En İyi Çocuk Kitapları

Hayaller, çocuk zihninde bol bol yer edinen olgular. Kitaplar ise düşleri harekete geçiren en etkili kaynaklar. Masallardan çağdaş çocuk kitaplarına pek çok farklı türde çocuk kitabını sesli kitap olarak Storytel’de keşfetme fırsatına ne dersin?

Çocukların zihinsel gelişimini destekleyen, karakterlerini şekillendiren ve hayal dünyalarını zenginleştiren en iyi çocuk kitaplarından bazılarını bu yazıda bir araya getirdik.

Uzaya Giden Tren – Mert Arık

Seslendiren: Bahar Yanılmaz

Sessizliği dinlemek bile yazacakları hikâyeyle ilgili onları harekete geçirebiliyordu. Şüphesiz ki sessizlik bazen çok şey anlatabiliyordu.

Öğretmenleri, Moni ve dostlarından bir tren hikâyesi yazmalarını ister. Gergedanlar Köyü ya da Cumburlop Kasabası, bu kafadarların önlerindeki ilk seçeneklerdir. Oysa muzır ekip, treni yeryüzünde bir noktaya değil, doğrudan doğruya uzaya sürme kararı almıştır.

Uzaya Giden Tren, dünyanın en büyük kitabını yazmaya koyulan ve unutulmaz bir macerayı kaleme almaya çalışan Moni ve arkadaşlarının hikâyesi. Bu süreçte grubun başına sıra dışı şeyler gelecek. Dinlemeye hazır olan herkes uzaya giden trenden bir koltuk ayırmalı. 

Ünsüz Youtuberın Günlüğü – Miyase Sertbarut

Seslendiren: Ayşe Melike Çerçi

Biz iyi çocuklarız, iyiler gerçek hayatta hep kaybeder, biliyorum. Ama artık bu yasa değişsin istiyorum.

Sekizinci sınıf öğrencisi olan Ezgi, Youtube yayıncısı olmak istemektedir. Çeşitli videolar çekip popülerliğe kavuşmak isteyen Ezgi’nin ailesi ise onunla hemfikir değildir. Ailesi Ezgi’ye, istediği konuları video olarak çekmektense kâğıda yazmasını tavsiye eder. Her gün yaşadıklarını kaleme alan Ezgi’ye hayatını değiştirecek bir teklif gelir.

Youtuber olmak dijital dünyada doğup büyüyen pek çok çocuğun hayali. Ünsüz Youtuberın Günlüğü, çocukların dünyasına yabancı kalmayan ilgi çekici ve yeni nesil bir çocuk kitabı.

Bambi – Disney Books

Seslendiren: Milay Ezgin

Bilgeliğe ulaşmak için yalnız kalmak gerekir.

Tatlılık abidesi bir karaca yavrusu olan Bambi, annesine hayrandır. Zaman içinde ve annesinin yoğun desteğiyle yaşadıkları ormanı keşfetmeye başlayan Bambi, pek çok farklı hayvan ve bitkiyle tanışır. Sincap ve saksağan en sevdiği arkadaşlarıdır. Bir de kelebekler var. Orman çok güzel ama ormanın tehlikeleri de var ve kış aylarında bu tehlikeler artıyor.

Bambi; erdem, arkadaşlık, cesaret, yardımseverlik ve iyilik davranışlarını öne çıkartan eşsiz bir çocuk klasiği.

Zizi Dedektif Öyküleri Yazıyor – Zeynep Alpaslan

Seslendiren: Şebnem Ünaldı

Gizem dolu dedektif öykülerini eski daktilosunda yazan Zizi, evcil bir örümcekle yaşıyor. Adını ‘Ballı’ koyduğu örümcek, sıradan bir canlı olmaktan çok uzak. Daima günlük tutan ve turta hazırlayan Ballı ile Zizi, hep beraber eğlenmeye bayılıyorlar. İkisi birlikte kâh fotoğrafçılık yapıyor kâh Eyfel Kulesi’ne tırmanıyorlar.

Zizi Dedektif Öyküleri Yazıyor, yazı yazmaya meraklı Zizi ile evcil hayvan dostunun eğlenceli ve sürükleyici hikâyesini anlatıyor. 

Ben Cosmo – Carlie Sorosiak

Seslendiren: Gürsu Gür

Aramızdaki bağ asla kopmayacak. Gelecekte bir gün birbirimizden ayrılabiliriz. Belki birbirimizden kısa bir süre ayrı kalabilir, belki sadece birkaç kilometre uzakta olabiliriz ama ben onu uzaktan görünce topallayarak da olsa yanına koşar; başımı güzel şeyler yapan, güzelce dans eden ellerinin arasına koyarım.

Sevimli köpek Cosmo, dört kişilik küçük bir ailenin evcil hayvanı. Aile mensubu olan büyük çocuk Max ise Cosmo’nun kadim dostu. Anne babasının boşanma kararı almasıyla sarsılan Max’in, en yakın dostu olan Cosmo’dan ayrılması gündeme geliyor. Anne babasına, köpeğiyle olan sevgi bağını kanıtlamak isteyen Max, Cosmo ile bir yarışmaya katılıyor. Gelişen olaylar ikiliyi çeşitli maceralara sürüklüyor.

Ben Cosmo, bir köpeğin gözünden aktarılan duygusal bir hikâye. Söz konusu kitap, arkadaşlığın önemine vurgu yapan ve yüzlerde tebessüm bırakan bir eser.

Ah Bir Kedi Olsam – Buket Uzuner

Seslendiren: Pınar Erengil

 Biliyorsunuz farklı olmak zordur. Hatta bazen tehlikelidir.

Bir kedisinin olmasını canıgönülden isteyen Can’ın en büyük hayali de bu yönde. Ancak ebeveynlerinin iznini alması gerekiyor. Can’ın kendisi de sorumluluktan muaf kedi yavruları gibi olmak istiyor. Okula gitmek, ödev yapmak ve sabah erkenden kalkmak hiç ona göre değil.

Ah Bir Kedi Olsam, eğlenceli dille yazılmış bir kitap. Can’ın kedi edinme sürecinde yaşadıklarını şen bir dille aktaran eser, her yaştan çocuğa hitap ediyor.

Bremen Mızıkacıları – Anonim

Seslendiren: Deniz Gökçe Koçman 

Bunlar ne kadar haysiyetsiz insanlar, biz hayvan olduğumuz için bize bir parça ekmek bile vermiyorlar…

Eşek, köpek, kedi ve horoz… Birbirinin üstünde yol kat eden bu ekip, sahiplerinin kendilerine zorbaca davranmaları üzerine evden kaçarlar. Pek çok yere uğradıkları, birçok badire atlattıkları ve dostluklarının günden güne pekiştiği bir maceraya atılırlar.

Bremen Mızıkacıları, yüzyıllardır anlatılan ve hiç eskimeyen bir Grimm Kardeşler masalı. 

Küçük Kara Balık – Samed Behrengi

Seslendiren: Korel Cezayirli

Sıkılmıştı boşuna ileri geri gidip gelmekten

Yaşadığı ırmaktan ibaret değildi bu evren

Yollara düşmeliydi çok geçmeden

Uzaklarda olup bitenleri öğrenmeliydi durup dinlenmeden

İranlı yazar Samed Behrengi’nin güncelliğini hiç yitirmeyen ve dünya çocuklarının kalbinde taht kuran kitabı Küçük Kara Balık. Bu balık, yaşadığı ırmaktan bunalmış, uzaklara gidip yeni yerler keşfetme arzusu duyan bir canlı. Pek çok farklı ödüle sahip olan yazar Mavisel Yener’in Türkçe’ye duru bir üslupla kazandırdığı bu metin, şiirsel anlatımla vücut buluyor. Dünya çocuk edebiyatının nadide eseri Küçük Kara Balık, her çocukta şaşkınlık ve merak duyguları uyandıran ders verici bir yapıt. 

Ezop Masalları – Mavisel Yener, Ezop

Seslendiren: Müjde Çapraz 

Uzaktan mühimmiş gibi görünen birçok insanın yakından değersiz oldukları anlaşılır.

İyiliği salık verip kötülüğe karşı olan Ezop Masalları, çocuklara etkileyici bir dille ahlaki dersler sunuyor. İnsanoğlunun yazınsal serüveninde ‘Fabl’ türünün mimarı olmasıyla bilinen Ezop, aynı zamanda bir halk ozanıydı. Kolektif hafızada yer edinmiş anlatımlardan beslenen Ezop, bu olaylarla kendi gözlemlerini sentezleyip kâğıda dökmüştür. Ortaya çıkan Ezop Masalları, eklemeler ve çıkarmalarla büyümüş ve bugüne kadar gelmiştir. Ezop Masalları’nda iyilik ve sadakat gibi olumlu özelliklerin yanı sıra gurur ve kibir gibi olumsuz hisler de yer alıyor. 

Şapka – Zülfü Livaneli

Seslendiren: Tilbe Saran

Korkular da değişmişti şimdi. Yeni yeni kokular tanıyordum şehirde. Taze ot kokusu kalmamıştı. Koyun sürülerinin, sığırların kokusu, ahıra girdiğinde insanın genzini yakan ama gene de tanıdık gelen o ağır koku, harman kokusu, yağmurdan sonra kabaran toprağın kokusu kalmamıştı. Ama en çok aradığım, anneannemin kokusuydu.

Ücra bir köyde ev halkıyla birlikte yaşayan siyah saçlı çocuk, maddi nedenlerden ötürü ailesiyle taşınmak zorunda kalır. Taşındıkları yer, daha önce görmedikleri sarı saçlı insanların olduğu bir ülkedir. Hiç tanımadığı ve kendini yabancı hissettiği bu yeni memlekette, küçümsenme ve zorbalıkla karşılaşan çocuk, saçlarını şapkayla gizlemeye çalışır. Seneler sonra çocuğun bir oğlu olur ve o da babasıyla aynı yazgıyı paylaşır. Baba, dalga geçilen oğluna kendi yaşam hikâyesini anlatmaya başlar böylece… Şimdi aklında bir plan da vardır üstelik.

Zülfü Livaneli’nin kaleme aldığı Şapka, göç etmek zorunda kalan çocukların yazgısını anlatıyor. Livaneli bu kitapta barış ve refah bir gelecek için, insanların dayanışma içinde olduğu bir gelecek idealiyle yazıyor. Şapka, zorunlu göç sonucu yaşam kurmanın çocuklar üzerindeki etkisinden hareket ederek ortaya harika ve sevgi dolu bir öykü çıkartıyor.

En Keyifli Çocuk Kitapları Storytel’de

Birbirinden eğlenceli, ders niteliğinde ve miniklerin yoğun ilgisini çeken çocuk kitapları sesli kitap olarak Storytel’de. Yerli ve yabancı yazarların yanı sıra anonim olarak kaleme alınmış veya toplumsal olarak süregelmiş anlatılar, çocukların seveceği türden. Hem öykü hem de masal formatındaki kitapları Storytel’de dinleyebilirsin.

Kitap TavsiyeleriRomanStorytel

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın