Cumhuriyet Dönemi Edebiyatının Usta İsmi Sabahattin Ali Tüm Eserleriyle Storytel’de!

“Bir kitabı okurken geçen iki saatin, ömrümün birçok senelerinden daha dolu, daha ehemmiyetli olduğunu fark edince insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım.” Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali

Türk edebiyatına birbirinden değerli romanlar, şiirler ve öyküler kazandırmış, çoğumuzun hayatında belki Kürk Mantolu Madonna’yla, belki Kuyucaklı Yusuf’la, belki Sırça Köşk’le ya da belki de birbirinden incelikli öykülerinden, şiirlerinden biriyle iz bırakmış bir yazardır Sabahattin Ali. Kaleminden çıkan her eserle okuru insan ruhunun derinliklerine yolculuklara çıkarır. İnsanın içindeki çatışmaları, çırpınışları anlatmak için süslü kelimelere ihtiyacı olmayan, gücünü yalın ve gerçekçi üslubundan, insanı anlamaktan alan bir yazardır. Sabahattin Ali’yi hem Cumhuriyet dönemi edebiyatının öncü isimlerinden yapan hem de günümüze dek artan bir saygı ve sevgiyle ölümsüz kılan şey de budur.

Sabahattin Ali’nin Hayatı

Sabahattin Ali, 1907 yılında Bulgaristan’ın Eğridere ilinde doğdu. Okul hayatına İstanbul’da başladı. Zabit olarak çalışan babası, 1. Dünya Savaşı sırasında savaş mahkemelerinde görev almak üzere Çanakkale’ye çağrılınca ilköğretimi de burada tamamladı. Çanakkale’de geçen dört yılın ardından İzmir’e yerleştiler ancak şehrin işgaliyle buradaki hayatları da kısa sürdü ve Balıkesir’e taşınmak zorunda kaldılar. Sabahattin Ali ilk şiirlerini ve hikayelerini de Balıkesir’de yazmaya başladı. 

1922 yılında Balıkesir Muallim Mektebi’ne kaydolan Sabahattin Ali, okul hayatı boyunca yazdıklarını gazete ve dergilere gönderdi. Sanata yönelimi günden güne artan yazar, okul arkadaşlarıyla gazete çıkardı, tiyatroya ve sinemaya da büyük ilgi duymaya başladı. Muallim Mektebi’nden mezun olunca Yozgat’ta öğretmenlik yaptı. Türkiye Cumhuriyeti tarafından Almanya’ya dil öğrenmeye gönderilen insanlar arasındaydı ancak oradaki eğitimini tamamlamadan geri döndü.  Almanya’daki öğrenimi kısa sürse de Almancayı büyük bir hızla öğrendiği için Türkiye’de Almanca öğretmeni olarak çalışmaya başladı.

Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz’la birlikte “Markopaşa” isimli dergiyi çıkardı. Edebiyat camiasından tanıdığımız birçok usta isimle dostluklar kurdu.

Ancak diğer taraftan Almanya’dan ülkeye dönüşünden sonra bazı yorumları bahane edilerek siyasi çevrelerce hedef gösterilen yazar, yazdıkları, yorumları ve çıkardığı dergideki yazıların siyasi yönleri yüzünden birçok davayla karşılaştı ve hapis cezası aldı.

Ölümü…

Sabahattin Ali yurt dışına çıkmak istiyordu ancak yasal yollardan kendisine bir pasaport verilmediği için bunu kaçak yollardan yapmaya karar verdi. Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya kaçmak niyetiyle Ali Ertekin rehberliğinde yola çıktı. Ali Ertekin ordudan ihraç edilmiş eski bir askerdi.  

16 Haziran 1948 günü Sabahattin Ali’nin cesedini bir çoban tarafından bulundu ama kimliği tespit edilemediği için henüz bu bilinmiyordu. Daha sonra insan kaçakçılığından yakalanan Ali Ertekin, Sabahattin Ali’yi siyasi görüşlerinden dolayı öldürdüğünü itiraf etti. Ertekin cinayeti itiraf etmiş olsa da yazarın ölümüyle, cinayetin sebebiyle ilgili günümüze dek süren birçok spekülasyon bulunuyor.

Yazın Serüveninden…

Yazın hayatının ilk dönemlerinde öyküler kaleme alan yazarın ilk romanı Kuyucaklı Yusuf 1937 yılında yayımlandı. Kuyucaklı Yusuf günümüzde hala en çok okunan romanlar arasındadır ve ayrıca MEB tarafından tavsiye edilen 100 Temel Eser’den biridir. 1940 yılında toplumsal baskıyı ve bunun insanda yarattığı tahribatları bir aşk hikayesiyle ele alan romanı İçimizdeki Şeytan yayımlandı. Ali’nin en son basılan romanı günümüzde okumayanların bile adını bildiği o meşhur romandır; Kürk Mantolu Madonna. Okurlarıyla ilk kez 1943 yılında buluşan bu eşsiz romanı en iyi yine Sabahattin Ali’nin cümleleriyle özetleyebiliriz: 

“Dünyanın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir. Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”

41 yaşında kaybettiğimiz bu güzel insanın kitaplarını Storytel’de sizlerle buluşturmaktan mutluyuz. İyi okumalar.

Sabahattin Ali’nin tüm kitapları, öyküleri ve şiirleri Storytel’de!

Sesli KitapTürk Klasikleri

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın