Aziz Nesin’in Tüm Külliyatı Storytel’de!

Yazdığı romanlar, öyküler ve tiyatro oyunları ile Türk edebiyatının unutulmaz isimlerinden biri. Evet, en önemli yazar ve aydınlarımızdan biri olan Aziz Nesin’den bahsediyoruz. Kara mizah ile harmanladığı unutulmaz eserleriyle binlerce okuru etkilemeyi başaran Aziz Nesin , kişiliği ve topluma örnek olacak davranışlarıyla da hafızalarımıza kazındı.

Kendini ve hayatı sorgulamakla geçen bir hayat

Hangimiz Nesin’in öykü ve romanlarını okurken kahkahalara boğulmadık ki! Ancak Aziz Nesin’i herhangi bir mizah yazarından ayıran en önemli özelliği, esas amacının güldürmek değil düşündürmek, sorgulatmak olmasıydı kuşkusuz. Yalnızca okuruyla değil, hayatla kurduğu ilişkisi de sorgulamak üzerineydi. Öyle ki, soyadı dahi bitmeyen bir hayat sorgulamasının nişanı gibidir.

1934 yılında soyadı kanunun çıkması ile kendisine “Nesin” soyadını seçmesini şu şekilde anlatır:

“Her türlü yağmada hep sona kaldığım için, güzel soyadı yağmasında da sona kaldım. Bana, ortada böbürlenebileceğim bir soyadı kalmadığından, kendime ‘Nesin’ soyadını aldım. Herkes ‘Nesin’ diye çağırdıkça ne olduğumu düşünüp kendime geleyim istedim.”

20 Aralık 1915’te İstanbul Heybeliada’da dünyaya gelen Aziz Nesin, 1935’de Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdikten sonra Harp Okulu’na geçti ve 1937’de Ankara’da Harp Okulunu da bitirip asteğmen oldu. Bu dönemde bir yandan da Güzel Sanatlar Akademisi Süsleme Bölümü’ne devam etti.

Nesin, 1945’de askerlikten ayrıldıktan sonra Karagöz gazetesinde ve Yedigün dergisinde redaktörlük ve yazarlık yaparak, profesyonel olarak yazarlığa başladı. Ayı yıl Tan gazetesinde köşe yazarlığına başladı ve ilk bağımsız yapıtı olan “Parti Kurmak Parti Vurmak” adlı 16 sayfalık broşürü yayımlandı.

1955’de Yeni Gazetesi’nde köşe yazarlığına başlayan Nesin, 1956’da İtalya’da (Bordighera’da) yapılan uluslararası gülmece yarışmasında Kazan Töreni adlı öyküsüyle Altın Palmiye’yi kazandı. 1957 yılında da aynı yarışmada, Fil Hamdi ile ikinci kez aynı ödülü kazandı. Kazandığı ilk Altın Palmiye’yi, devlet hazinesine bağışladı.

Nesin Vakfı’nı, kimsesiz çocukları yetiştirmek için 1972’de kurdu. 1990 yılında 75. yaşını Ankara Sanat Kurumu’nda kutlayan Nesin, 1993’de Pir Sultan Abdal etkinliklerine katılmak üzere Sivas’a gitti. 37 aydının yaşamını yitirdiği Madımak Oteli katliamından kurtuldu. 5 Temmuz 1995’de Çeşme’deki bir imza günü sonrasında aramızdan ayrıldı.

Aziz Nesin’in pek çok kitabına hem sesli kitap olarak hem de e-kitap olarak ulaşmak artık mümkün. Türk edebiyatının eşsiz isimlerinden Aziz Nesin şimdi tüm eserleriyle Storytel’de. İşte Aziz Nesin’in Storytel farkıyla dinleyebileceğin eserlerinden bazıları:

E-kitapSesli KitapTürk Klasikleri

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene