En Güzel Yol Kitapları

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan ve bitiren kişi aynı insan olmayacak, mutlaka kişilik derisini değiştirecektir. Bu tür kitaplar, oturduğu yerde okuyana yolculuk ediyormuş hissi aşılarken, zaten yola çıkmış olanda ise kendisine eşlik ediliyormuş hissi yaratır.

Bu listede de yola çıkmak, yolculuk etmek ve kendini bulmakla ilgili birbirinden güzel kitapları derledik. Tüm bu eserleri sesli kitap formatında dinleyebilirsin. Kabuğunu kırmak ve yeni bir serüvene atılmak isteyen herkes için seyahat konsepti taşıyan kitaplar Storytel’de.

Yürümenin Felsefesi – Frédéric Gros

Yürürken takdire şayan tek şey gökyüzünün parlaklığı ve manzaranın görkemidir. Yürümek spor değildir.

Immanuel Kant, oturduğu Königsberg’de her gün belli bir rotayı hep aynı sürede kat ederdi. Heidegger ise yaşadığı barakadan her sabah çıkıp belli yerleri turlardı. Yürümenin filozoflar için önemi yadsınamaz olsa gerek. Bundandır ki tarihte, derslerini yürüyerek veren Aristoteles’in öğrencileri panoptikos (yürüyen gezgin) kelimesinden türetilen Panoptikon ismiyle anılmıştır. İşte Frédéric Gros da Yürümenin Felsefesi’nde yürümek kavramını genişletiyor ve felsefe ile ilişkilendiriyor. 

Yürüme eylemini öylesine gezinmek veya tur atmak olarak mı nitelendirirsin? Yürümenin Felsefesi’nin son satırlarına geldiğinde fikrini değiştirip yürüyüş yapmanın düşünsel ve manevi arayışın bir alegorisi olduğunu düşünmen an meselesidir.

Yürümenin Felsefesi eserini İbrahim Selim’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Sanşiro – Natsume Soseki

Gerçek ve insan karşılaşıp birleştiklerinde, her şeyin izahı olacaktır.

Kitap, üniversite hayallerini gerçekleştirmek için doğup büyüdüğü kasabadan ayrılıp Tokyo gibi bir metropole giden 23 yaşındaki Sanşiro’yu anlatır. Sanşiro boyun bağı olan köhne gelenekler ve toplumsal normların tekdüzeliğine gençlik ateşiyle karşı duran biridir. Gittiği yerde yaşadıkları, onun kişilik gelişiminde büyük paya sahip olacaktır.

Sanşiro eserini İsmet Numanoğlu’nun sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Oz Büyücüsü – L. Frank Baum

Evlerimiz ne kadar kasvetli ve gri olursa olsun, biz etten kemikten yapılmış insanlar çok güzel de olsa başka bir ülkede yaşamaktansa kendi topraklarımızda olmayı tercih ederiz. İnsanın evi gibisi yoktur.

Amerikan masal edebiyatının kurucularından Lyman Frank Baum tarafından yazılan bir eser Oz Büyücüsü. Kitapta ansızın kopan bir kasırga felaketi neticesinde kendini Oz diyarında bulan Dorothy anlatılır. Dorothy, doğup büyüdüğü eve dönebilmek adına dillere pelesenk olmuş Oz büyücüsünden yardım almalıdır. Dorothy, yoldaşı ve sadık dostu olan köpeği Toto ile beraber yollara düşecektir. Bu süreçte beyni olmadığı için ahmak olduğunu düşünse de aslında çok zeki biri olan Korkuluk vardır. Kalbi olmadığı için sevgisiz olduğunu sansa da sevgi dolu ve evcimen Teneke Adam vardır. Cesaretsiz olduğunu zannetmesine karşın güçlü olan Aslan vardır. Dorothy ise yanında, önceden farkına varmadığı gizemli bir güce sahip bir eşya taşımaktadır.

Tüm bu masal, çocuklara güzel bir nasihatte bulunur böylece: “Potansiyelini fark et ve kendine haksızlık etme!”

Önsöz kısmında yalnızca çocuklara hitap ettiği belirtilmiş olsa da hemen her yaştan insanın okuyup ders çıkarabileceği ve kitabın son satırına geldiğinde memnun kalacağı bir eser Oz Büyücüsü.

Oz Büyücüsü eserini Deniz Yüce Başarır’ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Odamda Seyahat, Odamda Gece Seferi – Xavier De Maistre

Odasında yolculuk yapmaktan alınan zevk, kişiyi insanların kaygılı kıskançlığından korur; bu zevk talihten bağımsızdır.

Cesur asker Xavier de Maistre dahil olduğu korsan bir düello yüzünden 42 gün sürecek bir ev hapsine mahkûm edilir. Odasına kapandığı bu süre zarfında nedimi Joanetti, ev eşyaları, evcil hayvanı Rosine gibi ilham kaynakları bulur.

“Seyahatimi övmeye, bu seyahatin bana hiçbir şeye mal olmadığını söyleyerek başlayabilirim,” diyerek anlatmaya başlar ‘hiçbir yere gitmeyen’ yolculuğunu. Evet, sıradan bir yolculuk gibi A noktasından planlanmış bir B noktasına gidiş değildir onunkisi. Evin içinde, hatta çoğunlukla odasında, volta atıp durmak ve pineklemekle gerçekleştirilen bir seyahattir.

Yazar, “Ey tatlı yalnızlık! Seni sevenlerin o güzellik şarabından ben de içtim,” diyerek bir başınalığı göğe çıkartır. Bir yere gitmeden yolculuk etmeyi kendince kutsar. Nitekim Odamda Seyahat, Odamda Gece Seferi, bugüne dek okuyabileceğin en tuhaf gezi kitaplarından biri olmaya aday.

Odamda Seyahat, Odamda Gece Seferi eserini Kubilay QB Tunçer’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Gulliver’in Gezileri – Jonathan Swift

Bir kimse kendine iyilik eden birine kötülük ederse, kendine hiç iyilik etmemiş olan insanlara kesinlikle kötülük edecektir; böyle bir adam yaşamaya layık değildir.

İrlandalı yazar Jonathan Swift’in dört bölümden oluşan fantastik ve hiciv türündeki eseri Gulliver’in Gezileri aynı zamanda yazarın en ünlü kitabı. Romanda geçim zorluğu nedeniyle gemilerde çalışmak zorunda kalan Doktor Gulliver’in dünyayı dolaşırken başından geçen acayip olaylar anlatılıyor. Hiciv türündeki eserde, Gulliver’in seyahatleri vasıtasıyla 18. yüzyıl İngiltere’si ve Avrupa insanının zihniyeti anlatılırken dönemin toplumsal ve siyasal bir eleştirisi yapılıyor.

Gulliver’in Gezileri eserini Murat Özgen’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Simyacı – Paulo Coelho

Bütün dünyayı kucaklayamayacak kadar küçük biri olduğum için sahip olduğum az bir şeyi her zaman korumaya çalışacağım.

Sadece 6 yıl gibi bir sürede 7 milyondan fazla satan ve 26 farklı dile tercüme edilen Simyacı, uzaklardaki bir hazineyi bulma amacıyla yola çıkmayı arzulayan Endülüslü bir çobanın öyküsüdür. Santiago ismindeki bu çoban kilise bahçesinde uyuklarken gördüğü bir rüya üzerine sonunda gizemli seyahat için harekete geçer. Çoban, defineyi bulmaya çalışırken aslında kendisini bulur, ruhunun derinliklerini keşfeder ve kişiliği baştan aşağıya metamorfoza uğrar. Dünyasının allak bullak olduğunu iyiden iyiye hisseden Santiago, tatmadığı birçok şeyi tadar. Simyacı; çöller, yollar, simya, aşk, rüya ve yılanlar içeren egzotik bir eser.

Simyacı eserini Yiğit Özşener’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Beş Şehir – Ahmet Hamdi Tanpınar

En iyisi bırakalım hatıralar, içimizde konuşacakları saati kendiliklerinden seçsinler.

Ahmet Hamdi Tanpınar; Erzurum, Konya, Bursa, İstanbul ve Ankara şehirlerinin ruhunu yansıtıyor bu denemelerinde. Bu şehirlerden Erzurum hariç tamamı bölgedeki geçmiş medeniyetlere ve özellikle Türk ülkelerine başkentlik yapmıştır.

Gittiği şehirlerde minimum 2 sene yaşayan ve dolayısıyla mercek altına aldığı kültürlere üst perdeden bakmayan bir yazar olan Tanpınar, buraların adeta anatomisini çıkartmıştır. Edindiği izlenimler ve sanatkârane temaşa, şehir ruhunu yansıtır cinstendir.

Beş Şehir eserini Beyti Engin‘in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

80 Günde Devri Alem – Jules Verne

Yeryüzü çok geniştir.

Yol kitabı dendiğinde ilk akla gelen eserlerdendir 80 Günde Devri Alem. Londra’da tuhaf düzeyde gözlerden ırak velakin mutlu bir hayat sürdüren Phileas Fogg, son derece varlıklı biridir. Kendisi ayrıca titiz, disiplinli, dakik ve meraklı, kısacası takıntılıdır. Müdavimi olduğu bir kulüpte girdiği bahis üzerine servetini 80 günde dünyayı dolaşmak için harcamayı kafasına koyar. Kalfası Bay Passepartout ile beraber hızla hazırlıklara başlar ve yola çıkarlar. Artık dünyayı baştan uca turlamak pahasına kâh bir balona binmeye çalışacak kâh tren garlarında bilet arayacaklardır. Peki eninde sonunda başarılı olacaklar mı?

Sorular her ne kadar kitap okunurken yanıtlanacak olsa da,1873 yılından bugüne değişmeyen tek bir şey var kesinlikle. O da serüven ve yolculuğun kucaklayıcı davetkârlığı…

80 Günde Devri Alem eserini Erdem Akakçe‘nin sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Robinson Cruose – Daniel Defoe

30 Eylül – Karaya ayak basışımın hüzünlü yıl dönümü gelmişti artık. Direğimin üstündeki çentikleri hesapladım ve üç yüz altmış beş gündür burada yaşadığımı gördüm.

Bir yolculuğun her aşaması mutlu mesut geçmeyebilir. Birçoğumuzun yakinen bildiği Robinson Cruose’ın yolculuğu da trajedi içerir. Dünyayı gezme düşüyle yola çıkan Cruose, adada tamı tamına 28 koca yıl geçiren talihsiz gezgin, bir gün kurtulma umuduyla burada hayata tutunur.

Sabır, cesaret ve kültürler arası bağlar gibi konuların hissedildiği kitap, son derece akıcı bir dile sahiptir. Robinson Cruose birçok edebiyat otoritesine göre İngiliz edebiyatının ilk roman ürünlerinden biri olması açısından da dönüm noktasıdır.

Robinson Cruose eserini Gürsu Gür’ün sesinden Storytel’de dinleyebilirsin. 

Yol Konseptli Kitaplar Storytel’de! 

Kitapsız kalınan bir yolculuğun mubah olmadığını düşünenlerdensen doğru yazıyı okuyorsun demektir. Storytel’in engin arşivinde yolculuk ve gezi temalı her türlü felsefi, edebi, gündelik kitaba dokunman mümkün. Sürekli güncellenen ve büyüyen arşive abone ol. Hemen ücretsiz dene.

Dünya KlasikleriKitap TavsiyeleriOkunması Gereken Kitaplar

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın