İlber Ortaylı, İnsan Geleceğini Nasıl Kurar ile Storytel’de

Halil İnalcık, Mübeccel Kıray, Seha Meray, İlhan Tekeli, Mümtaz Soysal gibi önemli isimlerden ders alan, Viyana Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi’nde çalışmalar yapan, Oxford, Sofya, Cambridge, Princeton, Münih, Strazburg’da çeşitli ders ve konferanslar veren İlber Ortaylı, sosyal bilimler ve daha spesifik olarak tarih alanında epey yetkin bir isim. İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Farsça, Arapça, Rusça, Kırım Tatarcası ve Latince dillerini bilen Ortaylı’nın çok dilli ve çok yönlü birikiminden İnsan Geleceğini Nasıl Kurar isimli, son çıkan kitabını okuyarak yararlanmaya başlaman mümkün.

Görünüşe bakılırsa İlber Ortaylı bu eserini eğitimli bir tarihçi olduğu kadar tecrübeli bir insan ve gerek çevresel bilinci gerek öz farkındalığı yüksek bir vatandaş sıfatıyla kaleme alıyor. Bu niteliklerin ışığında ortaya düz anlamlı, derinlikten mahrum alelade bir kişisel gelişim kitabı değil de yaşanmışlıkla yoğrulan bir genel kültür ve denenip onaylanmış, görüp geçirilmiş tecrübelerle dolup taşan bir nasihat kitabı çıkıyor.

Bir yol tıkalıysa diğerinden gidersiniz, o da yoksa üçüncü yolu siz yaratırsınız. Bu, bütün hayatınız için geçerlidir. Ancak bir defa geçtiğiniz yoldan bir daha geri dönmeyeceksiniz. Çünkü lüzumsuz geri dönüş başarısızlıktır, tekrara düşmektir, ufku kapatmaktır.

İnsan Geleceğini Nasıl Kurar, büyütecini kişisel dünyaya yönelttiği kadar, politik ve sosyal dünyaya da tutan, konuları sürüncemede bırakmamaya ek olarak son derece pragmatik bilgiler sunmayı da ihmal etmeyen, okunmaya değer bir kitap. Ortaylı’nın derin tarih bilgisiyle seni farklı çağlarda bir yolculuğa davet edip tarihin büyük düşünürlerinden feyz alınacak fikirlerle tanıştırdığı kitap, kendi hayatına hak ettiğin değeri vermen hususunda ruhunu canlandıracak nitelikte bilgiler, izlenimler ve gözlemlerle dolu.

Çıtayı düşürmemek… Bugün birinci ödevimiz bu. Mutluluğu talep ederken de onu görev bilirken de, kendimizi inşa ederken de hayatımızın ölçüsünü ararken de… Aksi takdirde “düşük beklentiler hapishanesi”nden kurtulamayız.

İlber Ortaylı; Platon, Cicero, Seneca ve Farabi gibi bugünün dünyasında dahi fikirleri değerli ve anlamlı sayılan bilgelerin ışığında tefekkür ederken öte yandan deneyimli gazeteci Yenal Bilgici’nin yönelttiği sorulara ufuk açıcı cevaplar veriyor bu kitapta. Bu cevaplar çemberi dahilinde amaç, mutluluk, kendini gerçekleştirme, huzur, potansiyel, merak duygusu, öğrenmeye açık olmak gibi konuların irdelenmesi sayesinde birey olarak kendini daha yakından tanıyabileceksin. Mazlum Kiper ve Arda Kavaklıoğlu’nun seslendirdiği eseri Storytel’de sesli kitap dinleme keyfiyle keşfedebilirsin. Özellikle her yaştan insanın ilgi ve odağını üstüne çeken, son derece popüler, tanınan, merak edilen ve saygı duyulan bir tarihçi olan Ortaylı’nın yeni çıkan kitabını istediğin an Storytel’de dinleyebilirsin.

Mazlum Kiper Kimdir?

28 Ağustos 1946 tarihinde hayata gelen Mazlum Kiper, tiyatrocu, oyuncu, sanat yönetmeni ve seslendirme sanatçısıdır. İlk defa 6 yaşında tanıştığı kameralarla tüm hayatı boyunca içli dışlı olan oyuncu, lise eğitiminin ardından Şehir Tiyatroları’na katılmayı tercih etti. 1969 senesinde İsveç’te reji ve oyunculuk öğrenimi gördü. Ardından aynı ülkede pek çok sanatsal aktivitede bulundu. 1986 senesinde memleketine geri dönüp İstanbul Şehir Tiyatroları bünyesinde aktif oyunculuk kariyerini devam ettirdi ve birçok projede yer aldı.

Arda Kavaklıoğlu Kimdir?

Arda Kavaklıoğlu, oyuncu, seslendirme sanatçısı, yönetmen ve konuşmacıdır. 17 Ekim 1972 yılında başkent Ankara’da hayata gözlerini açan sanatçı, 1994’te İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 1995 senesinde arkadaşı Tufan Karabulut ile birlikte Tiyatro Fora‘yı kuran Kavaklıoğlu, bu çatı altında Ölümsüzler, Yan Etkili Konuşmalar ve Tehlikeli Saplantı gibi birçok tiyatro oyununda rol aldı. Kavaklıoğlu hala tiyatroya devam etmekle beraber konuşmacı ve yönetmen olarak da ayrıca etkinlik göstermektedir.

Kitap TavsiyeleriSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene