Eylül Ayında Storytel’de

Yine düşünceleri geliştiren, hisleri besleyen ve kolay kolay unutulmayacak kitaplar Eylül ayında Storytel’e geliyor. Bu ay, seveceğin ve belki de yanından eksik etmeyeceğin eserlerle Storytel’de tanışmalısın.

Theo’ya Mektuplar – Vincent Van Gogh

Seslendiren: Kubilay QB Tunçer

İçimde büyük bir ateş yanıyor, fakat kimse ateşin başında ısınmak için gelmiyor ve yanından geçenler sadece dumanı görüyor.

Bu kitapta, değeri yaşarken anlaşılmayan bir sanatçının, kendisinden dört yaş küçük kardeşi Theo ile olan samimi ve yer yer itiraf niteliğindeki mektuplaşmalarıyla karşılaşacaksınız. Modern sanata yön vermiş Van Gogh’un özel hayatı, his ve düşünceleri Theo’ya Mektuplar’da bulunabilir. Sanatçının, Gauguin ile tasarladıkları sanat atölyesi hayali, aşkları ve konaklama gibi yaşamsal dertleri bu mektuplardaki gündemlerin yalnızca bir kısmı.

Tarihe Geçen Savunmalar – Ömür Uzel

Seslendiren: Cemil Büyükdöğerli

Sesimi kesemeyecekler; çünkü onların bu ruhsuz korkaklıkları göğsüme sığmayan yüreğimi daha da körüklüyor.

Filozof Sokrates’ten göçmen ve protestocu Vanzetti’ye, Bosna’nın kurucu mimarı İzzetbegoviç’den Küba Devrimi’nin ikonik yüzü Fidel Castro’ya… Tarihe Geçen Savunmalar’da yargı önüne çıkarılmış ve oturaklı savunmalarıyla nam salmış kişiler yer alıyor. Bazen mevcut otoriteyle sorunlu, bazense sadece özgür eleştiri haklarını kullanmış bireylerin ateşli söylevleri ve adalet terazisini arayışları her okuru etkileyecek.

Melek Terörist Fahişe – Osman Balcıgil

Seslendiren: Murat Özgen

İlk kuşak nereye geldiğini anlayana kadar yitip gidermiş. İkinci kuşak istemese de kendisini yabancı saymayı sürdürürmüş. Üçüncü kuşak tersine ait hisseder ama bu sefer de asıl yerliler bir yolunu bulup ona yabancı olduğunu hatırlatırmış.

Birbirinden farklı karakterlere kolayca bürünen bir kadın, Iris, Holly ve Lilli gibi sinematik figürleri zorlanmadan taklit eder. Canlandırmaları ustacadır. Güzelliğiyle büyüleyen bu kişi bir melek mi, fahişe mi? Yoksa terörist mi?

Osman Balcıgil bu romanında 70’li yıllarla 90’lı yılların karmaşık atmosferi arasında mekik dokuyor. İlginç, bilinmeyen ve ilgi çekme konusunda hiç soğumayan konuları usta yazım stiliyle aktarıyor. Ermeni terör örgütü ASALA’yı besleyen odaklar ve genelev patroniçesi Madam Manukyan suikastını düzenleyen güçler kim? Gerçek yanıtlar Londra’da mı, İstanbul’da mı, yoksa Atina’da mı? Melek Terörist Fahişe eseri devlet, mafya ve genelev arasında geçen gerilimli ve bol komplo içeren bir dönem romanı.

Kelt Masalları – Joseph Jacob

Seslendiren: Nuri Karadeniz

Sırf yenisi var diye eski yoldan şaşma.

Grimm Masallarının ilham kaynağı olan bu seçkide 24 farklı Kelt Masalı ve yer yer akılda kalıcı çizimler yer alıyor. Kitabı okurken, günümüzde herkesin yakından bildiği ancak değiştirilip farklı algılarla yorumlanmış bazı masalların Kelt hafızasında yuvalandığı açıkça görülebilir. Pamuk Prenses masalının asıl versiyonu da buna dahil.

Akışı Olmayan Sular – Pınar Kür

Seslendiren: Sezin Akbaşoğulları

Günlük yaşam da bir tür sarhoşluktur. Ne yaptığını bilmeden, başladığını bitirmeden ya da başlamaya korkarak, ya da bitirdiğini yitirerek yuvarlanıp gider kişi, içsin içmesin.

Akışı Olmayan Sular, orijinal karakterler ve okuru sarıp sarmalayan tasvirlerle dolu bir eser. Karşılıksız aşk, öfke, istenmeyen evliliğin depresyonu gibi konu ve duygudurumların işlendiği kitapta çoğu baş karakter, ekseriyetle uyumsuz bir oğlan çocuğu. 1984 yılında Sait Faik Öykü Ödülü alan kitap toplamda 5 öykü içeriyor. Biraz Daha Ölmek, Kısa Yol Yolcusu, Leyla İçin Şiir, Son Çizgi, Bitmiş Zamana Dair ve Akışı Olmayan Sular öykülerinin her biri farklı etkileyicilik tonlarında.

Hayatı Sessize Alma Vakti – Kinsun

Seslendiren: Defne Günay

Konuşmadan önce düşünün. Zannetmeden önce öğrenin. Eleştirmeden önce anlayın. Yargılamadan önce hissedin.

Kinsun, anonim olmasına karşın binlere umut olmuş bir yazar. Bu kitapta Kinsun, sevmenin değil onu koruyup sürdürebilmenin önemi konusunda ders veriyor. Yeni insanlar değil iyi insanlarla tanışmanın değerli olduğu konusunda ders veriyor. Kazanımların zaman istediği konusunda ders veriyor. Birçok konuda ders niteliğindeki sözlerin sayfalar dolusu aktığı Hayatı Sessize Alma Vakti, okurken düşündüren bir kişisel gelişim kitabı. Söz konusu eser; duraksayamayan, stresle boğuşan, kapıldığı akıştan çıkamayan ve sonuçta kesinlikle bir molaya susayanlar için.

Arılarla Dans – Brigit Strawbridge Howard

Seslendiren: Dilek Gürel

Yaban arıları genelde oldukça barışçıl ve nazik canlılardır. Evet, dişilerin iğnesi vardır ama yalnızca mecbur kalırlarsa kullanırlar; gidip insanları sokmaktan daha önemli işleri vardır.

Ömrünün önemli bir bölümünde böcekleri ve arıları inceleyen ve entomoloji çalışmaları gerçekleştiren yazarın kaleme aldığı eşsiz bir doğa kitabı Arılarla Dans. Yeryüzünün minimum 20 bin farklı arı cinsi taşıdığını ve arıların nadir rastlanan iş birliği mantıkları olduğunu biliyor muydunuz? Arıların yeryüzünde var olmadıkları bir senaryoda yaşayacağımız eksiklikleri ve sorunları anımsatan Howard, bu konuda birçok farklı bilgi aşılıyor. Polenler, kovanlar, petekler, tüm hatlarıyla arıcılık ve arı ekosisteminin önemi…

Asmalımescit74 (Bohem Hayatı) – Fikret Adil

Seslendiren: Kubilay QB Tunçer

Macera peşinde vatanını bırakan, hudut dışına atılan, yayan devri âleme çıkan ecnebiler ve barlarda çalışan bütün artistler Asmalımescit’de otururlar.

Necip Fazıl, Tamburi Mesut Cemil, Peyami Safa gibi isimlerin yer aldığı eğlence partileri ve eski İstanbul’un bohem hayatı, Asmalımescit 74 konseptinin özü. 1930’larda Beyoğlu ve Şişli sokaklarında yeşillenen bohem meyillerle birlikte özgünlüğü, aşkı ve sanatı arayan bir kesim insan satırlara taşınıyor. Asmalımescit 74 özellikle anı, kent gezisi ve nostalji tabanlı eserleri sevenlere göre.

İmparatorluktan Cumhuriyete – Halil İnalcık

Seslendiren: Gürsu Gür

Habsburglar üzerindeki Osmanlı baskısının Avrupa’da Protestanlığın yayılmasında önemli bir faktör olduğu gerçeği oldukça inandırıcı bir argümandır.

Tarihçilerin kutbu olarak anılan Halil İnalcık’ın yıllar içinde yazdığı makale ve tuttuğu notlardan derlenen İmparatorluktan Cumhuriyete, geniş bir tarihi aydınlatacak nitelikte. Çalışmanın ilk bölümleri genel hatlarıyla Osmanlı Devleti ile aynı toplumun ilk vakanüvisleri ve vergi mekanizmaları üzerine. Çift hane uygulaması ve tahrir meselesi gibi Osmanlı ekonomisini ayakta tutan birtakım politikaların ele alındığı kısım da bu. Ayrıca kitap boyunca Sefarad Yahudileri, Rum Ortodoks Kilisesi ve Avrupa siyasetini yakından ve derinden etkileyen Osmanlı hükümetleri hakkında detaylı bilgiler edinmek mümkün. İkinci bölümse Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, Türk devrimi, Atatürk inkılapları, halifeliğin kaldırılması ve politikalara ayrılmış durumda. İmparatorluktan Cumhuriyete, Osmanlı’nın nasıl Türkiye’ye evrildiğini gösteren önemli bir yapboz parçası.

Tavhane Çocukları – Adnan Gerger

Seslendiren: Gürsu Gür

Acının ne dili vardır ne milliyeti. Acının ne dini vardır ne de imanı… Acıyı bilen, diğer acı taşıyandan kendini üstün görmez. Bu insanları birleştiren de yaşadıkları acının kendisiydi.

Mardin’de bir köy düğününde gerçekleşen bir katliam… Faciadan kurtulup amcalarına sığınan Narin ve Encam… Trajik olayları araştırmaya koyulan genç bir gazeteci… Varoş mahalleler, günahlar, gizemli adamlar, göçler, insan tüccarları ve acıyla yoğrulmuş masum çocuklar…

2010 senesinde Yunus Nadi Roman Ödülü’ne layık görülen yazarın bu kitabı, cesurca ve özenle yazılmış bir içerik barındırıyor. Tavhane Çocukları, Bellek köyünde geçen, polisiye soslu ve toplumsal gerçekçi bir direniş ve insanlık öyküsüdür.

Hızlı ve Yavaş Düşünme – Daniel Kahneman

Seslendiren: Efe Özgün

Geniş kapasiteli bir işleyen bellekle donatılmamışsanız, rahatsızlık verecek kadar çok çalışmaya mecbur kalabilirsiniz. Yavaş düşünmenin en çok çaba gerektiren türleri, hızlı düşünmenizi gerektirenlerdir.

Daniel Kahneman, herkes tarafından “Beklenti Teorisi” adıyla bilinen kuramın iki mimarından biri. Deneysel psikolog olan ve 2002 Nobel Ekonomi Ödülü ile onurlandırılan yazar, Hızlı ve Yavaş Düşünme’de karar ve düşünme mekanizmasını ele alıyor. Yönetişimden iktisada, gündelik hayattan büyük çaplı stratejilere değin karar vermenin doğası ve zorluğu üzerinde duruyor. İnsan bilincinin hata yapmaya açık ve temelde iki sistemden oluştuğu, çalışmadaki temel iddia. Bir yandan psikoloji öte yandan da ekonomi biliminden faydalanan yazar, önce ‘analitik ve sezgisel düşünme’ ayrımına gidiyor. Ardından Lady Macbeth etkisi, mülkiyet etkisi, Florida etkisi, çıpalama etkisi, bağış etkisi gibi birçok farklı düşünce ve psikoloji deneyinden bahsediyor. Yazar, nadir olayların önemsenmemesinin veya piyango bileti satın alınmasının görünmeyen buz dağında yuvalanan nedenlerini açığa çıkardıkça okuru şaşırtacak.

Dolunay İki Gece Sürer – Başar Başarır

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

İstanbul öyle bir illüzyondur ki bu şehre Doğu’dan gelenler kendini Batı’da, Batı’dan gelenler ise kendini Doğu’da bulur.

2001 yılında geçen öykü, İhsan Sami Bey ile makine mühendisliği öğrencisi olan kızı Gamze arasındaki gelgitli ilişki temelinde gelişen bir örüntüye sahip. Köy enstitülerinden emekli öğretmen ve Girit göçmeni İhsan Sami Bey, son derece geçimsiz ve bildiğini okuyan biridir. Sonradan Gamze’nin Yunan bir gencin memleketine aşk hasretiyle gidişi, zaten yolunda gitmeyen hayatlarını daha da Arap saçına çevirir. Rakının orijini üzerinden Türk-Yunan atışması, aşık olunan kişi yüzünden baba-kız atışması ve neticede hayatın içinden kopup gelen sımsıcak bir konu.

En Nitelikli ve Unutulmaz Eserler Storytel’de

Bu ay yoğun ve kaliteli mi geçsin istiyorsun? Eylül ayında Storytel kütüphanesini süsleyen yeni birçok kitap daha olacak. Doğa bilimleri, yerli ve yabancı edebiyat, psikoloji ve tarih disiplinlerine ait, ufuk açıcı ve güzel hissettiren sayısız kitabı Storytel’de keşfedebilirsin. 

Kitap TavsiyeleriKişisel Gelişim KitaplarıOkunması Gereken KitaplarRomanTürk Klasikleri

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene