En Sevilen Bilim Kurgu Kitapları

Belki günümüz dünyasının monotonluğundan sıkılıyoruz, belki insanın bitmek bilmeyen merak duygusu baskın geliyor, belki de yalnızca bizi şaşırtacak yeni fikirler arıyoruz; fakat sebebi ne olursa olsun her dönemde bilim kurgu kitapları hayal güçlerini zorlayan konularıyla okurların en çok tercih ettiği türlerden biri oluyor. Her sayfasında ayrı bir gizem saklayan bilim kurgu eserleri, okurların yalnızca hayalini kurabilecekleri diyarlara bir pencere görevi görmekle kalmıyor; okurlarını günlük hayatlarından uzaklaştırıp bazen farklı bir zaman dilimi, bazen farklı bir gezegen, bazen de farklı yaşam formlarıyla tanıştırıyor. Şimdi Storytel’in “Bilim Kurgu” kütüphanesi sayesinde bilim kurgu edebiyatının en iyi örneklerine ulaşmak ve istediğin kitabı istediğin yerde dinlemek çok kolay!

NefesTed Chiang

Daha önce yazdığı ‘Story of Your Life’ adlı uzun öyküsüyle ünlü yönetmen Denis Villeneuve’ün başarılı filmi Arrival’a konu olan ‘Geliş’ kitabının yazarı Ted Chiang’ın yeni eseri ‘Nefes’, şimdi Storytel’de! İnsanlığın bebekliğinde geçirdiği ve hatırlamadığı süreyi hatırlayabildikleri bir dünya hayal eden Ted Chiang, bu eserinde de ezber bozan fikirler ve hayal gücünü zorlayan olay akışıyla yine okurlarını etkileyip akılda kalıcı bir hikaye yaratmayı başarıyor.

Görünmez AdamH.G. Wells

‘Zaman Makinesi’ ve ‘Dünyaların Savaşı’ gibi bilim kurgu türünün unutulmaz örneklerine imza atan, bilim kurgu edebiyatının en önemli ve başarılı yazarlarından Herbert George Wells’in 1897 tarihli eseri ‘Görünmez Adam’ yayımlandığı tarih itibariyle bilim kurgu edebiyatının mihenk taşlarından biri olmakla kalmıyor, aynı zamanda oluşturduğu gizemli atmosfer ile dinleyicilerini soluksuz bırakacak bir macera sunuyor bilim kurgu severlere. Fırtınalı bir günde Iping Köyü’ne gelen tuhaf görünümlü, yüzü sargılı yabancının heyecanlı hikayesi sürükleyici bir eser arayan herkesin favorilerinden olacak.

Fahrenheit 451Ray Bradbury

Bilim kurgu kitapları, konuları ve sundukları fikirler itibariyle diğer kitaplardan ayrılsalar da bazen edebi yönden klasikler kadar doyurucu olmayabiliyor. Ray Bradbury’nin Fahrenheit 451’i ise bu önyargıyı tamamen yıkacak cinsten. Aynı zamanda distopya edebiyatı alanında yazılmış en başarılı eserlerden biri olan Fahrenheit 451, kitapların itfaiyeciler tarafından yakılıp evlerinde kitap bulunduran insanların yok edildiği bir gelecekte, kendini ve işini sorgulamaya başlayan bir itfaiyecinin hikayesini anlatıyor. Fahrenheit 451 yalnızca bilim kurgu severler için değil, tüm edebiyat severler için göz atılması gereken bir eser.

“İnsanların, uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne var? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir mi?”

KübraAfşin Kum

Daha önce ‘Sıcak Kafa’ adlı eseriyle dikkat çeken yazar Afşin Kum’un yeni ve ikinci kitabı ‘Kübra’, bir imalat atölyesinde çalışan Gökhan’ın telefonuna gelen mesajlarla gitgide garipleşen hayatının hikayesi. ‘Kübra’, içinde bulunduğu bir sanal arkadaşlık grubunda Kübra adlı bir kullanıcıdan kendisine atılan mesajların sıklığı ve mesajların içerdiği kişisel bilgi miktarı artınca ne yapacağını bilemeyen Gökhan üzerinden insan ve teknoloji arasındaki ilişkiyi sorgulatacak, akıl ve iradeye dair unutulmaz bir eser.

Su AdamıAleksandr Belyaev

‘Profesör Dowell’ın Başı’ ve ‘Ket Yıldızı’ gibi eserleriyle de tanınan Sovyet asıllı bilim kurgu yazarı Aleksandr Belyaev’in Türkçeye yeni çevrilen kitabı ‘Su Adamı’, üzerinde yapılan deneyler sonucunda balık solungaçlarına sahip olan bir adamın hayatını çok yönlü bir biçimde hem kara ve deniz hayatı arasında yaşadığı ikilemler hem de farklılıklarından dolayı insanlarla yaşadığı problemler ile birlikte anlatıyor. Geçimini bilim kurgu romanları yazarak sağlayan ilk yazar olma özelliğini taşıyan ve “Sovyetlerin Jules Verne’i” olarak da bilinen Aleksandr Belyaev’in eseri Su Adamı şimdi Barış Özcan’ın seslendirmesiyle Storytel’de!

BizYevgeni Zamyatin

Yevgeni Zamyatin’in 1924 tarihli Biz eseri, bilim kurgu ve distopya edebiyatının en sıkı takipçilerinin bile her bölümünde şaşırmadan edemeyeceği, okuyan herkesin hayal gücünü zorlayacak türden bir eser. Yalnızca matematik ve mantığın sözünün geçtiği distopik bir gelecekte geçen ‘Biz’, insanların yalnızca birer numaradan ibaret olduğu bir dünyada içinde yaşadığı sistemi sorgulamaya başlayan D-503’ün hikayesi.

Zaman MakinesiH. G. Wells

Herbert George Wells’in 1895’te yazdığı eseri Zaman Makinesi, hala insanlığın en büyük hayallerinden biri olan zaman yolculuğunu kendine konu ediniyor. Yazıldığı tarihten beri bilim kurgu edebiyatının önde gelen eserlerinden biri kabul edilen Zaman Makinesi, bilim kurgu eserlerinin sık rastlanılan temalarından zaman yolculuğu hakkında verilmiş ilk eserlerden biri olmakla kalmıyor, aynı zamanda yaptığı politik göndermeler ve yerinde tespitlerle inandırıcı bir distopyaya da imza atıyor. Herbert George Wells’in kaleminden Zaman Makinesi, şimdi Barış Özcan’ın sesiyle Storytel’de!

Zaman Yolcusu KretaGülşah Özdemir Koryürek

Zaman yolcusu Kreta ve dostu Şiva’nın insanlara ait bir uzay aracıyla karşılaşıp Dünya’ya gelmeleriyle başlayan, önce tarih öncesi çağlarda dinozorlarla, sonra geleceğin tuhaf dünyasında robotlarla kesişen hikayesini anlatan ‘Zaman Yolcusu Kreta’, bilim kurguya ilgi duyan çocuklar için kaçırılmaması gereken bir kitap. İnsanların dünyanın iklimine nasıl zarar verdiklerini anlatan bir videoyu gelecekten 2010’lara ulaştırmaya çalışan Kreta ve Şiva’nın maceralarını anlatan Zaman Yolcusu Kreta, heyecan dolu bir serüven olmanın yanında aynı zamanda çocukları iklim sorunları ile ilgili düşünmeye iten bir rehber.

Bilim Kurgu KitaplarıKitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriRomanSesli Kitap

İlgini Çekebilir

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın