En İyi Macera Kitapları

Macera kitaplarını duygu bakımından diğerlerinden ayıran, iki alametifarika vardır: Şaşkınlık ve heyecan. Tabii ki bir de yepyeni bir dünyaya gitme, daha doğrusu ‘ansızın kendini orada bulma’ durumu… Her macera kitabı, yeni bir yolculuk demektir.

Sürükleyici ve içeriğinde binbir karakterin bulunduğu macera kitaplarıyla Storytel’de tanışmaya ne dersin? İşte Storytel’de yer alan, unutulmaz ve en iyi macera kitapları.

Oliver Twist – Charles Dickens

Seslendiren: Mehmet Atay

Sonra derin, duru bir uykuya daldı. Böyle uykular ancak çekilen acıların bitmesiyle gerçekleşebilir.

Oliver Twist, öksüz ve fakir Oliver’in yetimhane yaşantısını konu edinen unutulmaz bir sosyal romandır. Oliver’in annesi kendisi doğduğu sıralarda yaşamını yitirmiştir. Tek başına yaşam mücadelesini sırtlanan Oliver, yetimhaneden sonra Bay Bumble, Bay Sowerberry ve nihayet Bay Fagin ile tanışıp onların tahsis ettiği işlerde çalışır. Zaman içerisinde, Fagin’in kamarasında, kendisiyle benzer bir kaderi paylaşan çocuklarla birlikte, istemediği hâlde suçun bataklığına çekilecektir.

Oliver Twist’in can alıcı noktası, Londra’nın kir ve sis dolu, dar geçitli kenar mahalleleri ile sahte cennet gibi görünen kırsal kesimler arasındaki tezattır. Şehir, dayanılmaz çalışma şartları ve karanlıkla mühürlenmiştir. Ülkeyse barış ve sükunetin hâkim olduğu bir yerdir. Bu açıdan bakıldığında Oliver Twist basit ve çocuksu bir macera romanı değildir. Özgür iradenin, kopması mümkün olmayan sosyal bağların, yoksulluğun, suçun ve sınıf çatışmalarının ele alındığı gerçekçi bir serüvendir.

Kaçırılan – Robert Louis Stevenson

Seslendiren: Emre Melemez

Bir şeyleri anlamakta hızlı ama konuşmakta yavaş olmamı söyledi.

17 yaşlarında olan David Balfour’a yüklü bir miras kalır. Mirasını almak için çıktığı yolda amcası tarafından tuzağa çekilir. Alıkonulduktan sonra Ahit gemisiyle kaçırılır. Bu süreçte Alan Breck adındaki bir isyancıyla yakınlaşacak, dostluk kuracaktır. Şimdi zerre tanımadığı diyarlarda yeni tanıştığı Alan Breck ile iyi bir plan yapmak durumundadır.

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah – Jules Verne

Seslendiren: Gürsu Gür

Ah! Onca zenginliğin yitip gittiği, onca kurbanın can verdiği Akdeniz’in dibiyle ilgili anlatılacak ne acı öyküler vardı kim bilir!

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah’ın konusu, çılgın kaptan Nemo’nun en az kendisi kadar çılgın yolculuğu üzerinedir. Bilim insanı Pierre Arronax, Conseil ve güvenlik ile zıpkından sorumlu Ned Land de bu yolculukta kaptana eşlik etmektedir. Tayfa; Akdeniz’e, Kızıldeniz’e, daha da ileri giderek Güney Kutbu’na ve hatta varlığı meçhul kayıp Atlantis Kıtası’na uğrar. Bütün bu seyahat boyunca ekip, inanılmaz hadiseler yaşar.

Macera ve bilim-kurgu türünün emsalsiz bir örneğidir; Denizler Altında 20000 Bin Fersah. Çok bilinen bir eser olması onun bazı yönlerinin gözden kaçırılmasına neden olmuştur. Oysa eser, felsefi ve soyut düşünceli izlekler taşır. Roman; doğa, medeniyet, emperyalizm olgularının da dışında keşif ve ele geçirme duygusuna dair duyarlı bir yaklaşım geliştirir. Kitapta, savaş esiri olup bir başına sualtı denizaltısına kapatılan baş kahramana bakarak bile özgürlük kavramının tartışıldığı söylenebilir. Zekâ timsali olan Nemo ve Arronax ise, denizin derinliklerini keşfetmek isteyen ve dünyanın her yerini görmenin peşine düşen kişilerdir.  Kaptan Nemo’nun denizaltısı olan Nautilus ise baş döndürücü ve heyecan verici bilimsel gelişmelerin yaşandığı bir dünyanın temsilidir.

Üç Silahşör – Alexander Dumas  

Seslendiren: Gürsu Gür

Tanrı Tanrı’dır, dünya ise şeytan. Dünya için üzülmek, şeytan için üzülmek anlamına gelir; işte benim çıkardığım sonuç bu.

D’Artagnan’ın hayattaki en büyük arzu ve amacı, Kral XIII. Louis’in güvenliğinden sorumlu elit muhafız grubunun bir mensubu olmaktır. Bu grup, en seçkin ve güçlü silahşörlerden seçilmektedir. D’Artagnan, üç ahbabıyla birlikte bu grupta aranan niteliklere fazlasıyla uymaktadır. Ne var ki Kardinal Richeliue’nun ekibiyle üç silahşör arasında bir gerilim ve rekabet söz konusudur. Bu durum çok geçmeden üç silahşör güruhunun direnişe geçmesine yol açacaktır.

Üç Silahşör; Athos, Porthos, Aramis ve sonradan onlara katılan D’Artagnan isimli gençlerden oluşur. Kilit karakter olan D’Artagnan, şövalye olma hülyasıyla Paris’e doğru yola çıkan, içi içine sığmayan biridir. D’Artagnan’ın üç silahşörle buluşması; düello, entrika, intikam ve savaş dolu bir serüvenin habercisidir.

Kapiland’ın Kobayları – Miyase Sertbarut

Seslendiren: Zeynep Ören

Bu korkunç bir şeydi. Bir ülke, başka bir ülkenin insanlarını kobay olarak kullanıyordu. Hayri, ülkemiz Kapiland’ın bir laboratuvarına dönüşecek, diye düşündü. Kimse kimseyi öldürmeyecekti, doğru, ama şişmanlayıp ardından hızla yaşlanarak öleceklerdi. Dolly gibi…

Kapiland’ın Kobayları, yenilikçi bir çalışma, bir araya gelmez ve uzlaşmaz sanılan türlerin ustaca işlendiği bir eser. Çocuk edebiyatı dâhilinde macera ve distopya türlerinin buluşturulduğu roman, eğlenirken düşündüren bir tılsım içeriyor. Göz açıp kapayıncaya kadar biten akıcı eser, çocuk yetişkin fark etmeksizin her okurun düş gücünde yer edinmeye aday.

Kitabın gidişatı ise şöyle: Gençlerdeki agresiflik eğilimine karşı sistematik ve kötücül bir farmakoloji girişimi başlatılır. Bu teşebbüs, anti-row adını taşıyan, görünürde ilaç olan, asabiyet giderici bir şurubun üretilmesiyle noktalanır. Bir yandan da ilacın etkisiyle artan gıda tüketimi, GDO’lu besinlerin ithal edilmesiyle karşılanır. Neyse ki lakabı ‘Marjinal’ olan Hayri, yaşının çok ötesinde bir kavrayışa sahiptir ve olan bitenin farkındadır.  Bundandır ki ilacı kullanmayı reddeder. Kapiland tarafından kurulan tuzak yavaş yavaş açığa çıkmaya başlar.

Sahte Bellek – Blake Crouch

Seslendiren: Mustafa Sercan Yener

Çaresizlik illüzyondan, karanlığın oynadığı bir oyundan başka bir şey değil.

‘Sahte Anı Sendromu’ olarak tanımlanan, nasıl oluşup yayıldığı bilinmeyen bir hastalık, insanların bellekleriyle adeta oyun oynamaktadır. Sendromdan mustarip olanlara aslında hiç yaşamadıkları anıları hatırlatan elim hastalık oldukça çetin geçirilmektedir. New York Polis Teşkilatı departmanından Barry Sutton, bir intihar vakasını araştırırken hastalıkla tanışır. Seneler evvel trafik kazasında yaşamını yitiren kızını hâlâ hayatta sanmaktadır. Yollarını yıllar önce ayırdığı eşinden boşanmadığını zannetmektedir. Çıldırtıcı ve kaynağı belirsiz bir hastalığın pençesine çoktan düşmüştür…

2019 senesinde Goodreads Choice Ödülleri’nde bilim-kurgu türünde ‘En İyi Roman Ödülü’nü kazanan eser, kelimenin tam anlamıyla psikolojik bir macera.  

Doktor Moreau’nun Adası – H. G. Wells

Seslendiren: Ali Atilla Şendil

Umutsuz değilim, yoksa yaşayamazdım. Onun içindir ki, hikayem umut ve yalnızlık içinde son buluyor.

Deniz kazasından şans eseri kurtulan Edward Prendick, volkanik bir adaya sığınır. Adada ilginç yaratıklar, gizemli bölgeler ve sırlar vardır. Burada Dr. Moreau, onun yardımcısı Montgomery ve M’ling, akıl sır ermez deneylere imza atmaktadır. Hiçbir ahlaki kural veya sınırı tanımayan ekip, adada sıra dışı bir canlı popülasyonunu şekillendirmiştir.

Doktor Moreau’nun Adası, basitçe bir bilim-kurgu romanı değildir. İnsanın dünyadaki yeri, geleceği, varoluşu, değeri ve anlamı üzerine felsefi çıkarımlar içerir. Aynı zamanda hayvan deneyleri ve öjeni üzerine etik bir sorgulamadır. Bilim-kurgunun atalarından sayılan eserde yapay seçilim ve evrim teorisi başta olmak üzere birçok doğa bilimine gönderme mevcuttur. Dahası kitap, teknolojik ve fütüristik öngörülerle doludur ki bunlardan en şaşırtıcı olanı yazarın gen transferleri üzerine yürüttüğü kurgusal tahmindir.  

En İyi Macera Kitapları Storytel’de

Klasiklerden modern dünyada çok satanlara, en yeni kitaplardan bir döneme damgasını vurmuş eserlere… Usta isimlerce seslendirilmiş ve kaliteli zaman geçirmeni sağlayan, alanında en iyi kitapları Storytel’de bulabilirsin.

Dünya KlasikleriEditörün SeçimiKitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarRoman

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene