Cumhuriyetimiz 100 Yaşında

20. yüzyılın mucizevi bir siyasal devrimi olan Türkiye Cumhuriyeti 100 yaşında. Prof. Emre Kongar ve Storytel, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümünü kutlamak ve bu devrimi her yönüyle irdelemek için bir dizi söyleşi hazırladı. Temel hak ve özgürlüklerin garantisi olan Cumhuriyetin sosyal, siyasal ve kültürel açıdan etkilerini Türk toplum bilimci ve akademisyen Emre Kongar’ın engin görüşleri ışığında aktaran bu sesli sohbet hem keyifli hem de öğretici Binbir zorlukla temelleri atılan ve şimdilerde bir asırı deviren Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili temel kavramları tüm yönleriyle ele alan bu sohbet, aynı zamanda Cumhuriyetin kültürel yönününün hayatımıza etkilerine de değiniyor. 

Bu zevkli sohbetlerde Cumhuriyetin politik, ekonomik, kültürel, tarihsel açılımları incelenirken aynı zamanda yakın Türkiye tarihine ışık tutuluyor. 

Prof. Emre Kongar bu söyleşilerde, Sinan Meydan, Süheyl Batum, Nazan Moroğlu, Ersin Kalaycıoğlu gibi çok değerli uzmanlarla konuşuyor. Felsefe, anayasa hukuku, basın, eğitim bilimi, iktisat gibi disiplinlerde çalışma yapmış saygın isimler programın farklı bölümlerinde yorumları ve görüşleriyle katkı sunuyorlar.

Programın farklı bölümlerinde Kurtuluş Savaşı zamanlarından, genç cumhuriyetin ilk anayasalarına, İstiklal Mahkemeleri sürecinden köy enstitülerine kadar yakın tarihteki birçok önemli olgudan söz açılıyor. Türkiye’de kadın hukuku, Türk aydınlanması, ekonomik kalkınma, demokrasi gibi hassas ve tarihsel öneme sahip konular ele alınıyor. 

Emre Kongar’ın hazırladığı, geçtiğimiz bir asır hakkında tatmin edici bilgilere sahip olacağınız bu programı kaçırmamalısın. Cumhuriyetimiz 100 Yaşında isimli podcast programı sadece Storytel’de. 

Emre Kongar Kimdir? 

Türk yazar, gazeteci, akademisyen ve siyaset bilimcisi olarak tanınan Emre Kongar 1941 yılında İstanbul’da doğdu. Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nün ardından Michigan Üniversitesi Sosyal Çalışma Yüksek Okulu’nu M.S.V derecesiyle bitirdi.1967 yılında üniversite bünyesinde Sosyal Çalışma Yüksek Okulu’nu kuran Kongar, 1981’de “Atatürk ve Devrim Kuramları” adlı takdim teziyle Hacettepe Üniversitesi Senatosu tarafından profesörlüğe yükseltildi. 

1983-1987 arasında Hürriyet gazetesinde danışmanlık yapan Emre Kongar, 1996 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde “Aydınlama” adlı sütunu ile köşe yazarlığına başladı.  Aynı zamanda 2017 yılı başından beri TELE 1 kanalında, hafta içi her gün “18 Dakika” adlı yorum programını sürdürmekte.

“Türkiye’nin Toplumsal Yapısı” kitabıyla Türk Dil Kurumu Bilim Ödülü’nü alan yazarın “Kültür Üzerine”,”Herkesten Bir Şey Öğrendim”, “Babam, Oğlum, Torunum”,“Kızlarıma Mektuplar” ve daha birçok eserini kendi sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.  

Toplumsal konularda yazdığı kitapları aracılığıyla okurlarına rehberlik eden yazar, Türkiye’deki güncel siyaset alanındaki gelişmeler üzerine yaptığı analizlerle insanlara ulaşmaya devam ediyor.

E-kitapKitap ÖnerileriSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene