Hakan Günday Kitapları Storytel’de

Hakan Günday 1974 Rodos doğumludur. İlköğretim sürecini Brüksel’de bulunan Athenee Royale de Berkendael okulunda tamamladı. Tevfik Fikret Lisesi’nde lise eğitimi aldıktan sonra Hacettepe Üniversitesi’nde Fransızca Mütercim Tercümanlık lisans bölümüne başladı. Bir sene sonra Brüksel şehrindeki Universite Libre de Bruxelles okulunda Siyasal Bilimler lisans bölümüne kaydını yaptırdı. Ardından Ankara Üniversitesi Kamu Yönetimi lisans bölümüne geçiş yaptı. 23 yaşında adım attığı ve halen sürdürdüğü yazarlık kariyeri boyunca pek çok önemli ödüle layık görüldü. 2000 senesinde henüz 24 yaşındayken tamamlayıp yayımladığı ilk romanı olan Kinyas ve Kayra farklılığıyla ses getirdi.  Mecidis En İyi Yabancı Roman ödülü ve Türk-Fransız Edebiyat ödülüne layık görülen yazar, adından sık sık söz ettirmiştir.

Hakan Günday kaleme aldığı kitaplarda alt kültüre, argoya, sokak kültürüne ve anti-kahramanlara başvurduğu için kimilerince yeraltı edebiyatı kümesine dahil edilir. Underground ve melankolik temalardan bol bol beslenen yazarın alışılmışın dışında bir üslubu vardır.

Hakan Günday demişken gümbür gümbür gelen Uysallar dizisinden bahsetmemek olmaz çünkü yönetmen koltuğunda Onur Saylak’ın oturduğu yapımın senaristliğini daha önce 2018 yılında yayımlanan ünlü Şahsiyet dizisinin senaryosunu yazan Hakan Günday üstleniyor. Uysallar dizisinin teması, yaşadığı bir aydınlanma neticesinde modernitenin dayattığı “öyle biri olma” ve “herhangi biri olma” kalıplarının dışına çıkmaya yönelik efor sarf eden 44 yaşındaki bir mimarın; Oktay Uysal’ın etrafında gelişiyor. Yaşamında tam olarak mutlu olup olmadığı konusunda yaşadığı kuşku ve sorgulamalar, onu ilk gençliğindeki yaşam tarzına gerisin geri götürüyor. Ani bir kararla ilk gençliğinde benimsediği punk moda ve yaşayış tarzını yeniden dirilten Oktay’ı nelerin beklediğini görmek için diziye başlamak gerek. 

Zamir

İnsan nerede olursa olsun, dünyanın öbür ucundaki bir trajedinin sonuçlarına bir gün elbet maruz kalıyordu.

zamir

Yazarın son çıkan kitabı Zamir, Türkiye-Suriye sınırında bulunan bir göçmen yerleşkesinde doğan bir bebeğin büyüme sürecinde başından geçenlerin merkeze alındığı kısmen politik bir edebi anlatı. Yazar, Afrika, Almanya, Suriye, İngiltere ve Amerika’daki göçmenlik tarihini de irdelemek suretiyle adaletsizlik, siyasal samimiyetsizlik, yüzsüzlük, eşitsizlik ve benzeri sorunların edebi olduğu kadar insani niteliğe de sahip bir kritiğini yapılandırıyor.

Zamir eserini sesli kitap olarak Şerif Erol’un sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

AZ

Ya hayatının Anlamını bulamayanlar?” “Onlar ne olacak?” “Onlar da göğüslerinde bir et parçasıyla, Canlı canlı çürüyecekler. Ve buna da yaşamak demeye devam edecekler…

az

Hakan Günday, Derdâ ve Derda ismindeki iki farklı benzer kişiliğin hayatlarından yola çıkıyor romanda.  İkisi de mazide trajik olaylarla boğuşmuş, hayata bir sıfır yenik başlamış, yuvasız ve kimsesiz kişiler. Derdâ henüz 11 yaşında emrivaki ve zorla evlendirilip kimseyi tanımadığı Londra’ya götürülen bir kız. Derda ise romana sonradan dahil olan, yine 11 yaşında, Oğuz Atay hayranı, köhne bir mezarlığın yanındaki derme çatma barakada birlikte yaşadığı hasta annesine bakmaya çalışan bir erkek ve iki acıklı çocuğun hayatları bir noktada kesişecek.

Hakan Günday, uyuşturucu, kimsesizlik, aşk, pornografi sektörü, göç, kadına şiddet, inanç sömürüsü gibi konuları masaya yatırıyor. Sokağın tozpembe olmayan yanlarını deşifre ediyor. AZ, son derece realist ve sarsıcı bir roman okumak isteyenler için paha biçilmez bir metin.

AZ eserini sesli kitap olarak  Deniz Yüce Başarır ve Hakan Günday’ın kendi sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Azil

Günümüz dünyası asla tatmin olmayan insanların ürünüdür.

azil

Azil, bir açıdan “delilik ile deha arasında” gidip gelen bir kişi sayılan Asil’in etrafında ve ruhunda meydana gelen gelişimler silsilesi. Azil, karanlıkta kalmışların, uyumsuzların, aykırıların, depresyondakilerin, çoğunluk tarafından azledilenlerin, azade kılınanların hikayesi.

Azil eserini sesli kitap olarak Murat Eken’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Piç

Dünyanın kendisini hayatta bırakması için bu denli ısrar edişinin nedenini anlayamasa da, buna boyun eğiyor ve her uyanışından sonra ayaklarının üzerinde doğruluyordu.

piç

Sorumsuz, umursamaz, tınlamaz, vurdumduymaz… Piç etiketi için birçok şey denebilir. Burada piç, spesifik bir anlama sahip. Yazar bu kelimeyi alıp çağın bunalımının ve modern avare yaşantının içinde marine ederek sofistike kılıyor. Piç, gündelik yaşama dokunan demek hafif kalır, bizzat sokağın içinden gelen edebi bir uyanışın temsilcisi. 

Piç eserini sesli kitap olarak Murat Eken’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Malafa

Gücümüzün asla yetemeyeceği hayallerimiz var: erdem, yüksek değerler, sonsuz kardeşlik, insanlık barışı gibi. Ama birleşmediğimiz sürece ne yazık ki hiçbiri gerçekleşmeyecek.

malafa

Topaz Jewellery Center, Akdeniz’in incisi Antalya’da turistleri karşılayacak bir konumda yer alan bir kuyumcu merkezidir ve burada türlü dolandırıcılık, manipülasyon, hilekarlık, çarpık hanutçuluk, riyakarlık dolapları dönmektedir. Kozan da bu uçuk kaçık, sorunlu ve capcanlı merkezde çalışan, kişiliği konusunda problemler yaşayan, ihtiras dolu bir satıcı, yanardöner bir tezgahtardır. Malafa eseri, Kozan’ın gözünden bu dünyayı okurla paylaşır.

Vakti zamanında bir Romalının ölüm döşeğindeyken dediği gibi “Alkışlayın arkadaşlar, gösteri bitti.” Malafa’da da rollerin evvelden biçildiği bir gösteri var. Bu dinamik gösteri, hayatın karanlık tarafını ortaya koyar nitelikte.

Hakan Günday imzalı diğer kitaplarda olduğu gibi bu kitap da argo kelimeleri ve sokak jargonunu bolca içeriyor. Ayrıca eser, gündelik yaşamı kuşatan karanlık hakikatlerin nahoş demini ironik biçimde sunuyor. 

Malafa eserini sesli kitap olarak Murat Eken’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Ziyan

Doğu ile Batı arasındaki fark, Türkiye’dir. Hangisinden hangisini çıkarınca geriye Türkiye kalır, bilmiyorum ama aralarındaki mesafe Türkiye kadar, ondan eminim.

ziyan

Ziyan, okura tokat gibi çarpan bir başka Hakan Günday kitabı. Ziyanda şunların eleştirisini okuyoruz: çarpık sistem ve gelenekler, sahte ulusçuluk, olgunlaşamama, ataerkil toplum düzeni…Askerlik görevini ifa eden bir gencin karakol izlenimlerinden başlayan kurgu, bir biçimde Mustafa Kemal Atatürk’e suikast hazırlığı yapan bir grubun içinde bulunanların baş sorumlusu olarak görülen Ziya Hurşit’e bağlanarak tarihsel bir bilim-kurgu esintisini veriyor okura. 

Ziyan eserini sesli kitap olarak Erdem Akakçe’nin sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Daha

daha

İnsan kaçakçısı bir babanın çocuğu olan Gazâ, Türkiye üzerinden geçen mültecilerin barındığı depolarda onlara karşı deney adı altında acımasız eylemlerde bulunan biridir. Çeşitli yerlerden gelen kişilerin göç güzergahı olan burada insana özgü tutumların sorgulanabileceği olaylar yaşanacaktır.

Daha romanı, vicdani azap, zenofobi, memleket özlemi, dram, göç ve insan hakları üzerine üretilen derinlemesine bir kavrayış. 

Daha eserini sesli kitap olarak Mehmet Bilal Tezer’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Zargana

Zamanın olmadığı yerde geç kalmak da yoktur.

zargana

Ailesinin üvey çocuğu olduğunu öğrenmesiyle yaşadığı evden firar eden Zargana, Almanya’da Berlin sokaklarında 12 yaşındayken uğradığı zulüm ve cinsel saldırıların da etkisiyle gitgide karakteristik açıdan dönüşüm geçirerek başka biri olmaya doğru evrilecektir. Hırsızlık gibi suçlara bulaşacak, birine gönlünü kaptıracak, aşkın, yalanın, sokağın, suçun ve ihanetin tam ortasında bir yandan da büyüyecektir. Zaman geçtikçe yaşamında çeşitli olaylar gelişecek, olaylar geliştikçe karakteri dönüşüm geçirecek, olgunlaşacaktır.

Zargana eserini sesli kitap olarak Korel Cezayirli’nin sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Kinyas ve Kayra

Sorarlarsa, “Ne iş yaptın bu dünyada?” diye, rahatça verebilirim yanıtını: “Yalnız kaldım. Kalabildim! Altı milyarın arasına doğdum. Ve hiçbirine çarpmadan geçtim aralarından…

kinyas ve kayra

Kinyas ve Kayra, birbirine zıt iki tanıdık, uyumsuzluklarında kendilerini bulan iki suçlu. İnançları ve amaçları yerle yeksan olmuş, ailelerinden yalıtılmış bu iki kişi, Afrika coğrafyasında uyuşturucu, vahşet, cinsellik, alkol ve cinayet sarmalında bir ömür geçirmektedir. Sürekli bir şeylere kafa yoran bu boşluktaki iki kişi, Latince’de Taedium Vitae olarak tanımlanan bir “yaşamdan bıkma usanma” duygusunu hissetmektedirler. Yazarın kaleme aldığı hemen her romanında olduğu gibi kitabın sonlarına doğru okur, beyninden vurulmuşa dönebilir.

Hakan Günday’ın 24 yaşında kaleme aldığı bu ilk romanı Türkçe yeraltı edebiyatı evrenine dalış yapmak isteyen okurlar için iyi bir girizgah, akıllıca bir başlangıç noktası olabilir.

Kinyas ve Kayra eserini sesli kitap olarak Onur Çobanoğlu’nun sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Hakan Günday Kitapları ve Çok Daha Fazlası Storytel’de

Hakan Günday ve sevdiğin tüm yazarlar sesli kitap ve e-kitap olarak Storytel’de. Cazip tekliflerle Storytel aboneliğini hemen başlatmak için bekleme, hemen şimdi Storytel’in kitaplığına abone ol.

Öne ÇıkanKitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriSesli Kitap

İlgini Çekebilir

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın