Edebiyatın Karanlığına Bir Bakış: Gotik Dünya Klasikleri

Mistik ve korkutucu karakterler bir anda sisler içinde belirirler… Gotik Dünya Klasikleri ‘nin edebiyatın tüyleri diken diken eden, çoğu zaman insanı gerim gerim geren ama daima ayakta ve merak içinde bırakan bir yanı vardır.

Özellikle Edgar Allan Poe ile sık sık anılan bu türü yağmurlu gecelerde ya da rutin hayatın içine ufak da olsa bir heyecan katmak istediğinde dinlemeni tavsiye ederiz.

Dünya edebiyatında her biri ayrı bir yere sahip yazarlardan Gotik Dünya Klasikleri ‘ne beraber bakalım:

Morgue Sokağı Cinayeti

Şiirleriyle ayrıca bir üne sahip olan Edgar Allan Poe, yaratıcılığını sadece şiirle sınırlandırmamış ve 1841’de ilk dedektiflik öyküsünü edebiyat dünyasına kazandırmıştı.

Zeki dedektif Dupin, daha sonra peşinden gelecek Sherlock Holmes gibi hayali dedektiflere de ilham oldu.

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde

Louis Stevenson’ın klasikleşen eseri… 1886’dan bu yana en çok okunan kitaplar arasına girdi ve sık sık beyaz perdeye taşındı.

Saygın ve başarılı bir doktor olan Dr. Jekyll, bilimsel araştırmalarının sonucunun kendisini bu kadar kötü etkileyeceğini asla düşünmemişti…

Fantastik bir klasik olan Dr. Jeckyll ve Mr. Hyde; iyi olmayı ve vicdanı bize yeniden düşündürürken hayal dünyamızın da sınırlarını zorluyor.

Biz Hep Şatoda Yaşadık

Ters köşesi bol, gizemli öyküleri sevenleri böyle alalım.

Shirley Jackson, kusursuz bir kurguyla iki kız kardeşin esrarengiz hikayesini bizimle buluşturuyor. İnişli çıkışlı ve tahmin etmekte zorlanabileceğin olay örgüsüyle Jackson’dan kusursuz bir iş çıkıyor.

Operadaki Hayalet

Leroux’tan bir klasik… Defalarca operaya, tiyatroya ve sinemaya uyarlanan bu hikaye yıllar geçse de kendinden asla bıktırmıyor.

Bir hayaletin delice bir tutkuyla aşık olmasını, bu aşkın zamanla hastalıklı bir hâl almasını anlatan Leroux, trajik olayları hiç eksik etmemiş.

Frankenstein

Yaratıcı ve yaratılan çatışmasını son derece etkileyici bir şekilde ortaya koyan bir klasik…

Mary Shelley iki yüz yıl önce Frankenstein’ı yazdığında bu hikayenin bu kadar meşhur olacağını düşünmüş müydü dersin? Zamanının ötesinde bir bilimkurgu kitabı… Üstelik olay örgüsü itibariyle de son derece düşündürücü.

Gulyabani

Listeye Türk edebiyatından bir ismi eklemesek olmazdı: Hüseyin Rahmi Gürpınar…
Batıl inançlarıyla sık sık anılan yazar, kitaplarında da bu konuya değinir.

Gulyabani adlı romanında saf ve iyi insanların batıl inançlarla nasıl da kandırıldığını, tuzağa çekildiğini anlatır. Bir yandan da bilimi savunan düşüncelere yer vererek insanlara düşünmeleri, tartışmaları için alanlar açar.

Kış mevsimi de gelmişken, ışıkları kapatıp hatta belki mumlar yakıp Storytel’de yer alan bu birbirinden gizemli hikayelerin içinde kaybolmaya, kimiyle katili bulmaya, kimiyle sırları aydınlatmaya ne dersin?

Dünya KlasikleriGotik EdebiyatOkunması Gereken KitaplarRomanSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın