Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Cumhuriyet Kitapları

Cumhuriyetin 100. yılını coşkuyla kutladığımız bu günlerde, egemenliğin ve bağımsızlığın önemini anlatan eserlerle tanışmak için Storytel kitaplığında keşfe çıkabilirsin. Cumhuriyet’i tüm yönleriyle ele alan bu kitaplar, Türkiye’nin kültürel, sosyal ve siyasal koşullarını daha iyi kavramana da yardımcı olabilecek nitelikte. İşte senin için hazırladığımız “Cumhuriyet” temalı dopdolu bir liste. 

Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk 

Seslendiren: Nur Subaşı 

Dış siyasetin, iç teşkilatla uyarlı olması gerekir. Batı’da ve Doğu’da, başka başka karaktere, kültüre ve ülküye sahip birbirinden farklı unsurları tek sınır içinde toplayan bir devletin iç teşkilatı, elbette temelsiz ve çürük olur.

Nutuk, Atatürk’ün silah arkadaşlarıyla yaptığı faaliyetleri anlattığı, geleceğe ışık tutan tarihî bir eserdir. Kongre tutanakları, telgraf metinler, toplantı tutanakları; raporlar, mektuplar, bildiriler ve Milli Mücadele dönemine ait pek çok belge Nutuk’un temelini oluşturur. Ciltte ve metin içinde yer alan toplam 531 belge, Kurtuluş Savaşı döneminin koşullarını açıkça ortaya koyar niteliktedir. Sadece Türkiye tarihine değil, dünya tarihine de yön veren bir lider olan Atatürk bu eseriyle, Türk milletine çağrıda bulunmuş ve yeni Türk devletinin temellerini atmıştır. Nutuk hem bir bağımsızlık savaşı destanı hem de yeni bir ulusun inşasının manifestosu olarak kabul edilir.

Türkiye’nin bağımsızlık savaşını daha iyi anlamamıza katkı sunan Nutuk, geleceği inşa ederken motivasyon sağlayan önemli bir başucu kitabıdır. 

Bana Atatürk’ü Anlattılar – Hıfzı Topuz

Seslendiren: Aziz Acar

Cumhuriyeti izleyen devrim yılları, baş döndürücü ilerleme hamleleriyle doludur. Bunlar nasıl oldu? Uygarlık âleminde çok geride kaldığımızı biliyorduk. Aramızdaki mesafenin, doldurulamaz zannını verecek kadar açık ve yaşama hakkımızın tehlikede olduğunu görüyorduk. Bu korkunç açığı kapatmak için olağanüstü bir güç sahibi olmak gerekiyordu.

Bana Atatürk’ü Anlattılar, Türkiye’nin yakın tarihine etki eden önemli figürlerin beyanına dayanan bir anı kitabıdır. Gazetelerin ve söyleşilerin ışığında hazırlanan kitapta İsmet İnönü, Sabiha Gökçen, Cafer Tayyar Eğilmez, Mim Kemal Öke, Ali Fuat Cebesoy gibi önemli isimler yer alıyor. Kitapta Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Falih Rıfkı Atay gibi yazarların Atatürk’le ilgili aktarımlarını da keşfedeceksin. Hatta Atatürk ve Kurtuluş Savaşı ordusunun düşmanlarından olan General Trikupis’in Atatürk ile ilgili pozitif söylemlerini de yine bu kitapta bulabilirsin. Okurun Atatürk’ü farklı açılardan görüp tanıyabileceği Bana Atatürk’ü Anlattılar, aynı zamanda dönemin siyasal ve toplumsal değişimini ortaya koyan tarihî bir kaynak niteliğinde. 

Kadınlar Cumhuriyeti – Özlem Özdemir

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır 

Onlar, işgal ile onurunu kaybetmiş bir halkın zaferle ayağa kalkarak yarattığı onurlu bir ulusun çocukları…

Kadınlar Cumhuriyeti kitabında, az zamanda büyük işler başarıp ilklere imza atan 12 önemli Cumhuriyet kadını tüm yönleriyle ele alınıyor. Özlem Özdemir’in kaleme aldığı kitap, yeni Türkiye’nin kuruluş aşamasında etkin olarak rol alan bu öncü kadınların sosyal hayatta, eğitim ve bilim alanında nasıl atılımlar yaptıklarını anlatan ilham verici örneklerle dolu. Kitap, tıptan siyasete, sanattan çeşitli bilim dallarına, pek çok başarıya imza atmış Cumhuriyet kadınlarının hayatlarını anlatırken, aynı zamanda saltanattan Cumhuriyete geçiş döneminde aydın kadınların nasıl zorlu bir mücadele verdiklerini de gözler önüne seriyor. Kadınlar Cumhuriyeti Fatma Selma Soysal, Kâmile Şevki Mutlu, Pakize Terzi, Remziye Hisar gibi kendi alanlarında isimlerini duyurmuş güçlü kadınların öykülerini satırlara taşıyor. 

Başarıda Gururu Felakette Ümitsizliği Yenmeliyiz – Mustafa Kemal Atatürk, Ferhat Atik 

Seslendiren: Kudret Gürkan Demir 

En kalabalık oydu ama en yalnız da oydu.

Başarıda Gururu Felakette Ümitsizliği Yenmeliyiz, Destek Yayınları’nın felsefe serisinde yer alan ilham verici bir kitap. Serinin diğer kitapları gibi yine aforizmalar ve vecizeler içeren bu kısa eser, Mustafa Kemal Atatürk’ün iz bırakan kısa söylemlerini bir araya getiriyor. Kitapta yalnızca Atatürk’ün ekonomi, kültür, politika, ulusal kimlik üzerine sözlerini değil, onun yaşantısına dair hatıraları da bulacaksın. 

Cumhuriyetimiz 100 Yaşında – Emre Kongar

Prof. Emre Kongar ve Storytel, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümünü kutlamak ve bu devrimi her yönüyle irdelemek için bir dizi söyleşi hazırladı. Temel hak ve özgürlüklerin garantisi olan Cumhuriyetin sosyal, siyasal ve kültürel açıdan etkilerini Türk toplum bilimci ve akademisyen Emre Kongar’ın engin görüşleri ışığında aktaran bu sesli sohbet hem keyifli hem de öğretici unsurlarla dolu. 

Binbir zorlukla temelleri atılan ve şimdilerde bir asırı deviren Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili temel kavramları tüm yönleriyle ele alan bu sohbet, aynı zamanda Cumhuriyetin kültürel yönününün hayatımıza etkilerine de değiniyor. 

Cumhuriyet (Cilt 1) – Turgut Özakman

Seslendiren: Okan Şenozan

Aşk, ihtilaldir.

Turgut Özakman’ın ölümsüz eseri Cumhuriyet, Cumhuriyetin ilanından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümüne kadar geçen dönemi anlatan bilgi dolu bir kitap. Hazırlanırken pek çok farklı kaynaktan faydalanılan kitapta Atatürk devrimleri, yeni Türk alfabesi, Köy Enstitüleri, halk evleri, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu gibi değişimi simgeleyen önemli kuruluşların ortaya çıkış öyküleri de anlatılıyor. Kitapta dönemin Ziraat fakülteleri, tıbbi girişimleri, demiryolları, üniversiteleri anlatılırken bir yandan Hatay ve Boğazlar sorunu gibi tarihimize yön veren diplomatik gelişmeler de ele alınıyor. 

Muazzez İlmiye Çığ – Cumhuriyet Mucizesi – Nurdan Arca 

Seslendiren: Didem Çimen 

Sümerler ne demiş? “Mademki biliyorsun, neden öğretmiyorsun? Boş vakitte çürüyorsun, neye yaradın?” Bazı insan, çok okur, okur, okur. Çok okuyorum der; ama okuma seninle gidecek, okumadan kime ne faydan var? Paylaşmazsan kime ne faydası var?

Nurdan Arca’nın kaleme aldığı Muazzez İlmiye Çığ- Cumhuriyet Mucizesi, 109 yaşına basan dev çınar Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ın ilham verici hayat hikâyesini anlatıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın üniversite öğrencilerinden olan Çığ, Cumhuriyet ile birlikte akademik hayata adım atmış öncü bir figür. Cumhuriyet dönemindeki değişime tanıklık eden Çığ, özellikle sahadaki çalışmalarıyla tanınıyor. 

Dünyanın en önemli Sümerologlarından olan önemli isim, tarih ve arkeoloji alanında önemli atılımlar yapmış. Kadim Orta Anadolu medeniyetlerine özel bir ilgi duyan Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı bilim seferberliğine katılan dev çınar, yaptığı detaylı araştırmalarla eski medeniyetlerin izini sürmüş.  

Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin ilk mezunlarından olan ve Sümerolojiye gönül vermiş Muazzez İlmiye Çığ’ın hayat öyküsünü okurken, Cumhuriyetin doğuşu ve gelişimiyle ilgili önemli dönüm noktalarına da tanıklık edeceksin.

Türkiye’nin Yakın Tarihi – İlber Ortaylı 

Seslendiren: Mazlum Kiper 

Yüzbaşı David Fallon’un, Çanakkale Savaşı’nı anlatan “The Big Fight / Büyük Kavga” adlı kitabında; Fallon Almanları gaddar, fırsatçı askerler olarak niteliyor. Buna karşılık Türkler için “Bir şeytan gibi savaşır ama centilmendir, aciz olana saldırmaz ve dokunmaz” diyor.

Türkiye’nin Yakın Tarihi, tarih alanında önemli çalışmalara imza atan İlber Ortaylı’nın Osmanlı ve Türkiye tarihini anlaşılır bir dille aktardığı, önemli bir kaynak. Bu kitapta ülkenin tarihine yön veren önemli dönüm noktalarından siyasi gelişmelere, pek çok bilgi yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasıyla başlayan süreç, 6-7 Eylül Olayları, 12 Eylül Darbesi gibi önemli olaylar hakkında da karanlıkta kalmış birçok detaya bu kitap aracılığıyla ulaşabilirsin. 

Cumhuriyet Kitapları Storytel’de!

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihini, kuruluşunu ve gelişimini ele alan birbirinden önemli eserler Storytel’de. Yakın tarihe damga vuran önemli olaylar hakkında bilgi sahibi olup zevkli bir okuma deneyimi yaşamak istiyorsan, tarihî zenginliği aktaran bu kaynakları dinlemen yeterli. 

E-kitapOkunması Gereken KitaplarStorytel

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene