Elinizden Düşürmeyeceğiniz 100 Kitap Önerisi

Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.” diye başlar Orhan Pamuk, kitabı Yeni Hayat’a. . Kimi kitaplar vardır ki gerçekten sadece hayatımızı etkilemekle kalmaz, okuyucuyu da tıpkı romanın karakteri gibi değiştirir ve dönüştürür. Binlerce kitap arasında kaybolmaman için, uzun zaman etkisinde kalacağını düşündüğümüz 100 harika kitap önerisi hazırladık. Keyifli dinlemeler!

1. Dünyaya Düşen Adam – Walter Tevis

Seslendiren: Murat Özgen

“Eğer Mars’tan geliyorsanız, gerçekten de yalnız olmalısınız.”

Yönetmen Nicolas Roeg’un 1976 yılında çektiği ve David Bowie’nin Newton karakterine hayat verdiği film uyarlaması bilimkurgu sinemasının kült yapıtlarından biri olan Dünya’ya Düşen Adam, insan olmayanın içindeki insana bir bakış sunuyor.

2. Notre Dame’ın Kamburu – Victor Hugo

Seslendiren: Sercan Gidişoğlu

Dillere destan Paris mimarisi, çirkin aşık Quasimodo’nun naifliği, ihtilal sonrası karanlık Fransa günleri… Notre Dame’ın Kamburu hem tema hem karakter bakımından sonsuz derinlikte bir roman. Yazarın her bir karakteri ince eleyip sık dokuduğu yapıt, romantik edebiyatın zirvesini teşkil edip yer yer toplumsal-siyasal giydirmeler içeriyor. Böylece Goethe’nin “Weltliteratur (Dünya edebiyatı)” kavramını bir unvan olarak son satırına dek hak ediyor.

3. İmkansızın Şarkısı – Haruki Murakami – Doğan Yayınevi – Storyside

Seslendiren: Tolga Saraçoğlu

Kitaplarında müzik ve felsefeyi sıkça kullanan Murakami yine şaşırtmıyor. İmkansızın Şarkısı’nın orta yaşlı karakteri Vatanabe, bir gün The Beatles’ın “Norwegian Wood” isimli şarkısını duyar. Nostaljik hislerle dolan Vatanabe, Tokyo’da üniversite okuduğu yıllarını ve yaşadığı trajediyi anımsar.  

İmkansızın Şarkısı naif anlatımı ile dikkat çeken, zamandan ve mekandan bağımsız, hangi yaşta olursan ol içinie işleyecek bir aşk romanı.

4. Bir Psikiyatristin Gizli Defteri – Dr. Gary Small – Doğan Yayınevi

Seslendiren: Tolga Örnek

Dr. Gary Small, tecrübeli ve akademik açıdan verimli geçen yaşamı boyunca en gizemli ve ilginç vakaları bir kitapta topladı. İnceleme çalışmasında neler yok ki? Kendisine abayı yakan bir hasta, durduk yere fenalaşıp bayıldıkları için kitle histerisi tanısı konulan bir grup kız öğrenci, elinden nefret ettiği için onu saklayan hatta kesmeye kalkışan bir adam… Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, alışılmışın dışındaki psikiyatrik vakaların bizzat profesyonel bir göz tarafından değerlendirildiği dikkat çekici bir kitap.

5. Kırmızı ve Siyah – Stendhal

Seslendiren: Cemil Büyükdöğerli

Kırmızı ve Siyah’ın tartışmasız iki temasından söz edilebilir: Aşk ve Fransa. Aşkın merkezinde Julien ve kendi sınıfından olmayan bir gence duyduğu tutku var. Kitap, fırtınalı bir aşkın, dönemin sosyal ve siyasal dokusu üzerinden aktarıldığı bir dünya klasiği. Eserde dönemi daha iyi anlamak açısından, kilise, Napolyon yanlıları, özgürlükçüler, liberaller ve aristokratlardan da manzaralar sunulur.

6. Yürümenin Felsefesi – Frédéric Gros

Seslendiren: İbrahim Selim

Heidegger, Rousseau, Kant, Nerval, Thoreau ve nicesi… Her filozof, yazar veya şairin yürümeyi kutsadığı bir fikri, özel deneyimi veya bu konuda yazdığı bir metni vardır. Sadece onlar da değil. Toplumdan ötelenenlerin, sürgünlerin, münzevilerin, göçebelerin, aylakların da yürüme deneyimi kendilerine hastır. Yürümenin Felsefesi, yürümeyi basit bir eylem olmaktan çıkarıp, ünlü kişilikleri de arkasına alarak, ona hak ettiği değeri yeniden kazandırma amacında.

7. Güneşi Uyandıralım – José Mauro de Vasconcelos

Seslendiren: Kerem Fırtına

Serinin bir önceki kitabında çocuk yaşta olan Zeze’nin hüzünlü ergenlik yıllarındayız. Serpilmiş, körkütük sevdalanmış, geçimsiz ve agresif bir karaktere bürünmüş bir Zeze vardır artık karşımızda. Onu evlatlık edinen varlıklı ailesi ise sevgisizliğini gidermeye yetmemiştir. Teselliyi öğretmeni Fayolle, evin aşçısı Dadada, uzaktan uzağa sevdiği Fransız müzisyen Maurice Chevalier ve kurbağa dostunda bulmaya çalışacaktır.

8. Veronika Ölmek İstiyor – Paulo Coelho

Seslendiren: Başak Daşman

Güzelliği ve gençliği, başarısız intihar girişimini önlemeye yetmeyen Veronika, gözlerini bir hastane odasında açar. Haberler kötüdür. Sayılı günleri kalmıştır. Burada yaşam hakkındaki görüşünde yanıldığını fark edecek, psikolojik bir evrim geçirecektir.

9. Kelile ve Dimne – Beydeba

Seslendiren: Nisan Kumru

M.Ö 3. yüzyıl civarında Beydeba tarafından yazılan ve bir Hint hükümdarına takdim edilen Kelile ve Dimne, Binbir Gece Masallarına yakınsayan bir Doğu klasiği. La Fontaine ve Ezop masallarına esin kaynağı teşkil ettiği düşünülen kitap, fabl türünde hikâyelerden oluşuyor. Hikâyeler; dostluk, acelecilik, cömertlik, iyilikseverlik, yoksullaşma ve savaş gibi konular taşıyor.

10. Dorian Gray’in Portresi – Oscar Wilde

Seslendiren: Sercan Gidişoğlu

Afrodit’in etkisi altında kalmış, kötülüğün çekiciliğine kapılmış ve haz peşinde koşan narsistik karakter Dorian Gray, Lord Henry’den fazlasıyla etkilenir. Basill Halvard ise edilgen ve sözgelimi sıkıcı bir kişiliktir. Dorian Gray sonsuz güzellik ve haz ister. Lord Henry’nin aksine ‘dehanın güzellikten daha kalıcı olduğu’ gerçeğinden bihaberdir.

Dorian Gray’in Portresi, Viktorya dönemine yönelik gerçekleştirilen güçlü bir tenkit ve çıkarılabilecek nice yaşamsal dersin kuluçkasıdır. 

11. İvan İlyiç’in Ölümü – Lev Nikolayeviç Tolstoy

Seslendiren: Aydoğan Temel

Ölüm döşeğindeki bir yargıç ve onun kurulu hakim düzeni sorgulayıp ömrüyle yüzleşmesi… 140 sayfa oluşuna rağmen sarsıcı ve dokunaklı. İvan İlyiç’in Ölümü, servet ve ün gibi dünyevi varoluşların faniliğinden dem vuran ve hayatın anlamını sorgulayan/sorgulatan bir başyapıt.

12. Böyle Söyledi Zerdüşt – Friedrich Nietzsche

Seslendiren: Derya Alabora

Çekiçle felsefe yapan Nietzsche bu yapıtında Zerdüşt üzerinden üstinsan ve bengi dönüş kavramlarından hareket eder. Şiirsel cümlelerle dolup taşan eser, köle ahlakının ve geleneklerin felsefi temele dayanan edebi bir eleştirisi niteliğinde.

13. Bir Nefeste Dünya Mitolojisi – Mark Daniels

Seslendiren: Barış Özgenç

Amori, İnka, Mısır, İskandinav (Nors), Maya, Aztek, Yunan, Aborjin, Çin ve Roma mitolojileri…Ek olarak bazı küçük antik toplulukların da mitolojilerini içeren Bir Nefeste Dünya Mitolojisi, mitoloji 101 öğreticiliğinde bir başucu kitabı olmaya aday.

14. Gurur ve Önyargı – Jane Austen

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

Gurur ve Önyargı’nın sayfalarını karıştıran okur, 19. yüzyıl İngiltere’sinde Bennet ailesiyle aynı sofraya oturur. Gurur ve Önyargı, duygular ve karakter analizleri şölenidir. Özellikle ana karakter Elizabeth, asi, başına buyruk, sözünü sakınmayan karakteriyle dönemdaşlarından sıyrılarak kendinden sonraki birçok kadın karaktere ilham vermiştir. 

15. Genç Werther’in Acıları – Johann Wolfgang von Goethe

Seslendiren: Hakan Coşar

Charlotte ve Werther, yasak bir aşk, bolca melankoli… Genç Werther’in Acıları, en derin aşk romanlarından biri. Goethe tarafından iki haftada tamamlanan roman o kadar etkili olmuş ki romanın piyasaya çıkmasının ardından hem pek çok intihar vakası ile karşılaşılmış, hem de Almanya sokakları ‘Werther salgınına’ uğramış; ortalığı mavi ceket, sarı pantolon giyen duygulu gençler istila etmiştir.

16. Aşkın Metafiziği – Arthur Schopenhauer

Seslendiren: Özlem Zeynep Dinsel

Felsefe tarihi boyunca filozoflar tarafından hasıraltı edilen bir konu: Aşk. Schopenhauer bu ciddi eksikliğin farkına varıyor ve kolları sıvıyor. Söz konusu felsefi çalışma, aşkın kişiler arası bir mesele olmaktan çok tüm türü ilgilendiren uzun vadeli bir mesele olduğu savına dayanıyor. Aşkın kimyasal ve toplumsal taraflarını görmek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir eser.

17. Babalar ve Oğullar – Ivan Sergeyeviç Turgenyev

Seslendiren: Murat Özgen

Rusya’daki politik curcuna, kuşak çatışması ve gelenekçilikle yenilikçiliğin çekişmesi… Babalar ve Oğullar’ı meydana getiren üç temel kolondur bunlar. Romandaki her karakter bir ekolü, fikir akımını insanlaştırır. Hepsi de ya geçmişin nostaljik belirlenmişliğine ya da geleceğin fütürist belirsizliğine oturur. Ateşli devrimci baş karakter Bazarov ise bir nihilisttir. Turgenyev’in Babalar ve Oğullar’ı; aşkları, nesilleri, modern hayatları ve Rus entelijansiyasını tenkit eden unutulmaz bir yapıt.

18. Köpek Kalbi – Mihail Bulgakov

Seslendiren: Tolga Korkut

Siyasal fıkralarıyla bilinen Sovyet toplumunun içinden çıkması tesadüf olmayan bir kitap. Tam bir kara mizah numunesi sayılan Köpek Kalbi, Şarik adındaki bir köpeği konu edinir. Şarik, perişan bir köpektir. Önüne sucuk koyan Doktor Filipp Filippoviç’in peşine takılır. Doktorun karanlık bir amacı vardır: Ölmüş bir suçlunun hipofiz bezini köpeğinkiyle değiştirmek. Giriştiği uygulama sonucunda Şarik bir insana dönüşmeye başlar. Alkolik, küfürlü konuşan, çekilmez biri oluverir. Bulgakov bu eserinde köpek olarak Sovyet toplumunu, doktor olarak Lenin’i, zorlu ameliyat olaraksa Ekim Devrimini simgelemiştir. Huysuz ve artık sevimliliğini yitirmiş Şarikse devrim sonrası proletarya sınıfının ta kendisidir.  

19. Nantucketli Arthur Gordon Pym’nin Öyküsü – Edgar Allan Poe

Seslendiren: Murat Özgen

Nantucketli Arthur Gordon Pym’nin Öyküsü, denizcilik literatürü ve coğrafi bilgilerle donatılmış, sürükleyici ve gotik bir yapıt. Arthur Gordon Pym ve ekürisi Augustus bir serüvene atılır. Denize açılan mürettebat, beklenmedik bir isyanla çalkalanır. Ardından yerlilerle ve korsanlarla karşılaşır. Hayatta kalmak öncelikli dertleri olur.

20. Zengin Baba Yoksul Baba: Zenginler Çocuklarına, Orta Sınıf ve Alt Sınıfın Parayla İlgili Öğretmediği Neyi Öğretiyor? – Robert T. Kiyosaki

Seslendiren: Talha Sayar

Dünya üzerinde 32 milyondan fazla kopya satan Zengin Baba Yoksul Baba, yoksulluğun bir kader olmadığı iddiasında. Finansal okuryazarlık ve eğitim sağlayan Rich Dad şirketinin kurucusu Robert T. Kiyosaki, sefalet konusundaki klişeleri bir bir yıkıyor. Çok çalışmakla, alelade bir iş bulmakla, riskten korkmakla dişe dokunur bir sermaye elde edilemeyeceğini gösteriyor. Bir yandan da Mali IQ ve finansal zekâyı geliştirmeyi hedefliyor.

21. İskoç Masalları – Elizabeth Grierson

Seslendiren: Gürsu Gür

27 farklı İskoç masalının derlendiği İskoç Masalları kitabı beklenmedik sürprizler, cadılar ve su perileriyle dolu. Eser sayesinde okur hem İskoç halkiyatını daha iyi kavrayacak hem de fantastik bir dünyanın kapılarını aralayacak.

22. Deliliğin Dağlarında – H. P. Lovecraft

Seslendiren: Murat Özgen

Deliliğin Dağlarında; korku türüyle tanınan, gotik edebiyatın duayenlerinden Lovecraft’ın tüm edebi yetkinliğini kanıtlayan bir eser. Alelade bir keşif gezisiyle başlayan serüven, ekipten birinin asırlar önce yaşamış ölü bir uygarlığın izlerini bulmasıyla gelişir. Ekip, en sonunda şok edici ve tüyler ürpertici bir gerçekle karşılaşacaktır.

23. Mahalle Kahvesi – Sait Faik Abasıyanık

Seslendiren: Aydoğan Temel

Sait Faik’in mürekkebinden dökülmüş, naif, hayatın içinden ve kısa kısa öyküler toplanıyor Mahalle Kahvesi’nde. 1950 yılında yayımlanan kitap nafi anlatımı ve gerçekçi karakterleriyle tüm güncelliğini ve sıcaklığını dün gibi koruyor. 

24. Mahur Beste – Ahmet Hamdi Tanpınar

Seslendiren: Murat Eken

Mahur Beste’nin konusu, Joseph Roth’un İmparator Mezarlığı’ndaki Viyana’nın önü alınamaz doku değişiminin yarattığı trajik sancıyı paylaşır. Medeniyetin farklılaşmasını, belki de iflasını konu edinir. Mahur Beste; değişip dönüşen, yer yer ufalan medeniyetin yığını üzerinde gerçekleştirilen bireysel ve toplumsal bir tefekkür. 

25. Satranç – Stefan Zweig

Seslendiren: Okan Bayülgen

Satranç, Zweig’ın en bilinen uzun öyküsü. Kısa ama öz eserin içeriği, küçücük ve karanlık bir odada, rastlantı sonucu ele geçirdiği bir kitap ile satrancı öğrenen Dr. B. ekseninde gelişir. Hapse girmiş ve şimdi hastalıklarla boğuşan Dr. B. kitap boyunca çok yönlülüğü, tecrübeyi ve sağduyuyu temsil eder. Yine de bunların, satranç konusunda yeterli olup olmayacağını henüz bilmemektedir.  

26. Ölü Canlar – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Seslendiren: Erdem Akakçe

Ölü Canlar’da yasaların açıklarını kendi lehine kullanan bir dolandırıcı üzerinden feodalite eleştirisi ve 19. Yüzyıl Rusyası’nın ziyadesiyle kırsal yaşantısının manzarası sunulur. Kitapta bir yandan Çiçikov’un delişmen tavırları mizahi şekilde işlenir, bir yandan da Rus köylüsünün dikenli yaşamına yer verilir. Ölü Canlar; bol karakterli, bol imgeli ve bol eleştiri içeren bir yapıt.

27. Zincire Vurulmuş Prometheus – Aiskhylos

Seslendiren: Murat Aydın

Ateşi Olimpos heyetinden çalıp insanlara bahşeden, böylece uygarlığın ve özgürlüğün tohumlarını atan Prometheus, bu eylemi nedeniyle cezalandırılır. Sonsuza dek zincire vurulmuş hâlde ceza çekecektir. Mitoloji konularını tragedyalarında işleyen Aiskhylos, Prometheus’un hazin ve arketipal öyküsünü de bir tragedyaya dönüştürüyor.

28. Dr. Jekyll ve Mr. Hyde – Robert Louis Stevenson

Seslendiren: Alişan Özkan

Dr. Jekyll ve Mr. Hyde, Stevenson’ın gördüğü bir düşten etkilenerek kaleme aldığı ilginç bir eser. Kitap, psikopat bir caniyle işinde uzman bir doktorun aynı bedende birleştiği, çift kişilikli bir karakter odağında gelişir. Kişilik bölünmesini ustaca anlatan ve sayısız gönderme içeren kitap, iyilikle kötülüğün doğal bir aradalığını göstererek ying-yang ilkesine de göz kırpar.

29. Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Seslendiren: Erdal Beşikçioğlu

Distopik anti-otorite romanlarından biridir Fahrenheit 451. Guy Montag bir itfaiyecidir. Yangınları söndürmek bir yana dursun, onları kendilerinin başlattığı bir itfaiye departmanında çalışmaktadır. Birim, sakıncalı görülen kitapları ve gerekirse evleri ateşe vermekle yükümlüdür. Guy Montag, sorgusuz sualsiz işini yaparken tesadüf eseri 17 yaşındaki bir kızla tanışır. Kız sayesinde sistemi sorgulamaya başlar. Hayal gücünün ve bilgininin değerinin farkına vardıkça kişisel dönüşümü ivme kazanır ve hiçbir şey eskisi gibi olmaz.

30. Operadaki Hayalet – Gaston Leroux 

Seslendiren: Murat Eken

Opera hayaleti, suratı korkutucu ve çirkin bulunduğu için Paris Opera Binası’nın mahzeninde, insanlardan kaçarak yaşar. Christine adındaki bir kıza müzikoloji ve şan eğitimi verir. Çok geçmeden Christine ile bir gönül bağı kuracaktır. Müzikal olarak yıllarca sahnelenen Operadaki Hayalet, gotik ve romantik edebiyatın güzel bir örneği.

31. İnsanı Tanıma Sanatı – Alfred Adler

Seslendiren: Burak Pulat

Derinlik psikolojisinin üç büyük kurucusundan olan Adler, İnsanı Tanıma Sanatı’nda çocukluk çağının psikolojideki öneminin altını çizer. Aynı zamanda bireysel psikoloji görüşlerini yapılandırır ve geliştirir. Çalışmanın farklı konular üzerine yoğunlaşması, Adler’in kuramsal amacına yorulmuştur. Nitekim Adler bireyin gelişiminde ‘yetersizlik hissi’ görüşünü savunur. Bu da Freudyen ve Darwinist tezin dışına çıkan bireysel-psikolojik bir pozisyondur.

32. Kimi Seviyorsan, Herkesin Yüzünde Onu Görürsün – İbni Arabi, Ferhat Atik

Seslendiren: Emre Melemez

İbn-i Arabi; güneşin battığı Endülüs’ten güneşin doğduğu topraklara ilim irfan amacıyla çıkan ünlü bir mutasavvıf, yazar ve şairdir. Ardında, önemli bir kısmı yitik olan 400’den fazla eser bıraktığı tahmin edilmektedir. Bu özdeyiş derlemesinde Arabi’ye ait hikmetli ve birbirinden anlamlı tümcelere rastlayacaksınız.

33. Azın Bereketi: Japonya Kırsalından Sade Yaşam Dersleri – Andy Couturier

Seslendiren: Gürsu Gür

Autilus Kitap Ödülü, aldığı ödüllerden yalnızca biri olan bu kitap, temelde minimalizm felsefesini açımlıyor. Kitap, lüksü ve aşırı teknolojiyi terk edip modern hayattan uzaklaşan on kadın ve erkeği anlatıyor. Meşguliyet, stres ve tüketim gibi toksik bağımlılıkları bir kenara bırakan grup, bireysel bir değişim sürecine giriyor.

34. 80 Günde Devri Alem – Jules Verne

Seslendiren: Erdem Akakçe

İngiliz beyefendilerden Phileas Fogg, mensubu olduğu bir kulüpte 80 günde dünyayı baştan uca kat edebileceği hakkında bir iddiaya girer. Alelacele yola çıkan Fogg ve uşağının, 21 Aralık 1872 Cumartesi günü saat 20:45’te kulüp kapısında olması gerekir.

Dünyada en çok bilinen kitaplardan olan 80 Günde Devri Alem, soluksuz okunacak bir serüven.

35. Seçme Öyküler – Sabahattin Ali

Seslendiren: Işıl Yücesoy

Ünlü Türk yazar Sabahattin Ali’nin kaleme aldığı 5 farklı ve birbirinden etkileyici öykü bu kitapta. Değirmen, Isıtmak İçin, Selam, Hasanboğuldu ve Yeni Dünya başlıklı öyküleri Seçme Öyküler’de dinleyebilirsiniz.

36. Geri Giden Saat – Edward Page Mitchell

Seslendiren: Nuri Karadeniz

Edward Page Mitchell, bilim kurgu türünün ilk örneklerinden bazılarını isimsiz ve imzasız olarak The Sun gazetesinde yayınlamıştır. Geri Giden Saat de, edebiyat tarihinde ilk defa zaman yolculuğu konusunun işlendiği eserdir. Zaman makinesi, bilinç transferi, gelişmiş bilgisayar, robot ve androidlerin yer aldığı Geri Giden Saat son derece sürükleyici bir konuya sahip.

37. Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski

Seslendiren: Erdem Akakçe

Kitabın ana karakteri Raskolnikov’un vicdan azabını Dostoyevski gibi karamsarlık konusunda tecrübeli bir yazardan başkası asla bu kadar iyi yansıtamazdı. Suç ve Ceza; yoksulluk, sevgi, borçluluk, suçluluk, vicdan gibi birçok farklı insani mefhuma ışık tutuyor. Kendinden sonraki birçok tiyatro, sinema ve edebiyat eserine ilham veren bu yapıtla mutlaka tanışmalısınız. 

38. Oz Büyücüsü – L. Frank Baum

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

Sessiz sakin bir hayat süren Dorothy, umulmadık bir kasırga sonucunda hiç bilmediği bir yere savrulur. Oz diyarına adım atan Dorothy, köpeği Toto ile birçok farklı dostluk edinecek, karanlıkla karşılaşacak ve aradığı şeyin dışarıda olmadığını fark edecektir.

39. İskambil Kağıtlarının Esrarı – Jostein Gaarder

Seslendiren: Kubilay QB Tunçer

İskambil Kâğıtlarının Esrarı, yazarın meşhur felsefi romanlarından biri. Eser, fenomenler dünyasının sahteliğinde yaşayanlarla numenlere yaklaşan aklıselimlerin farkını gösterir cinsten.

40. Don Kişot – Miguel De Cervantes

Seslendiren: Şerif Erol

Epik şövalye romanları okurken kendisini bir yerden sonra şövalye sanmaya başlayan Don Kişot, yeldeğirmenlerine savaş ilan eder. Güçsüz atı Rocinante ile birlikte maceraya atılır. Bir yandan da Dulcinea del Toboso’ya olan aşkı söz konusudur.

İlk roman kabul edilen Don Kişot hem şövalye romanlarına bir eleştiridir hem de hazin bir hikâyeye sahiptir.

41. Eve Dönmenin Yolları – Alejandro Zambra

Seslendiren: İbrahim Selim

Çocukluktan, yani evden çıkış ve yuvasızlığa, aşk başta olmak üzere merhem niyetine boca edilen çareler… Pinochet despotizmi yıllarında Şili’de bir deprem olur. Depremde küçük kahramanımız sokakta kalmak zorunda kalan diğer çocuklarla tanışır. İçlerinde sevdalanacağı Claduia da vardır.

Eve Dönmenin Yolları, benliğini ararken bir yandan büyüyen bir karakteri konu ediniyor. Alejandro Zambra mürekkebi Güney Amerika edebiyatı olan kalemini yine tüm ustalığıyla konuşturuyor.

42. Kayıp Kızlar – Tess Gerritsen

Seslendiren: Dilek Gürel

Çöpte bulunan genç bir kadın cesedi, arkada bırakılmış gizemli sembolleri arayan adli tıp uzmanı Kat Novak tarafından araştırılır. Üstüne bir naaş daha saptanır. Kat Novak, bir seri katilin varlığından şüphelenmeye başlar.

Kayıp Kızlar, peşi sıra yaşanan cinayetlerin didik didik araştırıldığı gerilim dolu bir polisiye roman.

43. Akdeniz – Panait Istrati

Seslendiren: Levent Can 

Uygarlıklar mezarlığı, Roma’nın yuvası Akdeniz… Akdeniz eserinde Istrati; Romanya, Kahire, Suriye, İstanbul gibi Akdeniz’in önemli kentlerine uğruyor. Burada gördüklerini şiir gibi bir dille aktarıyor okura.  

44. Pink Floyd – Kilidi Açamazsan Kır Kapıyı – Fatma Berber, Sümeyra Teltik

Seslendiren: Alişan Özkan

Pink Floyd – Kilidi Açamazsan Kır Kapıyı, müzik rüzgarları estiren Pink Floyd grubunu 1950’li yıllardaki kuruluşundan başlayarak tanıtıyor. Sonrasında turneler, konserler, dağılmalar başta olmak üzere grup üyelerinin capcanlı yaşamları anlatılıyor. Elbette grubun ürettiği müzikler ve onların anlamlarıyla verdikleri mesajlar da kitapta önemli bir bölüm kaplıyor. Eser, roman tadında bir psikedelik rock grubu biyografisi.

45. Golem – Gustav Meyrink

Seslendiren: Uğur Ünal

Lovecraft’ın övgüsüne mazhar olan Golem, gotik ve karanlık edebiyatın en değerli hazinelerinden. Prag’da taş ustalığı yapan Athanasius Pernath, akıl sır ermez birtakım olay ve karşılaşmalar yaşar. Sanrılar ve rüyalarla cebelleşir. Golem ile mi karşılaşmıştır? Yoksa Golem sadece ona değil, Prag’ın ara sokaklarına ve Yahudi Mahallesindeki herkese mi görünmüştür?

46. Kum ve Köpük – Halil Cibran

Seslendiren: Kubilay QB Tunçer

Hakikat denizinden bir yudum, şairane ve azizce söylenmiş aforizmalar oluşturur Kum ve Köpük’ü. John Lennon’ın göz attığı ve tüm dünyada Arap edebiyatını daha tanınır hale getiren eser, özellikle çerezlik bir şeyler okumak isteyenlere hitap ediyor.  

47. Şamanların Bilgeliği: Kadim Ustaların Sevgi ve Yaşam Hakkındaki Öğretileri – Don Jose Ruiz

Seslendiren: Kudret Gürkan Demir

Farklı kültürlerin de ele alındığı bu eser, temelde Şamanlardan başlayıp antik ve kadim uygarlıklara doğru bir gezintiye çıkıyor. Onların hayat, aşk, insan ve bilgelik üzerine söylediklerine mercek tutuyor.

48. Bir Pekin Ördeğinin Tam 15 Yıl 5 Ay Süren Yolculuğu – Vassilis Papatheodorou

Seslendiren: Gürsu Gür

Gerçek bir olaydan ilham almış bu kitap, bir Pekin ördeğinin 30.000 oyuncak ördekle beraber kilometrelerce sürüklenmesini konu edinir. Güney Kutbu’ndan Basra Körfezine her yeri gören ördek, ümidi ve sevgiyi daha iyi anlar. Bir yandan da yerkürede yaşanan ekolojik faciayı gözlemler.

49. Madam Bovary – Gustave Flaubert

Seslendiren: Aysun Topar

Kitabın merkezindeki Emma, taşrada alelade bir yaşam sürmekten bıkkındır. İçi içine sığmamaktadır. Kocasına olan nefreti de buna eklenince, kendini geçici heves ve çapkınlıklara kaptırır. 1856 yılında yayımlanan Madam Bovary, realizm akımının ilk ve en nitelikli örneklerinden.

50. Gulliver’in Gezileri – Jonathan Swift

Seslendiren: Murat Özgen

Dört farklı macera dolu ve uzun yolculuk ve her bir yolculukta gerçekleştirilen köklü bir sistem eleştirisi, Gulliver’in Gezileri romanının içeriğidir. Eser; savaşları, sarayları ve çürük sistemleri hicveder. Bir yandan da gökyüzünde uçan adacık yahut sahipleri atlardan oluşan Houyhnhnm’lar Ülkesi gibi motiflerle bilim kurgu elemanları taşır. Sayfa sayfa mesaj verir. Her halükârda okuru bambaşka serüvenlere sevk eder ve büyüler.

51. Yitirilen Cennet – John Milton

Seslendiren: Kubilay QB Tunçer

Yitirilen Cennet, Tanrıya isyan eden Lucifer’ın düşüşüyle başlayan teolojik süreci konu edinen upuzun bir şiir. Kitap, Yunanların ‘kathodos’ diye tabir ettikleri ‘bir günahtan ötürü düşüş’ kavramını merkeze alır. İngiliz klasiklerinin usta şairlerinden Milton’ın diliyle yaratılış uzun uzadıya anlatılır.

52. Vahşetin Çağrısı – Jack London

Seslendiren: Kerim Öztürk

Kızak köpeği Buck, Alaska’nın ortasındaki vahşi yaşamda ayakta kalan olmak için çırpınır. Sadakat, sezgi, öfke ve sevgi köpeklerin ve insanların hayatları vasıtasıyla satırlara kazınır. Vahşetin Çağrısı, Amerikan edebiyatı denince akla ilk gelen başyapıtlardan biri.

53. Vadideki Zambak – Honoré De Balzac

Seslendiren: Mehmet Atay

Vadideki Zambak, Balzac’ın “en kusursuz romanım” dediği bir eser. Yapıt, zor bir çocukluk geçiren Felix üzerinden gerçekleştirilen derin bir aşk, güven ve Paris anlatısı.

54. İtalyan Hikayeleri – Giovanni Boccaccio, Matilde Serao, Gabriele D’annunzio, Franco Sacchetti

Seslendiren: İsmet Numanoğlu

Daha önce hiç İtalyan hikâyesi okumuş muydun? İtalyan Hikayeleri, Halikarnas Balıkçısı tarafından Türkçe’ye kazandırıldı. Kapağın ardında Kuyudaki Taş, Kalandrino’nun Domuzu, Cincinnatus, Çifte Elçiler ve Eski Bir Napoli Sokağında başlıklı hikâyeler mevcut.

55. Lanetlenmiş İnsan Irkı İçin Bir Rehber – Mark Twain

Seslendiren: Nuri Karadeniz

Bu kitapta dahi yazar Twain’in metinlerinden, mektuplaşma ve söyleşilerinden alınmış yüzlerce özlü söz bulunuyor. Okur bu yapıtta; eğitim, mutluluk, mutsuzluk, çocukluk, kediler, deneyimler, cennet ile cehennem, sağlık ve insanlık gibi birçok farklı konu için sarf edilmiş aforizmalarla karşılaşacak. Tabii ki Twain’in aforizmaları, kendisinden beklenebilecek bir mizahi üslup ve yergiyle harmanlanıyor.

56. Örneklerle Kolay Ekonomi – Mahfi Eğilmez

Seslendiren: Cüneyt Kıran

Örneklerle Kolay Ekonomi, enflasyon ve cari açık gibi makro problemlerden; tahvil, bono, faiz gibi en temel iktisadi elemanlara kadar birçok konuya açıklık getiriyor. Çalışma, her kesimden ve hemen her yaştan insanın kavrayabileceği kadar anlaşılır bir üslupla yazılmış ve basit örneklerle zenginleştirilmiş. 

57. Jane Eyre – Charlotte Brontë

Seslendiren: Sezin Akbaşoğulları

Öksüz Jane Eyre, kendisine zalimce davranan yengesi ve kuzenleriyle birlikte yaşamaktadır. Külkedisindeki gibi bir ızdırap yaşayan Jane, yıllar sonra çalışacağı Thornfield Konağı’nın sahibine sevdalanır. Ancak bu kişinin ruhunun arka bahçesi, gizemli ve karanlık bir tarafı vardır. Jane Eyre, dünya edebiyat tarihine iz bırakmış, sürükleyici bir eser.

58. Karanlığın Yüreği ve Kongo Günlüğü – Joseph Conrad

Seslendiren: Enver Murat Güçlü

Kurtz’u arayan Marlow, o dönem Belçika sömürgesi olan Kongo’ya gider. Burada tarifi imkânsız, iç burkucu manzaralarla karşılaşır. Yazarın bu başyapıtı, emperyalizm ve medeniyet fikrini derinden sorguluyor. Conrad’ın 19. asrın son senesinde yazdığı Karanlığın Yüreği ve Kongo Günlüğü, tüm yüzyılın bir muhakemesi niteliğinde. 

59. Denemeler – Montaigne

Seslendiren: Barış Özcan

Dünya edebiyatındaki ilk denemeler Fransız yazar ve Bordeaux belediye başkanlığı yapmış Montaigne’in elinden çıktı. Yazarın; merhamet, eşitlik, öfke, adalet, mutluluk, eğitim, cinsellik, devlet yönetimi, din, hukuk gibi birçok konuya dair 107 denemesi bugün hâlen güncelliğini ve etkileyiciliğini koruyor.

60. Tepedeki Ev – Shirley Jackson

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

Tepedeki Ev, üzerine 1 sezonluk bir dizi çekilen ve ünlü korku yazarlarını etkileyen bir kitap. Eser, sayfaları geçtikçe dehşet ve deliliğin daha net hissedildiği bir olay örgüsüne sahip. Tepedeki Ev, ‘lanetli ev’ konseptini en sahici şekilde yansıtan gotik bir korku romanı.

61. Moby Dick – Herman Melville

Seslendiren: Aydoğan Temel

Moby Dick, Kaptan Ahab ve canavarsı balina Moby Dick arasında geçen hükümranlık savaşını anlatır. Eser; insana dair mitolojik, unutulmaz ve klasik bir anlatı teşkil eder. 

62. Cthulhu’nun Çağrısı – H. P. Lovecraft

Seslendiren: Mutlu Albayram

Lovecraft, insanların rüyalarına giren muazzam korkunç Cthulhu mitini gizem ve korku temalarını birleştirerek kurgular. Karanlık, bilinmez, düş gücünün sınırlarını zorlayan Cthulhu’nun Çağrısı, yazar ait hayranlık uyandıran bir başyapıt.  

63. Açlık Oyunları – Suzanne Collins

Seslendiren: Irmak Örnek

Tüm Kuzey Amerika doğal afetler ve yapay sorunlar sonucunda iflasını açıklamıştır. Panem adında bir ülke kurulmuştur. Başkenti Capitol olan Panem’de 13 mıntıka vardır. İsyan çıkaran 13 mıntıkanın tamamı dağıtılmıştır. Mıntıkalara patronun kim olduğunu gösterme amacıyla her yıl Açlık Oyunları adı verilen zalim yarışmalar organize edilmeye başlanmıştır. Açlık Oyunları, kıyasıya ve ölümcül mücadelelerin yaşandığı arenaları anlatan apokaliptik bir roman.

64. Muhteşem Vahşi Dünya – Andréi Platónov

Seslendiren: Tayfun Erarslan

Platonov, hem hazin hem de gülünç yönü olan birçok öykünün sahibi. Yazınsal karakteri insan ve canlılık sevgisi temelli olan sanatçının Sovyet dönemi Rus klasiklerinden bir kısmının altında imzası vardır. Muhteşem Vahşi Dünya’da bu önemli Rus yazarın dokuz öyküsü bir araya getiriliyor.

65. Germinal – Émile Zola

Seslendiren: Levent Ünsal

Hiç değişmeyen evrensel acıları anlatan bir yapıt Germinal. 19. Yüzyılın ilk yarısında Fransa maden işçileri, zorlu şartlar altında çalışmaktadır. Göçük riski, oksijensizlik, grizu patlaması gibi risklerle karşı karşıyadırlar. Grev kararı alırlar. Gerçekleştirilen grev, lokavt ile yanıtlanır.

66. Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgerald

Seslendiren: Bora Sivri

Muhteşem Gatsby, 1920 yıllarındaki ABD’de geçen ve Amerikan rüyasını yeren modern bir klasik. Long Island’da partileyen bay Gatsby, lüks bir yaşantı sürmektedir. Eski sevgilisi Daisy’i özleyen ve zamanda geriye gitmek isteyen Gatsby’i hiçbir zevk tatmin etmemeye başlar. Muhteşem Gatsby okura gösteriş ve şatafatın uçuculuğunu göstermekle kalmaz, aynı zamanda bağlantılarla dolu bir kurgu sunar.

67. Ben, Kirke – Madeline Miller

Seslendiren: Damla Sönmez

Yunan mitolojisine evrensel temaları içeren modern bir kurgudan bakan meşhur Ben, Kirke romanı, kişisel bir dönüşüm olgusu etrafında şekillenir. İstenmeyen evlat Kirke, annesi babası dahil olmak üzere birlikte yaşadığı tüm mitolojik karakterlerden uzaktır. Bir gün içindeki potansiyelin farkına varmaya başlar.

Seslendiren: Alişan Özkan

68. Dünyalar Savaşı – H. G. Wells

Dünya, Marslı uzaylılar tarafından istila edilir. Isı silahları ve muazzam boyutlara varan gemileri karşısında insanlığın askeri teknolojisinin hiçbir şansı yoktur. 1898 senesinde yayımlanmasına her okurun şaşırdığı Dünyalar Savaşı, bugün bile en iyi bilim kurgu eserlerinden biri olarak görülmeyi sürdürüyor.

69. Conan 1. Cilt – Robert E. Howard

Seslendiren: Gürsu Gür

Conan 1. Cilt kitabında, dövüştüğü her düşmanını yere seren barbar Conan’ın maceraları yer alıyor. Conan 1. Cilt, epik fantastik klasiklerin arasında yad edilmesi gereken bir eser.

70. Night Vale’e Hoşgeldiniz – Joseph Fink, Jeffrey Cranor

Seslendiren: Başak Meşe, Cemil Büyükdöğerli, Kerem Fırtına, Luiza Almızrak, Nuri Karadeniz

Night Vale’e Hoşgeldiniz; gizemli, mizahi, ürpertici, sevecen, çok yönlü ve uyku öncesi dinlenebilecek bir eser. Radyo programından uyarlama olan kitaptaki öykü, çölün ortasında yükselen küçük bir kasabada geçer. Bu, uçan pterodaktil dinozorlarının cirit attığı tuhaf bir kasabadır. Oysa kasabada hiçbir şey tuhaf karşılanmamaktadır.  

71. Osmanlı ve Avrupa – Osmanlı Devleti’nin Avrupa Tarihindeki Yeri – Halil İnalcık

Seslendiren: Gürsu Gür

Tarihçilerin kutbu İnalcık, bu çalışmasında Osmanlı ve Avrupa tarihlerini birbirine paralel ve mukayeseli bir biçimde inceliyor. Tarihçi; hasmane duygular, Haçlı geleneğinin katı kuralları ve kültürel olarak birbirine uzaklık nedeniyle aydınlatılamayan Osmanlı-Avrupa etkileşimini açıklığa kavuşturuyor.

72. Gazap Üzümleri – John Steinbeck

Seslendiren: Turan Günay

Steinbeck, Büyük Buhran dönemi Amerika’sındaki zorlukları dramatik bir üslupla aktarır Gazap Üzümleri romanında. Joad ailesi çerçevesinde gelişen toplumcu gerçekçi roman içeriği, işçilerin yaşantısı üzerinden emeğin değerini anımsatır.

73. Ay Işığı – Guy de Maupassant

Seslendiren: Tolga Korkut 

Ay Işığı’nda Maupassant kaleminden çıkmış ve sade bir dille yazılmış öyküler bulunuyor. Yazar, alelade insanların hayatlarındaki küçük dramlardan, ironi ve mizahla dolu hikâyeler türetiyor.

74. Cehenneme Övgü – Gündüz Vassaf

Seslendiren: Barış Özgenç

Cehenneme Övgü, Vassaf’ın denemelerinden oluşan bir kitap. Otoriter, kolektivist ve totaliter düşünceleri ele alan bu denemeler, Canetti’nin Kitle ve İktidar’ı ile birlikte edebi tiranlık eleştirisi kitaplarındandır.  

75. Yalnız Gezerin Hayalleri – Jean Jacques Rousseau

Seslendiren: Tugay Erverdi

Yalnız Gezerin Hayalleri, siyaset filozofu kimliğiyle öne çıkan Jean Jacques Rousseau’nun doğanın ortasında gerçekleştirdiği düşünceli yürüyüşlerin meyvesidir. Yazar, vasiyetname niteliğinde olan eserde birçok farklı sorgulamaya girişir. Yapıtın özne merkezci oluşu, onu edebiyatta özel bir yere oturtur.

76. Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig

Seslendiren: Sezin Akbaşoğulları

Ölümle yaşam arasında konumlanan bir kütüphane ve canından bezmiş bir genç kadın. Goodreads En İyi Roman ödülüne layık görülen Gece Yarısı Kütüphanesi, sonsuz ihtimallere bakılınca doğan kırgınlıkların kutsandığı naif bir metin.  

77. Yeraltı Demiryolu – Colson Whitehead

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

2017 Pulitzer başta olmak üzere sayısız ödül alan yazarın bu romanı, çağdaş Amerikan klasikleri arasında gösterilir. Cora isimli güçlü ve yalnız bir kadının tüm dünyaya meydan okuduğu Yeraltı Demiryolu; kölelik, ırkçılık ve sömürüye cesurca değiniyor.

78. Bir At Bara Girmiş – David Grossman

Seslendiren: Levent Ünsal

Ödüllü kitap Bir At Bara Girmiş, bir stand-up sanatçısının, sahnede umulmadık bir anlatıya ani geçiş yapmasıyla başlayan süreci konu ediniyor. Stand-up’ın dili sinematografik, yer yer komik ve bazen çok kırıcı ve kara mizahın da ötesinde rahatsız edici bir çehreye bürünüyor. Böylece ortaya güldürürken düşündüren ve son derece akıcı bir çağdaş yapıt çıkıyor.

79. Aurélia – Gérard de Nerval

Seslendiren: Şerif Erol

Yazarın uyku ile uyanıklık arasında bir yerde mistik ve etkileyici, bir o kadar düşsel bir üslupla kaleme aldığı bu eser, yarı-otobiyografik unsurlar içeriyor. Kitap, “rüya ikinci yaşamdır” diyor ve romantik edebiyatın unutulmazlarından biri hâline geliyor.

80. Deliliğe Övgü – Erasmus

Seslendiren: Murat Özgen

Filozof Erasmus, Deliliğe Övgü’de, dinamizmi temsil eden Stultitia ile bilgeliği simgeleştiren Minerva’yı karşılaştırır. Nietzsche’nin daha sonra Dionysos ile Apollon arasında kurduğu diyalektiğe benzer bir zıtlık kurgular. Bu noktada delilik ile bilgeliği mukayese eder ve aslında hakiki deliliğin bir tür bilgelik içerebileceğini ima eder.

81. İnsanın Anlam Arayışı – Viktor E. Frankl

Seslendiren: Fatih Sönmez

Nazi kamplarında tutsak edilmiş, ailesi katledilmiş bir psikiyatrist. İnsanın Anlam Arayışı’nda yazar, logoterapi kuramını geliştiriyor ve anlamlılıkla amaçlılığın hayatımızdaki muazzam etkisinin altını çiziyor.

82. Roma İmparatoru Gibi Düşünmek – Donald Robertson

Seslendiren: Murat Şen

Psikoterapist Donald Robertson bu çalışmasında bilge kral Marcus Aurelius üzerinden Stoacılık okulunun esaslarını anlatıyor. Bu sayede hem bir Roma dönemine tanıklık ediliyor hem de bir imparatoru yakından tanıma fırsatı doğuyor. Üstelik Stoacılığın hem felsefi hem de psikolojik yönleri ele alınmış olunuyor.

83. Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigoriy Petrov

Seslendiren: Murat Özgen

Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat önerdiği Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Finlandiya mucizesini satırlara taşır. Eser, 19. Yüzyıl İskandinavya’sında kenara itilmiş bir memleketin, reform ve özveri sonucunda ayakları yere basan bir ülkeye dönüşmesinin hikâyesi.

84. Ana – Maksim Gorki

Seslendiren: İsmet Numanoğlu

Ana, Rus klasiklerinin toplumcu gerçekçi örneklerinden biridir, hatta bu kategorinin en başında gelir. İşçi Pavel ve annesi Palageya’nın bulundukları toplumda geçirdikleri değişim, yapıtın konusunu teşkil eder.

85. Martin Eden – Jack London

Seslendiren: Fatih Sönmez

Yarı-otobiyografik roman Martin Eden, hayatta ansızın bir bilinçlenme sürecine giren bir gemi çalışanını konu ediniyor. Martin Eden, San Francisco’da çalışır ve soylu bir aileden gelen Ruth Morse’a aşık olur. Kendini edebi yazılar yazmaya veren Martin Eden, sayısız red cevabından sonra eninde sonunda yazarlığını kabul ettirmeyi başarır. Martin Eden, eğitim ve bilinçlilik ekseninde yazılmış gerçekçi bir roman.

86. Savaş ve Barış – Cilt 1 – Lev Nikolayeviç Tolstoy

Seslendiren: Erdem Akakçe

Büyük yazar Tolstoy bu kitabında Napolyon döneminde yaşanan Rusya ve Fransa muharebelerini merkeze oturtur. Yanı sıra saray hayatını betimler. Savaşı Napolyon’un muharebeleri, barışı ise insanlar arası aşklar ve ilişkiler olarak kodlar. Savaş ve Barış, belki de hiç unutulmayacak bir klasik.

87. Zorba – Nikos Kazancakis

Seslendiren: Murat Eken

Kazancakis’in olgunluk döneminde yazdığı Zorba, sadece Yunan edebiyatına değil tüm dünya edebiyatına mâl olmuş bir eser. Zorba; dostluk, Budizm, göç, yazarlık, emekçilik kavramlarıyla zenginleşen bir başyapıt.

88. Okuma Üzerine – Marcel Proust

Seslendiren: Hakan Dülger

Kayıp Zamanın İzinde gibi bir eserin müellifi Proust, Okuma Üzerine’de okurla kitap arasındaki bağıntının tüm yönlerini araştırıyor. Eser, okuma yapmayı derinleştiren bir kitap.   

89. Kozmos: Evrenin ve Yaşamın Sırları – Carl Sagan

Seslendiren: Barış Özcan

Popüler bilim kavramının mimarı olan astrofizikçi Carl Sagan, belgesel niteliğinde bir kitaba imza atmış bir isim. Su gibi akıp giden bu çalışmada karanlık uzay bir anda aydınlanıyor!

Başka gezegenlerde hayat var mı? Samanyolu nasıl bir galaksi? Bir gün kara delikleri kullanarak evrenler arası seyahat yapabilecek miyiz? Kozmos: Evrenin ve Yaşamın Sırları, bu gibi çılgın bilimsel sorulara dair net ve açıklayıcı cevaplar barındırıyor.   

90. Göçebe – Knut Hamsun

Seslendiren: Cemil Büyükdöğerli

Nobel ödüllü edebiyatçı Hamsun’un yazdığı Göçebe, üç bölüme ayrılmış hüzünlü bir roman. Roman; kentten doğaya kaçmış, melankolisini doğa yürüyüşleriyle baskılayan ve şair ruhuna sahip orta yaşlı bir adamın hikâyesi.

91. Psikanaliz Üzerine – Sigmund Freud

Seslendiren: Alişan Özkan

Psikanalizin kuramsal kurucusu Freud bu değerlendirme çalışmasında çocukluk yıllarında yoğun olarak başlayıp hayat boyu süren psikanalitik süreci ele alıyor. Freud’a göre bu süreç, kendisini dil sürçmesi ve rüyalarda ele veren bastırılmış güdüleri açığa çıkartan psikanaliz ile çözümlenebilir.

92. Dava – Franz Kafka

Seslendiren: Gürsu Gür

Dava, bir şok etkisiyle başlar. Joseph K. bilinmeyen bir nedenle aniden tutuklanır. Bir anda ‘öteki’ oluvermiştir. Dava, yasa kavramını sorgulayan ve kafkaesk karanlığı parmak uçlarına kadar hissedebileceğin bir eser.

93. Aylak Adam – Yusuf Atılgan

Seslendiren: Kerim Altınbaşak

Türk edebiyatının en sade romanlarından biri var sırada. Eser; C. lakaplı, adı sanı olmayan, farklılığın ve doğruluğun peşine düşmüş, monotonluğa karşı manifesto niteliğinde duruşa sahip, bohem bir adamın etrafında döner.

94. Dünyanın Sonundaki Yer – António Lobo Antunes

Seslendiren: Barış Özgenç

Dünyanın Sonundaki Yer, baş karakterin Lizbon’da bir barda tanıştığı bir kadına hikâyesini anlatmasıyla başlıyor. Çocukluk, öğrencilik yıllarından bahsediyor, savaş ile Diktatör Salazar’dan dem vuruyor. Yapıt; imge, metafor ve betimleme kaynayan zengin bir düzyazı.  

95. Bozkır – Bir Yolculuk Hikayesi – Anton Çehov

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

Bozkır, durum hikâyesi türüyle bilinen Çehov’un Ukrayna bozkırından ayrılan Yegoruşka isimli 9 yaşındaki bir çocuğu anlattığı bir kitap. Çıktığı yolculukta tüccarlarla, işçilerle, rahiplerle, birçok kesimden insanla tanışan Yegoruşka, gerçek bir hayat deneyimi elde eder. Bozkır, doğa ile onun üzerinde muhtelif yerlere dağılmış insanların hikâyesidir.  

96. Kendine Ait Bir Oda – Virginia Woolf

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

Virginia Woolf bu kitapta cinsiyet kimliği sorununu çözmeye kalkışıyor ve kadın ile edebiyat arasındaki ilişkiye değiniyor. Kadınların edebiyatta öne çıkamamasının haklı ve tarihsel nedenlerini gösteriyor.

97. Su Adamı – Aleksandr Belyaev

Seslendiren: Barış Özcan

Ihtyandar, deniz şeytanı olarak bilinir. Hayatını suda geçirir. Balıkçıların korkulu rüyasıdır. Su Adamı, Sovyetler’in Jules Verne’i olarak anılan Belyaev’e ait, çağını aşan bir bilim kurgu yapıtı.  

98. Kapı Zili, Gençlik ve Yaşlılık – Vladimir Vladimiroviç Nabokov

Seslendiren: Mehmet Atay

Usta yazar Nabokov’dan sürükleyici, kara mizahlı, sürükleyici ve Rus toplumunu tanıtan bir eser.

99. Kara Kedi – Edgar Allan Poe

Seslendiren: Fatih Sönmez

Yine Poe ve yine fantezi, gizem ve gotik bir hava. Kara Kedi, Poe’nun ürpertici ve atmosferik öykülerini bir araya getiriyor. Üstelik Luis Scafati’nin akılda kalıcı çizimleriyle!

100. Bir Katilin Güncesi – Kim Young-ha

Seslendiren: Erdem Akakçe

Byıonğsu Gim, eski bir katil. Üstelik seri olanlardan. Birini öldürmeyeli yıllar olmuştur. Yıllar sonra yörede bir katilin gezindiği söylentisi çıkar. Kızı Inhi’yi koruma altına alır. Ancak Byıonğsu Alzheimer hastalığına yakalanır ve her şey daha da karmaşıklaşmaya başlar.

Birbirinden Sürükleyici, Ödüllü ve Aydınlatıcı Kitaplara Storytel ile Ulaş

Her biri ayrı ayrı etkileyici, unutulmaz, farklı ödüllere aday olmuş yapıtlara sesli olarak ulaşmak istemez miydin? Storytel’de modern veya klasik, edebi, masalsı, araştırma-inceleme temelli birçok kategoride binlerce sesli kitap mevcut. Storytel aboneliklerinden kendine uygun olanı seçebilir, yazın veya bilim dünyasının harika yapıtlarını sesli kitap ayrıcalığıyla deneyimleyebilirsin.

E-kitapKitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarRomanSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın