Berrak Yurdakul’un Kitaplarıyla Farklı Alemlere Yolculuk

2010 yılında ilk kitabı Konuşmayan Tavuskuşu Camio ile tanıdığımız Berrak Yurdakul, o günden bu yana farklı tür ve tatlarda altı adet kitaba imza attı. Son yıllarda özellikle mindfulness yani bilinçli farkındalık konusu üzerine yazdığı kişisel gelişim kitaplarıyla dikkat çeken Yurdakul, aynı zamanda özgün fantastik ve tarihi romanlara da imza atmış bir yazar. Kitaplarında tarihten ve mitolojiden de faydalanan Yurdakul, geçmişle bugünü, gerçekle fantastiği evrensel değerler çerçevesinde özgün formlarda sentezleyip kendine has bir çizgi oluşturdu. Yazarın yeni kitaplarını heyecanla bekliyor ve Storytel’de dinleyebileceğimiz kitaplarına göz atıyoruz.

Altıncı Irk

“Önce ‘Unutuş’ pınarına gideceğiz ikimiz, onun sularından içeceksin. Silinecek hafızandan bugüne dek kaydettiğin bütün anılar, zihninde yeni bilgilere yer açacaksın. ‘Hatırlayış’ pınarına gideceğiz daha sonra, yudumlayacaksın o buz gibi sulardan da. Bulacaksın varlığının anlamını, anımsayacaksın kim olduğunu, kendi sırrını çözeceksin orada.”

Berrak Yurdakul’un ikinci kitabı olan Altıncı Irk, bizleri antik zamanlardan günümüze, 2500 yıllık uzun bir yolculuğa çıkaran, büyülü ve mitolojik bir roman. Navagos adında bir balıkçının M.Ö. 446’da, Ege Denizi’nde, Yunanistan’ın Delos Adası açıklarında soluk benizli bir kız bulup eve götürmesiyle başlıyor hikâyesi. Hiç konuşmayan, yemeyen içmeyen bu tuhaf kız, ev halkı tarafından pek sevilmese de adanın kahini onun bu dünyada çok önemli şeyler yapmak üzere bulunduğunu söyler.

Hikâyenin günümüze uzanan kısmında ise, insanlar ve tanrıların hikâyesini yazan Adrastia adlı genç bir kadın, Delos açıklarında bulunan bu garip, gök gözlü kızdan ve onu bulan balıkçı Navagos’tan bahsetmektedir. Bir de tanrıçadan bahseder Adrastia; Gereklilik ve Zorunluluk Tanrıçası Ananke’den… Adrastia yazmaya devam ettikçe içinde büyüyen dayanılmaz bir arzu, onu romanının geçtiği adaya, Delos’a çeker.

Olympos’un zirvelerinden Hades’in derinliklerine, oradan da günümüze uzanan bu mitolojik hikâyede genç bir kadının kaderi dünyanın kaderi haline gelirken, insanlığı değiştirecek gücün yine sadece kadınların içinde olduğunun altını çiziyor Yurdakul. Altıncı Irk Sevinç Erbulak’ın sesinden Storytel’de.

Ev Yapımı Bir Paraşüt

Mindfulnes kavramını son zamanlarda sıkça duyuyor, ne olduğunu merak ediyor ama öğrenmeye nereden başlayacağını bilemiyorsan Berrak Yurdakul’un beşinci kitabı Ev Yapımı Bir Paraşüt senin için harika bir giriş kaynağı niteliğinde. Yurdakul bu kitabında farkındalık ve meditasyon konularını kurgu karakterler üzerinden, okuyucuyu da işin içine katarak, sıkılmadan, keyifle okuyabileceğin bir yapı içinde anlatıyor.

Yazarın ilk kitabı olan Konuşmayan Tavus Kuşu Camio’nun karakterleri, Bilge büyücü Mama Nono, Madam Bobogel ve pek çok ortak yanımızı bulabileceğimiz, mutsuzluğun pençesindeki yazarımız ile birlikte “mutluluğu ayağına getirmek isteyenler için çok hızlandırılmış bir kurs” bu kitapta seni bekliyor.

Korku, kaygı, yetersizlik ve tatminsizlik hislerinin sebebinin sürekli konuşup duran zihnin olduğunu fark etmek için, zihninin seni yönetmesine izin vermeyip kontrolü eline almak için gerekli rehberliği bu yedi dersten oluşan kursta, bu heyecan verici keşif yolculuğunda bulabilirsin. 

Kitapta, o çokbilmiş gevezenin, yani zihnimizin esiri olmaktan kurtulup, olması gerektiği gibi ona hükmetmeyi, onu sadece bir araç olarak kullanmayı öğrenebilmemiz için kullanabileceğimiz faydalı uygulamalara da yer veriliyor. Sadece bir kere değil, kendi merkezimizden, şimdinin huzurlu varoluşundan her uzaklaştığımızda tekrar tekrar açıp okuyabileceğimiz, adeta kulağımıza küpe olacak bir kitap. Ev Yapımı Bir Paraşüt, Sevinç Erbulak’ın eşsiz seslendirmesiyle Storytel’de!

Senin Hakkında Yedi Şey Düşündüm

“Kendi mutluluğunu kendin yaratabilmenin, değişen dışsal şartların etkisiyle bir yaprak gibi savrulmamanın değerinin yanında dünyanın bütün servetleri bir hiçtir.”

Çok sevilen Ev Yapımı Bir Paraşüt’ten sonra, Berrak Yurdakul’dan, roman tadında, sürükleyici bir kendini bulma yolculuğu kitabı daha. Kitabın baş kahramanı, daima korku ve kaygı içinde yaşayan, hata yapıp durmaktan yorulmuş, zihninin içinde sürekli konuşan sesin esiri olmuş, kendine tapmak ve kendinden nefret etmek arasında gidip gelen bir insan. Eğer sen de bu insanda kendinden bir şeyler buluyorsan, bilge Mama Nono’nun peşine takılıp kendini hatırlamayı ve kendini izlemeyi öğrenerek zihnini eğiteceğin bu içsel yolculuğa ortak olabilirsin.

Yazar Berrak Yurdakul bu kitapta gerçek bir insan olmanın yedi şartını, zihin gücüyle bedeni ısıtmayı, yürüyüş meditasyonu yapmayı, Başka Türlülük Kanunu’nun nasıl işlediğini, içsel baş düşmanını ve içsel hayvanını nasıl bulacağını, zihinsel ve fiziksel acılarla baş etme yöntemlerini, rüyada uyanabilmenin yollarını öğrenmeyi vadediyor.

Kendi içine bakma cesaretini gösterebilmek, kendini tanımak, negatif düşünlerin esaretinden kurtulmak, olanı kabul etmek ve anda kalabilmeyi öğrenmek için kitapta bulunan birbirinden kıymetli öneri, egzersiz, test ve çalışmadan faydalanabilirsin. Berrak Yurdakul’un kendine has, masalsı ve etkileyici anlatımı ile daha da keyifli hale gelen bu özgürleştirici değişim yolculuğunu kaçırma! Senin Hakkında Yedi Şey Düşündüm, Sevinç Erbulak seslendirmesiyle Storytel’de!

İki Cihanın Bekçisi

İki Cihanın Bekçisi, Berrak Yurdakul’un üçüncü romanı. Yazar bu kez okurları tarihimizin acılı bir dönemine ve coğrafyasına götürüyor: Yemen’e. Osmanlı ordusunun onurlu ve yiğit subaylarından Tevfik Bey’in İstanbul’dan Yemen çöllerine uzanan hikayesini okuyoruz romanda. Savaşın acımasızlığı, çöllerin amansız koşulları, açlık, pislik ve yoksulluk dolu bir yolda hem kendi onurunu hem yenik ülkesinin onurunu korumaya çalışan Tevfik Bey aynı zamanda içsel bir yolculuk da yapıyor. Berrak Yurdakul vicdan, adalet, affetmek ve inanç gibi evrensel temaları romanın olağanüstü kurgusunun içine başarıyla yerleştiriyor. İki Cihanın Bekçisi, Berrak Yurdakul’un kendi sesinden Storytel’de.

RomanSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene