Ekim Ayında Storytel’de

Ekim ayında birçok farklı kitap Storytel’e geliyor. Farklı kültürlerden birçok eserle Ekim ayında tanışmaya ne dersin?

Kök Nal – Hikmet Afif Mapolar

Seslendiren: Osman Alkaş 

Hikmet Afif Mapolar, Kıbrıs Türk Edebiyatı dendiğinde akla gelen ilk isimlerden. Kök Nal, suçun doğasını ve bitimsiz tekerrürünü masaya yatırıyor. Mahpustan yeni çıkan bir kişi, suç işlemeyi sürdürür. Bu döngü bir süre devam eder. Ancak günün birinde işlediği tüm suçlarla yüzleşmesi gerekecektir. 

Nasıl Olunur Bölüm 167 – Bülent Şık – Nilay Örnek

Seslendiren: Nilay Örnek, Bülent Şık 

Antroposen çağına ramak kalmışken ve ekolojik kıyametin eşiğindeyken, konuşacak çok konumuz var. Gıda mühendisi Bülent Şık, konunun gıda kısmına eğilip aydınlatıcı bilgiler temin ediyor bu kısa söyleşide. Bir sürü de soruya değiniyor ve her birini ayrı ayrı, tüm detaylarıyla yanıtlıyor. İşlenmiş gıdalar gerçekten zararlı mı? Gıda mühendislerinin görev kapsamları nelerdir? Gıda hassasiyeti neden ciddi bir konudur? Tehlikeli gıdalar var mı? Gıdaların saklanması ve sterilize edilmesinde hangi hususlara dikkat edilmeli? Bu ve benzeri birçok soru, bizzat yetkin bir isim tarafından açıklığa kavuşturuluyor. 

Ölü Ruhlar Ormanı – Jean Christophe Grangé

Seslendiren: Avni Burak Yenice

Benim felsefem dünyayı olduğu gibi kabullenmektir. Her gün gazete okuyup toplumumuza damgasını vuran şiddet çılgınlığını gördükten sonra, aynı şiddetin, bir gün kapımı çalabileceğini kabul etmemem imkânsız.

Düş gücünü zorlayarak gerilim kurgusu oluşturma yeteneği ile araştırmacı kişiliğini bir potada eriten ünlü yazardan yeni bir kitap. Ölü Ruhlar Ormanı, gerilimi doruklarda hissedeceğiniz bir eser.

Yargıç Jeanne Korowa, bir psikiyatri terapisinde, bir süredir Paris’te işlenen seri cinayetlerin failini tesadüf eseri bulur. İşlenen seri cinayetler, kanibalizm (yamyamlık) şüphesi uyandırmaktadır. Yargıç, kişi ile bir ilişki kurmuş olmasına rağmen elde somut ve iş bitirici bir kanıt yoktur. Yargıç, bu yolda tek başınadır. Latin Amerika’nın farklı ülkelerinde dolaşan katilin daima ensesinde ve bir adım gerisindedir.

Mesnevi’den Her Güne Bir Hikmet – Mevlana

Seslendiren: Yiğit Vatansever

Anadolu sufizminin mimarlarından, gönüller sultanı Mevlana’nın en ünlü eseri Mesnevidir. Mevlana, Mesnevi eserinde hikmet amacı taşıyan hikâye ve fablları şiir diliyle kaleme almıştır. Bu kitapta ise Mesnevi’den alınmış, her gün açılıp okunabilecek, anlamlı bölümler yer alıyor.

İmkansızın Şarkısı – Haruki Murakami

Seslendiren: Tolga Saraçoğlu

Gördüğüm, hissettiğin ya da düşündüğüm her şeyin bumerang gibi dönüp dolaşıp bana döndüğü yaştaydım. En kötüsü aşıktım da. Ve bu aşk karmaşa doluydu. Bu yüzden manzara aklımdaki en son şeydi.

Zoraki ayrılığın pişmanlığını üzerinden atamamışken yeni bir kız arkadaş edinen Vatanabe, 68 kuşağı, müzik, özgür seks ve dans… Bir yandan da aşk. Daha doğrusu, üç kişi arasında geçen bir aşk üçgeni. İmkansızın Şarkısı, çok hareketli bir duygulanım, öfori ve aşk kitabı ama aynı zamanda bunların da ötesi. Murakami’nin bu yapıtı sade diliyle dikkat çekmiş ve modern Japon edebiyatına damga vurmuş bir eser.

Y – Cem Akaş

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

Küften penisilin yapmış bir uygarlık, benden de bir şeyler yapar herhalde.

Bu romanda Y kromozomunun yok olduğu, son erkeğin 189 yıl önce doğduğu bir dünyadayız. Constantine ise bilinmeyen bir nedenle bir şekilde doğmuş olan bir erkek çocuğudur. Himaye altında, devletten ve toplumdan gizlenerek yaşatılır.

Y, ataerkil görülen her sistemin sırf erkek üretimi olduğu için terk edildiği, yepyeni ancak distopik bir dünyadır.

Acaip – Mahir Ünsal Eriş

Seslendiren: Beyti Engin

Acaip, sürükleyici öyküleriyle bilinen Mahir Ünsal Eriş’in Gaip eserinin evreninde geçiyor. Ancak daha önce Gaip romanını dinlemeyenlerin de hemen dinlemeye başlayabileceği bir eseri keyifle ve merakla takip edeceksiniz. 

Beyaz Aslan: Kurt Wallander Serisi – 3 – Henning Mankell

Seslendiren: Gürsu Gür

Hor görme alışkanlığı insanların en zor vazgeçebildiği bir alışkanlık mıdır? Bu, insan yüreğinin derinliklerini yoğun bir şekilde etkileyen, insanı değiştiren ve insanın bedeninde ele geçirmedik bir yer bırakmayan çok kötü bir alışkanlıktır. Hiçlikten bir varlığa geçme aşaması insanoğlunun gerçekleştirebileceği en uzun yolculuktur. Aşağılık kompleksinden arınmayı öğrendiğinizde artık tüm yaşamınıza hâkim olabilecek düzeye gelirsiniz.

Beyaz Aslan, İsveç’te canice işlenen bir cinayeti konu ediniyor. Polisiye romanda, maktul bir kadını araştıran Dedektif Kurt Wallender’in kurbanı arayışına tanık oluyoruz. İpuçlarını takip eden ve işini iyi bilen usta dedektif, İsveç’ten kalkıp Güney Afrika’ya dek sürüklenir. Bir süre sonra maktulün ölüm sebebinin Nelson Mandela’ya yönelik suikast planı olduğu anlaşılır.

Beyaz Aslan, bir an olsun düşmeyen temposuyla İskandinav polisiyesinin baş yaptılarından. 

Hakikat Kendisinin Ölçüsüdür – Benedictus de Spinoza – Spinoza, Özgecan Şekerci

Seslendiren: Defne Günay

Havaya fırlattığımız bir elmanın yere düşmesi olgusunun bir zorunluluğa dayandığı konusunda bir an bile tereddüt etmeyiz. Üstelik elmanın da –onu artık kontrol edemediğimize göre– özgür iradesi ile yere düşmekte olup olmadığını sorgulamayız. Tanrı’nın bizzat kendisinin neden olduğu yasalara zorunlulukla uyan şeylerin özgür olduklarını düşünmeyişimiz gibi özgür olmadıklarını düşünmemiz için de bir nedenimiz yoktur.

En ünlü eseri Etika ile bilinen Spinoza, 16 yaşında Talmud dersleri vermeye başlamış, çığır açıcı bir filozof. Onun ‘deus sive natura’ yani ‘Tanrı ya da Doğa’ fikri panenteist felsefeler için referans noktası olmaya devam ediyor. Spinoza; Tanrı, özgür irade, sevgi, nefret, hatta politika konuları üzerine o güne değin görülmemiş özgünlükte yorumlar getirmiştir. Bu derleme eserde, filozofa ait ve onun felsefesinin kilometre taşlarını anlayabileceğimiz sözler yer alıyor.

Cümle Göğün Mavisi – Ayhan Koç

Seslendiren: Erdem Akakçe

Yaşadığın dünyada hiç kimse iddia edildiği kadar iyi değil.

Cümle Göğün Mavisi, postmodern bir deneme olarak tanımlanabilir. Romanın ana konusunu, otokrasi altında inleyen bir memlekette sadece gazetecilik yaptığı için tutuklanmayı bekleyen biri oluşturur. Gazeteci ile toplum, öğrenilmiş çaresizliğin pençesinde kaderine boyun eğmiştir.

Goethe’nin Hayatı – James Simme

Seslendiren: Kubilay QB Tunçer

Goethe, başta edebiyat olmak üzere resim ve tiyatro gibi sanatsal alanlarda yoğun faaliyet göstermiştir. Renk kavramı üzerine eğilmiş, doğa bilimleriyle ilgilenmiş ve siyasete merak salmıştır. Kendi ifadeleriyle, yaşamanın bir tür “kendi kendini adam etmek, zeka ve bilgiyi kullanarak etinden kemiğinden kendi heykelini yapmak” olduğunu söylemiştir. Bu misyona kendisi de yaşamı boyunca sadık kalmış, Alman edebiyatının sınırlarını aşmış ve insanlığa ‘dünya edebiyatı’ kavramını hediye etmiştir. Üstelik aynı insanlığa Faust, Iphigenie Tauris’te ve Genç Werther’in Acıları gibi unutulmaz yapıtlar kazandırmıştır.

Bu kitap nadide şahsiyet Goethe’nin en iyi biyografilerinden biri olmaya aday.

Anekdotlar – Mustafa Alp Dağıstanlı

Seslendiren: Kubilay QB Tunçer

Bu eserde Dağıstanlı, 115 farklı yazardan toplamda 608’i bulan anekdotu toplayıp bir araya getiriyor. Ünlü yazarlara ait dedikodular, rivayetler ve birtakım ilginç olaylar gün yüzüne çıkıyor. Yahya Kemal, Oğuz Atay, Aziz Nesin gibi edebiyatçılara ait en ilginç ve bilinmeyen hatıralar, Anekdotlar kitabında keşfedilmeyi bekliyor.

Agnes Grey – Anne Brontë

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

Boş zaman, bir de okuyacak kitap bulursam okumak benim en belli başlı eğlencemdir.

Agnes Grey, ailesine yardımcı olmak adına soylu İngiliz ailelerinin evinde mürebbiyelik yapan biridir. Para biriktirerek ekonomik özgürlüğünü eline almak ve hayallerini gerçekleştirmek istemektedir. Ne var ki mürebbiyelik yaptığı ev halklarıyla aynı dünyayı paylaşmadığını acı bir şekilde keşfedecektir. Düş kırıklığı, ötekileştirilme ve yalnızlaşma durumlarıyla karşı karşıya kalacaktır. Peki, cesaretiyle birlikte insanlığa yönelik inancını da yitirecek midir?  

Kefaret – N. İpek Gökdel

Seslendiren: Başak Daşman

Daha önce Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi ile Tövbe isimli kitaplarıyla dikkat çekmiş yazar yeni kitabıyla okurun karşısında. Kefaret, Gezi olaylarından hareketle oluşan bir konuya sahip. Polisiye tadındaki eser, tüm sürükleyiciliğiyle kesinlikle okunmayı hak ediyor.

Sırlarımız Kadar Hastayız – Bülent Demircioğlu

Seslendiren: Murat Özgen 

Evet, aşk dünyanın en güzel duygusudur; bizi yeniler, hayata bağlar, iyileştirir, sonra da yakar geçer, canımızı yakar hasar bırakır. Eğer aşka sevilmek, ilgi görmek, güzel söz işitmek, birinin gözünde değer görmek olarak bakıyorsanız, bu kabustan uyanma zamanınız gelmiş demektir, çünkü hayatınızın direksiyonuna başkası oturmuştur.

Hastalıkların beden değil ruh kaynaklı olduğunu öne süren bir kitap Sırlarımız Kadar Hastayız. Dr. Bülent Demircioğlu bu kişisel gelişim kitabında, enerji bedeni iyileştirdiğini düşündüğü Resetting tekniğinden söz etmenin yanı sıra ruhsal hastalık konusunu da etraflıca inceliyor.

Storytel ile sesli kitap ve roman dünyasına adım at

Storytel’de her türden kitabı bulabilirsin. Edebiyat, bilim, tarih, kurgu ve kurgu dışı kitaplarla Storytel platformunda tanışmaya ne dersin? Üstelik sesli kitap deneyimiyle. Buraya tıklayarak en güzel ve farklı kitapları sesli olarak dinlemeye başlayabilirsin. 

Kitap ÖnerileriSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın