, Henry Ford, Howard Hughes ve Steve Jobs gibi efsanevi isimlerle kıyaslandığında, hepsinden bir parça taşıyan çağdaş bir karışım. Geleceğin teknolojisi ve enerjisi üzerine yaptığı çalışmalar, onu diğer girişimcilerden ayıran önemli unsurlardan biri olarak görülüyor. Gelecekteki inovasyonlar ve teknolojik gelişmeler konusundaki merakınızı gidermek için Elon Musk: Tesla, SpaceX ve Fantastik Bir Gelecek Arayışı kitabını okuyabilirsiniz.

Kurtarıcı Mısın, Kurban Mı? – Serhat Yabancı

Seslendiren: Cemil Büyükdöğerli

Unutma aşırı merhamet ve aşırı vicdan ciddi bir gönül yorgunluğu yaratır. Öyle bir gönül yorgunluğu yaratır ki bir süre sonra nedenini bilmediğin bir huzursuzluk ve insanlardan kaçma isteği oluşur sende.

Serhat Yabancı’nın kaleminden çıkan Kurtarıcı Mısın, Kurban Mı?, insanların içsel mücadelelerine odaklanıyor. Kitap, başkalarını memnun etme arzusunun neden olduğu zorlukları, kişisel gelişim ve özgürlük kavramları üzerinden derinlemesine ele alıyor. Serhat Yabancı, insanların hayatlarında sık sık yaşadığı ancak farkında olmadıkları bazı iç çatışmalara ışık tutuyor. Bu tür davranışların aslında kişiyi mutsuzluğa sürüklediğini vurgulayan yazar, insanları kendi iç dünyalarına dönmeye çağırıyor. Kitapta değinilen konular ve sorulan sorular, insanları kurban rolünden çıkararak daha mutlu ve özgür bir yaşam sürmeye teşvik ediyor. Sen de bu kitabı okuyarak, kendi gücünü keşfedebilir ve yaşamında daha bilinçli tercihler yapabilirsin.

Savaşçı Tanrıça’nın Yolu – Heatherash Amara

Seslendiren: Başak Meşe

Biz başkalarının olmamızı istediği kişi olmayı seçtiğimizde, tatminsiz ve mutsuz bireyler oluruz, çünkü evcilleşmişizdir, özgünlüğümüzü yaşamayız.

Savaşçı Tanrıça’nın Yolu, modern kadının içsel gücünü keşfetmesini ve en iyi versiyonunu ortaya çıkarmasını teşvik eden bir başucu rehberi. Yazar HeatherAsh Amara’nın kaleminden çıkan bu eser, kadınların yaşamlarında daha fazla farkındalık ve özgüvenle ilerlemelerini sağlayacak ilham verici öğretiler sunuyor. Kitap hem iş dünyasında hem de kişisel yaşamlarında birçok zorlukla karşılaşan, güçlü bir işgücünün temsilcisi olarak hayatın farklı alanlarında etkin rol oynayan modern kadınlar için önemli bir kaynak olma niteliğine sahip.

Savaşçı Tanrıça’nın Yolu, kadınların kendilerini tanıyarak, daha güçlü hale gelebilmeleri için çıktıkları yolculuğa odaklanıyor. Çünkü bu yolculuk kendine olan inancın arttığı, özgüvenin geliştiği ve kişinin kendi potansiyelinin farkına varıldığı önemli bir yolculuk. HeatherAsh Amara, kadınlara özgünlüklerini ve kusursuzluklarını kabul etmelerinin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Kadınların içsel gücünü harekete geçirip onların içindeki savaşçıyı uyandırmayı amaçlayan Savaşçı Tanrıça’nın Yolu,  farklı yönlerinizi keşfedebileceğiniz özgün bir kaynak. 

Psişik Cadı – Mat Auryn

Seslendiren: Nuri Karadeniz

Psişik güçler ve sihirli yetenekler, modern insanların merakını cezbetmeye devam eden konular arasında yer alıyor. Popüler yazar ve cadı Mat Auryn’un Psişik Cadı’da bu konularla ilgili son derece zengin bir içerik sunuyor. Mat Auryn, meditasyon teknikleri, önerdiği uygulamalar ve verdiği ipuçlarıyla okura rehberlik ediyor. İçinde pek çok alıştırma bulunan kitap, okuyucuları psişik duyuları aracılığıyla kişisel potansiyellerine ulaştırmayı amaçlıyor.

Psişik Cadı, insanların özgün benliklerini keşfetmeleri ve evrensel uyum içinde yaşamaları konusuna da eğiliyor. Mat Auryn, özgürlüğün ve yaratıcılığın, korku ve sınırlamaları aşmada nasıl kullanılabileceğini anlatıyor. Yazar, ancak bu şekilde insanların duygusal, dini ve kültürel bölünmeleri bertaraf ederek daha bütünsel ve anlayışlı bireyler olabileceğini söylüyor.

Hiç Kimse – Mine G. Kırıkkanat

Seslendiren: Tayfun Erarslan

Tutsak önderlikten kurban istenecek. O da verecek. Muhtemelen bizler arasından birkaç isim söyleyecek ve ben o isimlerden biriyim. Çok zamanım kalmadı, seziyorum. Hoşçakal heval…

Mine Kırıkkanat’ın etkileyici romanı Hiç Kimse, Paris’te, yaşanan olağan dışı bir suikastın ardındaki sırları anlatıyor. Kitap, gerçek ve kurguyu ustalıkla harmanlayarak okuyucularına sürükleyici bir hikâye sunuyor. Hiç Kimse, 9 Ocak 2013 tarihinde Paris’te gerçekleşen ve üç PKK militanının öldürülmesiyle sonuçlanan suikastı temel alarak yazılmış. Romanın başkahramanı, suikastın ardındaki sırları çözmeye çalışan gazeteci olarak resmediliyor. Kırıkkanat, kitap boyunca olayın geçtiği mekânları ve karakterlerin duygusal dünyalarını detaylı bir şekilde aktararak, okurları olayın içine çekiyor.

Suikastın arkasında yatan nedenleri ve gerçekleri araştıran gazeteci, uluslararası ilişkilerin karmaşıklığını gözler önüne seriyor. Ayrıca teşkilatın yetiştirdiği tetikçilerin sınır ötesi operasyonları ve derin devletin perde arkasındaki sırları da detaylı bir şekilde ele alınıyor. Yalın ve akıcı bir üslupla kaleme alınan roman, ustaca kurgulanan olay örgüsü ve detaylı betimlemeleriyle okurun atmosferi canlı bir şekilde hissetmesini sağlıyor.

Sen Çok Seversin Bu Yemeği – An Yu

Seslendiren: Seda Türkmen

“Birini nasıl gerçekten tanıyabilirsin ki?” sözleri döküldü Ciya Ciya’nın dudaklarından sonunda. “Kalbini söküp çıkarsam, parçalara bölsem ve her bir parçasını sana tek tek derinlemesine anlatsam bile nihayetinde o lanet olası şeylerin hepsini göğsümün içine geri doldurmak zorundayım.

An Yu tarafından kaleme alınan Sen Çok Seversin Bu Yemeği, okuru Pekin’in kalabalık sokaklarından Tibet’in mistik dünyasına uzanan bir yolculuğa davet ediyor.

Kitabın başkahramanı Ciya Ciya, kocasının beklenmedik ölümünü araştırırken, gizemli bir çizimle karşılaşır. Bu çizim aynı zamanda esrarengiz olayların da başlangıcı olur. An Yu, gizemi ve mistisizmi ustalıkla işleyerek okuru gerçekçi bir hikayeye dahil ediyor. Yas, aşk, cinsellik ve evlilik temalarının da işlendiği kitap, karakterlerin içsel yolculuğunu yoğun bir şekilde ele alıyor. Karakterlerin duygusal çatışmaları ve içsel dönüşümlerini detaylı bir şekilde aktaran An Yu, Pekin’in modern hayatıyla Tibet’in mistisizmi arasında ustaca geçişler yaparak okura bambaşka bir deneyim sunuyor.

Kurt Vallander Serisi 8: Güvenlik Duvarı – Henning Mankell

Seslendiren: Gürsu Gür

Kurt Wallander Serisi 8: Güvenlik Duvarı, ünlü yazar Henning Mankell tarafından kaleme alınan bir dedektif romanıdır. Gizem ve suçun iç içe geçtiği romanda, iki genç kızın taksi şoförüne saldırması ile başlayan olaylar, beklenmedik bir boyuta ulaşır. Esrarengiz olaylar zincirini çözmeye çalışan Kurt Wallander ve ekibi, ilişkileri ve ipuçlarını takip ederek gerçeğin peşine düşerler.

Kurt Wallander, serinin baş karakteri ve dedektifi olarak olayların merkezinde yer alır. Çok zeki bir adam olan Wallander, olayları detaylı bir şekilde analiz eden ve empati kurabilen usta bir dedektiftir. Kitap boyunca Wallander’ın iç dünyasına ve kişisel mücadelelerine de tanık oluruz. Yan karakterler ise hikayenin dokusunu güçlendirerek okuyucuların olaya daha fazla dahil olmasını sağlar. Yazım stiliyle okuyucuları olayın içine çeken Henning Mankell, soğuk ve karanlık bir İsveç atmosferini hikayesine estetik bir biçimde dahil ediyor. Karakterlerin duygusal çıkmazlarının başarıyla yansıtıldığı roman, dedektif romanlarını sevenler için vazgeçilmez niteliklere sahip.

Baba Öyküler – Jehan Barbur

Seslendiren: Levent Can

Ben korkunun ne olduğunu bilmem. Korku büyük bir düşman… Korku bir tek insanda var, hayvanda yok. Ben hayvanım, homo sapiens, memeliler sınıfından. İnsan olmayı reddediyorum. İnsani duyguları seviyorum ama insanları sevmiyorum. Onları sadece türdeşim olarak seviyorum….

Jehan Barbur, Baba Öyküler’deki 20 farklı anlatıyı tam bir sohbet havasıyla ve akıcı bir dille okuyucularına aktarıyor. Barbur’un üslubu, okuyucuları öykülerin içine çekiyor ve her bir hikayenin duygusal derinliğini hissetmelerini sağlıyor. Kitapta duygusal derinlik kaybolmadan, öyküler sohbet havasında okuyucuya aktarılmış. Ali Nesin, Fazıl Say, Sevinç Erbulak ve topluma mal olan diğer kişilerinin baba öykülerini bulacağınız eserdeki her bir anlatı, okuru kendi hayatı ve ilişkileri hakkında düşünmeye sevk edecek yoğunlukta.

Kökler ve Kanatlar – Ece Karaağaç

Seslendiren: Bihter Dinçel

Neresi yeterince uzaktı, var mıydı öyle bir yer, onu da bilmiyordu gerçi. Belki de dünya gerçekten düzdü ve insanoğlunun mezaliminden kurtulabilmek için dünyanın ucuna kadar gelip aşağı atlayıvermek gerekiyordu. Yine de kurtulamıyordu insan.

Ece Karaağaç’ın etkileyici kitabı Kökler ve Kanatlar, sadece bir mülteci çocuğun değil, aynı zamanda yası tutulan bir annenin de hikâyesini anlatıyor. Bu roman, ‘’öteki’’nin dünyasını içeriden görmeye ve duygusal bir yolculuğa davet ediyor okurları. Romanın dikkat çeken bir diğer yönü de, Taksim Meydanı’nda patlayan bir bombanın yarattığı etkileri detaylarıyla anlatması. Bu trajik olay, Ayfer ve Afra’nın hayatlarını ayrı yönlere savurur. Karakterlerin duygusal yolculuklarının titizlikle işlendiği romanda, tarihsel zemin ve karakterlerin iç dünyası arasındaki denge etkileyici bir şekilde sağlanmış. Yazarın kendine has anlatım tarzıyla öne çıkan kitap, okurları karakterlerin iç dünyasına sürüklüyor. Sarsıcı detaylarla örülü bu anlatı, duygusal bir derinliği ve gerçekçiliği sayesinde bir çırpıda okunacak kadar sürükleyici.

Aynalı – Fuat Sevimay

Seslendiren: Turan Günay

Ara beni. Yüz yüze, göz göze iken kuramadıkları iletişimi ahizenin ucundan, telefon kablolarının taşıdığı mekanik sesle kurabileceklermiş gibi.

Aynalı, Ankara’dan İstanbul’a göç eden Aynalı ve ailesinin dokunaklı hikâyesini anlatıyor. Her cümlesi adeta bir ressamın fırçasından çıkmış gibi ayrıntılı ve etkileyici olan kitap, ilginç karakterleriyle dikkat çekiyor. Her biri derinlemesine işlenen karakterler, okurla kolaylıkla bağlantı kurabilecek özelliklere sahip. Leblebi Bacı, Kalender, Zeynep, Melek… Her bir karakter kendi hikâyesiyle okuyucunun zihninde derin bir iz bırakıyor.

Gör Bağır – Fuat Sevimay

Seslendiren: Emre Melemez

Nedir acaba bu kriz dedikleri? Sular dondu, erimedi de derelerde içecek su kalmadı mı acaba? Ormanlar oksijen üretmemeye karar verdiler de insanlar nefessiz mi kaldılar dersiniz? Topraktan buğday bitmedi, hayvanlar otlamadı mı? Nedir kriz?

Toplamda 9 farklı öykünün bulunduğu Gör Bağır, hem konu hem de anlatım bakımından zengin bir okuma deneyimi sunuyor. Bu öyküler, kötülüğü kanıksayan toplumun duyarsızlığına odaklanıyor. Fuat Sevimay’ın dil ve anlatım becerilerinin öne çıktığı Gör Bağır’da anlatım bazen sakin ve dingin bir nehir gibi akarken, bazen hızlı ve coşkulu bir sel gibi okurun duygularına hitap ediyor. İnsan duygularını ve ilişkilerini ele alış tarzı ve duygusal yoğunluğu ile öne çıkan kitap, yazarın en iyi eserlerinden biri.

Küçük Başlayın Büyük Düşünün – Steve Jobs

Seslendiren: Turan Günay 

Her işte elinizden gelenin en iyisini yapın. Uyumayın! Başarı beraberinde yeni başarılar getirir, o yüzden başarıya aç olun. Mükemmeliyetçi, nitelikli insanları işe alın.

Steve Jobs’un hayatını ve vizyonunu anlatan Küçük Başlayın Büyük Düşünün, ilham verici bir yaşam öyküsü.  Kitap, Steve Jobs’un mucit kimliğini, düşünce tarzını ve pazarlama alanındaki dehasını ayrıntılı bir şekilde ele alıyor.  Apple markasını zirveye taşıyan kişi olarak tanınan Jobs, teknoloji dünyasını kökten değiştiren yenilikçi fikirleriyle ün kazanmıştı. Aynı zamanda muhteşem bir pazarlamacı olarak, ürünlerini nasıl sunacağını ve insanların ilgisini nasıl çekeceğini de çok iyi biliyordu. Kitap, Steve Jobs’un liderlik tarzını, vizyonunu ve inovasyon anlayışını derinlemesine analiz ederek, iş dünyasına ve bireysel gelişime dair önemli dersler sunuyor. Jobs’un ilham verici hayatını merak eden herkes bu kitapla tanışmalı.

Yaşayan Mazimiz Darüşşafaka – Serpil Tunçer

Seslendiren: Serpil Tunçer

Kendisi de bir Darüşşafaka mezunu olan Serpil Tunçer, Yaşayan Mazimiz Darüşşafaka’da, okuru kurumun köklü tarihine ve orada yaşanan unutulmaz anılara dair dokunaklı bir yolculuğa davet ediyor. Kız çocuklarının ilk kez alındığı 1971 yılında Darüşşafaka’ya giren ve 1979 yılında mezun olan Tunçer, tarihî Darüşşafaka yıllarında yaşadıklarını zengin bir anlatımla okuyuculara sunuyor. Kitap, sadece bir mekânın değil, aynı zamanda kardeşliğin ve bağlılığın da hikayesini anlatıyor. Sadece kurumun tarihini anlatmakla kalmayan kitap, aynı zamanda eğitimde fırsat eşitliği misyonuna vurgu yapıyor. Serpil Tunçer, kitap aracılığıyla Darüşşafaka’nın bu önemli amacına ışık tutuyor. Darüşşafaka’nın misyonunu ve değerlerini ön plana çıkaran kitap, okuyucuları hem geçmişe duygusal bir yolculuğa çıkmaya hem de eğitimde fırsat eşitliği misyonuna destek olmaya davet ediyor.

Köpeğin Pençesi – Thomas Savage

Seslendiren: Kubilay QB Tunçer

Bir erkeğin tek istediği şey, oğlunun kendisinden daha iyi olmasını sağlamaktır, bu çoğu zaman böyledir.

Montana’nın kıyısında, 1920’lerde geçen Köpeğin Pençesi, Amerikan edebiyatının en güçlü kalemlerinden biri olan Thomas Savage’ın önemli eserlerinden biri. Sadece bir aile dramı olmanın ötesine geçen roman, insan doğasının gizemlerin dair etkileyici bir bakış sunuyor. İki kardeşin çiftliklerindeki sırların ötesine geçen hikâye, okurları içine çeken güçlü karakterleri ve etkileyici temalarıyla dikkat çekiyor. Kitapta cinsiyet rolleri, ırksal üstünlük gibi güçlü temalar mevcut.

Köpeğin Pençesi, Montana Vadisi’nde, büyük bir çiftlikte yaşayan iki erkek kardeşin hikâyelerini anlatıyor. Sadece ortak olmanın ötesine geçen bu kardeşler, aynı zamanda birbirlerine derin bir şekilde bağlıdırlar. Ancak günün birinde çiftliklerine gelen bir kadın ve yanındaki genç bu dengeyi bozmaya başlar. Gizemli bir anne ve oğlunun dahil olduğu bu karmaşık ilişkiler ağı, romanın temelini oluşturuyor. Thomas Savage’ın kaleminden dökülen her kelime, okuru hikayenin içine çeken etkileyici bir atmosfer yaratıyor. 

Ağustos’ta Storytel’de

Storytel, ağustos ayında da abonelerinin ilgisini çekecek içeriklerle dolu. Arşive yeni eklenen kitaplara hemen ulaşabilir, bu ayı da kültürel bakımdan kendini zenginleştirerek geçirebilirsin. Farklı türlerdeki içeriklere istediğin an ulaşmak için Storytel aboneliğini hemen başlat.

Kitap ÖnerileriOkunması Gereken Kitaplar

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın