Ali Poyrazoğlu Ödünç Yaşamlar İsimli Kitabıyla Storytel’de!

Türk tiyatrosunun duayen isimlerinden olan olan Ali Poyrazoğlu, Ödünç Yaşamlar kitabını Storytel için seslendirdi.

60 yılı aşkın sanat yaşamında pek çok tiyatro ve sinema eserinde rol alan; yönetmen, çevirmen, eğitmen olarak Türk tiyatrosuna sayısız katkılarda bulunan Ali Poyrazoğlu, Ödünç Yaşamlar kitabındaki hikâyeleri kendi yaşamından yola çıkarak kaleme aldı. Poyrazoğlu tek kişilik tiyatro oyunu olarak sahneye de taşıdığı Ödünç Yaşamlar’da anılarını ve deneyimlerini sevenleriyle paylaşıyor. Poyrazoğlu’nun akıcı ve mizahi bir dille kaleme aldığı Ödünç Yaşamlar, bir yandan güldürürken bir yandan da günlük yaşamın klişeleriyle, alışkanlıklarıyla; kabullenilmiş yasaklarla ilgili eleştirel bir bakış açısı getiriyor.

Ali Poyrazoğlu’nun 75 yıllık yaşamından süzerek paylaştığı, toplumsal düzen, iş yaşamı ve ikili ilişkileri masaya yatıran bu keyifli eserini artık Storytel’de usta sanatçının kendi sesinden dinleyebilirsin.

Ali Poyrazoğlu’nun “Ödünç Yaşamlar” kitabını dinlemek için şimdi tıkla!

Ali Poyrazoğlu kimdir?

Ali Poyrazoğlu, 9 Temmuz 1946 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan mezun olan Ali Poyrazoğlu, profesyonel oyunculuk kariyerine 1959 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda başladı.

Sahne deneyimine ilk olarak “Tarla Kuşu” oyunuyla adım atan Ali Poyrazoğlu, Şehir Tiyatroları’ndan sonra Dormen Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nda da rol aldı ve Türk tiyatrosunun en önemli isimleriyle aynı sahneyi paylaştı. 1972 yılında Poyrazoğlu Tiyatrosu’nu kuran usta sanatçı, bugüne kadar Cem Özer, Korhan Abay, Levent Kazak, Levent Tülek, Peker Açıkalın, Nilüfer Açıkalın, Pelinsu Pir, Bora Akkaş, Burak Alkaş, Ümit Kantarcılar, Nur Gürkan, Eser Ali Yıldırım, Güneş Emir ve Hasan Akdemir gibi pek çok ismi tiyatro dünyasına kazandırdı.

Ali Poyrazoğlu tiyatronun yanı sıra sinema ve televizyonda da pek çok yapımda oyuncu ve yönetmen olarak rol aldı. 1970’li yıllarda TRT’de yayınlanan “Ali Uyanık” gösterisi Türkiye televizyonlarının ilk durum komedisi (sit-com) örneklerinden biri olurken, Ali Poyrazoğlu’nun da geniş kitlelerce tanınmasını sağladı. Daha sonra Ahududu, Kim Bunlar, İnsanlık Hali, Aile Bağları, Oğlum Çiçek Açtı, Babam 9 Doğurdu dizileriyle ekranlarda yer alan Ali Poyrazoğlu, bu dizilerde oyunculuğun yanı sıra yönetmen ve senaryo yazarı görevlerini de üstlendi.

Sinemaya 1970’te başlayan Ali Poyrazoğlu, 1970’lerin ortasında Türk sinemasına damga vuran seks filmleri furyasına katılan isimlerden biri oldu. Bu dönemde iki yıl içinde Hop Dedik Kazım, Kadınlar Hayır Derse, Çapkın Kızlar, Canavar Cafer, Deli Deli Tepeli, Çukulata Sevgilim, Kazım’a Ne Lazım, Beş Atış Yirmibeş, Bir Baba Hindi, Çılgın Gençlik, Çilli Yavrum Çilli, Çin İşi Japon İşi, Elma Şekeri, Kokla Beni Melahat, Bulunmaz Uşak, Kayıkçının Küreği, Çifte Kavrulmuş, Mahallede Şenlik Var, Namus Belası, Ne Alsan İki Buçuk gibi filmlerde rol alan Poyrazoğlu, daha sonra sinemadan uzaklaştı. Yeşilçam’a uzun bir ara veren Ali Poyrazoğlu, beyaz perdeye 1986 yılında Vasıf Öngören’in ünlü tiyatro eserinden uyarlanan “Asiye Nasıl Kurtulur” adlı filmle döndü. 1988 yılında Mazhar Alanson ile birlikte rol aldığı “Arkadaşım Şeytan” filmindeki şeytan rolüyle 2. Ankara Film Şenliği’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

2003 yılında 9 filmindeki “Firuz” rolüyle 8. Sadri Alışık Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanan Poyrazoğlu’na 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından devlet sanatçısı unvanı verildi.

Zengin sanat yaşamında bugüne kadar onlarca tiyatro oyunu ve sinema filmine imza atan Ali Poyrazoğlu, oyuncu ve yönetmenliğin yanı sıra seslendirme sanatçısı, yazar ve çevirmen olarak da tiyatro ve sinema dünyasına hizmet verdi. Ödünç Yaşamlar, Tamamla Bizi Ey Aşk, İçimdeki Timsah ve Bir Sen Kaldın Yalnızlık Gelince kitapları ile edebiyat dünyasında da yer alan Ali Poyrazoğlu, 2012 yılından bu yana UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisidir.

Sevdiğin sanatçıların sesinden dinleyebileceğin sesli kitaplar Storytel’de!

Sen de en sevdiğin kitapları, en sevdiğin sanatçıların sesinden dinlemek ister misin? Şimdi tıkla, Storytel’in büyülü sesli kitap dünyasında yer alma fırsatını kaçırma!

Sesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın