Aralık’ta Storytel’de

Yeni yıla girmeden önce çeşitli kategorilerin içinden özenle seçtiğimiz kitapları derledik. Listedeki güncel kitaplar tür olarak mizahtan ekonomiye, araştırma ve incelemeden dünya edebiyatına varan geniş bir yelpazeye sahip. Duygulanmak, gülmek, öğrenmek isteyen herkese hitap eden, Aralık’ta Storytel’de yayınlayacağımız yeni kitapları çok beğeneceksin.

Bir Katilin Güncesi – Kim Young-Ha

“İnsanların ağız alışkanlığıyla kullandığı ”tesadüf” kelimesine inanmamak, bilgeliğin başladığı nokta.”

140 sayfa olmasının yanı sıra akıcı diliyle okuru sürükleyen, bir çırpıda biten bu kitap sürprizlerle ve beklenmedik olaylarla dolu. Kitabın baş karakteri Byıonğsu Gim bilindiği kadarıyla eski bir seri katil. Yetmiş yaşındaki bu kişi son cinayetini 40 yaşında işlemiş. Alzheimer hastalığına yakalanan Byıonğsu, şimdi kendisini sürprizlerle ve çıkmazlarla dolu bir serüvenin içerisinde bulacak.

Vitaminli Ekonomiks – Barış Esen, Asaf Savaş Akat, Ege Cansen

İşsizlik, cari açık, kamu borçları, enflasyon gibi güncel ülke sorunlarının ve genel geçer küresel sorunların nedenlerini, işleyişini ve bunlarla ilgili olası çözüm önerilerini konu edinen kitap, uzman fikirleri birinci ağızdan öğrenmek bakımından son derece değerli. Türkiye ekonomisine dair kafasında sorular olan ve bu sorulara uzmanların dilinden cevap arayanlara hitap eden kitap, özellikle pandemi sürecinin Türkiye üzerindeki etkilerine değiniyor. Akademik ve teorik bilgilerin esprili bir dille ele alınmasıyla standart bir ekonomi kitabı havasından sıyrılıyor. 

O Sırada – Erman Çağlar

‘’…Kibritçi Kız‘ın soğuktan donarak ölmesi sonucu masalı dinleyen çocukların zihinsel gelişimini bozan, şoka girip uzun süre hıçkırıklar içinde ağlamalarına neden olan bir masal. Yanlış giden neydi diye sormanın pek anlamı yok aslında, masalın Wikipedia’daki versiyonundan bir alıntı yapıyorum sizler için: “Soğuktan kaskatı kesilmiş, beyni durmuştu.” Evet, Kibritçi Kız’dan bahsediyor. Ana fikir falan aramak da yersiz. Unutmayın, çocuk ağlatmak zalimce fakat neşeli bir aktivitedir.’’

Gündelik yaşamın içinden mizahi, samimi ve ironik anlatımların, minyatür öykü parçacıkları formatında sunulduğu bu derleme kitapla biraz olsun gülmek isteyen herkes tanışmalı. Uykusuz yazarlarından Erman Çağlar, belki de her birimizin zaman zaman karşı karşıya kaldığı durumları farklı bir bakış açısıyla mizahi yönden değerlendirme konusundaki ustalığını konuşturuyor.

Michelangelo: Bir Dehayı Anlamak – Romain Rolland

Michelangelo Rönesans’ın en önemli figürlerinden biri. Ressam, heykeltraş, mimar ve şair. Böyle çok yönlü bir sanatçının veya tabiri caizse dehanın yaşamı, sadece sanatçılar için değil hepimiz için şüphesiz ilgi çekici ayrıntılarla dolu. Böyle bir yeteneğin yetiştiği ortam, aldığı eğitim, yaratım sürecinde etkisinde kaldığı isimler ve olgular bu kitapta doyurucu bir şekilde anlatılıyor. Şüphesiz böylesi bir dehanın anlaşılması için sadece sanat eserlerini incelemek ve şiirlerini okumak yeterli gelmeyecektir. Bu yaratım sürecinin zemini, sürecin sonunda ortaya çıkan ürün hakkında en az ürünün kendisi kadar çok şey söyleyebilir.

Büyülü Bir Yaşam İçin Mistik Masallar – Hiç Duyulmamış 11 Vedik Hikaye – Shubha Vilas 

Shubha Vilas, bilimsel ve teknolojik gelişmelere odaklanmış bir dünyada, spiritüel anlamda yolunu arayanlara hitap eden bir yazar, hikaye anlatıcısı, yaşam koçu ve motivasyon konuşmacısı. Neredeyse hepimizin bir şekilde tanışık olduğu TEDx platformunda da konuşan Vilas, elektronik mühendisliğinde lisans derecesine sahip olmakla beraber kendini bu alanla sınırlamamış ve insanlığa seslenmeyi tercih etmiş. Büyülü Bir Yaşam İçin Mistik Masallar’da bizler için 11 bilgelik dolu vedik hikayeyi seçen yazar, seni düşünmeye ve belki de kişisel bir yolculuğa çıkmaya ikna edecek.

Rum Memet – Ferhan Şensoy

Tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu olmasının yanı sıra edebiyat alanında da yeteneğini konuşturan Ferhan Şensoy, bu kitabında yine klasik tarzını ortaya koyuyor. Şensoy’un bir duayen olarak anılmasında yurdunun insanını çok iyi incelemiş olmasının önemi inkar edilemez. Rum Memet de, Şensoy’un yurdum insanına dair gözlemlerini kendine has tarzıyla hikayeleştirdiği anlatılardan oluşuyor. Toplumsal eleştiri tarzını, mizah ile bir araya getiren Rum Memet ile düşünürken aynı zamanda eğleneceksin.

Medet – Sezgin Kaymaz

‘’Hayat büyük bir unutuş ise ölüm de aksine derin bir fark ediştir.’’

Profesyonel bir hentbolcu ve teknik direktör olan Sezgin Kaymaz, aynı zamanda yetenekli bir yazar. Medet, beş uzun hikayeden veya beş kısa romandan oluşan bir eser: Medet, Gelip Giderler, Hayırlı Yolculuklar, Alo ve Tevzadze Kim? Kitabın açılışı Medet isimli öykü ile yapılmış. Özellikle hayvan severlerin kalbine dokunacak bu öyküde hayvanlara yapılan zulme değinilmiş. İkinci öyküde ise ana tema ölüm. Diğer üç hikaye de en az bu öyküler kadar akıcı ve etkileyici bir dille ele alınmış. Varoluşsal temaları ustaca öyküleştiren yazarın bu kitabı edebiyatseverleri memnun edecek zenginlikte kaleme alınmış.

Bir Ekolojistin Not Defteri – Ahmet Soysal

‘’Sağ eğilimli politikacıların küresel iklim değişikliğinin insan nedenli olmasını kabullenememesi, küresel iklim değişikliğinin çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini küçümsemesi yeni bir şey değil. Bunu yıllardan beri çevrecilerin basit propagandası olarak yorumluyorlar!’’

Modern insanın dünyada ekolojik bir krize yol açtığı, artık kamuoyu tarafından kabul gören su götürmez bir gerçek. Ahmet Soysal da bu konuda duyarlı bir yazar olarak, Türkiye’de mevcut yaşanmış ve kimi geride kalmış çevre sorunlarına ve çevre koruma ile ilgili politikalara değinen yazılar kaleme almış. Esasen bu kitap, Soysal’ın daha önce yayınlanan köşe yazılarının bir araya getirilmesinden oluşuyor. Sorunlara dair gerçekleri anlatırken, eleştirel bir bakış açısından kopmayan yazarın yazıları oldukça aydınlatıcı.

Büyük Umutlar – Charles Dickens

‘’Gerçek sevgi, koşulsuz bir aldanmışlıktır, hakir görülmeyi önemsememektir, sorgusuz sualsiz itaat etmektir, kendi aklına ve tüm dünyaya karşı gelerek tüm kalbini ve ruhunu celladına vermektir.’’

İngiliz Edebiyatı’nın usta isimlerinden Charles Dickens’ın sinemaya da uyarlanan bu eseri aynı zamanda yazarın en çok okunan kitabı. Hikayede başkahramanımız Pip’in hayatının izlerini sürerken, 19. yüzyıl İngilteresi’ndeki gelir eşitsizliği ve sınıf farkının etkileyici bir resmi çiziliyor. Dönemin sosyokültürel kimliğini sürükleyici bir hikayeyle tasvir eden yazarın bu eserini bir çırpıda okuyacaksın.

Babam İçin – İzzet Pinto

“Babam bana hayatımın en güzel hediyesini verdi, bana inandı.”

Girişimci İzzet Pinto, hayallerinden vazgeçmeyenler için kendi hikayesini paylaşıyor. Global Agency’yi kurduktan sonra Türk dizilerini dünyaya tanıtan bir isim olan Pinto, bu noktalara gelene kadar hayatında birçok iniş çıkış yaşamış ve hiçbir başarısızlık karşısında yılmamış, cesur bir insan. Gerçek insan hikayelerini sevenlerin ve kaybettiği motivasyonu bulmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap.

Sistem – James Ball

Gazeteci-Yazar James Ball, internetin ortaya çıkışı, gelişimi ve bugün dünyanın en etkin iletişim ağı konumuna gelme sürecinde etkin rol oynayanlar da dahil olmak üzere, internetin tarihçesi ile ilgili oldukça detaylı bir çalışma hazırlamış. Ball, kitabı kaleme alırken, bilgisayar bilimciler, yatırımcılar, reklamcılar ve istihbarat kurumları gibi, süreç hakkında birinci elden fikri olan kişilerle röportaj yaparak sağlam referanslardan yararlanıyor. Yazar, aynı zamanda internetin vadettiği özgürlüğü sağlama potansiyeli ve toplumda yarattığı dönüşüme de değinerek sıradan bir kaynakçadan ziyade eleştirel bir inceleme kitabı yazdığını kanıtlıyor.

E-kitapSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın