Çağdaş Türk Edebiyatının Önemli İsmi Ayşe Kulin’in Storytel’de Dinleyebileceğin Kitapları!

Çağdaş Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ayşe Kulin, bugün sadece ülkemizde değil yurt dışında da büyük ilgi gören ve sevilen bir yazar. 

İngilizce, İtalyanca, Arapça ve Çincenin de dahil olduğu onlarca dile çevrilen eserlerinin hemen hemen hepsi çok satanlar listesine girdi. 1997’de ilk baskısını yapan Adı: Aylin romanıyla geniş okur kitlelerine ulaştı. Hikayeleri senaryolaştırılarak beyaz perdeye aktarıldı. Köprü ve Geniş Zamanlar televizyon ekranlarında dizi olarak izleyiciyle buluştu. İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen bir aşk hikayesini anlattığı Nefes Nefes’e adlı romanı tam 34 ülkede yayımlandı. Türkan (Tek ve Tek Başına: Türkan) kitabında ÇYDD başkanı Türkân Saylan’ın hayatını yazdı ve bu kitap da daha sonra televizyon dizisi olarak uyarlandı.

Yalın ve akıcı üslubuyla sık sık övgü alan eserlerini genelde deneme, otobiyografi, derleme, biyografi ve öykü türlerinde kaleme aldı. Ancak yazarın Saklı Şiirler ve Babama adında iki de şiir kitabı bulunuyor.

Haldun Taner Öykü Ödülü, Sait Faik Hikâye Armağanı, En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü, Kültür Bakanlığı Ödülü gibi birçok ödül almış, senarist, sahne yapımcısı, sanat yönetmeni, muhabir, editör, köşe yazarı olarak birçok işe imza atmış ve aynı zamanda UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi olan bu usta kalemi daha yakından tanımaya ne dersin?

Ayşe Kulin Kimdir?

Ayşe Kulin, 26 Ağustos 1941 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu Ankara Koleji’nde okuduktan sonra İstanbul’da Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ne gitti. 7 sene yatılı okuduğu bu okulun Edebiyat bölümünden mezun oldu. Yazar olmaya lise sıralarında karar verdi.

1961 yılında, henüz 20 yaşındayken evlendi. Eşiyle birlikte bir süre Roma ve Paris’te yaşadıktan sonra Londra’ya yerleşti. Üç yıl süren evliliğinden Mete ve Ali adında 2 oğlu oldu. London School of Economics’de sosyoloji eğitimi aldı. Gazete ve dergilerde muhabir ve editör olarak çalıştı, yazı işleri müdürlüğü yaptı, reklamlar ve sinema filmleri için senarist ve sahne yapımcısı olarak görev aldı. 

1967 yılında ikinci kez evlendi. Çocukları Kerim ve Selim dünyaya geldi. Dört çocuklu yoğun bir hayata rağmen çalışmaktan, üretmekten ve yazar olma aşkından hiç vazgeçmedi.

İlk kitabı olan ve öykülerden oluşan Güneşe Dön Yüzünü, 1984 yılında yayımlandı. Kitapta bulunan Gülizar isimli öykü “Bir Kırık Bebek” adıyla sinemaya aktarıldı. Hülya Avşar, Erdal Özyağcılar, Derya Alabora gibi ünlü isimlerin rol aldığı bu film Kültür Bakanlığı Ödülü’ne layık görüldü. 

1997 yılında yayımlanan Adı: Aylin isimli romanıyla İstanbul İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi.

1998’de yayımlanan Foto Sabah Resimleri öyküsüyle Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, öykünün bulunduğu ve aynı adı taşıyan kitabıyla da Sait Faik Hikâye Armağanı’nı almaya hak kazandı. 

Hayatına 30’dan fazla roman, birçok ödül, çalışma hayatında çeşitli roller ve pek çok başarı sığdıran yazarın son kitabı Her Yerde Kan Var, 2019’da raflarda yerini aldı.

Kendi hayat hikayesini de HayatDürbünümde Kırk Sene ve Hüzün – Dürbünümde Kırk Sene adlı kitaplarında anlatan Ayşe Kulin, günümüzde çok sevilen ve üretmeye devam eden yazarlar arasında.

Ayşe Kulin’in Storytel’de Dinleyebileceğiniz Kitapları:

Tutsak Güneş

Ayşe Kulin, okurlarını sarsıcı bir gelecek hayal etmeye davet ettiği Tutsak Güneş’te, genç bir kadının unutulmaz uyanış hikâyesini anlatıyor.

Sevdalinka

“Yarınlar, kurşun, havan topu ve bombaydı, kandı. Ama her ikisi de farkına bile varmadan ‘daha güzel günleri’ bekliyorlardı. İnsanlar, değişik inançlarla ve hırslarıyla ne kadar karıştırırlarsa karıştırsınlar, kana, acıya, şiddete bulaştırsınlar, bu muhteşem dünyayı, yaşam bir umuttu sonuçta. Hiç bitmeyen bir umuttu.”

Dünya tarihinin en acımasız soykırımlarından birinin yaşandığı Bosna’da, bir kadın gazetecinin hayatla hesaplaşması…

Füreya

Cumhuriyet Türkiyesi’nin ilk kadın seramik sanatçısı Füreya Koral’ın hayat hikâyesini anlatan Füreya, aynı zamanda bir dönem romanı.

Dönüş

Gerçekler acıdır; acıtır, incitir… Tam da hayatının yoluna girdiğini sandığı günlerde, önce annesinden gelen bir haber, ardından eski bir şapka kutusunda bulduğu mektuplar…

Dönüş, aldatmanın, aldatılmanın, affetmenin, acıtan gerçeklerin romanı.

Foto Sabah Resimleri

Türk öykücülüğünün en önemli iki ödülünü, 1995 yılında Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, 1996 yılında ise Sait Faik Öykü Ödülü’nü kazanmış bir başyapıt: Foto Sabah Resimleri.

Nefes Nefese

Tarihi ve güncel gerçekleri kurguyla harmanlamaktaki ustalığı ile bilinen Ayşe Kulin, Nefes Nefese adlı bu romanında okurlarına bir kez daha dünyanın farklı bir yüzünü aktarıyor.

Kanadı Kırık Kuşlar

Ayşe Kulin, Kanadı Kırık Kuşlar’da 1930’ların Almanya’sından 2000’lerin Türkiye’sine uzanan bir ailenin dört kuşaklık hikâyesini anlatıyor bizlere. Sıradışı, güçlü, coşkulu, inançlı kadınların hikâyesi bu aynı zamanda. Elsa, Suzan, Sude ve Esra kendi sancıları ve değişimlerini vatanlarının çalkantıları ile iç içe yaşıyorlar. Kanadı Kırık Kuşlar, vatanı sevgi olan herkesin kalbine değecek…

Veda

Ayşe Kulin, Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde, işgal altındaki İstanbul’da bir konakta yaşananları anlatıyor bu kez. Son Maliye Nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemin resmini çizen Veda, çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayan Milliciler arasında sıkışan o dönem Osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor.

Adı: Aylin

Türkiye’nin tartışmasız en ünlü kitaplarından biri Adı: Aylin, prenseslikten Amerikan ordusuna uzanan baş döndürücü bir hayatın romanı…

Türkan (Tek ve Tek Başına)

Binlerce cüzamlıyı iyileştirdi, hayatın içine kattı… Kız çocukları başta olmak üzere, binlerce çocuğun okullu olmasını sağladı. Her zaman tek başınaydı ama hiçbir zaman yalnız değildi. Kimsenin yanında yer almak adına inançlarından, ilkelerinden ödün vermedi ama yüz binlerce insan onun yanında yer aldı.

Mastektomi

Mastektomi, Ayşe Kulin’in 1998 tarihli bir öyküsü ve Geniş Zamanlar öykü kitabında bulunuyor.

Kördüğüm

Kördüğüm, hayatının hassas bir evresinde, günümüzün acımasız çarkları arasına sıkışmış genç bir kadının yaşadıklarını çarpıcı bir “geri dönüş” hikayesiyle anlatıyor. Ayşe Kulin çok sevilen Kanadı Kırık Kuşlar’da olduğu gibi, ülkesinin çalkantıları ile sarsılan ama tutkularına da sorumluluklarına da sahip çıkan genç bir kadının ayakta kalma mücadelesini gözler önüne seriyor.

Son

Denize doğru akarken birbirine karışan nehirlerin, tesadüflerin, denk gelişlerin, kesişmelerin, hiç unutmayanların, kördüğümleri çözmeyi dileyenlerin romanı.

Sesli KitapTürk Klasikleri

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene