Ahmet Ümit Bir Aşk Masalı Kitabı Storytel’de

Dost görünenin nasıl düşman olabileceğini, iyi biriymiş gibi davrananın aslında dünyanın en kötü kişisine dönüşebileceğini, bilge zannettiğin o kutsal kişilerin sadece kendi çıkarı peşinde koşabileceğini, sana sadık gibi duranların bir gün en büyük ihaneti yapabileceğini öğreneceksin.

Ahmet Ümit polisiye romanlarıyla tanınmış olsa da okuru sürprizlerle şaşırtmayı seven bir yazar. Bu sefer, bir aşk hikâyesiyle karşımıza çıkıyor. Ahmet Ümit Bir Aşk Masalı romanıyla, okuru Kaf Dağları’ndan ıssız çöllere uzanan bir masalı dinlemeye davet ediyor. Ana teması ‘aşk’ olan Bir Aşk Masalı aynı zamanda insanın doğayla olan ilişkisine de eleştirel bir yaklaşım getiriyor.

Hakikat şu ki, hepimiz kendi yarattığımız zindanda yaşamaya mahkûm edildik.

Bir masalla bizi derin bir iç yolculuğa çıkmaya davet eden yazar kitapta, okurları beş farklı ülkeye götürüyor: Buz Ülkesi, Kum Ülkesi, Su Ülkesi, Rüzgâr Ülkesi ve Dağ Ülkesi.

Bir gece beş farklı ülkede beş prens aynı rüyayı görürler. Aşkı bulmak için çıktıkları bu yolda büyük bir değişim yaşayacaklarından habersiz olan prensler, tahtlarını ve geleceklerini bir kenara bırakarak rüyalarında gördükleri aşkın peşine düşerler. 

O rüya, aşka bir çağrıdır, bu çağrıyı engelleyemezsiniz! Aşk yeryüzünün en büyük mucizesidir, mucizeleri akılla yok edemezsiniz!

Yolculukların en çilelisi aşk için yapılandır. Ve zorluk ne kadar artarsa aşk o kadar kıymete biner, o kadar anlam kazanır, o kadar vazgeçilmez bir hal alır.

Eser, aşka giden yolun önüne beş hikmet koyuyor: Cesaret, kararlılık, tutku, iyilik ve özgürlük. Tüm bu hikmetlerin sırrına varan prensler için geriye özgürlüğü anlamak kalıyor. Bu sorunun cevabını masalsı bir olay örgüsüyle veren yazar, okura şöyle sesleniyor: ‘Sevmek için insanın hür olması gerekir, anlayın artık, özgürlük yoksa aşk da yoktur.’

Ahmet Ümit, Bir Aşk Masalı romanıyla, sevginin ne olduğunu kavramakta zorlananlara kendi sınırlarını gösteriyor. Aşkın anlamını ararken, büyük ölçüde modern insanın aşk anlayışıyla ilgili düşünmeye sevk ediyor. Her şeyden önemlisi yazar, özgürlüğün olmadığı yerde aşkın da mümkün olmadığını muhteşem bir hikâyeyle okura yansıtıyor.

Ahmet Ümit Kimdir?

Polisiye edebiyatın en önemli isimlerinden olan Ahmet Ümit, 1960 yılında Gaziantep’te doğdu. Annesi terzi, babası kilim tüccarı olan Ahmet Ümit’in çocukluğu ve ilk gençliği Gaziantep’te geçti. Gaziantep Atatürk Lisesi’nde okuduğu dönem, politik nedenlerden ötürü karıştığı bir kavgadan sonra, lise öğrenimine Diyarbakır Ergani’de devam etmek zorunda kaldı. 1979 yılında Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü kazanınca İstanbul macerası başladı. Halen evli olduğu eşi Vildan Ümit’le de üniversitedeyken tanıştı.

Sol görüşlü bir aktivist olan Ahmet Ümit, 1980’de yaşanan askeri darbenin ardından, 1982 anayasa referandumuna karşı ‘Yeni Anayasaya Hayır’ kampanyasına aktif olarak katıldı. Duvarlara afiş yapıştıran arkadaşlarının gözaltına alınmasıyla ilgili öykü şeklinde kaleme aldığı rapor daha önce Atılım Dergisinde, daha sonra ise Prag’daki Barış ve Sosyalizm Sorunları Dergisi’nde yayımlandı. Ahmet Ümit, ‘K. Yalçın’ imzası ile yayımlanan bu öyküsüyle yazarlığa da ilk adımını atmış oldu.

Üyesi olduğu Türkiye Komünist Partisi tarafından Moskova’ya yollanan Ahmet Ümit, Moskova’da yaşadığı yıllarda şiir yazmaya başladı. Şiirleri 1989 yılında Sokağın Zulası ismiyle yayımlandı. Daha sonra kurmacaya yönelen Ahmet Ümit ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Peşinden yayımladığı Bir Ses Böler Geceyi, Agatha’nın Anahtarı, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir isimli polisiye öykü kitaplarıyla iyice tanınmaya başladı.1996’da yayımlanan ilk romanı Sis ve Gece ona büyük bir ün kazandıran en önemli yapıtlarındandır. Rusya’da yaşayan altı gencin hikâyesini anlattığı 1998 yılında yayımlanan polisiye-gerilim türündeki Kar Kokusu isimli romanı, Moskova’da yaşadığı yılların izlerini taşır. Polisiye türünde birer başyapıt olarak kabul edilen Beyoğlu Rapsodisi, Kavim, Bab-ı Esrar, İstanbul Hatırası, Sultanı Öldürmek, Beyoğlu’nun En Güzel Abisi ve Elveda Güzel Vatanım gibi önemli eserleri tam yirmi dile çevrilerek dünyada dört milyon kadar okura ulaştı.

Kitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene