Aralık Ayında Storytel’de

Bu ay yerli ve yabancı edebiyat; finans, kişisel gelişim, polisiye gibi farklı türlerde birçok kitap Storytel’in kütüphanesine geliyor. Kışın soğuğunu kitaplarla kırmak istersen, yılın bu son ayında sesli kitap deneyimiyle tanışabilirsin. İşte Aralık ayında Storytel’e eklenen kitaplar.

Masumiyet Müzesi – Orhan Pamuk

Seslendiren: Murat Eken

Hayattan kaçtığını, her geçen gün kederli, dertli bir adam olduğunu görüyorum.

Köklü bir tekstil firmasının sahibi olan varlıklı Basmacı ailesinin 30 yaşındaki oğlu Kemal, nişan töreni hazırlıkları içindedir. Bu sırada kendisiyle aynı sosyoekonomik sınıfı paylaşmayan Keskin ailesinin bir ferdi olan Füsun’a ilgi duymaya başlar. bir süre sonra, sevgisini yönelttiği kişiyi gözden yitiren Kemal, obsesif aşkının avuntusunu bir tür obje koleksiyoncusu olmakta bulur. Geçen yıllar boyunca bağlandığı koleksiyonculuk tutkusu, koskoca bir müzenin hasıl olmasını sağlar. Bu esnada Kemal; benliği, mutluluğu, aşkı ve hayat gayesi hakkında aydınlanmalar yaşayacaktır.

Masumiyet Müzesi, kavuşmanın söz konusu olmadığı bir aşkın yol açtığı tutku üzerine etkileyici bir roman. Aşkın masumiyeti ve aşktan türeyen arzu üzerine yazılmış en iyi eserler arasında sayılabilecek roman, Pamuk’un en bilinen kitaplarından.  

Sıcak Külleri Kaldı – Oya Baydar

Seslendiren: Sezin Akbaşoğulları

Ne kadar sıradan, ne kadar boş, ne yalan bir söz. Lafın bittiği yerde ağzımızda gevelediğimiz bir safsata. Bu kadar çok umudun, sevincin, aşkın, tutkunun; bu kadar çok insanın, dostun, düşmanın, sevgililerin, arkadaşların; bunca acının, ölümün, yıkıntının; ülkelerin, kentlerin, denizlerin, iklimlerin yaşandığı… Hayır tüketildiği, harcandığı yıllar kısa olabilir mi, çabuk geçebilir mi!

Türkiye’nin son 40 yılıyla hesaplaşan bu siyasal roman, çalkantıların göbeğindeki karakterlerin yaşam, aşk ve amaç edinme mücadelelerine odaklanıyor. Kitaptaki zaman, Sovyetler Birliği ve Doğu Blokunun miadını doldurmasıyla birlikte sosyalizme gönül verenlerin inancını yitirdiği bir dönem. Ülkü’nün zaman içindeki değişimi de 68 ruhunun, dünya sosyalizminin ve devrimci hislerin dönüşümü üzerinden anlatılıyor. Benzer konularda devamlı görülen fırtınalı gençlik aşkları ve sadakat-ihanet diyalektiğinde yer değiştiren arkadaşlık ilişkileri de anlatıma renk katan bileşenlerden. 2000 yılında yayımlanan ve ertesi sene 31. Orhan Kemal Roman Armağanı ödülüne layık görülen roman, capcanlı bir anlatıma sahip.

Aynalar Cehennemi ve Diğer Öyküler – Edogawa Rampo

Seslendiren: Murat Özgen

İnsanın doğası böyledir: Bir sırla karşılaşınca onu çözmek ihtiyacı duyar, çözemezse huzursuz olur.

Kilit bilgilerin hem gizemli hem de mantıklı açıklamalarla okura sunulduğu ‘Honkaku’ türünün iyi bir yazarı olan Rampo’nun kitapları sayısız yapıma uyarlandı. Film, dizi, anime ve mangalara uyarlanan heyecanlı kurgular şekillendirmesi ona büyük bir ün kazandırdı. Edogawa Rampo, bu kitabında da Japon edebiyatına özgü o ‘tuhaf korku’ temasını harika bir biçimde sunuyor. 13 farklı öyküden müteşekkil olan Aynalar Cehennemi ve Diğer Öyküler, marjinal bir gerilim-polisiye okumak isteyenlere hitap ediyor.

Ne Eğlenceli Çağ – Kiley Reid

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

Sanırım ikimiz de kendi yolumuza gitsek ve o yollar bir daha hiç kesişmese çok daha iyi olacak.

Ne Eğlenceli Çağ, yakın zamanda ortaya çıkmış en sürükleyici modern kurgulardan biri. 2020 yılında en prestijli edebiyat ödüllerinin başında gelen Booker Ödülü’ne aday gösterilen eser, gündelik hayat ve ilişkilerden hareket ediyor. Alix Chamberlain gibi kompleksli ve Emira Tucker gibi sakin karakterler üzerinden farklı farklı pek çok konuya değiniyor. Kitap, Goodreads okurlarınca; ‘sosyal kimlik arayışı, empati, birlik beraberlik, ilişkiler ve gizli ırkçılık üzerine kışkırtıcı ve matrak bir roman’ olarak tanımlanmış.

Veba Geceleri – Orhan Pamuk

Seslendiren: Tilbe Saran

Herkesin yeterince korkusu, yarası, telaşı vardı. Kimse komşusunun ölümüyle meşgul değildi.

Veba Geceleri, mekân olarak Osmanlı vilayetlerinden biri olan Minger Adasında, zaman olaraksa II. Abdülhamid döneminde geçiyor. Kitabın ana konusu ise, beklenmedik bir şekilde başlayan veba salgını. Söz konusu salgın, Hint ve Çin diyarlarından yayılıp Orta Doğu ve civar coğrafyalara çoktan ulaşmıştır. Salgından etkilenen insanların yaşamı bir anda sarsılmaya, değişmeye başlar. Bu, aynı zamanda onların dünya görüşlerine yönelik de bir sarsıntıdır.

Yazar; korkutucu salgının ortasında ve siyasal açıdan hassas bir ortamda insanların aşk ve karantina deneyimlerini ustalıkla anlatıyor. Veba Geceleri; kimi zaman bilim-kurgu ile yan yana gelen salgın edebiyatının yerli ve iyi bir örneği.

Paranın Psikolojisi – Morgan Housel

Seslendiren: Efe Özgün

Warren Buffett’ın net değeri 84,5 milyar dolar olan varlıklarının 81 .5 milyar doları 65’inci doğum gününden sonra geldi. Zihinlerimiz bu tür abesliklerle başa çıkabilecek şekilde oluşturulmamış.

Finans ve ekonomi konuları çoğu okur tarafından sıkıcı bulunabilir. Parasal yönetimlerle ilişkili konular pek çokları tarafından girift ve anlaşılmaz karşılanabilir. Oysa Paranın Psikolojisi’nde güç bela anlaşılabilecek hiçbir bilgi mevcut değil. Yazar, paraya yönelik fikir ve sistem üretme yetileri hakkında ilham veren 19 farklı hikâyeyi paylaşıyor bu çalışmasında. Bu hikâyelerden yola çıkan yazar, okurun yakın tarihin öğrettiklerinden ders çıkarmasını da sağlıyor. Hakiki fikirlere kulak veren Housel, günün sonunda parasal varlık konularını olabildiğince basit bir dille izah etmiş oluyor.

Noise (Gürültü) – Joseph McCormack

Seslendiren: Murat Özgen

Bizi insan yapan şeyleri korumamız gerekiyor.

İletişim bilimi konusunda yetkin isimlerin başında gelen McCormack, Gürültü başlıklı çalışmasında dört bir yandan gelen ve insanı kuşatan gereksiz bilgi kirliliğine karşı irade koymayı öğretiyor, ‘bilgi obezitesi’ olarak tanımladığı duruma karşı çözüm yolları üretiyor. Dahası, dikkatin kolayca dağılabildiği bu meta-modernite çağında odağımızı nasıl toplayabileceğimizi gösteriyor. Bu kıymetli teknik ve bilgileri iletirken Mastercard ve Harley Davidson gibi ünlü markaların bünyesinde öğretilen odaklanma eğitimlerinden yararlanıyor. Hatta Amerikan Ordusunun özel kuvvet departmanlarında verilen kurslardan bahsettiği dahi oluyor.

Gürültü; çağımızın kritik bir sorunu olan dikkat dağınıklığına karşı mücadeleye odaklanan, objektif pragmatik bir kılavuz.

Cevdet Bey ve Oğulları – Orhan Pamuk

Seslendiren: Şerif Erol

Bu çirkin ve iğrenç dünyada ancak aptallar mutlu olabilir.

Pamuk, ilk romanı olan Cevdet Bey ve Oğulları’nı 22 yaşında yazmaya başladı ve yaklaşık 4 yıl sonra romanı tamamladı. Ortaya çıkan eser, hiç şüphesiz ki Türk edebiyatında ve dünya postmodern edebiyatında bir dönüm noktasıydı. Eserin, bir aile romanı oluşu nedeniyle kimi çevreler tarafından Thomas Mann’in Buddennbrooklar eserine benzetilmesi boşuna değil. Ancak tıpkı Buddenbrooklar’daki gibi mesele, bir ailenin yaşantısından fazlasıdır. Konu, bir aile üzerinden anlatılan ‘devir’ konusudur.

Cevdet Bey ve Oğulları’nın konusu, 1905 yılından 1970’e uzanan bir zaman aralığında, Nişantaşı’ndaki köklü bir ailenin yaşadıkları. Meşrutiyetten Cumhuriyet’e kadar Batılılaşma ve onun getirileri kitap boyunca detaylı bir şekilde işleniyor. Müslüman bir tüccar olan Cevdet Bey, zenginleşmek için Batılılaşması gerektiğini düşünmektedir. Geldiği yer öyle olmasa da köklerini hiçe sayıp Alafranga bir hayatı benimsemeye çalışmaktadır. Bu bakımdan Cevdet Bey, Batı’nın yalnızca şeklini şemalini benimseyen ama özünü bir insan profiline getirilmiş güçlü bir eleştiridir.

Düşün ve Zengin Ol – Napoleon Hill

Seslendiren: Alişan Özkan

Tek bir şey üzerinde tam kontrolünüz vardır, o da kendi düşünceleri­niz.

Başarıyı elde etme ve kazanmanın bir doğası/kimyası olduğunu farz eden Hill, kişisel gelişim kitaplarının öncülerindendir. Yayınlandığı günden bu yana 20 milyondan fazla adet satan bu kitabında yazar servete giden üç koldan bahsediyor. Bu üç kolu -aşamayı- duygusal, finansal ve ruhsal olarak kategorize eden yazar; ortaya bir kişisel gelişim öğretisi koyuyor. Derin gözlem, inanç, bitmez tükenmez arzu, uzmanlık gibi kavramları soruşturmaya eğilen Hill; başarıya ulaşan yola işaret eden bir yazar. Düşün ve Zengin Ol her ne kadar 1937 yılında yazılsa da ortaya koyduğu ilkeler bakımından hâlen güncelliğini koruyor.

Doyma Noktası – Sema Kaygusuz

Seslendiren: Gökçe Eyüboğlu

Senin tüylerinin arasına gizlenip gittiğin her yere gelmek isterdim Ardıç Kuşu.

Kelimenin tam anlamıyla bir cümle mühendisi olan Sema Kaygusuz’un bu kitabı, 9 farklı hikâye içeriyor. Kitaptaki 9 ayrı öykü, birbirleriyle doğrudan ve organik bir bağlantısı olmamasına karşın temelde birbirlerine yakın öyküler. Doyma Noktası’na; gençlik, susuzluk/açlık, doyum, arzu, ölüm, doğa ve yalnızlık temaları hâkim.

Türkiye Derbiler Tarihi – Mehmet Yüce

Seslendiren: Gürsu Gür

Araştırmacı yazar Mehmet Yüce’nin hazırladığı Türkiye Derbiler Tarihi, milli futbol geçmişinin ilk zamanlarına götürüyor okuru. Futbol sporunun Türkiye’deki kıvılcımlarının izinin sürüldüğü inceleme kitabında takımlar arası rekabet derinlemesine araştırılmış. Cumhuriyet’in henüz ilk yıllarında İngiliz, Rum ve Ermeni spor takımları arasındaki rekabetin aktarıldığı kitap değerli bilgilerle dolu. Bursa, Eskişehir, Adana, İzmir gibi Türkiye çapında şampiyonluğa oynamış şehir takımlarının da incelendiği eserdeki bilgiler; fotoğraflar ve özel belgelerle de desteklenmiş durumda. Dahası kitapta, Galatasaray-Fenerbahçe arasında süregiden bir tartışmanın müsebbibi olan ‘7-0 skorlu maç’ gibi söylentilere de açıklık getiriliyor. Türkiye Derbiler Tarihi, Türkiye futbolunun tarihine yönelik derin bir bakış.

Muhsin – Orhan Bahtiyar

Seslendiren: Kubilay QB Tunçer

Fakat treni de çok sevmişti. Buharla çalışan bir zaman makinesiydi sanki içinde bulunduğu gürültülü makine. Hayatın ve zamanın içinden hiçbir şeye dokunmadan, sadece izleyerek geçip gidiyor, trenin hızı hayatın akışını dondururken, kendisini duran zamanın içinden geçirerek eşsiz bir deneyim sunuyordu. Şehirler, kasabalar, köyler, ormanlar, meralar, otlayan hayvanlar, trenin peşine takılan çocuklar…

Henüz 19 yaşında doğup büyüdüğü evini terk edip kalbinin sesini dinlemeye koyulan bir hayalperest… Muhsin, tiyatro duayeni Muhsin Ertuğrul’un biyografisi. Muhsin Ertuğrul, gönlünü tiyatroya vermiş tecrübeli bir sanatçı… Dönemin alelade Fransız vodvillerinin yerine mesaj içerikli ve daha çok yönlü bir tiyatro anlayışını ikame eden bir usta. ‘Gerçek sanatçı’ tarifine harfiyen uyan Ertuğrul’un çalkantılı ve dik duruşlu hayat hikâyesini merak edenler bu kitabı kaçırmamalı.

Kar – Orhan Pamuk

Seslendiren: Tayfun Erarslan

Bu yüzden kar yağınca insanlar birbirlerine sokuluyorlardı. Kar, sanki düşmanlıkların, hırsların, öfkelerin üstüne yağarak onları birbirlerine yaklaştırıyordu. 

Kar, Doğu ve Batı medeniyetlerinin arasında sıkışmış bir yerde, unutulmuş görünen Kars şehrinde geçer. Orhan Pamuk’un çokça politik düşünce ve eleştiriyi masaya yatırdığı Kar, 12 yıl boyunca Almanya’da sürgün hayatı yaşayan Kerim karakteri üzerinden ilerliyor. Kars’ta siyasal kavgalar ve benlik buhranlarıyla karşılaşan Kerim’in, gördüğü manzara karşısında aklı bir hayli karışacaktır.   

21. Yüzyılda Düşünce Gücü – John Kehoe

Seslendiren: Talha Sayar

John Kehoe, dünyaya yönelik bakış açılarını ve düşünme biçimlerini değiştirme konusunda son derece etkili bir isim. Kişisel gelişim türünün öncülerinden sayılan yazar; başarı, verimlilik, servet, finansal çözüm odaklı olma gibi farklı konuları ele alıyor. 21. Yüzyılda Düşünce Gücü, bu asrın paradigmatik çılgınlığını sezen bir yazarın kaleme aldığı motive edici bir yapıt.

Ben Bir Ağacım – Orhan Pamuk

Seslendiren: Ahmet Mümtaz Taylan

Ben bir ağacın kendisi değil, manası olmak istiyorum.

Ben Bir Ağacım, Orhan Pamuk’un dünden bugüne kaleme aldığı hikâyelerden kopup gelen izlerin sürülebileceği bir yapıt. Söz konusu eser, Pamuk’un ilk gençlik ve sonraki dönemlerde yazdığı metinlerin eklektik bir derlemesi niteliğinde.

En Güzel ve Bilgilendirici Kitapları Storytel’de Deneyimle

Storytel’de sesli kitap ve e-kitap olarak deneyimleyebileceğin sayısız eseri istediğin zaman, elinle koymuş gibi bulabilirsin. Edebiyattan araştırma kitaplarına, biyografilerden denemelere kadar, geniş bir kitap havuzunda dilediğince gezinebilirsin. Üyelik ve kampanyalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıkla!

E-kitapKitap TavsiyeleriRomanSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın