Haziran Ayında Storytel’de

Haziran ayı geldi çattı. Bu ay birini diğerine tercih etmesi çok zor olacak kalite ve güzellikteki eserler Storytel’e katılıyor. Kendini geliştirebileceğin, yeni ufuklara yelken açmanı teşvik edecek veya seni kendi evrenine sürükleyecek kitaplar bu ay Storytel’de. 

Mutluluğun Anlamı – Alan Watts

Bilgelik, insanın kendi ayaklarından kaçabilmesi mümkünmüş gibi başka bir şey olmak için verimsiz bir çaba harcaması yerine olduğu şeyi kabul etmesidir.

Doğu öğretileri, Hristiyanlık ve analitik psikolojiden yararlanan, bol birikimli bir kitap Mutluluğun Anlamı. Sahiden mutlu ya da mutsuz muyuz? Mutlu değilsek olabilir miyiz? Nasıl olabiliriz? Her şeyden önce mutluluğu nasıl tanımlayabiliriz? Tüm bu duygudurumların anlamı ne?

Alan Watts bu kitabında, aslında o kadar da kederli ve özgürlükten yoksun olmadığımız tesellisinden söz açıyor. Sadece bir eksikliğimiz var. O da mutluluğun; kabullenişi oturtmak, spiritüel bağımsızlığa kavuşmak ve ikiliğin (dualism) aslında olmadığını kavramaktan geçtiğini anlayamamış olmak. Yazara göre evrenin başımıza getirdikleriyle barışmak ve teskin olmayı bilmek, hepimizi sevinçli kılacak bir büyüklüktür… Mutluluğun Anlamı’nın, mutluluğu uzakta aramaktan vazgeçenlerin elinden düşürmeyecekleri bir başucu kitabı hâline geleceğine kefil olunabilir.  

Mutluluğun Anlamı eserini Alişan Özkan‘ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Don Juan’ın Öğretileri – Carlos Castaneda

– “Demek bana öğreteceksin?”

+ “Hayır”

-“Kızılderili olmadığımdan mı?”

+”Hayır, yüreğinin içini bilmediğinden.”

Bu eser, gerçeküstü, hayli büyülü öğeler içeren ve yazarın halüsinojen bitki etkisi altında kaleme aldığı düşünülen bir kitap. Güney Amerika mitleriyle zenginleştirilen kitaptaki tema, Castaneda isimli kâşif bir araştırmacının, Yaqui Kızılderili topluluğuna teşrif etmesiyle gelişir. Yaqui adındaki Kızılderili topluluğunun bir üyesi olan Don Juan, Castaneda’ya farklı bilinç hâllerini yaşatmak suretiyle tek yönlü kavrayış sınırlarımızın ötesini gösterir. Şaşkınlık, sessizlik ve hayranlık gibi aşkınsal bilginliğe ait ilk işaretler ufukta görülür…

Don Juan’ın Öğretileri adeta, bilindik algı düzlemimizin yukarısında kalan mistik deneyimi merak edenler ve antropolojik bulguları ilgi çekici bulanlar için yazılmıştır.

Don Juan’ın Öğretileri eserini Nuri Karadeniz‘in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Sessizliğe Hayranlık – Abdulrazak Gurnah

İngiltere değil, Emma ile sürdüğüm yaşamdı evim.

2021 yılında Nobel edebiyat ödülüyle onurlandırılan Abdulrazak Gurnah’ın bu romanının başlıca teması göç. Genç yaşta İngiltere’ye temelli yerleşen bir karakter, sadece bireysel ve psikolojik nedenlerle değil, Zanzibarlı olduğu için de topluma ayak uyduramamaktadır.

Bir kazananı olmayan medeniyet çatışması, gurbet, sömürgeciliğin kısa tarihi, ırkçılık ve nice insanlık dışı gerçeğin dokunaklı betimlemelerle ele alındığı bir eser Sessizliğe Hayranlık.

Sessizliğe Hayranlık eserini Turan Günay‘ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Kızgın Şef – Anthony Warner

Toplumlar bireyselleştikçe insanların uyumlu olma arzusu da artıyor. Diyet, egzersiz ve estetik ameliyatlar da bu beklentiyi karşılama yolları olarak ortaya çıkıyor.

İsminden anlaşılacağı üzere hakikaten agresif bir kitapla karşı karşıyayız. Biyokimya uzmanlığının yanı sıra yılların aşçısı olan Warner, ana akım diyet efsanelerine bilimsel tabanlı bir reaksiyonda bulunuyor. Yazarın tüm serzenişi, glutensiz beslenme, alkali diyeti ve benzeri sahte bilimlerin ve komplo teorilerin varlığına yönelik. Dahası yazar, tüm bu yalan yanlış bilgi silsilesinin yaygın rağbet görmesi hususunda epey dertli…

Yazarın bir yandan deşifre niteliğindeki eleştirilerini sunarken diğer taraftan aydınlatıcı bilgiler verdiği ve aynı zamanda okuru eğlendirdiği bu antitezi, birçok soru işaretini giderecek. Ayrıca ortalıkta dolaşan bilgi kirliliği sisini dağıtacak. Kızgın Şef’i diyetetik ve gastronomi öğrencileri başta olmak üzere beslenme konusuna ilgili olanlar kaçırmasa iyi eder.

Kızgın Şef eserini Burak Pulat‘ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri – Anne Frank

Duygularla fısıldamak, borazanla bağırmaktan daha kolay geliyor.

30 milyonu aşkın satan ve altmıştan fazla dile tercüme edilen Anne Frank’in günlüğü, 2. Dünya Savaşı’nın trajedisini bir çocuğun bakış açısından ele alan acıklı bir kitap. 2009 yılında mini bir belgesele de taşınan Hatıra Defteri, yayılmacı emeller uğruna insanların hayatlarının nasıl mahvedildiğini gözler önüne seren bir günlük. Yeryüzünün gördüğü en geniş kapsamlı ve yıkıcı savaşı henüz 13 yaşında bir çocuk, tarihe tanıklık edercesine anlatıyor.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri eserini Başak Daşman‘ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları – Dr. Lindsay C. Gibson

Duygusal yönden olgunlaşmamış insanlar, ilişkiyi düzeltmek istemezler ve başkalarına karşı hassas olmalarını gerektiren duygusal işlerden kaçınırlar.

Megalomani sahibi, bencil ve fırsatçı ebeveyn profili tipiktir. Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları, bu tür ebeveynleri ve neden oldukları problemleri inceliyor. Kitap ayrıca olumsuz ebeveynlerin negatif etkilerinden kurtulmanın nasıl mümkün olduğunu öğreten bir çalışma niteliği taşıyor. Dr. Lindsay C. Gibson, erginleşememiş ebeveynlerin yol açtığı sorunları incelerken öte taraftan duygusal olgunluğun ne demek olduğunu mercek altına alıyor. 

Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları eserini Dilek Gürel‘in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Kendini İyileştirme İşi Nasıl Yapılır? – Dr. Nicole LePera 

Sadece bir limonu düşünmek tüm duygusal tepkilerimizi harekete geçirir.

Dr. LePera bu kitabında türlü egzersiz, pratik yöntem ve benzeri yollarla çocukluk travmalarının aşılmasını sağlayacak bilgiler veriyor. Yazar, geleneksel psikanaliz kuramlarından esinlenerek ürettiği holistik psikoloji teorisiyle iyileştirici ve kolayca uygulanabilir bir referans çalışma oluşturuyor. Kendini İyileştirme İşi Nasıl Yapılır? özellikle travmatik veya suiistimal edilmiş bir geçmişe bağlı negatif bir ruh hâlini aşmakta zorlananların okuması gereken bir inceleme. 

Kendini İyileştirme İşi Nasıl Yapılır? eserini Defne Günay‘ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Ulu Ağaç – Susanna Tamaro 

Bir an için Krik’in içine kötü bir his doğdu. Ya bütün bunlar gerçekse? Ya öldüysem ve burası sincap cehennemiyse?  Ağaçların, bitkilerin, otların olmadığı bir dünya, olsa olsa cehennem olurdu.

Üç yüz yıldır fotosentez yapan yaşlı bir köknar ağacı ve burayı mesken bellemiş bir sincabın öyküsüdür Ulu Ağaç. Yaşadığı ormandan alıkonulup Noel ağacına dönüştürülmek istenen bu ulu ağacın alın yazısını acaba onu canından çok seven sincap değiştirebilecek mi? Susanna Tamaro, tabiattan bağımsızlaşmamızı, daha doğrusu ona yabancılaşmamızı eleştirel bir dille ele alıyor ve bu gerçeği ürettiği kurgunun her zerresine yediriyor. Eser, doğanın önemini yeniden hatırlamak ve idrak etmek isteyenler için…

Ulu Ağaç eserini Deniz Yüce Başarır‘ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Anka Kuşu – Yılmaz Özdil 

Sizi birer kıvılcım olarak gönderiyorum.

Volkan olup dönünüz…

Anka Kuşu, küllerinden bir Anka kuşu gibi doğan Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilk yıllarını mercek altına alıyor. Sermayesi ve aktüel varlığı neredeyse sıfırlanmış bir ülkeden, sadece 15 yılda elde edilen kazanımlar kitabın ana odağı. Çalışmada 1923 senesinden Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu 1938’e kadar gerçekleştirilen köklü ve dönüşüm odaklı uygulamalar ve ortak akla dayanan kurucu mantalite ele alınıyor. Dönemin kamu iktisadi teşekküllerini içeren ekonomik atılımlardan meclisin siyasal çalışmalarına, bürokrasiden diplomasiye kadar birçok öncü faaliyet etraflıca inceleniyor. Türlü anekdot, belge ve demeçlerden yararlanan kitap, Cumhuriyet’in ilk yıllarını merak edenler için kaynak kitap niteliğinde. 

Anka Kuşu eserini Hülya Gülşen‘in sesinden Sotrytel’de dinleyebilirsin.

Can – Andrey Platonov

Sömürünün her türlüsü insanın ruhunu sakatlamakla, onu ölüme alıştırmakla başlar.

20. yüzyıl Rus edebiyatında tüm baskılara rağmen hiç eskimeyen eserler veren Andrey Platonov, bu kitabını oğlu çalışma kampına zorla götürüldüğü zamanlarda yazmaya başladı. Kitap, Nazar Çagatayev isimli karakterin uzun zaman önce yanlarından ayrıldığı halkının yaşadığı yere dönüş yapmasını konu edinir.

Çagatayev’in mensubu olduğu halk, hayatı yaşamak konusunda isteksizdir. Öylesine yaşayan bu tutkusuz ve güçsüzleşmiş halkı, son derece idealist ve toplumcu biri olan Çagatayev yeniden ayağa kaldırmaya çalışır. Tüm bu süreçte halkların trajedilerine ve ortak acılarına şahit oluruz.

Can, hayat mücadelesinin, despotluğun, bozkır yaşantısının ve tutkunun irdelendiği eşsiz bir eser. 

Can eserini Şerif Erol‘un sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Perde Kapanmasa Görecektiniz – Deniz Yüce Başarır

Perde Kapanmasa Görecektiniz, 1959 senesinde Müşfik Kenter ve Yıldız Kenter ikilisinin İstanbul’a taşınmasıyla temelleri atılan meşhur Kent Oyuncuları topluluğunun hikâyesini aktarıyor. Binlerce seyirciye dokunmayı başarabilmiş bu topluluğun Türk tiyatro tarihindeki yeri ve bünyesindeki yıldızların yaşadıkları, okurda tebessüm oluşturacak cinsten. Genco Erkal, Haldun Dormen, Gül Onat gibi isimlerin ilk elden anlatımlarıyla desteklenen kitap, ülkemizdeki sanat geçmişini ortaya koyuyor. Bizzat topluluktan olan Kâmran Yüce’nin kızı Deniz Yüce Başarır’ın kaleme aldığı eser, bir dönemin sanat camiası ve tiyatro anlayışına ışık tutan bir içeriğe sahip.  

Perde Kapanmasa Görecektiniz eserini Deniz Yüce Başarır‘ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Denizi Yitiren Denizci – Yukio Mişima

Bütün denizcilerin paylaştığı o tuhaf duyguya kapıldı: Ne karanın ne denizin malıydı.

Denizi Yitiren Denizci, kendisinin öz yaşam öyküsü olan Bir Maskenin İtirafları ve 11 öykünün bulunduğu Yaz Ortasında Ölüm eserleriyle ses getirmiş Yukio Mişima’nın kitabıdır. Gerçek ismi Kimitake Hiraoka olan yazarın bu kitabı 1963 yılından bu yana beğeniyle okunuyor.

Denizi Yitiren Denizci’nin uçarı karakteri olan 13 yaşındaki Noboru, annesi Fusako ile yaşamaktadır. Fusako’nun yeni sevgilisiyle baş gösteren olaylar silsilesinin arka planında sürekli ikilikler işlenir. Bunlar hayat ve ölüm, sevgi ve yalnızlık, gençlik ve yaşlılık gibi birbirine zıt görünen temalardır.

Kitabın temasının temelini atan alegori ise hiçbir yere bağlılık hissedemeyen bir denizcidir. Bir denizci, denizini yitirdiğinde ne olur? Yersiz yurtsuz ve kökensiz bir nihilist mi? Peki günün sonunda değer tanımayan yıkıcı bir çocuk çetesinde sivrilen Noboru, özünde nefret ettiği bir figüre dönüşecek mi? 

Denizi Yitiren Denizci eserini Kubilay QB Tunçer‘in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Edebiyat ve İnceleme Kitapları Storytel’de

Dünya edebiyatı ve yerli edebiyattan birçok kitabın yanı sıra araştırma-inceleme kitapları, psikoloji ve kişisel gelişim içerikli çalışmalar Storytel arşivinde. Bu ay hepsine birden fazla yenisi ekleniyor. İstediğin formattaki kitapları Storytel platformunda hiç zorlanmadan bul. Yeni kampanyalardan yararlan. Önce ücretsiz dene. Şimdi kütüphaneye göz at.

Kitap ÖnerileriOkunması Gereken KitaplarSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın