Tiyatro ve Sinemanın Usta İsmi Ferhan Şensoy Ayna Merdiven’le Storytel’de!

Ferhan Şensoy adını bilmeyen var mı? Kendisi tiyatro ve sinema dünyasına birbirinden değerli eserler bırakmış ve bırakmaya devam eden, hem oyunculuğu hem de sayfalara döktükleriyle milyonların kalbinde taht kurmuş bir sanatçı. 

Onu sadece oyuncuğuyla, yazdığı tiyatro oyunları ve film senaryolarıyla tanıyanlar olabilir ancak Ferhan Şensoy’un eserleri kesinlikle bunlarla sınırlı değil: Usta sanatçı, yaratıcılık ve üretkenlikle donatılmış doğasını aynı zamanda onlarca kitaba da yansıttı. İlk kitabı olan Kazancı Yokuşu’nun yayımlandığı 1978’den 2020’de raflarda yerini alan Dündeste’ye kadar yirminin üzerinde kitaba imzasını attı. 

Geleneksel Türk tiyatrosunun ve meddahlığın en önemli sembolü olan ve döneminin en önemli oyuncuları aracılığıyla nesilden nesile aktarılan “Kavuk”u Münir Özkul’dan devralan ve daha sonra Rasim Öztekin’e devreden Ferhan Şensoy, günümüzde yazmaya, tiyatro ve sinema dünyasında aktif olarak rol almaya devam ediyor.

Ferhan Şensoy’un okurlarıyla ilk kez 1996 yılında buluşan Ayna Merdiven kitabı da kısa bir süre önce Storytel’in sesli kitap arşivinde yerini aldı. Usta sanatçının öykülerinden oluşan Ayna Merdiven’i Storytel için Okan Bayülgen seslendirdi.

Ferhan Şensoy’un kitabı Ayna Merdiven’i Okan Bayülgen’in sesinden dinlemek için hemen tıkla!

Bir Ferhan Şensoy Kitabı: Ayna Merdiven

Ferhan Şensoy’un zaman içinde kaleme aldığı ve çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlanan öykülerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bu kitap, incelikli ve mizahi üslubuyla Türk edebiyatına yeni bir soluk getirmiş eserlerden biri olarak kabul edilir. Kitabın arka kapağında Yeni Ufuklar dergisiyle Türk hümanizmini kurmaya çalışan çevirmen eleştirmen, yayıncı ve yazar Vedat Günyol’un Ferhan Şensoy’un öyküleri hakkındaki düşünceleri yer alır. Bu cümleler, Ayna Merdiven’i en güzel şekilde özetlemek için de yeterlidir:

“Sayın Ferhan Şensoy, hikayelerinizi, özellikle Dalgındır Hüsam Kusura Kalmayın adlısını çok beğendim. Yer yer Sait Faik ve Orhan Duru’yu yansıtan anlatımınızla yepyeni bir çeşni getirmişsiniz. Sait Faik’in duygusallığı, Orhan Duru’nun humour’uyla belki hikayeciliğimize bir yenilik aşısı yaparsınız. Dört beş sayı sonra Yeni Ufuklar’da çıkmasını isterseniz adı geçen hikayenizi sıraya koyayım. Başka hikayelerinizi de okumak isterim.

Saygılarımla.

Vedat GÜNYOL 6 Ağustos 1968”

Ferhan Şensoy Kimdir?

26 Şubat 1951’de Samsun’un Çarşamba ilçesinde dünyaya gelen Ferhan Şensoy’un annesi ilkokul öğretmeni Müjgan Şensoy, babası ise dönemin Çarşamba Belediye Başkanı ve aynı zamanda bir tüccar olan Yusuf Cemil Şensoy’dur. Bir kız bir de erkek kardeşi bulunan sanatçı, ilkokuldan liseye kadar süren eğitim hayatını yine Çarşamba’da tamamladı. 

1970 yılında liseden mezun olduğunda hikayeleri ve skeçleri çoktan Yeni Ufuklar ve Soyut gibi edebiyat dergilerinde yayımlanmaya başlamıştı. Bu skeçlerin bazıları yine aynı yıl Devekuşu Kabare’de sahne almaya başladı. 

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık bölümünde okuduğu sırada yarı Türkçe yarı Fransızca bir oyun yazdı ve Galatasaray Oyuncuları topluluğunu kurdu. Haldun Taner’in önderliğinde provalar yapmaya başladı ve çok geçmeden bu oyunu da sahnelendi.

Profesyonel oyunculuk hayatına 1971 yılında Grup Oyuncuları ile adım attı. 1972-75 yılları arasında Fransa ve Kanada’da tiyatro eğitimi aldı ve 1975’de Montreal’de Ce Fou De Gogol oyunuyla En İyi Yabancı Yazar ödülüne layık görüldü. Ardından aynı yıl Türkiye’ye döndü. 

1976 yılından itibaren yazdığı skeçlerle, rol aldığı dizi ve filmlerle televizyon dünyasında yer almaya başladı. 1980’de Ortaoyuncular’ı kurdu ve buraya bağlı Nöbetçi Oyuncular adlı gençlik grubuyla da yeni tiyatro sanatçılarının yetiştirilmesine sayısız katkıda bulundu. 

Ferhan Şensoy tiyatro, sinema ve edebiyat dünyasını mükemmel şekilde harmanladığı hayatına çok sayıda ödül, birçok film, senaryo, tiyatro oyunu, yirmiden fazla kitap sığdırmanın yanı sıra çok geniş bir hayran kitlesine ulaşmış usta bir sanatçıdır.

İstediğin e-kitap ve sesli kitaplar Storytel’le her an yanında!

Binlerce e-kitap ve sesli kitaptan oluşan kütüphanesiyle, Storytel‘le her an ve her yerden istediğin kitaba ulaşmanın tadını çıkarmak ister misin? Öyleyse mobil cihazına Storytel uygulamasını indir ve bu geniş arşivin tadını çıkarmaya hemen başla. Üstelik 14 günlük ücretsiz deneme süresinin sınırsız erişim avantajından da faydalanabilirsin!

ÖyküSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın