En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

Kişisel gelişim kitapları kurgu dışı kitaplar arasında en sevilen türlerin başında gelir. Farklı alanlarda deneyim kazanmış ve başarılı olmuş insanların yazdığı bu kitaplar dünyayı nasıl algılamamız gerektiği hakkında yol göstericidir. İşte Storytel sayesinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz, en iyi kişisel gelişim kitapları: 

21 Günde Bilinç Formatlama – Debbie Ford

Seslendiren: Dilek Gürel

Tanrı’ya öncelik vermezsek, olumlu etkilerini yitirmiş, ebedi boşluğu maddesel şeylerle ve başka insanların sevgi ve onaylarıyla doldurmak isteyen karakterimizin talepleri altında eziliriz.

Debbie Ford, kişisel gelişim türüne dâhil edilen bu çalışmasında yaşamsal sorunlara farklı bir bakış açısı getiriyor. 21 günlük süreç içinde okurun bilincini karanlık bulutlardan çekip almayı hedefliyor. Olumlamalarla ilerleyen 21 Günde Bilinç Formatlama, daha dingin bir zihne ulaşmak için birebir.

Ataleti Yenmek – Mümin Sekman

Seslendiren: Sercan Gidişoğlu

Unutmamalısınız ki, ‘çalışkanlık’ kelimesi 11 harften oluşur ve bu 11 harfin 10’u ‘alışkanlık’tır!

Atalet, sözlük anlamı olarak ‘tembellik’, ‘devinimsizlik’, ‘çalışmadan oturma’, ‘uyuşukluk’, ‘işsizlik’ ve ‘gevşeklik’ anlamlarını karşılayan zengin bir kelime. Modern dünyanın sunduğu şartlar ve getirdiği gerekliliklerle birlikte birçok insanın bir tür ‘atalet’ deneyimlediğini söylemek abartı olmaz.  Her Şey Seninle Başlar! isimli kitabıyla geniş bir okur kitlesi edinen, danışman ve kişisel gelişim uzmanı Mümin Sekman, yine etkili bir çalışmaya imza atıyor. Ataleti Yenmek çalışmasında tutkusuzluğa, depresifliğe, yılgınlığa ve tükenmişliğe savaş açılıyor.

İçindeki Devi Uyandır – Tony Robbins

Seslendiren: Talha Sayar

Kendinizi iyi hissetmek, sizin beklentiniz olsun. İyi hissetmek için bir nedene ihtiyacınız yok. Sağsınız, yaşıyorsunuz, kendinizi hiç nedensiz de iyi hissedebilirsiniz.

Yaşama daha pozitif ve spiritüel açıdan dayanıklı bir şekilde devam etmenin yolu birtakım değerleri özümsemekten geçer. İçindeki Devi Uyandır, işte bu tür soyut değer ve somut pratiklerle kişisel düzeyde yaşamın nasıl dönüştürülebileceğine ışık tutuyor. İçindeki Devi Uyandır, her kesimden ve yaştan insanın derinden ihtiyaç duyduğu kavram ve değerlere yönelik bir kitap. Kitap, motivasyon, mutluluk, öz-değer, önemli hissetme gibi olguların edinimini ve hayattaki yerini daha iyi anlamayı amaçlıyor.

Yıllardır düzenlediği seminerlerine milyonlarca insanın iştirak ettiği Tony Robbins bu kitapta sadece teoriden bahsetmiyor. Aynı zamanda, herkesin eksiksiz uyabileceği 7 günlük pratik bir program da hazırlıyor.

Olmayan Problemleri Kafaya Takmamak – Kolektif

Seslendiren: Emre Melemez

Geçmişi yeniden ele almak, kötü deneyimler üzerinde durmak veya gelecek hakkında endişelenmek, bunun duygusal ve zaman maliyeti çok yüksektir. Fakat faydası oldukça düşüktür. Aşırı düşünenler sürekli tereddüt eder çok temkinlidirler ve çoğu zaman fırsatları kaçırırlar.

‘Overthinking’ kavramı, kişinin ifrat derecesinde ve kendine zarar verecek ölçüde düşünmesini tanımlar. Kavram, geçmiş hakkında düşünme ve pişmanlık duymanın haricinde bir de gelecek üzerine kaygı duymak ile tanımlanır. Bu durum, geçmiş ile gelecek arasında sıkışan bireyin şimdiki anla beraber mutluluğu yitirmesine sebebiyet verebilir. Olmayan Problemleri Kafaya Takmamak, ‘overthinking’ halini ve yarattığı sonuçların nasıl baskılanabileceğini öğreten bir kitap.  Tekrarlayan düşüncelerin, obsesyonların, kırgınlıkların giderilmesi için ilaç gibi bir yönlendirme kaynağı. Bir diğer deyişle ‘kalabalık zihni’ alıp daha sağlıklı bir duruma getirmeye yarayan bir kılavuz. Olmayan Problemleri Kafaya Takmamak, sayesinde evham, pişmanlık ve stres gibi zorlayıcı duyguların üstesinden gelmek için bir adım atmak mümkün.

Hayır Diyebilme Sanatı – Müthiş Psikoloji

Seslendiren: Burak Pulat

Olasılıklar, gerçeklerden her zaman daha yorucu ve daha yıpratıcıdır. Zor gibi görünen kararlar, bir şekilde verildikten sonra olumlu ya da olumsuz bir sürece de girilse rahatlık hissi verir.

Bu kitabın bir iddiası var: Hayır diyebilmeyi öğrenmek. İnsanlık tarihinde ‘hayır’ demeyi, reddedebilmeyi bilmeyen kişiler büyük kayıplar vermişlerdir. Gerek kişisel gerek sosyal hayatta birçok negatif durumun nedeni olan ‘hayır diyememe’ durumunun bir tedavisi var elbette. Sade bir dille yazılan Hayır Diyebilme Sanatı, yitirilen veya başından beri hiç hissedilmeyen özgüveni yeniden inşa ediyor. Kitap, öncelikle hayır demenin kabalık olmadığını odaklanıyor, sonra sıra bu doğal tutumun nasıl gerçekleştirilebileceği konusuna geliyor.

Düşüncenin Gücü – James Allen

Seslendiren: Caner Özyazar

Başarma isteği başarabileceğimiz bilgisiyle ortaya çıkar. Şüphe ve korku, bilginin en büyük düşmanıdır. Kim onları körükler ve yok etmezse her adımda kendi önüne bir taş koyar.

Kişisel gelişim türündeki kitapların atası sayılan Düşüncenin Gücü, öz-farkındalık ve olaylara karşı takınılan tavrın önemini hatırlatıyor. James Allen, en popüler kitabı olan Düşüncenin Gücü’nü yayınladığında sene 1903’tü. Geçen onca yıla rağmen eserin, güncelliğinden çok az şey yitirdiği söylenebilir.

Bu Da Geçecek – Julia Samuel

Seslendiren: Başak Meşe

Dünya çapında tanına bir terapist olan Julia Samuel, Bu Da Geçecek eserinde okur kitlesine krizlerden ders çıkarma yöntemlerini öğretiyor. Bunu da çeşitli ders verme niteliği taşıyan hikâyelere başvurarak yapıyor. 2020, Sunday Times Çok Satanlar Listesi’nde yer edinen Bu Da Geçecek, travmayı deneyime dönüştüren sihirli simyanın, nihayetinde oluşan sarsılmaz psikolojinin altını çiziyor.

Zihninizden Uzaklaşmak – Alan Watts

Seslendiren: Gökhan Erciş

İçten bağlıyız. Ama birçok kişi varoluşuna ve evrenin geri kalanına sağır olacak şekilde yetiştirilmiştir. Birliği göremezler. İlişkilerin farkında değildirler. Bunu fark ettiğiniz zaman her şeyin birlikte olduğunu da fark edersiniz. Ve o zaman uyumlu bir hayat yaşarsınız.

Alan Watts, Doğu ve Uzak Asya öğretilerini Batı’ya taşıyan, sayısız insana ilham ve motivasyon aşılamış bir kişilik. Üstüne üstlük parlak bir konuşmacı. Batı felsefelerinin yanı sıra Hinduizm, Budizm ve Hristiyan teolojisinden sık sık yararlan Alan Watts, bu kitabında altın öğretilere değiniyor. Kitapta Watts, yanılgıların ve zorlamaların pençesinden kurtulmamız gerektiğine odaklanıyor. Dahası, egoyu bir kenara bırakıp, her ne kadar garip görünse de kaos kavramını kucaklamamız gerektiğini salık veriyor.

Sanatçının Yolu – Julia Cameron

Seslendiren: Gülsüm Soydan

Birisini sanatçı diğerini gölge sanatçı yapan şey yetenek değil cürettir.

Sanatçının Yolu, olumsuz olanın realite, olumlu olanınsa gerçek dışı olarak nitelendirildiği algıyı yerle yeksan ediyor. Picasso alıntılarının süslediği kitapta toplam 12 bölüm ve sayısız ödev/görev mevcut. Her pratiğin kişide bir dönüşümü ve mutluluğu hedeflediği bölümler, okur üzerinde bir hayli etkili. Sanatçının Yolu, daha özgürlükçü ve mutlu bir zihinsel durumu destekleyen gerçekçi bir kitap. 

Pürdikkat: Dikkatinizi Nasıl Toplar ve Hayatınızın Kontrolünü Elinize Alırsınız? – Nir Eyal, Julie Li

Seslendiren: Zeynep Önen

Kendinizle ilgilenmek üç yaşam alanının çekirdeğidir çünkü diğer ikisi sizin sağlığınıza ve zindeliğinize bağlıdır. Eğer kendinizle ilgilenmezseniz, ilişkileriniz bundan etkilenir. Aynı şekilde, kendinize fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı olmak için ihtiyacınız olan zamanı vermediğiniz takdirde işinizde en iyi performansa ulaşamazsınız.

Pürdikkat; zaman ve stres yönetimi, planlama, tertip gibi hususlara dikkat ederek konsantrasyonun nasıl toplanıp korunabileceğini öğreten bir kitap. Kitapta günlük yaşamda insanın karşılaştığı değişkenler; (1) dikkat dağıtıcı ve (2) dikkat çekici olmak üzere ikiye ayrılıyor.  Dış dünya ve iç dünya kaynaklı tetikleyicilerin bu değişkenlere olan etkisini çözümleyen kitap, insanların neden bir tür odaklanma problemi çektiğini açıklamayı hedefliyor. Basit ama etkili önerilerde bulunan Pürdikkat sayesinde daha istikrarlı bir odaklanma seviyesi ve süresi mümkün hâle geliyor.

Kişisel Gelişim Kitapları Storytel’de

Kişisel gelişim, psikoloji, edebiyat ve daha birçok farklı tür altında değerlendirilebilecek en kaliteli eserler Storytel’de. Storytel’in son derece zengin kütüphanesini keşfetmeye buradan başlayabilirsin

Kitap TavsiyeleriKişisel Gelişim KitaplarıRoman

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene