Haziran Ayında Storytel’de

Her ay düzenli olarak yenilenen canlı ve dinamik kütüphanesiyle Storytel, Haziran ayında da güncellenmeye devam ediyor. Bu ay, bilim, edebiyat ve kişisel gelişim alanlarında son zamanlarda büyük ilgi gören kitaplar sesli kütüphaneye ekleniyor. İşte dikkat çeken yapıtlar ve inceleme kitaplarından oluşan yeni eklenenler. 

Rahatlama Kitabı – Matt Haig

Seslendiren: Sercan Gidişoğlu

Yaşam sıcaklıktır. Öldüğünüzde soğursunuz. Siz şimdi sıcak insanlara yönelin. Yaşama yönelin…

İngiliz yazar Matt Haig’in Rahatlama Kitabı adlı eseri, edebiyat dünyasına yeni bir soluk getiren bir yapıttır. Eser, Haig’in kişisel deneyimlerinden, yaşam mücadelelerinden ve kendi iç huzurunu bulma sürecinden ilham alınarak kaleme alınmıştır. Haig, kitap boyunca okura karanlık zamanlarda bile umut ve teselli bulma yolunu göstermeyi amaçlar. Kitap, zorlu yaşam deneyimleriyle başa çıkmak için farklı bakış açıları ve pratik öneriler sunar.

Martin Haig, okuyuculara kendilerini iyi hissetmeleri için gereken günlük pratikleri ve düşünceleri sunar. Kitabın ana fikrine göre, konfor sadece fiziksel rahatlama değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal iyi olma halini de içerir. Eser, hayatta yaşanan zorluklarla başa çıkmak için gerekli olan iç huzurun nasıl bulunabileceğini keşfetmeyi amaçlıyor. Haig; okura stres, endişe ve depresyon gibi zorlu duygusal durumlarla başa çıkmak için farklı stratejiler sunuyor. Haig, Marcus Aurelius, Emily Dickinson, James Baldwin başta olmak üzere tarih sahnesindeki büyük isimlerden öğrendiklerini okura kendi iç dünyasına dalmasını sağlayacak ilhamı vermeyi başarıyor. 

Ben Bir Ağacım – Orhan Pamuk

Seslendiren:  Ahmet Mümtaz Taylan

Hafızamızın, biz yaşlandıkça fazla yük taşımak istemeyen huysuz bir yük hayvanı gibi attığı ağırlıklar en sevmediği yükler midir, en ağırları mı, yoksa en kolay düşenler mi?

Ben Bir Ağacım, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un edebi dünyasında önemli bir yer tutan ve okuyuculara derin düşünceler sunan bir yapıtı. Eser, insanın varoluşu, kimlik ve zaman kavramları gibi evrensel temaları ele alıyor. Pamuk, kitabında daha önceki eserlerinden en sevdiği kısımları bir araya getiriyor.

Kitap, yazarın eski yazılarına dokunuşlar yaparak, metinlere eklemeler yaparak ve başlıklar koyarak oluşturulmuştur. Bu seçki, Pamuk’un 40 yıllık yazarlık kariyerinin en etkileyici yazılarını içerdiği gibi, aynı zamanda hem yeni ve genç okuyucularını hem de yazarın eski takipçilerini etkilemeyi amaçlıyor.

Astroloji 101 – Kathleen Sears

Seslendiren: Başak Meşe

Astrolojiyle ilgili en yaygın olan yanlış yorumlamalardan bir tanesi de bizim kaderimizi belirlediği şeklinde olandır. Esasında gerçek şudur ki astroloji bizim potansiyelimizi anlatır; potansiyeli gerçekleştirmek ya da reddetmek bizim tercihimizdir.

Kathleen Sears’in ufuk açıcı kitabı Astroloji 101, astrolojiye giriş yapmak isteyenler için kapsamlı bir kaynak. Eser, astrolojiye ilgi duyan herkesin anlayabileceği bir dilde astrolojinin temel kavramlarını anlatıyor. Astroloji 101 kitabı, okuyuculara astrolojinin tarihini, temel prensiplerini ve sembollerini anlatarak başlıyor.Ayrıca, burçlar ve gezegenler gibi astrolojik faktörlerin anlamını açıklamanın yanı sıra doğum haritalarının nasıl oluşturulduğunu ve yorumlandığını da detaylı bir şekilde ele alıyor.

Sears, Astroloji 101’de burçların genel özelliklerini, kişilikleri ve ilişkilerdeki etkilerini anlatıyor. Kitap sayesinde okur, kendi burcunun ve diğer burçların özelliklerini keşfederek insanlar arasındaki etkileşimleri daha iyi anlamaya başlama fırsatı elde ediyor. Ayrıca kitap, astrolojinin kariyer seçimi, ilişkiler, sağlık ve kişisel gelişim gibi konularda nasıl bir rehberlik sağlayabileceğini de ele alıyor. Son derece açık ve anlaşılır bir dille yazılan eser,, astrolojiye giriş yapmak isteyen herkes için ideal bir kaynak niteliği taşıyor. 

Tanrı, İnsan, Hayvan, Makine – Meghan O’Gieblyn

Seslendiren: Dilek Gürel

Dinlerin çağlar boyunca imge, mesel ve paradokslar kullanarak konuşması, sözünü ettikleri gerçekliği kavramanın başka yolunun bulunmamasından ileri gelir.

Meghan O’Gieblyn’ın kaleme aldığı Tanrı, İnsan, Hayvan, Makine, modern toplumun temel sorunlarına ve inanç sistemlerinin evrimine odaklanan derinlemesine bir çalışma. Bu eserde, O’Gieblyn muazzam bilgi birikimi ve sorgulama yetisiyle, dini, teknolojik ve toplumsal değişimlerin insanlık üzerindeki etkilerini sorgulayan bir dizi deneme sunuluyor.

Yazarın robot köpek edinmesiyle başlayan Tanrı, İnsan, Hayvan, Makine, O’Gieblyn’ın kişisel deneyimlerinden, dini geçmişinden ve evrilen dünyadan ilham alınarak kaleme alınmıştır. Eserde, dinin ve inanç sistemlerinin insan psikolojisi üzerindeki etkisi, teknolojinin hayatımızı nasıl dönüştürdüğü ve insanlık ile doğa arasındaki ilişki gibi temalar ele alınıyor. Eserde, çağdaş toplumun karmaşıklığına ve insan varoluşunun çeşitli yönlerine dair derin bir içgörü sunuluyor.

Vazgeçilmez Olmanın Sırrı – Esra Ezmeci

Seslendiren: Nihan Omuz

Zihinsel şemalarınız körleşmenize yol açabilir, çözümsüz gibi gelen problemlerde bazen çıkar yol alternatif yolları denemektir.

Psikolog Esra Ezmeci’nin Vazgeçilmez Olmanın Sırrı isimli kitabı, kişisel gelişim ve ilişkiler üzerine odaklanan bir rehber niteliği taşıyor. Bu kitap, okuyuculara vazgeçilmez olma konusunda farkındalık kazandıran, pratik ipuçları sunan ve kendilerini geliştirmeleri yolunda ilham verici bir kaynaktır. Vazgeçilmez Olmanın Sırrı, Ezmeci’nin derin araştırma ve kişisel deneyimleriyle destekleniyor. Ezmeci, kitapta, insanların nasıl daha çekici ve değerli birer birey olabileceği üzerine odaklanırken, ilişkilerde nasıl vazgeçilmez olunabileceği konusunu da ele alıyor.

Ezmeci, Vazgeçilmez Olmanın Sırrı‘nda, kendine güvenin önemini vurgularken bunu nasıl geliştirebileceğimize dair ipuçları sunuyor. Ezmeci’nin özgün ve samimi üslubuyla yazılan kitapta, etkili iletişim becerileri, empati yeteneği, kararlılık ve pozitif düşünce gibi vazgeçilmez olma özelliklerinin nasıl kazanılacağına dair pratik adımlar bulunur. Yazara göre kendi değerlerimize sadık kalmak, tutkularımızı keşfetmek ve benzersiz yeteneklerimizi ortaya çıkarmak, vazgeçilmez olma yolunda bize rehberlik eden unsurlardır. Kitap boyunca Ezmeci’nin fikirleri ve deneyimleri, okura kendini geliştirme ve ilişkilerinde daha etkili olma konusunda ilham vermeyi başarıyor. 

Beyin – Senin Hikayen – David Eagleman

Seslendiren: Kubilay QB Tunçer

Başkalarını simüle etmek, başkalarıyla bağ kurmak, başkalarına umursamak, elimizde olan şeyler değildir; çünkü doğuştan toplumsal yaratıklar olmak üzere donatılmışızdır.

Beyin – Senin Hikayen, insan beyninin karmaşıklığına ve bilincimize dair benzersiz bir perspektif sunan etkileyici bir eser. Beyin fonksiyonlarına, nöroplastisiteye ve bilinçaltının sırlarına odaklanan David Eagleman, bu karmaşık konuları anlaşılır bir dille ele alırken okuyuculara, insan beyninin nasıl çalıştığını ve kimliklerimizin, kararlarımızın ve deneyimlerimizin nasıl oluştuğunu anlatıyor.

Beyin – Senin Hikayen, beyin hakkındaki son bilimsel bulguları aktararak ilgi çekici hikayelerle destekliyor. Eagleman’ın sıradışı anlatım tarzı ve güçlü betimlemeleri, okuyucuyu bu karmaşık dünyanın içine çekerek beyin hakkında derin bir anlayış kazandırmayı amaçlıyor. Yazar, zaman, dil, algı, duygu ve gerçeklik gibi konuları ele alarak okuyucuların perspektiflerini genişletmelerini amaçlıyor. Eagleman, kitap boyunca bilimsel araştırmaları edebi bir dille anlatırken aynı zamanda insan doğasının karmaşıklığını da vurguluyor. Beyin – Senin Hikayen, okuru zihin-beden ilişkisi ve insan bilincinin doğası hakkında derin düşüncelere sevk etmeyi başarıyor. 

Küçük Yuvarlak Taşlar – Melisa Kesmez

Seslendiren: Gökçe Eyüboğlu

İnsanı insana bağlayan yegane şey sevmekten başkası değildi; ne olursa olsun, bir insana eskimeyen, durduğu yerde kıymetlenen, olanı biteni unutturan bir sevgiyle sevebilmek verebileceğin en üst mertebesiydi bu işlerin.

Melisa Kesmez’in eseri Küçük Yuvarlak Taşlar; gelip geçici aşkları, kalp kırıklıklarını, yalnızlığı ve yaşam mücadelelerini derinlemesine keşfetmesiyle okurlarını büyülüyor. Yazar, insan ilişkilerini usta bir zanaatkâr hassasiyetiyle dikkatle gözlemleyerek, hayatın büyük mozaiğinin inceliklerini ustaca ortaya koyarak birbirine bağlı yaşamlardan oluşan bir duvar halısı dokuyor. Ayrıca yazar; doğanın, denizin, güneşin, doğumun ve ölümün güzelliğini hikayenin dokusuna sorunsuz bir şekilde entegre ederek okuma deneyimini yükseltiyor.

Küçük Yuvarlak Taşlar’ın özünde, her biri kendine özgü bir hikâye taşıyan, iç içe geçmiş hayatlardan oluşan bir doku yatıyor. Melisa Kesmez’in usta anlatımı, okuru farklı karakterlerin yollarının kesiştiği ve ayrıldığı bir yolculuğa çıkararak zengin ve canlı bir anlatım dokusu oluşturuyor. Yazarın ayrıntılara gösterdiği dikkat, okuyucuların karakterlerle aralarında, son sayfa çevrildikten sonra bile uzun süre devam eden duygusal bir bağ oluşturmasını sağlıyor. 

Düşler Atlası – Özgür Balpınar

Seslendiren: Cemil Büyükdöğerli

Ne güzeller değil mi? Binbir çeşit, hepsi de mis kokulu… Bu çiçeklerin, yürüdüğün yolları temsil ettiğini düşün. Tıpkı bir patika gibi… Fakat bazen de yürüdüğün yol çiçeksiz olmak zorunda. Taşlarla, kayalarla döşenmiş, yürümenin güç olduğu yolları düşün.

Edebiyat dünyasında bazı eserler vardır ki sıradanlığın ötesine geçerek okuyucuyu kendine hayran bırakır. İşte Özgür Balpınar’ın Düşler Atlası kitabı da tam olarak bu tarz eserlerden biri. Hayal gücünün sınırlarını zorlayan bu kitap, okurları derin bir düşünsel yolculuğa çıkarırken aynı zamanda kendi gerçeklik algılarını sorgulamalarına olanak tanıyor. Balpınar’ın ustalığı, her bir cümlesinde derin bir anlam yaratırken aynı zamanda okuyucunun hayal gücünü harekete geçiriyor.

Serinin bu son kitabı, okuru heyecan verici bir yolculuğa çıkarıyor. Serinin önceki kitaplarından tanıdığımız Deniz ve Bamba, bu muhteşem eserde kaderin cilvesiyle bir araya geliyor. Mahsur kaldıkları gizemli adada, beklenmedik bir şekilde oranın yerlisi Ra ile karşılaşıyorlar. Bu karşılaşmayı büyüleyici bir edebi anlatıya dönüştüren Özgür Balpınar, dilin sınırlarını zorlayarak okuru etkileyici bir hayal dünyasına taşıyor. Kitap boyunca kullanılan imgeler, benzetmeler ve metaforlar, okuyucunun gerçeklik algısını sarsarak onu farklı bir düşünsel boyuta taşıyor. 

Beşinci Kadın: Kurt Wallander Serisi – 6 – Henning Mankell

Seslendiren: Gürsu Gür

Bir cinayet soruş­turması inşaat alanına benzer, derdi. Her şeyin sırayla ve belli bir düzen içerisinde yapılması gerekir, aksi halde bina yıkılır.

Henning Mankell’in unutulmaz karakteri Kurt Wallander’ın başrolde olduğu Beşinci Kadın: Kurt Wallander Serisi, okuyucuları içine çeken bir polisiye roman. Kurt Wallander, Henning Mankell’in yaratıcı kalemiyle hayat bulan unutulmaz bir dedektiftir. Wallander, sıradan bir polis memurundan çok daha fazlasıdır. Onun karakteri, gerçekçilik ve insanlık halleriyle yoğrulmuştur. Okuyucular, Wallander’in kişisel sıkıntıları, içsel çatışmaları ve zayıflıklarıyla derin bir bağ kurar.

Beşinci Kadın: Kurt Wallander Serisi, okuyucuyu kusursuz bir cinayet örgüsüyle baş başa bırakıyor. Bir Afrika ülkesinde dört rahibe ve bir kadının boğazı kesilmiş halde bulunmasıyla başlayan olaylar, polis soruşturmasının arka planında saklı sırları gün yüzüne çıkarıyor. Mankell’in ustaca kurguladığı bu cinayet örgüsü, okuyucunun dikkatini sürekli olarak canlı tutarak gerilimi doruk noktaya taşıyor. 

Var Olmanın Gücü: Hayatının Amacını Uyandır – Eckhart Tolle

Seslendiren: Efe Özgün

Uyanış sürecinin ilk aşamalarını yaşamakta olan pek çok kişi, artık dışsal amaçlarının ne olduğundan pek emin değillerdir. Dünyayı devindiren şeyler artık onların ilgisini çekmemektedir. Uygarlığımızın deliliklerini açıkça görebildikleri için, içinde yaşadıkları kültüre de bir şekilde yabancılaşmışlardır.

Eckhart Tolle’nin etkileyici eseri Var Olmanın Gücü: Hayatının Amacını Uyandır, şimdinin gücünü keşfetmek ve yeni bir dünya yaratmak için bir rehber sunuyor. Bu kitap, egomuzla ilişkimizi sorgulayarak kim olduğumuz ve gerçek amacımız hakkında derin bir düşünce tarzı oluşturmayı hedefliyor. Tolle’nin öğretileri, ego temelli sınırlamalardan kurtulmayı ve içsel varoluşumuzun derinliklerine inmeyi vurguluyor. Kitap, kendimizi tanımlayan her şeyin ötesine geçerek içsel potansiyelimizi keşfetmenin anahtarını veriyor.

Yazar, kitap boyunca okura şimdinin önemini anlamaya ve yaşamın her anını derin bir farkındalıkla deneyimlemeye davet ediyor. Bu farkındalık, spiritüel uyanış için bir köprü oluşturuyor. Kitapta, ego temelli bilincimizin dinamiklerini detaylı bir şekilde ele alan Eckhart Tolle, ego tarafından oluşturulan kimlik tanımlamalarının sınırlayıcı olduğunu ve gerçek benliğimizin ötesine geçmemizi engellediğini iddia ediyor. Bu bilinç düzeyine ulaşmak için, insan zihninin evrimsel bir değişim geçirmesi gerektiğini vurguluyor. 

Haziran’da Storytel Dopdolu

Haziran ayı boyunca Storytel dopdolu içeriğiyle sizi bekliyor. Güncel, yepyeni, şaşırtıcı, duygusal ve merak uyandıran birbirinden değerli kitaplarla dolu bir koleksiyon Haziran’da da Storytel’de yerini alıyor. Harika kitapların, mükemmel sesli anlatımlarıyla Storytel’de buluşmanın tam zamanı!

Kitap ÖnerileriRomanStorytel

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın