En İyi Çocuk Gelişimi Kitapları

Pedagojik bir yönlendirme ve eğitim, çocukların zihinsel gelişimi için kritik önem taşır. Çocuk gelişimi kitapları da bu noktada devreye giren ve önem kazanan eserlerden oluşuyor. Bebek ve çocukların doğru büyütülmesine dair bilgiler içeren bu kitaplar her ebeveynin okuması gerekenler arasında.

Storytel’de pek çok farklı çocuk gelişim kitabı bulabilirsin. Psikolog, çocuk gelişimci, psikiyatrist ve öykü yazarlarının kaleme aldığı çocuk gelişim kitaplarıyla doğru ebeveyn olmanın kilometre taşlarını daha iyi anlayabilirsin. İşte Storytel’de bulabileceğin çocuk gelişim kitaplarından bazıları. 

Geliştiren Anne Baba – Doğan Cüceloğlu

Seslendiren: Murat Aydın

Şunu bilmenizi istiyorum: Kendinizi geliştirmezseniz çocuğunuzu da geliştiremezsiniz. Önceliğiniz kendinizi keşfetme ve geliştirme olmalıdır. Çocuğunuzun hayatındaki en güçlü rol model, en güçlü tanıksınız. Güçlü bir tanık olarak siz çocuğunuza inanırsanız çocuğunuz kendisine inanır, çocuğunuz kendisine inanırsa zaman içinde herkes çocuğunuza inanır.

Her çocuğun büyük potansiyel ve yeteneklerle doğup sonradan köreldiğini ifade eden Cüceloğlu, çocukların nasıl doğru şekilde yönlendirilebileceğini anlatıyor. Cüceloğlu bu eserinde, yıkan değil yapan bir ebeveyn olmanın altın kurallarından söz ediyor. Geliştiren Anne Baba, annelik ve babalığın değerini hatırlamanızı ve neler yapabileceğinizi öğrenebileceğiniz bir çalışma.

Çocuğumun Beyninde Neler Oluyor? – Dr. Saniye Bencik Kangal

Seslendiren: Zeynep Şirin Giobbi

Çocukların masumca soruları felsefenin, bilimin ve sanatın kaynağıdır.

Çocuk gelişimci ve eğitim koordinatörü olan Dr. Saniye Bencik Kangal bu kitapta okuru, çocukların gizem ve yeniliklerle dolu zihniyle tanıştırıyor. Çocuğumun Beyninde Neler Oluyor? anaokulunda ve ilkokulda eğitim alan çocukların eğitimi için de çok faydalı bilgiler sunuyor. Bilimsel gerçeklerin ışığında kaleme alınan çalışma, gün içinde kolaylıkla uygulanabilir yöntem ve çözümler içeriyor. Çeşitli veri, görsel, örnek ve tablolarla zenginleştirilen çalışma; her ebeveynin ve potansiyel anne ile babanın rehberi olmaya aday. 

Çocuklu Hayat – Yankı Yazgan

Seslendiren: Ahmet Sarsılmaz

Başkalarına güvenen, başkalarını ezmeyen, onların ezilmesine karşı çıkan, başkalarının mutlu olması için gayret eden çocukların, özgüvenli ve mutlu olduklarını kimselere kendilerini ezdirmediklerini görüyoruz.

Çocuklar, ebeveynlerin hayatlarını kökten değiştirirler. Öncelik sıralamalarını alt üst eden ve yoğun ilgi gerektiren çocuk bakımında, yaklaşım ve tutumlar çok önemli. Çocuklu Hayat, bilimsel verilerden hareketle yeni sorular soran ve yanıtlar veren bir kitap. Yankı Yazgan’ın on yıldır kaleme aldığı yazılarının bir araya getirildiği çalışmada, gelişim özgürlüğünü kısıtlayan faktörlerin bertaraf edilmesi amaçlanıyor. Kitapta, çocukların kendine değer veren ve özgüveni yüksek bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunacak tavsiyeler bulunuyor. 

Neden Çocuk Kitapları Okumalıyız – Katherine Rundell

Seslendiren: Müjde Çapraz  

Kütüphaneleri hala şaşırtıcı buluyorum. Kütüphane yeryüzünde bir şey satın almak, birilerini tanımak ya da herhangi bir şeye inanmak zorunda olmadan girebileceğiniz pek az yerden biri, sahip olduğumuz en eşitlikçi alan.

Katherine Rundell uzun zamandır çocuk kitapları ve öyküleri yazan bir isim. Aynı zamanda başta Waterstones Ödülü olmak üzere sayısız ödülün de sahibi. Rundell bu kitapta “Çocuk kitapları edebiyatın votkası gibidir.” sözünü sarf ediyor ve çocuk edebiyatının göz ardı edilemez önemine dikkat çekiyor.

Her ne kadar yetişkinler tarafından okunmasa da çocuk kitapları gibisi yoktur. Onlar hem çocukların dünyasını anlamada işe yarar bir kılavuzdur hem de yetişkinleri saf duygularla dolu dünyalara taşımada uzmandır. Yazarın düşüncesine göre, unutulmuş çocukluğa dönüşü sağlayan çocuk kitaplarına yeniden bir şans verilmeli. Neden Çocuk Kitapları Okumalıyız, çocukların büyülü dünyalarına kapı aralayan bir kitap.

Ebeveynlikte Altın Saatler – Heather Miller

Seslendiren: Alp Özgen

İnsan bedeni ve beyni, düzen ve öngörülebilirliğe ihtiyaç duyar. Çok fazla bilinmeze sahip olduğumuzda beynimiz bilinmezliği tehlike olarak algılar. Stres tepkisi ortaya çıkar ve stres hormonumuz kortizolün seviyesi artar. Beyin, belirsizliği çözülmesi gereken bir sorun olarak yorumlar. Bu durumda olduğumuzda, odaklanmamız ya da dikkatimizi başka şeylere vermemiz zorlaşır. Telaşlı ve huzursuz hissederiz.

Ödev zamanlarını, öğün vakitlerini, etkinlik saatlerini çok daha kolay bir şekilde kontrol edebileceksiniz. Kendinize ve çocuğunuza daha rahat zaman ayırabilecek, çocuğunuzun yeteneklerini destekleyebileceksiniz. Sağlıklı ve besleyici yemekler hazırlayabilecek, çocuğunuzun okuldaki gelişimine ciddi bir katkıda bulunabileceksiniz. Ayrıca evinizi her daim düzenli tutabilecek ve gerek zihinsel gerek bedensel açıdan dinlenmiş hissedeceksiniz. Bu sayede yorgun ve mutsuz olmayan, aksine ilgili ve enerjisini toplamış bir ebeveyn olmanın mutluluğunu tadacaksınız.

Ebeveynlikte Altın Saatler, sadece rutinleri organize etme ve daha yetkin zaman yönetimi yapabilme konusunda değil çocuklarla ebeveynlerin arasındaki bağı güçlendirme konusunda da iddialı. 

Çocukla Sinema – Burak Göral

Seslendiren: Fatih Sönmez

Filmler çocukları nasıl etkiler? Filmler başta olmak üzere görsel dokümanlar çocukların gelişimine katkıda bulunabilir mi? Çocukla Sinema, üç ile on iki yaş arasındaki çocuğunuzla sinema keyfi yapmanızı sağlayabilecek bir rehber. 

Güvenli Bağlanma – Adem Güneş

Seslendiren: Yüce Armağan Erkek

Ebeveynler “Ağaç yaş iken eğilir” atasözünü “Ağaç yaş iken eğdirilir” şeklinde anlayarak çocuğu zorla eğmeye, bükmeye ve ona bir şekil kazandırmaya çalışır. Bu beyhude bir uğraştır. Zira çocuğun şekli kendi mizacında gizlidir.

Güvenli bağlanma, 0-3 yaş aralığında kurulduğu tahmin edilen, anne ile bebeğin arasındaki ideal iletişimi tanımlayan bir kavram. Bebeklik döneminde sözsel iletişim kurulamadığı için göz teması ve duygusal bağlantı yoluyla tesis edilebilen güvenli bağlanma, bireylerin sağlıklı gelişimi için mühim. Güvenli bağlanmanın sağlanamadığı yaşamlarda agresyon, suçluluk hissi, anksiyete ve değersizlik gibi durumlar ve ruh hâlleri ortaya çıkabiliyor. Çocukluğunda bağlanma duygusunu geliştiremeyen bireylerin, yetişkinlik dönemlerinde alkolizm, tütün bağımlılığı ve yanlış arkadaş seçimi sorunları oluşabiliyor.

Güvenli Bağlanma çalışması bu noktada anne ve anne adaylarına bebekleriyle kurabilecekleri sevgi dolu bir iletişimi öğretiyor. Söz konusu eserde bebeklerin, tuvalet eğitimi, odanın  ayrılması ve sütten kesme süreçlerini sağlıklı bir şekilde atlatmalarını kolaylaştıracak öneriler de bulunuyor.

Dijital Dünyada E-beveyn Olmak – Salih Uyan

Seslendiren: Burak Pulat

Eskiden ağlamasın diye çocukların ağzına emzik verirdik şimdi ellerine telefon tablet veriyoruz. Emzik çocuğun ağzını kapatarak konuşmasını veya ağlamasını engelliyordu. Dijital oyunlarsa beyin kanallarını kapatarak konuşmayı, düşünmeyi ve hayal kurmayı engelliyor. 

Ekran bağımlılığı nasıl giderilir? Çocuklar için internetin sağlıklı kullanımını sağlamak adına ne yapmalı? Sanal zorbalık nasıl engellenir? Oyunların, akıllı cihazların ve VR teknolojisinin başını alıp yürüdüğü bu çağda söz konusu eser, altın değerinde bilgiler sunuyor. Dijital Dünyada E-beveyn Olmak, çocukları ekranın başından alıp sosyal, fiziksel ve hayal gücüyle tanıştırmaya sevk edecek bilgiler taşıyan bir kitap.

Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar – Adem Güneş

Seslendiren: Burak Pulat

Ne yazık ki günümüz eğitim sistemi “her şeyden bir şey öğretmeye” yönelik olduğu için “bir şeyden her şeyi” bilmeye yönelik kabiliyet taşıyan çocuklar arada kaybolup gidiyor.

Çocuklarda internet düzenlemesi ve TV sınırlaması nasıl olmalı? Hiperaktivite nedir ve ilaç tedavisi mümkün müdür? Mahremiyet eğitimi nasıl verilir? Bebeğin anne sütünden kesilme süreci sağlıklı biçimde nasıl atlatılır? Kardeş kıskançlığı bir kader mi? Örneklerle zenginleştirilen Çocuk Eğitiminde Doğru Bilinen Yanlışlar kitabı pek çok soruya yanıt veriyor.

En İyi Çocuk Gelişim Kitapları Storytel’de

Çocuk gelişiminde, psikolojiden eğitime kadar bilgi ve pratik önerilerin yer aldığı pek çok kitabı Storytel’de bulabilir; en seçkin, güncel araştırmaları okuyabilir ve dinleyebilirsin. Hemen şimdi Storytel aboneliğini başlatarak zengin sesli kitap dünyasına adım atabilirsin.

E-kitapKitap ÖnerileriSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın