E-kitap Okuyucuların Avantajları

Amerikalı yazar Bob Brown “Readies” adlı eserinde taşıyabileceği, gezdirebileceği, aydınlatmalı bir okuma makinesine sahip olma arzusunu dile getirdiğinde takvimler 1930 tarihini gösteriyordu. Ne yazık ki 1957 yılında hayatını yitiren Bob Brown, bu arzusunun gerçeğe dönüşmesine şahit olamadı. Ancak 1998 yılında Nuromedia’nın Rocket e-reader (e-kitap okuyucu) ile yaktığı ilk kıvılcım, 2007 yılında Amazon Kindle’la gerçek bir şenlik ateşine dönüştü. O tarihten bu yana hem Türkiye’de hem de dünyada farklı markalarda, çok sayıda başarılı e-kitap okuyucu kitapseverlerle buluştu ve buluşmaya devam ediyor. 

E-kitap okuyucuların, sürekli gelişen teknolojileriyle kitap okuma deneyimini farklı bir noktaya taşıdıklarını söyleyebiliriz. Yine de pek çok kitapsever e-kitap okuyucu deneyimine şüpheyle yaklaşmaya devam ediyor. Bu şüphelerde e-kitap okuyucularla ilgili bir bilgi karmaşası yaşanmasının katkısı büyük kuşkusuz. Bu nedenle bugün sana, e-kitap okuyucularla kazanacağın avantajları anlatmak istiyoruz.

Göz yormayan ekran

Cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlar e-kitap okunmasına yardımcı olan bazı aplikasyonlar sunuyor, doğru. Bu aplikasyonları kullanıyorken ayrıca bir e-kitap okuyucuya sahip olman gerekmediğini düşünebilirsin ancak sana önemli bir hatırlatmada bulunmak isteriz: Bir e-kitap okuyucusu, her şeyden önce göz sağlığını korumana yardımcı olur. Nasıl mı? Hemen anlatalım:

E-kitap okuyucuların ekran rengi ve ışığı, gerçek bir kitap deneyimine göre hazırlanmıştır. Özellikle e-ink teknolojisine sahip olan e-kitap okuyucuları, gözlerini en fazla bir kitap kadar yoracaktır. Oysa cep telefonu, tablet ve bilgisayar ekranı bugün hepimizin bildiği üzere hem gözü fazlasıyla yoran, hem de uyku bozukluklarına yol açan birer ışık kaynağı. Bu nedenle uzun saatler kitap okuyan biriysen, yalnızca okuma keyfin değil göz sağlığın için de tercihin e-kitap okuyucularından yana olmalı.

Ekran ışığını ihtiyacına göre ayarlayabilirsin

Loş ortamlarda kitap okumaya çalışmak zorlu bir deneyim olabilir. Cep telefonu ve tabletlerin ışığı en düşük seviyelere indirilse dahi karanlık ortamlarda büyük bir ışık kaynağına dönüşür. Basılı kitaplar için kullanılan küçük aydınlatma lambalarıysa tüm sayfayı eşit biçimde aydınlatamaz, bu nedenle kitap okumak ekstra yorucu bir hal alabilir. Üstelik yurt gibi birden fazla kişinin aynı odayı paylaştığı bir mekandaysan veya seyahat ediyorsan, çevrendeki insanların ışık nedeniyle şikayetçi olması neredeyse kaçınılmazdır.

Oysa e-kitap okuyucularda ayarlanabilir ekran ışığı özelliği bulunur. E-kitap okuyucuları, diğer dijital cihazlara göre çok daha yumuşak ve dengeli bir ışığa sahiptir ve çok küçük ışık seviyelerinde dahi rahat bir okuma deneyimi sunar. Bu nedenle uyuyan oda arkadaşlarını veya diğer yolcuları rahatsız etmeden, uzun saatler rahatlıkla kitap okuyabilirsin. Üstelik, en yüksek ekran ışığı düzeyinde dahi gözlerini diğer cihazlara oranla çok daha az yorar.

Bir kütüphane dolusu kitabı cebinde taşıyabilirsin

Uzun zamandır beklediğin tatil nihayet geldi. Keyifle geçireceğin birkaç hafta şimdi sadece bir seyahat uzaklıkta! Bir an evvel valizleri hazırlamaya başlamalı: Kıyafetler, yedek ayakkabılar, mayolar, güneş gözlükleri, kozmetik çantası… Ve elbette ki tadını çıkara çıkara okumak için sabırsızlandığın kitaplar! Kitapların ruhuna kattığı zenginliklerin yanında, fiziksel hacimlerinin esamesi okunmaz elbette; gel gör ki valizlerinin kapanmak bilmeyen fermuarları ve check-in masasında valizlerini tartarken bir yandan seni süzen uçuş görevlisi, bu zenginliği pek önemsemeyebilir.

Peki ne yapmalı? Sırf valizde çok yer kapladıkları için yılın en güzel günlerini kitapların olmadan mı geçireceksin? Yanıt kocaman bir hayır; elbette bir e-kitap okuyucun varsa!

E-kitap okuyucuların en büyük avantajlarından biri, çok sayıda kitabı yanında taşıma özgürlüğü sunması kuşkusuz. Hafıza kapasitesine göre on bine kadar kitabı içinde barındırabilen e-kitap okuyucuları sayesinde, çok sayıda kitabı yanında taşıyabilir, koca bir kitaplığı, küçük bir cep kitabı boyutundaki e-kitap okuyucun sayesinde istediğin yere seninle birlikte götürebilirsin. Yani anlayacağın, e-kitap okuyucun olduktan sonra, kapanmayan valiz fermuarları ve gözünün yaşına bakmayan check-in görevlileri için endişelenmene gerek yok!

Font ve yazı boyutlarını istediğin şekilde değiştirebilirsin

Yayınevlerinin marka kimliklerinden biri de seçtikleri font (yazı karakteri) ve yazı boyutlarıdır. Bu font ve boyutlar genel okuma alışkanlıkları göz önünde bulundurularak seçilseler bile bazı okurlar için zorlayıcı olabilir. Özellikle küçük yazı boyutları ve dar satır aralıkları, genç okurlar için dahi zorlayıcıyken ileri yaşlardaki okurlar için aşılmaz bir engele dönüşebilir ve kitabı okumaktan vazgeçilmesine neden olabilir.

İşte e-kitap okuyucuları, bu noktada da okuma deneyimine büyük bir katkıda bulunuyor. E-kitap okuyucuların tamamı, font boyutunu kendi arzuna göre ayarlamana izin verirken bazı modeller font tercihi de sunuyor. Kısacası bir e-kitap okuyucun varsa, en küçük yazı boyutları bile artık bir sorun değil; yakın gözlüğünü yanına almayı unutmuş olsan dahi! E-kitap okuyucunda yazı boyutunu son derece kolay biçimde değiştirebilir, teknik detayların okumak istediğin kitaplarla arana girmesini engelleyebilirsin.

Uzun pil ömrü sayesinde, günlerce kesintisiz kullanabilirsin

Cep telefonunun veya tabletinin pil kullanım istatistiklerine baktığında, ekran kullanımının ilk sıralarda yer aldığını fark etmişsindir. Gerçekten de şu anda tüm gelişmiş mobil cihazlar tasarruflu pil kullanımı özelliğine sahip olsa da, ekranın sürekli açık olması gereken uygulamaların pil ömrünü tüketmesine engel olmak pek mümkün değil. Bu nedenle e-kitaplarını mobil cihazlardan okuman, göz sağlığı sorunlarının yanında şarj problemiyle karşılaşmana da neden olabilir. Üstelik bu durum bir kısır döngünün de oluşmasına sebep olur: Şarjın ne kadar hızlı tükenirse cihazını o kadar çok şarj etmen gerekir. Cihazını ne kadar sık şarj edersen, pil ömrü o kadar kısalır ve şarjın gitgide daha kısa sürede tükenir. Bu nedenle daha sık şarj etmek durumunda kalırsın; ta ki mobil cihazının pili tamamen bozulana kadar.

E-kitap okuyucuları ise pil tasarrufu ve pil ömrü ile de mobil cihazlara göre çok daha büyük bir avantaja sahiptir. E-ink teknolojisinin de yardımıyla, e-kitap okuyucuları güç tasarrufu konusunda oldukça başarılıdır. Elbette tercih edeceğin ekran ışığı oranı pil ömrünü doğrudan etkileyecek olsa da, en yoğun kullanımda dahi haftalarca şarj etmeden e-kitap okuyucunu kullanma olanağı tanır.

Sevdiğin sözleri tek tuşla sosyal hesaplarında paylaşabilirsin

E-kitap okuyucuların tamamı, kablosuz internet erişimi olanağına sahiptir. Bu sayede internetin olduğu her yerden kitap alışverişini yapıp saniyeler içinde okuyucuna indirebilir, sevdiğin sözleri sosyal ağlarda tek tuşla paylaşabilirsin!

Ve çok daha fazlası…

E-kitap okuyucuların avantajları, yukarıda kısaca bahsettiklerimizle de sınırlı değil. Ergonomik yapıları sayesinde en “hacimli” kitabı bile istediğin yerde, istediğin şekilde okuyabilme şansı tanıması, kendine has sayfa yapısı sayesinde daha hızlı okuma avantajı sunmaları, altını çizdiğin cümlelere daha sonra tek tuşla ve toplu olarak ulaşma olanağı sağlamaları bahsedebileceğimiz diğer avantajlardan sadece birkaçı. Üstelik yayınevlerinin önemli bir çoğunluğunun e-kitapları, basılı kitaplara göre çok daha avantajlı fiyatlarla sunması sayesinde, bütçe yönetimine de katkıda bulunduklarını hatırlatalım.

İşte e-kitap okuyucuların dünyasında elde edeceğin avantajların bazıları bunlar. Sen de bir e-kitap okuyucusu kullanıcısıysan ve bahsedilmesi gereken başka avantajlar da olduğunu düşünüyorsan, yorum yazmayı unutma!

E-kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın