Ekim Ayında Storytel’e Eklenecek Kitaplar Listesi

Dijital kütüphanesi gün geçtikçe genişleyen Storytel’de zevkle dinleyebileceğin kitapların sayısı her geçen gün artıyor. Ekim ayında da senin için birbirinden güzel kitapları Storytel arşivine ekledik. Bilge Karasu’dan Madeline Miller’a kadar hem konu hem de yazım tarzı açısından çeşitlilik gösteren bu kitapları büyük bir zevkle dinleyeceğine eminiz.

Ne Kitapsız Ne Kedisiz – Bilge Karasu

“Evet, ölenlerin ardından yaşandığını, ölenle ölünmediğini herkes bir gün öğrenir. Ama eksilerek, azalarak, sakatlanarak, bir yeri koparak yaşandığını…”

Felsefeci yönü ile de tanınan Bilge Karasu, Türkiye’de post-modern edebiyat alanında kendine hatırı sayılır bir isim ve okur kitlesi edinmiş bir yazar. Bu eseri de Bilge Karasu’nun kendine has felsefi yazım tarzından ödün vermediği denemelerinden oluşuyor. Felsefi düşüncelerinden de izler taşıması nedeniyle özenli bir şekilde dinlenmesi gereken bu denemelerin temaları ise adından da anlaşılabileceği üzere hayvanlar, dostluk ve vicdan gibi hayatımızın temelinde bulunan temalar. Sen de kitaplara tutku duyan biriysen ‘’benim tek servetim kitaplarım’’ diyen bir yazarın denemeleri ile mutlaka tanışmalısın.

Hacı Komünist – Ferhan Şensoy

Tiyatrocu ve yazar Ferhan Şensoy’un Küba’da başından geçenleri anlattığı bir anı kitabı denebilir Hacı Komünist için. Kitapta Küba’daki halkın yaşantısından, sosyal durumdan, Küba devletinin topluma ve toplumun devlete bakış açısının anlaşılabileceği birçok anekdot var. Komünizmin kalbine giderek kendisini artık “Hacı Komünist” olarak addeden Ferhan Şensoy’un muzır anlatımıyla renklenen bu olaylar silsilesi, okurun Küba’yı daha yakından tanımasına olanak sağlayan bir mercek halini alıveriyor. Ferhan Şensoy’un şahsına münhasır dili ile yazılan kitap hem mizahla donatılı hem de Küba’ya dair toplumsal öğeler taşıması açısından değerli.

Bir Delinin Anı Defteri – Gogol

“Yalnızlıktan öldü o. Yalnızlık, soğuktan daha soğuktur. Şimdi gerçekten bazı kelimelerin onu ısıtabileceğini sanıyor musunuz?”

Bu kitap, Rus toplumuna dair hicivli eserleri ile tanınan Gogol’un Burun, Palto, Petersburg Öyküleri ve Fayton gibi en iz bırakan öykülerini bir araya getiriyor. Burun öyküsünde, ekmeğin içinden çıkıveren burnun kendisine ait olduğunu fark etmesiyle şok geçiren Kovalev burnunu aramak üzere Petersburg sokaklarına dökülür. İşte hikâye bu noktadan itibaren dallanır budaklanır.

Gogol, Palto öyküsünde ise tutunamayan bir karakter olan Akakiyeviç isimli bir memur başkahramanımız. Sıradan ve çevresinde alaya alınan ancak son derece çalışkan bir memur olan Akakiyeviç’in yegane hayali, yeni, temiz bir paltodur. Arkadaşlarının dalga geçtiği eski püskü paltosunu diktirmek üzere terziye gider ancak palto dikilemeyecek kadar kötü durumdadır. Biriktirdiği parasıyla güç bela yeni bir palto alan kahramanımız artık son derece mutludur ancak bu mutluluğu pek de uzun sürmeyecektir.

Bu akıcı ve sarsıcı hikayelerin devamını merak ediyorsan doğru yerdesin. Bir Delinin Anı Defteri’nde bulunan tüm öykülerde Gogol’un etkili mesajlar vermesini sağlayan mizah gücünü ve kendine has anlatımının izlerini bulacaksın.

Ahmet Kaya Kendine İyi Bak – Birol Öztürk

‘’Öyle bir dil olsa ki ve o dile dair öyle bir medeniyet olsa ki “yasak” diye bir şey olmasa mesela.’’

Birol Öztürk’ün yazdığı biyografik bir deneme sayılan kitap; Ahmet Kaya’nın yaşadıklarını ve gördüğü haksız muameleleri objektif değerlendirmelerle anlamaya çalışıyor. Ahmet Kaya’yı, haksızlıklara ve azınlıklara karşı farkındalık yaratmak isteyen bir sanatçı olması bakımından değerlendiren kitapta Kaya’nın zorluklarla dolu mücadelesi titiz bir çalışma ile anlatılmış. Alışageldik biyografilerden farklı olan Ahmet Kaya Kendine İyi Bak kitabı, anlatımı boyunca kronolojik bir sıra takip etmiyor. Günümüze dair tespitlerin de yapıldığı eser, yazarın yorumlarıyla varlık kazanan özel bir biyografi olarak öne çıkıyor.

Çizgi Açığı: Futbol Yazıları Çizileri – Turgut Yüksel & Tanıl Bora

Futbol üzerine yazılmış sıra dışı bir eser Çizgi Açığı: Futbol Yazıları Çizileri. Tanıl Bora, futbolun, her biri 11 oyuncudan oluşan iki takımın rekabetinden ibaret olmadığını anlatacak hikâyeler kaleme almış. 90 dakikalık maç sürecinde maça aktif olarak katılan oyuncu ve hakemlerin yanı sıra maçı izleyen taraftarın dahi kişisel bir katılımı olduğu ana fikrine dayanan hikâyelerle futbolun bu kadar sevilmesini ve benimsenmesini sağlayan motivasyonların ve hazların resmi çiziliyor. Resim demişken, kitap Turgut Yüksel’in çizgileriyle ana fikrini ulaştırmak adına daha da optimize edilmiş. Çizgi Açığı: Futbol Yazıları Çizileri, farklılığını ortaya koyan görsel ve öyküsel bir şölen.

Kadimzamanlar ve Diğer Vakitler

“Zamanın sınırlarının ötesinde olan Tanrı’nın, kendini zamanın içinde ve dönüşümlerinde göstermesi gariptir…Tanrı, her süreçte mevcuttur. Tanrı, her dönüşümde atan bir nabızdır. Bir vardır, bir daha az vardır, bazen de hiç yoktur. Ancak yokken bile, Tanrı kendini açıkça gösterir.”

Kadimzamanlar ve Diğer Vakitler, yerkürenin en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Olga Tokarczuk tarafından kaleme alınmış, felsefi temalar içeren bir eser. Betimlemeleri ve karakter kurguları sayesinde eserde, varlık, hiçlik ve zaman gibi temalar karakterler üzerinden etkili bir şekilde verilmiş. Eserin büyülü gerçekçilik tarzında yazılması da öne çıkan bir diğer niteliği. 

Kadimzamanlar isimli Polonya’da bir köyü merkeze alarak yazılan romanda Niebieki ailesinin ve onların yakınlarının hikayesi üzerinden yaşama dair sorgulamalar dinliyoruz. Ailenin 70 yıllık mazisinin öykü haline getirildiği eserde, ailenin, melekler, tabiat ve hayvanlarla olan ilişkisi gibi izleklerle metafizik felsefi kavramlara atıflarda bulunuluyor. Güçlü tema çeşitliliğinin masalsı anlatımla buluştuğu Kadimzamanlar ve Diğer Vakitler, özellikle felsefi romanlarla ilgilenenlerin muhakkak tanışması gereken bir eser.

Akhilleus’un Şarkısı – Madeline Miller

Madeline Miller’in 10 sene gibi uzun bir zaman diliminde kaleme aldığı Akhilleus’un Şarkısı yazarın oldukça ünlü olan Ben Kirke romanından yaklaşık 7 sene kadar önce yayımlandı ve dizi haline getirilmek istendi. Esasen, yazarın kitabı ortaya çıkarmak için 10 sene uğraşmış olması onun kişisel serüvenine dair işaretler de taşıyor.

Romanın ünü, eserin İlyada Destanı’nın bir nevi yeniden yorumlanarak yazılmış olmasına dayanıyor. Ancak bu romanda olayları Akhilleus’un arkadaşı olan Patroklos’un penceresinden dinliyoruz. Phthia’ya sürgün edilen prens Patroklos burada hayatının aşkıyla tanışıyor: Akhilleus. Akhilleus ile Patroklos arasındaki aşk okura derin duygular uyandıracak bir dille tasvir ediliyor. Unutmadan belirtelim ki Miller’ın eseri 2012 Orange En İyi Roman ödülünü kazanıyor. İlyada Destanı’nın bu fantastik yorumu ile mutlaka tanışmalısın.

Hep Sevgili Kalalım – Fatma Torun Reid

Fatma Torun Reid tarafından psikoloji türünde yazılan Hep Sevgili Kalalım, ilişkilerin tükenmesine neden olan ve aşkın yerini öfkeye bıraktığı ilişkilere dair kuramsal bir bakış açısıyla fikir yürüten bir eser. Kuramsal fikirlerini yaşanmış olaylardan verdiği örneklere dayandırması kitabın gerçekçi yönüyle okurlar için ilgi çekici bir konuma yükselmesine neden oluyor. Kişisel ve kişilerarası ilişkilerdeki temel sorunlara değinen Reid, ilişkisini kurtarmak isteyen, evvelki ilişkilerinde yaptığı hataları tekrarlamak istemeyen ve evliliğe dair farkındalık kazanmak isteyen herkese hitap edebilecek zenginlikte bir eser kaleme almış.

Storytel hem güncel kitapları hem de klasikleşmiş eserleri bulabileceğin oldukça geniş bir kütüphane arşivine sahip. Konu, dönem ve tema bakımından bir hayli zengin olan bu eserlere Ekim ayında yenilerini ekledik. Yukarıdaki kitap başlıklarına tıklayarak sesli kitap dinlemenin keyfine hemen şimdi varabilirsin.

E-kitapSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın