Haruki Murakami Sözleri

Ünü Japonya sınırlarını çoktandır aşan Murakami’nin çağdaş yazarlar arasında özel bir yeri var. Ritmik, akıcı ve doğrudan gündelik yaşamla ilgili konulardan hareket eden yazar, sayısız ödülün de sahibi. İnsanlardan, kent yaşamından ve müzikten sıkça bahseden yazarın gizem ve merak duygularını tetikleyen bir yazım stili mevcut. Sürükleyiciliği doruklarda yaşatan Murakami’nin en sevilen ve en yeni kitaplarını sesli olarak Storytel’de dinleyebilirsin. İşte Murakami’nin çeşitli kitaplarından alınmış etkileyici alıntı ve aforizmalar.

Zaten bir kitabın sadece kokusunu duymak ve sayfalarını karıştırmak bile beni mutlu ediyordu.

İmkansızın Şarkısı 

Ben çocukken evimiz hiç kedisiz kalmazdı. O kedilerle uyum içinde, yakın bir şekilde yaşamıştık. Ve kediler her zaman benim en iyi arkadaşlarımdı. Kardeşim yoktu; en yakınlarım kediler ve kitaplar olmuştu.

Bir Kediyi Terk Etmek – Babam Hakkında

Paranızı, paranın alabileceği şeylere harcayın. Zamanınızı ise paranın satın alamayacağı şeylere harcayın.

1Q84

Kesinlikle güzel biri değildi. Ancak “güzel biri değildi” demekle ona haksızlık etmiş olurum. “O, kendine yakışır bir güzelliğe sahip biri değildi” demek daha doğru bir ifade olur.

Rüzgarın Şarkısını Dinle 

Her şeyin bir tekrar olduğunu hissediyordum. Sonsuz déjà vu; tekrar ettikçe daha da kötüleşiyordu her şey.

Pinball 1973

Her şeyin yolunda gideceğine inanırsan, dünyada korkacağın hiçbir şey kalmaz.

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu

Sadece kitap okudum ve kendime döndüm. Ve katılaştım. Dışarıya karşı duruşumu kastediyorum. Böylece sonunda çoğu insan benim kibirli, kendini beğenmiş biri olduğum fikrine vardı.

Sınırın Güneyinde, Güneşin Batısında

Bir insanı sevmek sağlık sigortası kapsamına girmeyen bir ruh hastalığına yakalanmak gibidir.

Birinci Tekil Şahıs

Yalnızca çevremdeki manzarayı izleyip, kendimi bulmam yeterliydi. Bu hiçbir şeyle değiştirilemeyecek ölçüde değerli bir zaman dilimiydi.

Koşmasaydım Yazamazdım

Ben daha başlangıçta tüm bu çelişkileri net olarak algılamıştım ve başkalarının onda niçin sadece coşkulu bir yaratılış görebildiğini bir türlü anlayamıyordum. Bu çocuk gerçekte, kendi ölçüsünde bir cehennem yaşamaktaydı.

İmkansızın Şarkısı

Rüyadayken, bir şey ile diğeri arasında ayrım yapma gereği duyulmaz. Hem de hiç. Zaten baştan itibaren orada bir sınır çizgisi yoktur. Bu yüzden rüyada çarpışma diye bir şey neredeyse hiç olmaz, hadi oldu diyelim, bu durumda acı duyulmaz. Ama gerçek, farklıdır. Gerçek, dişini geçirir sana. Gerçek. Gerçek.

Sputnik Sevgilim

Matematiğin temel prensiplerinin peşinden gitmek yerine Balzac’ın tüm romanlarını okumak çok daha zevkliydi.

Birinci Tekil Şahıs

İnsanların yüreklerindeki duvarlarda yeni bir pencere açıp oraya taze hava doldurmak isterim. Roman yazarken hep düşündüğüm ve arzu ettiğim şey budur. Mantığı bir kenara bırakıp, yalnızca ama yalnızca en saf haliyle.

Mesleğim Yazarlık

Tarih, geçmişe ait bir şey değildir. Bilinçli ya da bilinçsizce sıcak, canlı kan gibi akar ve bir sonraki kuşağa olduğu gibi taşınır.

Bir Kediyi Terk Etmek – Babam Hakkında 

İnsan bir şeyleri başarmak istediğinde çok doğal olarak üç noktayı kavramalıdır. Ben bu ana kadar, ne kadar işi tamamlayabildim? Şu an hangi konumdayım? Bundan sonra ne yapmalıyım? İşte bunlar, temel sorulardır. Bu üç nokta elinden alınırsa, geriye korku, kendine güvensizlik ve bezginlik hissinden başka bir şey kalmaz.

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu

Duvar ören de sensin, ördüğün duvarlar arasına kendini kapatan da…

Pinball 1973

Jean-Jacques Rousseau medeniyetin insanoğlunun çit yapmaya başlamasından sonra doğduğunu söyler. Çok haklı. Tüm medeniyetler çitle çevrilmiş esaretin ürünüdür.

Sahilde Kafka 

Lütfen hep yaptığınız gibi olayları gereğinden fazla ciddiye alıp kara kara düşünmeyin. Bizler, kusurlu bir dünyada yaşayan kusurlu kişileriz. Banka hesaplarının mekanik doğruluğu ile yaşamıyoruz ya da çizgilerimiz ve açılarımız iletki ve cetvelle ölçülür cinsten değil.

İmkansızın Şarkısı 

Hepimiz öyle ya da böyle maske takarak yaşıyoruz. Bu vahşi dünyada maske takmadan yaşanamaz çünkü. Kötü ruhların maskesinin altında meleklerin gerçek yüzü, meleklerin maskesinin altında kötü ruhların gerçek yüzü vardır. Sadece biri olması mümkün değildir. İşte biz buyuz. Karnaval buna denir.

Birinci Tekil Şahıs

Dehşet içindeydim, inanılmaz derecede şaşkındım. Bir süre, kim olduğumu bile bilemedim. Parmaklarım titriyordu. Ama, aynı zamanda, bir sonuca varmıştım: Kaçamam, kaçmamalıyım. Nereye gidersem gideyim, bu şey beni, aman vermeden kovalayacaktır. Sonsuza dek.

Zemberekkuşu’nun Güncesi

Yaşam döngüsü hep aynıdır. Kurmak için uzun zaman harcanan şeylerin yıkılması için bir saniye bile yeterli olur.

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu

Gözler kapanmayacak. Gözlerini kapatman, hiçbir şeyi değiştirmez. Gözlerin kapandı diye, hiçbir şey silinip gitmez. Bu bir yana, gözlerini bir sonraki açışında her sey daha da kötüleşir. Biz işte öyle bir dünyada yaşıyoruz, Nakata. Adam gibi gözlerini aç! Göz kapamak, korkakların işidir. Gerçeklere göz yummak çok alçakçadır. Sen gözlerini kapatıp kulaklarını tıkasan bile zaman akmaya devam eder. Emin adımlarla.

Sahilde Kafka 

İnsanların önünde yeteneklerinin ancak bir kısmını sergiler, kişisel fikirlerini dile getirmez, öne çıkmaktan kaçınır, kendisinin varlığını hissettirecek şeyleri olabildiğince silikleştirmeye çalışırdı.

1Q84

Düşünüyorum da aşk denilen şey yaşamayı sürdürebilmemiz için zaruri olan bir yakıttır. Aşkımız bir gün bitebilir. Ya da güzel bir şeye dönüşmeyebilir. Ama aşk bitse de, gerçekleşmese de, birine âşık olmanın, birine aşk beslemenin hatırasına tutunmaya devam ederiz. Ve bu yine de bizim için değerli ısı kaynağı olur. Eğer bunun gibi bir ısı kaynağı olmazsa insanın yüreği dondurucu, çorak, ıssız topraklara dönüşür. O geniş topraklara hiç gün ışığı vurmaz, dinginlik denen çiçek de umut denen ağaç da yetişmez orada.

Birinci Tekil Şahıs

Sen açık renkli Acem halısısın, yalnızlık ise çıkmayan Bordeaux şarabın lekesi. Yalnızlığın Fransa’dan taşınmış, yaranın acısı Ortadoğu’dan gelmiştir.

Kadınsız Erkekler

Bana her istediğini yapabilirsin, beni yaralamanın dışında. Şimdiye değin yaşamımda yeterince yara almış bulunmaktayım, daha fazlasına dayanasım yok artık. Mutlu olmak istiyorum.

İmkansızın Şarkısı

İnsanların, muhtemelen herkesin, unutamadığı bir durumu başkalarına sözcüklerle pek de iyi ifade edemediği, yüreklerine ağır gelen deneyimleri vardır, pek çoğu bunları tam dile getiremeden yaşar ve ölürler.

Bir Kediyi Terk Etmek – Babam Hakkında

Sanki insanlar benim ait olduğum dünyanın kenarından teker teker düşüyorlar. Hepsi de durmadan ilerliyor ve ansızın yok oluyorlar. Bir yerlerde dünyanın sınırı türünden bir şey olmalı. Bense her zamanki gibi günlük, sıradan yaşamı sürdürüyorum.

Zemberekkuşu’nun Güncesi 

Her ne olursa olsun ben bu ömrü sürmek durumundayım. Ürünü iade edip yenisiyle değiştirmem mümkün değil. Ne kadar tuhaf bir şey olsa bile, bu benim, yani bu taşıyıcının varoluş şekli.

1Q84

Haruki Murakami’nin Eserleri Storytel’de

20. ve 21. Yüzyılın en önemli yazarlarından olan Murakami’nin birbirinden sürükleyici kitaplarıyla daha önce tanışmış mıydın? Psikolojik yönü kuvvetli olan ve basit yazım üslubuna rağmen mesaj niteliği yüksek Murakami eserlerini, Storytel’de sesli kitap olarak dinleyebilirsin. Hemen abone olarak istediğin tüm kitapları sevdiğin sanatçıların seslerinden dinlemeye başlayabilirsin.

Okunması Gereken KitaplarSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene