Enis Batur Kitapları Storytel’de

Şair, deneme ve roman yazarı, editör… Enis Batur’un 129 kitabı içeren üretken kariyerini de düşünürsek, yazarı birkaç sıfatla tanımlamak oldukça güç. 26 Haziran 1952 doğumlu Batur’un çocukluğu Eskişehir ve Napoli’de geçti. Gençlik yıllarında İstanbul ve Ankara’da bulunan yazar, daha sonra 4 yıl Paris’te yaşadı. Tekrar Ankara’ya dönen Batur, 1983 yılında İstanbul’a yerleşti. Batur, ODTÜ’de başladığı sosyoloji eğitimini Sorbonne Üniversitesi’nde tamamladı.

Paris’ten döndükten sonra Yazı, Meb, Tan ve Oluşum gibi dergileri çıkaran Enis Batur, 1983 yılında Avrupa Ülkeler Ansiklopedisi’ni, 1984’te İslam Ülkeleri’ni yayıma hazırladı. Batur hayatı boyunca pek çok önemli göreve getirildi. Millî Eğitim Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı’ndan Yapı Kredi Yayınları’nı yönetmeye kadar birçok pozisyonda bulundu. Klasiklerin ve önemli yabancı eserlerin Türkçeye çevrilmesinde de rol oynayan yazar, Yapı Kredi Yayınları’nın çizgisinin oluşmasında azımsanamayacak bir katkıya sahipti.

Gergedan, Sanat Dünyamız, Kitap-lık, Cogito, Arredemento Dekorasyon, Fol gibi dergilerin hazırlanışında da görev alan yazara, yurtdışında birtakım dergilerde yer verildi. Enis Batur, Cumhuriyet’ten Milliyet’e kadar pek çok gazetede ve dergide yazılar yazdı. Eserleri dünya çapında dikkat çeken yazar; Cemal Süreya, Sibila Aleramo ve Altın Portakal ödüllerine layık görüldü. 

Kuşkusuz Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Batur, okunmaya değer pek çok eseriyle Storytel’de…

Kravat

Seslendiren: Kerem Fırtına

Gerçekten ciddi bir anlamı olsaydı, Eski Yunan’da Kesinkes kravat kullanılır, hatta bir tanrısı olur, ona böylece yakarılabilirdi.

Hiç kravatın etrafında dönüp duran akıl yürütmelerin sizi yepyeni düşüncelere götürebileceğini düşünmüş müydünüz? Sıra dışı tarzını tüm çıplaklığıyla yansıttığı bu eserinde Batur, deneme tarzını romana uyarlıyor. Kravat hakkında ansiklopedik bilgileri, edebiyat ve sanat bağlamında bizlere sunan yazar, romanın içerisine bir de cinayet yerleştiriyor.

Kravatla başlayan bu ilginç yolculuğu faili meçhul bir cinayetle süsleyen yazarın okurun sık karşılaşmadığı bir iş çıkardığı aşikâr. Kravat, ilginç bir roman denemesi olmakla beraber oldukça kolay okunan bir eser olarak mutlaka listenize alınmayı hak ediyor.

Göl Yazı

Seslendiren: Cemil Büyükdöğerli 

Artık uyuyabilirdim. Uyumak düş ummak demektir. Bambaşka bir yeşili ummak – uykuya dalmak denize dalmak, dibine doğru ağır ağır süzülmek, orada oturmak.

2018 Yunus Nadi Ödüllü Göl Yazı, hepsi kısa yazılardan oluşan 10 bölüme ayrılmış. Bu 10 bölümde konular dönüp dolaşıp aynı kişilere geliyor. İç içe geçmiş hikayeler, bağlantılar ve rastlantılarla, Batur bizi hem kişisel hem de kolektif bilinçdışının derinliklerine ve dehlizlerine çekiyor. Yazar, okuru daha önce defalarca karşılaşmış olmasına rağmen ayırdına varamadığı mekanların yaşanmış yüzüne götürüyor. İnsan ilişkilerinin izini sürerken, farkındalıklarıyla suratımıza tokat atıyor. Bunları yaparken Bursa’daki Apolyont Gölü’nü tercih eden Batur, bizi gölün ve yeşilin çağrışımlarına davet ediyor.

Eser, sıra dışı kurgusu, güçlü teknik yönleri ve zengin diliyle Batur’un en dikkat çekici yapıtlarından biri olmayı başarıyor. Yazarın kendi ifadesiyle ‘yakası açılmadık birçok bilgi içeren, Bursa hakkında iyi bir deneme’ olan Göl Yazı, bir romandan çok anti-roman niteliğinde.

Kitap Evi

Seslendiren: Murat Eken 

Bütün kitaplardan öğrendiğimi, bazılarından daha derin şeyler öğrendiğimi her vakit dile getirdim. Gene de milyonlarca sayfayı farklı amaçlarla, en azından her durumda birbiriyle örtüşmeyen amaçlarla kat ederken bulduklarımı soracak olsalar, bilemem; bildiğim, bir satırdan ötekine giderken hep aramış olduğumdur.

Bu kitapta, bir yazarın tanımadığı birinden kendisine bir miras kaldığını öğrenmesiyle gelişen olaylar ve başına gelenler konu ediniliyor. Elbette olayların Enis Batur’un kurgusuyla geliştiğini unutmamak gerek. Oldukça sakin ilerleyen kitap boyunca yerli yabancı pek çok yazar ve eserin bahsi geçiyor. Bir kitap severin dünyasına girmek isteyen herkesin tanışması gereken eser, kitapların insan hayatındaki vazgeçilmez rolüne işaret ediyor. Her zamanki gibi Batur bize bir romanla mı yoksa bir denemeyle mi göz kırpıyor emin olamıyoruz.

Enis Batur Kitapları Storytel’de

Güçlü bir edebi kalem olan Enis Batur’un kitapları şimdi Storytel’de. Enis Batur’un poetik, deneysel ve nevi şahsına münhasır eserlerini Storytel’den istediğin kadar dinleyebilirsin. Henüz Storytel’e katılmadın mı? Şimdi yalnızca birkaç tıklamayla bir hesap aç.

Kitap TavsiyeleriSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın