Her An Erişebildiğine Sevineceğin E-Kitap Formatındaki Şiir Kitapları

Goethe şiir için gökyüzüne çizilmiş bir resim der. Hem görkemli gelir hem de anlaşılmaz; çok uzak durur ama tam da kalbinize dokunur. Şiiri okumak, anlamak, hissetmek, düşünmek başka bir maceradır. Üstelik bu macera düşündüğünüzden çok daha çetrefilli ve duygusal olabilir.

Sen de bir şairin düşüncelerinden, kalbinin kıvrımlarından çıkan dizelerde kaybolmak istersen, istediğin her an ulaşabileceğin e-kitap formatındaki şiir kitaplarını senin için seçtik. Birbirinden değerli şairlerle arandaki bağ hiç kopmasın.

Çiçek Senfonisi

Biri tek başına yürür yazgısında…
Biri kurur bir kitabın içinde..

1923’te Ankara’da doğan Özdemir Asaf, Galatasaray Lisesi’nde öğrenim hayatına başladı, Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi, ardından İktisat Fakültesi ve son olarak Gazetecilik Enstitüsü’ne gitse de üniversite eğitimini yarım bıraktı. 
İnsan ilişkileri, bireysellik, ölüm, sevgi ve ayrılık gibi temalar üzerine bol bol düşündü, yazdı. Çiçek Senfonisi ile tüm şiirleri bir kitapta birleşmiş oldu. Ne yazık ki 1981’de oldukça erken bir yaşta aramızdan ayrıldı.

Orhan Veli – Bütün Şiirleri

Bekliyorum
Öyle bir havada gel ki,
Vazgeçmek mümkün olmasın.

Türk şiirine yepyeni bir soluk getiren Orhan Veli, Garip akımını kurdu. Kuralları reddetti, kendini ifade etmenin bambaşka bir yöntemini buldu. Geleneklere karşı durduğu için sık sık eleştirilse de dalga da geçilse kendinden taviz vermeden ilerledi.  Çok genç yaşta, henüz 36 yaşındayken bir belediye çukuruna düştü ve beyin kanaması başladı, durumun farkında olmayan Kanık, kısa bir süre içerisinde rahatsızlanarak aramızdan ayrıldı. Türk şiirini ele aldı ve bambaşka bir noktaya götürdü.

Şiirimiz Mor Külhanidir Abiler

Birazcık tuz etkisi yaratmalı insan birinin hayatında…
Hani yaraya basıp acı vereninden değil, yemeğe katılıp tat vereninden…

Memur hayatı, mizacını sert gösterse de hatta pek çok kişinin onu “huysuz” olarak tanımlamasına neden olsa da hisleriyle dizelerini sıralayan bir şairdi.
Eşini, çok erken kaybetmesi, çocuğuna bakamayacak durumda olması, yakalandığı hastalık… Talihsizlikler onun peşini bir türlü bırakmadı ama O, Türk edebiyatına eşsiz katkılarda bulunmaya devam etti.

Oktay Rifat – Bütün Şiirleri – 2

Uyuman için serdim bu döşeği
istersen uyuma yüzüme bak ki;
değişeyim gecenin en mavi türüne…

Orhan Veli ve Melih Cevdet ile Garip Akımı’nın kurucuları arasında yer aldı. Nüktedan üslubuyla gündelik hayata kendi bakışıyla ayna tuttu.

Sabahattin Ali – Bütün Şiirleri

Başını göğsüme sakla sevgilim
Güzel saçlarında dolaşsın elim
Bir gün ağlayalım, bir gün gülelim
Sevişen yaramaz çocuklar gibi

Sadece şiirleriyle değil, öyküleri ve romanlarıyla da dikkat çeken isimlerden biri Sabahattin Ali. Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan ve Kürk Mantolu Madonna ile pek çok okurun gönlünde ayrı bir yeri olan Ali’nin şiirleri de pek çok kişiye ilham olmuştur. Ahmet Kaya, Sezen Aksu, Nükhet duru, Zülfü Livaneli ve Edip Akbayram gibi isimler şiirlerini besteleyip seslendiren sanatçılardan bazıları…

Büyük Saat

Çaresiz kaldıkça hep seni düşünürüm
Önce sesin gelir aklıma sonra cumartesi geceleri gelir
Sonra gökyüzü gelir hemen kurtulurum
Bir yağmur yağsa beraber ıslansak

Hayyam, Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Haşim gibi şairlere özenerek şiirlerine başladı. Tomris Uyar ile ilişkisi, Cemal Süreya ile dostluğu sık sık konuşulur. Oysa ki Turgut Uyar yazın dünyamıza birbirinden değerli eserlerle katkıda bulundu. Edip Cansever ve Cemal süreya ile İkinci Yeni hareketinin önde gelen isimlerinden oldu. Büyük Saat ile de bütün şiirlerini dilediğiniz an okuyup O’nun o eşsiz dünyasına konuk olabilirsin.

E-kitapKitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriŞiir Kitapları

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene