Evde Yürürken Dinleyebileceğin Sesli Kitaplar

Kitap okumanın zamanı da mekânı da yok. Ancak kabul etmek gerekir ki sesli kitaplar bu özgürlüğü yeni bir boyuta taşıyor. Kulaklığını takabildiğin her an, binlerce kitaba ulaşma imkânı hayatı çok daha keyifli hale getiriyor. Bir koltuğa gömülmek ya da okumak için kendine özel bir zaman yaratmak zorunda değilsin. Sokaktayken, marketteyken, metroda, kitabını açamayacağın yağmurlu bir günde şemsiye altındayken, evde işlerini hallederken bile kitaplardan uzak kalmana gerek yok. İşte sana ister dışarıda ister evde yürürken dinleyebileceğin kitaplardan oluşan bir seçki:

Yürümenin Felsefesi – Frédéric Gros

“Yürümek iki mesafe arasında gidip gelmek değil yaratıcı bir eylemdir. Hem kendi yalnızlığımıza çekildiğimiz hem de toplum olarak bizi dönüştürecek bir ayağa kalkıştır. ”

Fransız, felsefe profesörü Frédéric Gros yürümenin sıkıldıkça çıkılacak bir eylem ya da ödül kazandıracak bir yarışma değil, sadece zihinsel bir hareket, dünyayla ve kendimizle bir bütünleşme süreci olduğunu savunuyor. Kapitalist düzenle trekking, hiking gibi süslü isimlerle allanıp pullanan, yürüyüş sopaları ya da ekipmanlarıyla büyük bir tüketim sektörü haline getirilen yürüme eylemi için aslında sadece iki bacağınızın yeterli olduğunu, gerisinin ise gereksiz ve amacından kesinlikle sapmış teferruatlardan oluştuğunu çarpıcı bir dille anlatıyor.

Artık Biliyorum – Oprah Winfrey

“Yol boyunca bulacağın şeyin harika olacağını biliyorum, çünkü bulacağın şey kendin olacak.”

Amerika’nın en başarılı, zengin ve iz bırakan kadınlarından biri olarak kabul edilen talk-show sunucusu, aktivist, Oprah Winfrey, 1986-2011 yılları arasında yayımlanan programı “The Oprah Winfrey Show”le ün kazanmıştı. Ancak oyunculuk ve yazarlık gibi yönleriyle de tanınıyor. Winfrey 8 bölümden oluşan bu kitabında hayatta edindiği kişisel deneyimleri üzerinden samimi tavsiyeler vererek, okurlarına karşılaştıkları zorluklarla başa çıkmaları için yeni perspektifler sunuyor.

Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

“’Hayır’ demesini bilmeyen kişi güçsüz kişidir. ‘Hayır’ demesini bilmeyen kişinin ‘evet’inin de anlamı yoktur.”

2021 yılının şubat ayında kaybettiğimiz, iletişim psikolojisi uzmanı Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu bu kitabında, hayat denen engebeli yolda insanın evrimleşme sürecini, dönüşümün adımlarını anlatıyor. Yolun zorluklarına karşı güçlü kalabilmenin, adeta bir savaşçı gibi pes etmeden, cesaretle yürümeye devam etmenin gerekliliğini, Arif Bey ve Doğan Bey isimli iki karakter üzerinden hikâyeleştiriyor.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson

“Daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisi negatif bir deneyimdir. Ve paradoksal olarak, insanın negatif deneyimini kabul etmesinin kendisi pozitif bir deneyimdir.”

Klasikleşmiş başarı vadeden, mutluluğa ulaşmak için taktikler veren kitapların saçmalık olduğunu savunan popüler blog yazarı Mark Manson, yapılması gerekenin mutluluk hayalleri peşinde koşmaktansa, gerçekleri olduğu gibi kabullenmek olduğunu öne sürüyor. Dürüst ol, acı çekmekten, başarısız olmaktan ve sorumluluk almaktan korkma diyen yazar, insanların başarısızlıklarının sorumluluklarını başkalarına atmalarının, başarılarının üzerindeki kontrolü de kaybettireceğine inanıyor.

Yalnızlık Psikolojisi – Zehra Erol

Yalnızlık kimi zaman ilham vericidir, kimi zaman acı. Kimi için çevresindeki kalabalığa rağmen tek bir kişinin bile ruhuna ulaşamamasıdır, kimi içinse sevdiklerinden uzağa düşmek. Kimi zaman yalnızlık bilinçli bir tercihtir; istenir ve tadı çıkarılır. Kimi zamansa insanın başına geliverir, şok etkisi yaratır ve atlatılması gerekir. Uzman psikolog Zehra Erol, Yalnızlık Psikolojisi isimli kitabında pek çok insan için anlamı değişen bir kavram olan yalnızlığı farklı pencerelerden kaleme alıyor.

Hayvanların Duygusal Dünyası – Marc Bekoff

Amerikalı etimolog, çevrebilimci ve yazar Profesörü Marc Bekoff hayatını hayvan davranışları, davranışsal ekoloji, davranışın gelişimi ve evrimi gibi alanlar üzerinde araştırmalar yaparak geçiren ödüllü bir bilim insanı. Hayvanların Duygusal Dünyası isimli kitabında da bu araştırmaları neticesinde elde ettiği ve hayvanların duygusal dünyasının ne kadar zengin olduğunu kanıtlayan pek çok deneyimi ve hikayeyi okurlarıyla paylaşıyor.

Özgürlüğün Rengi Mavidir – Cem Seymen

“Kimse özgürlüğün mavisini elimizden alamaz. Hiçbir güç, hiçbir kudret, hiçbir otorite insandan daha üstün değil. Yeter ki insan kendi gücünün farkına varabilsin.”

Gazeteci, sunucu ve ekonomist olarak tanınan ve bu alanlarda pek çok ödül sahibi olan Cem Seymen’in ilk kitabı olma özelliği taşıyan Özgürlüğün Rengi Mavidir, bir uyanış ve özgürleşme çağrısı niteliği taşıyor. Yazar, kişisel deneyimlerinden ve gözlemlerinden yola çıkarak, içinde bulunduğumuz vahşi sisteme karşı ayakta kalmanın tek yolunun kendi gücünü keşfetmek olduğuna parmak basıyor. “Kimse seni kurtarmayacak,” diyen Seymen’e göre insanın kurtuluşu uyanışta ve direnmekte.

Darwin’le Akşam Yemeği – Jonathan Silvertown

Evrimsel ekoloji profesörü Jonathan Silvertown tarafından kaleme alınan bu kitap, insanın Paleolitik Çağdan günümüze yiyecek ve içecekle olan ilişkisinin geçirdiği evrimi gözler önüne seriyor. Mutfağımızın tarihi niteliğindeki eser, neyi, nasıl ve neden yediğimizden, farklı kültürlerin, farklı dönemlerin mutfaklarına ve sofra alışkanlıklarına kadar pek çok ilginç bilgiyi ve hikâyeyi içeren, derin bir araştırma.

Dinleyebileceğin kitaplar elbette bunlarla sınırlı değil. Storytel’de birbirinden ilgi çekici, sürükleyici ve her biri birbirinden farklı alanda birer başyapıt niteliği taşıyan binlerce kitap seni bekliyor!

Kitap TavsiyeleriSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene