En Sevilen Bilim Kurgu Romanları

Bilim kurgu kitapları, yakın ya da uzak geleceği, teknolojiyi ve insanlığın olası yönlerini hayal edip keşfetme amacı taşıyan eserlerdir. Sinemada da kendisine önemli bir yer edinen bu tür, bilimle sanatı bir araya getirerek okurlara büyüleyici dünyaların kapılarını açar. Portalların, ışın kılıçlarının, uzay gemilerinin, yıldız seyahatlerinin, kuantum bilgisayarların, biyolojik ölümsüzlüğün ve daha birçok ufuk açıcı unsurun bulunduğu bu tür, teknolojik gelişmeleri tahmin etmekle kalmaz, felsefi bir misyonla insan doğasının derinliklerine de iner. 

Eğer sen de insan doğasını derinlemesine ele alan, macera dolu bir deneyim yaşamak istersen sayısız bilim kurgu eseri barındıran Storytel seçkisini inceleyebilirsin. Macera ya da korku gibi farklı kategorilerle iç içe geçmiş, eski ve yeni, birbirinden sürükleyici birçok bilim kurgu eserini sesli olarak dinlemek mümkün. İşte Storytel’de ulaşabileceğin birbirinden özel bilim kurgu yapıtlarından bazıları. 

Warcross: Bir Sanal Gerçeklik Oyunu – Marie Lu

Seslendiren: Başak Daşman

İnsanlar mükemmel fantezi gerçekliğinden, sadece özgürlüklerinden vazgeçmemek için neden vazgeçecekti? Sadece acınası bir gerçekliğin içinde yaşayacaksan özgürlüğün ne anlamı vardı?

Daha önce “hack” kavramının merkezde olduğu bir bilim kurgu kitabı okudun mu? Warcross: Bir Sanal Gerçeklik Oyunu, işte bu kavramın merkezde olduğu, son döneme damga vuran en özgün eserlerden. 

Babasının beklenmedik ölümünün ardından borç batağına sürüklenen Chen, getirisi olduğu kadar tehlikesinin de bir hayli fazla olduğu ödül avcılığı işiyle geçimini sağlamaya başlar. O sıralarda, milyonlarca insanı etkisi altına alan Warcross isimli bir oyun gündemdedir. Hem oyuna hem de oyunun yapımcısı olan Hideo Tanaka’ya hayranlık besleyen Chen, Hideo Tanaka tarafından casus olarak işe alınır. Chen’in amacı, uzun zamandır oyunun içinde bulunan ve yok edilmesi neredeyse imkânsız olan “Zero” isimli hackerı bulmaktır. Oyuna dahil olduğunda Wacross evrenin ne kadar tehlikeli olduğunu da anlayacaktır. 

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Seslendiren: Okan Bayülgen

Mutlulukta, şanssızlığa karşı verilen mücadelenin ihtişamlarından hiçbiri yoktur. Günahla mücadelenin, ve ya ihtiras ya da şüphe nedeniyle ölümüne alt üst oluşların görkemini bulamazsınız mutlulukta. Mutluluğun yüce bir yanı yoktur.

Cesur Yeni Dünya’nın evreni, tutkunun sona erdiği ve insanların kast sistemine benzer bir hiyerarşide yaşadıkları bir evrendir. Burası aşk ve cinsellik yok olduğu için üremenin kuluçka ile sürdürüldüğü, taştan duvarlarla kaplı, soğuk bir dünyadır. İnsanın robotlardan hiçbir farkının kalmadığı bu tüketim ve monoton yaşam dünyasının sloganı şudur: “Cemaat, Özdeşlik, İstikrar.” Baş kahraman ise şans eseri eline geçen Shakespeare’in bir tiyatrosunu okuyarak bu distopik dünyada bir şeylerin ters gittiğini anlamaya başlar…

Cesur Yeni Dünya; özgürlük, iyilik-kötülük düalizmi, insan psikolojisi, otorite, bilimin geleceği gibi konulara derin bir bakış sunuyor. Böylece okuru yakın ve uzak geleceğin muhtemel sonuçlarına yönelik derin düşüncelere sevk ediyor. 

Çözülme – Tevfik Uyar 

Seslendiren: Turan Günay

Ailenle problemin olunca hiç çocuk olmamışsın gibi geliyor… Hatıralarım bile çalınmış gibi sanki… O hiç ablam olmamış. Aynı anaya ana, aynı babaya baba dememişiz, kardeşimiz ölünce birlikte üzülmemişiz gibi…

Şiddetli tepkilere rağmen ülkenin en güzel toprakları, hızla büyüyen ve devleşen KRAYONİK şirketi tarafından satın alınmıştır. Ne ağaçlara kendilerini zincirleyerek eylem yapan aktivistler ne de hâlâ kirlenmemiş siyasetçiler, 10 futbol sahası büyüklüğündeki dünyanın en büyük yeraltı deposunun kurulmasını engelleyememiştir. İstanbul’un en yüksek gökdelenine sahip olan KRAYONİK, artık yeraltında da söz sahibi olmayı planlamaktadır.

Tevfik Uyar, yaşlı bir çift ve biyomedikal sektörüne öncülük eden dev bir firmanın merkezde olduğu bir bilim kurgu hikâyesi anlatıyor. Uyar bu kitabında, günümüz sosyoekonomik gerçekliğini bilim kurgu temasıyla harmanlayarak öyküsüne ustalıkla yedirmeyi başarıyor. 

Mühendis Garin’in Ölüm Işını – Alexei Tolstoy 

Seslendiren: Zeynep Dizer

….Zoya ile sarmal merdivenden koşarak indiler. Kadın, hiç karşı koymadı, içinde yeni yeni mayalanan tortulu şarap gibi, garip bir duyguyla serseme dönmüştü.

Alexei Tolstoy’un Mühendis Garin’in Ölüm Işını adlı yıllara meydan okuyan eseri, bilim kurgu, macera ve gerilim gibi türleri ustalıkla bir araya getirerek okurları etkileyici bir yolculuğa çıkarıyor. Kitap, genç bir mucit olan Mühendis Garin’in, kendi icadı olan, devrim niteliğindeki ölüm ışınıyla yaşadığı deneyimini anlatıyor. 

Yaşamı sonsuza kadar uzatma potansiyeli taşımasının yanı sıra tehlikeli bir silah olarak da kullanılabilecek olan ışın kılıcı okuyucuya bu tür bir gücün ne şekilde kullanılacağına dair ahlaki bir iç hesaplaşma yaşatıyor. Devletin ve fırsat kollayan çeşitli çıkar gruplarının dikkatini çeken bu icat, hikâyedeki karakterlerin yönünü belirliyor.

Dedektiflik öğeleri de barındıran eserde başarı hırsı, ihtiras, güç, iktidar gibi kavramların yanı sıra dürüstlük, masumiyet, sadakat gibi temalar da yer alıyor. Modern kapitalist düzeni eleştirel ve parodi esaslı bir dille masaya yatıran yazar, 1920’lerin dünyasının bir panoramasını sunuyor. Dahası eser, insanın bilim ve teknoloji aracılığıyla nasıl sınırları zorladığını, ahlaki sorumlulukları ve etik meseleleri nasıl dengelemesi gerektiğini de sorguluyor.

Nefes – Ted Chiang

Seslendiren: Cemil Büyükdöğerli

Bütün tutkularım ve derin düşüncelerim tutulmuş bir nefes olan evrenimizin yavaşça bırakılması yoluyla ortaya çıkan girdap akımlarından ibaret.

Ünlü yönetmen Denis Villeneuve’un başarılı filmi Arrival’a ilham veren “Geliş” kitabının yazarı Ted Chiang’ın yeni eseri Nefes, şimdi Storytel’de! Daha önce Story of Your Life adlı uzun öykü ile tanınan Ted Chiang, insanlığın bebeklik döneminde geçirdiği ancak hatırlamadığı zamanı hatırlayabilme yetisini konu alıyor. Ted Chiang bu yeni eserinde, ezber bozan fikirler ve düş gücünün sınırlarını zorlayan bir olay örgüsüyle okurlarını etkileyici bir hikâyeyle buluşturmayı başarıyor.

Dünyalar Savaşı – H. G. Wells

Seslendiren: Alişan Özkan

Üstelik onları acımasızca yargılamaya kalkmadan, bizim kendi cinsimizin de yalnızca soyu tükenmiş olan bizon ve dodo kuşu gibi hayvanlara değil, kendinden aşağı gördüğü ırklara da ne kadar gaddarca ve kıyasıya bir kıyım uyguladığını da unutmamalıyız.

Dünyalar Savaşı, Marslıların dünyayı işgal etmesini konu ediniyor. İşgal ile başlayan sürecin sonrası anlatılırken, insanoğlunda kıpırtı hâlinde başlayan bir direniş umut ışığı oluyor. 

Belki de hiç eskimeyecek bir klasik, bir tür bilim kurgu başyapıtı olan Dünyalar Savaşı, BBC’nin Dünyayı Sarsan Günler adlı belgesel dizisinin bir bölümüne de konu olmuş. Orson Welles tarafından düzenlenen programda kitabın içeriği bir haber gibi sunulmuş, tiyatronun başındaki uyarıyı kaçıran binlerce insan uzaylı işgalini gerçek sanmıştır. Bu da Amerika’da infiale yol açmıştır. Gerek konusunun farklılığı gerekse konunun işleniş biçimi bakımından bu kitap, otoriteler tarafından en nitelikli bilim kurgu eserlerinden biri olarak kabul edilmiştir. 

Hav – Jan Morris

Seslendiren: Parla Şenol 

Artık gerçek değil. Her şey sahnelenmiş. Kendiniz bakın! Görebilirsiniz! Artık bütün anlamını yitirdi. (…) kimin umurunda?

Hav, son zamanlarda “Hibrit edebiyat” olarak anılan ve farklı teknikleri bir araya getiren, metinlerarası edebiyatın en iyi örneklerinden. Peki Hav ne? 

Düşsel bir şehir devleti olan Hav, aslında bir Akdeniz kasabasıdır. Türkçe, Ermenice, Rumca, Arapça, Rusça, İtalyanca gibi dillerin karıştığı bir coğrafyadır burası. Yirmi yıl arayla bu bölgeye seyahat eden bir yazar, iki yakın dönem arasında şehirde siyasi, kültürel ve yaşamsal dokunun nasıl değiştiğini muhteşem bir dille anlatıyor. Sonra ansızın bir müdahale başlıyor ve şehir sarsılıyor. Kutsal Cumhuriyet’in oluştuğu zamana gidiliyor ve aradaki farklar iyice ayyuka çıkıyor.

Hav’da yazar, fantastik ama gerçekten çok da uzak olmayan bir dünyayı ayağına getiriyor. Bu dünyada zaman zaman üzülecek, zaman zaman sevinecek fakat her şekilde sürüklenip gideceksin.

Kara Yıldız S01B01 – Köprü – Joakim Ersgard, Jesper Ersgard

Seslendiren: Tolga Korkut

…haklı olduğunu biliyordu ama ayrılma fikri dehşet vericiydi.

“Başaracak mıyız?”

Kara Yıldız, İsveçli iki yazarın kaleme aldığı, heyecan ve temponun dorukta olduğu bir kitap. Kitabın konusu son derece ilginç ve uzun zaman unutulmayacak cinsten.

Uçuş esnasında bir uçak, tuhaf biçimde gözden kaybolur. Kayıp uçağın hiç değilse 

parçalarına ulaşmak için 3 kişi görevlendirilir. Bu arada ansızın, gelecekten geldiği sanılan bir mesaja rastlanılır. Bu mesaj gerçekten gelecekten mi gelmiştir ve yoksa bunun uçağın kaybolmasıyla bir ilgisi var mıdır? 

Sürekli yeni soruların cevabını bulmaya çalışacağın bu macerayı soluksuz takip edeceksin.

Tuhaf Kuşun Görüldüğü Gece – H. G. Wells

Seslendiren: Şebnem Soral Tamer 

Aslında ayrıksılık ölümsüzlük demektir. Öyle olduğunu düşünmüyorsanız tekrar düşünün. Tıpkı bir insanın düşüncelerinin tuhaf olmasının çılgınlık anlamına gelmesi gibi.

Tuhaf Kuşun Görüldüğü Gece, bilim kurgu türünün öncülerinden H. G. Wells’in unutulmaz yapıtlarından biridir. Fantastik türün de izlerini taşıyan yapıt, kahramanımızın gece yarısı normalden farklı davranışlar sergileyen tuhaf bir kuş görmesiyle başlar. İnsanlar kuşu ilk gördüklerinde bu kuşun dünya dışı bir varlık olabileceğini düşünürler. Kuşun vücudu, tüyleri ve sesi normal kuşlardan oldukça farklıdır. Etraftakiler bu tuhaf kuşun nereden geldiğini merak ederler. Kuş biyolojisi ve anatomisi hakkında engin bilgilere sahip bir koleksiyoner olan köyün papazı, hakkında detaylı bilgi toplamak için tüfeğini yanına alarak kuşun peşine düşer. Bu arayış sırasında çok tuhaf, gizemli ve insanı büyüleyen bir dizi olay gerçekleşecektir. 

En Sevilen Bilim-Kurgu Romanları Storytel’de 

Bilim kurgu kategorisinin en önemli eserleri Storytel’de. Heyecanlı, ufuk açıcı ve okuru adeta geleceğe ışınlayan bu kitapların sesli versiyonuyla hemen tanışabilir, sesli olarak okunduğu için heyecanı daha da katlanan bilim kurgu eserlerine Storytel aracılığıyla ulaşabilirsin. 

Bilim Kurgu KitaplarıEditörün Seçimi

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene