En İyi Korku Kitapları

Korku edebiyatı -tıpkı polisiye gibi- hak ettiği değeri görememiş bir tür. Ne var ki korku edebiyatı içerisinde geçmişten bugüne birçok kaliteli eser çıkmıştır. Bir korku kitabı; gotik, fantastik veya realist öğe, karakter ve olay içerebilir. Eğer içeriğinde cin, vampir, hortlak, peri gibi doğaüstü ve kültürel yaratıklar cirit atıyorsa eldeki korku kitabı gotik temalıdır. Yok eğer içerikte maktul-katil varsa polisiye ağırlıklı ve realist bir korku kitabı söz konusudur. Hayaletler ve kurgusal canavarlar, fantastik korku kitaplarının vazgeçilmezidir. Korku kitaplarında ayrı ayrı dinamikler ve kişilikler bir arada var olabilir.

İçerisinde ne olursa olsun korku kitapları genellikle, sürükleyici, özenle kurgulanmış, akıcı kitaplardır. Bu yazıda Storytel’de yer alan en iyi, en etkileyici korku kitaplarını paylaşıyoruz. Şimdiden kalem ve kağıdı hazırlayabilirsin!

Günahkar – Tess Gerritsen

Seslendiren: Dilek Gürel

Ölüler çok uslu olurlardı. Asla şikâyet etmezler, gözdağı vermezler ve asla tatlı sözle kandırmaya çalışmazlardı. Ölüler sizi asla canlılar gibi kırmazlardı.

Tess Gerritsen, tıp ve antropoloji öğrenimi aldığı için olsa gerek, kitaplarında insan davranışıyla birlikte fizyolojisini de ustalıkla irdeler. Daha evvel Kayıp Kızlar, Rehine ve Mefisto Kulübü kitaplarıyla önemli bir tiraj sayısına ulaşan yazar, bu kitabında da kendisinden bekleneni yaparak ortaya gerilim dolu bir yapıt koyuyor.

Günahkar, adli tıp uzmanı olan Maura Isles karakterinin manastırda işlenen cinayet nedeniyle çağrılmasıyla başlar. Acımasızca katledilen genç bir rahibedir. Ancak ağır yaralı olarak olay mahallinden kurtulmayı başaran yaşlı rahibe ile birlikte cinayet tuhaf bir hal almaya başlar. Dedektif Rizzoli’nin olayı soruşturduğu esnada iki kişi daha gizemli bir şekilde kurbanlar kervanına katılır. Birbirinden ayrıymış gibi gözükse de cinayetlerin ortak bir yönünün olup olmadığı konusu şüphe uyandırıcıdır. 

Günahkar, Doktor Isles ve dedektif Rizzoli ikilisinin hem canhıraş uğraşlarını hem de olayı araştırırken birbirine olan yakınlaşmalarını konu ediniyor. Böylece kitap, bir yandan insan psikolojisinin karanlık noktalarına odaklanırken diğer yandan da cinayetleri aydınlatmaya başlıyor.  

Evdeki Yabancı – Shari Lapena

Seslendiren: Dilek Gürel 

Biliyor musunuz? Başka biriymiş gibi davranmadığınızda, gerçek karakterinizin nasıl olduğunu çok merak ediyorum.

Tom, bir gün eve geç gelir ve eşi Karen ortalıkta yoktur. 911’i aradığı sırada kapıyı çalan polisler, Karen’in trafik kazası geçirdiğini söyler. Polislerin beyanlarına göre talihsiz bir kazada, arabasıyla elektrik direğine çarpan Karen, kısa süreli hafızasında sorunlar yaşamaya başlar. Karen, unutkanlık yaşadığı için işlenen cinayetle herhangi bir bağlantısının olup olmadığı kafa karıştırıcıdır. Pek, her karakterin yalan söylemeye meylettiği bir dünyada hakikat nasıl bulunabilir?

Gerilim türünün kraliçesi olarak görülen Shari Lapena, Evdeki Yabancı’da ilgi çekici bir konu üzerinden eşsiz kurgu dilini konuşturuyor. Evdeki Yabancı, psikolojik gerilim konseptinin nadide bir örneği.

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum – Iain Reid

Seslendiren: Özlem Zeynep Dinsel

Bence başkaları hakkında öğrendiğimiz şeylerin çoğunu o kişilerin bize anlattıklarından öğrenmiyoruz. Gözlemlediklerimizden öğreniyoruz. İnsanlar ne isterlerse anlatabilirler.

Polisiye ve gerilimin sentezlendiği Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum, yazarın bu alandaki ilk denemesi ve hatta ilk romanı. Benlik, nefs, psikoloji, insan ilişkileri ve duygular üzerine isabetli çözümlemelerin yer aldığı eser, sadece bir gerilim romanı sayılamaz. Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum, aynı zamanda felsefi yönü olan, yapboz parçalarını birleştirirken sabır isteyen ve psikolojik derinliğe sahip bir eser. 

Küllerin Günü – Jean-Christophe Grangé

Seslendiren: Erdem Akakçe

Masumiyet, insanoğlu için sürekli bir meydan okumadır.

‘Tebliğciler’ olarak bilinen tarikat, safkan/ari ırk inancına ve bu inanç uğrunda her şeyi göze alma potansiyeline sahiptir. Fransa’da özerk bir cumhuriyet kuran tarikat, Alsace kırsalında gözlerden ırak ve dış dünyadan izole şekilde yaşamaktadır. Görünürde sevgi duygusuyla dolup taşan bireylerin oluşturduğu tarikatta beklenmedik şekilde biri yaşamını yitirir. Samuel adındaki rahip, kilisede bir yıkıntının altında kalarak can vermiştir. Meselenin cinayet olduğunu düşünen komiser Pierre Niemans soruşturma yürüterek, Ivana ise muhbirlik yaparak hakikati aydınlatmaya çalışacaklardır.

Carmilla – J. Sheridan Le Fanu

Seslendiren: Sezin Akbaşoğulları

Fakat düşler taş duvarlardan geçer, karanlık odaları aydınlatır yahut aydınlık odaları karartır.

Vampir karakterlerini ustaca kullanmasıyla bilinen yazarın bu romanı Viktoryen dönemde geçiyor. Şatoların, ormanların, düşlerin ve karanlıkların romanı olan Carmilla’da okuru sürprizler bekliyor. Beklenmedik gelişmelerle ilerleyen kitap, doğaüstü olaylara meraklı Doktor Hesselius’un etkisiyle gelişen bir kurguya sahip. Dönemine göre son derece ilerici ve özgün bir konu, işleyiş ve ilerleyişe sahip romanda hiç düşmeyen bir tempo hissedilebiliyor.

Koloni – Jean-Christophe Grangé

Seslendiren: Sıla Erkan

Kin, bu dünyada en iyi paylaşılan yetenektir.

Paris’te Ermeni katedralinde bir koro şefinin öldürülmesi çevrede infiale neden olur. Ortada saldırı amaçlı bir cinayet aleti, kan izi veya herhangi bir iz yoktur. Biri uyuşturucu bağımlısı ve genç, diğeri geçimsiz ve yaşlı iki polisi birleştiren bir cinayet… İkilinin her ne kadar yıldızları barışmasa da beraber gece gündüz demeden çalışmaları gerekecektir.

İşlenen politik bir cinayet midir yoksa kişisel bir misilleme mi? Bir intikam sosu mu vardır ortada yoksa çıkar kokusu mu? Yoksa akıl sır ermez bir deneyin içinde olabilirler mi? Ortalama bir cinayete hiç de benzemeyen, işin içine gizli servislerin, Nazi yapılanmalarının, mezheplerin girdiği karmakarışık bir çıkmazı merkezine alan Koloni, korku edebiyatı severlerin kesinlikle tanışması gereken bir roman.  

Gece Gelen – Tess Gerritsen

Seslendiren: Dilek Gürel  

Merak bulaşıcıdır. Gerçekte görmek istemediğimiz şeylere bakmaya zorlar bizi.

Tess Gerritsen, cerrahi operasyonların sarsıcı biçimde anlatıldığı tıbbi gerilim temalı kitaplarıyla üne kavuşmuş bir yazar. Çokça kan, neşter ve otopsi barındıran kitaplarıyla bilinen yazarın bu eseri, gerilim dozunu belki de hiç olmadığı kadar arttırıyor. Gece Gelen’de yazar, Ava karakteri üzerinden bir kurgu oluşturuyor. Başından geçen trajik bir olay sonrası perdeleri kapatan Ava, çekildiği inzivayı sürdürmek ister. Yemek kitabı yazarı olan Ava, çalışmalarını rahatça sürdürebilmek ve yalnızlığını korumak adına sahil kasabasında yeni bir ev kiralar. Ava, taşındığı evin hayaletli ve ortak kaderi paylaşan insanlar tarafından kullanılmış olduğunu daha sonra öğrenecektir. Gece Gelen’de nefes kesen bir serüvene hazır olun.

Deliliğin Dağlarında – H. P. Lovecraft

İnsanın dünyanın en eski sahipleri olduğu ya da bu dünyada tek olduğu düşünülmemelidir.

Lovecraft, ‘edinilmesi yasak bilgiyi’, ‘girilmemesi gereken yerlere’ tıpkı bir sandık gibi yerleştiren, usta bir kurgucu. Dahası, gerilimi had safhada yaşatan bir sanatçı. Yazar, köpekbalıkları ya da insanları korku kaynağı hâline getirmektense korkunun belirsiz ve aniden gelişmeye eğilimli özünü yansıtır. Kaleme aldığı kitaplarda evrensel korku, boyutları anlatılamaz derecede devasa yaratık, batıl inanç, nihai sonuç ve bilimsel keşiflerin hazin sonu gibi temaları kullanır.

Delilin Dağlarında eseri de işbu kozmik korku kavramının tümüyle hissedildiği bir roman. Yazarın “giriştiğim en ciddi çalışma” diyerek yücelttiği roman, ansiklopedik nitelikte birçok bilgi içermesi ile farklılığını ortaya koyuyor. İçeriğinde botanik, arkeolojik, coğrafi bilgilerin de yer aldığı eser Antarktika’da geçiyor. Yaklaşık olarak 12000 m yükseklikte, bir dağın doruğunda gelişen olaylar, Miskatonic Üniversitesi araştırma ekibinin başına geliyor. Araştırma ekibi yasağı çiğnemiş veya ilişmemesi gereken bir yere adım atmış olabilir mi? 

En Sarsıcı Korku Kitapları Storytel’de

Karanlık, kimi zaman sarsıcı, okura gerilim hissi aşılayan, merak duygusunu kabartan, müphem ve gizemli korku kitaplarını Storytel’de dinlemeye ne dersin? O halde, en etkileyici korku kitaplarını, en etkileyici seslerle dinleyebileceğin Storytel evrenine davetlisin

E-kitapKitap ÖnerileriRoman

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene