İnsanın Anlam Arayışı Kitabı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

‘’Yaşamak acı çekmektir ve hayatta kalmak acıda bir anlam bulmak demektir.’’ 

Yaşamı güçlü yönleriyle ele alan İnsanın Anlam Arayışı, Frankl’ın en popüler çalışmasıdır. Yazarın, dokunaklı Holokost anılarına dayanan eseri, bir toplama kampında geçirdiği süre boyunca yaşadıklarından izler taşır. Bu çalışmada düşünür, tutsak edildiği  kampta yaşadığı zorluklara rağmen, hayatını anlamlı kılacak yolları nasıl bulduğunu anlatır. Frankl’a göre, insan psikolojisini oluşturan yapbozunun kayıp parçası olan “anlam”, psikoloji kuramlarında yeterince açıklanmamıştır. İnsanın Anlam Arayışı’nda işbu yapbozun kayıp parçasının nasıl bulunabileceği anlatılmıştır.

1. Psikoterapötik bir yöntemi anlatır

Eser, kişinin yaşamına olumlu bir katkıda bulunacak bir amaç belirlemenin önemini ve bu amacı hayal etmenin ya da ona ulaşmaya çalışmanın sağaltıcı etkisini “psikoterapi”  yöntemlerine değinerek anlatır.Korkunç bir tutsaklık dönemi yaşayan mahkûmun geleceğe dair tahayyülleri onun tüm hayatı üzerinde etkili olmuştur. İlk bölümde Frankl’ın toplama kamplarındaki deneyimleri analiz edilir. İkinci bölümde ise yazar anlama dair fikirlerini ve “logoterapi” adlı teorisini anlatır. Birey merkezli bir psikoterapi yaklaşımı olan logoterapi, hayatın amacını keşfetmek isteyenler için efektif bir yöntemdir.

Frankl eser boyunca psikanaliz ile logoterapi arasındaki farkları açıklayan detaylı bir yöntem ortaya koyar. ‘’Logos’’ Eski Yunanca’da akıl ile kavramak anlamında kullanılan bir sözcüktür. Logoterapinin de, akıl ile farkındalık kazanarak anlama ulaşmak olduğu söylenebilir. Frankl, başta varoluşsal boşluk, hayatta kalma sorumluluğu, varoluşsal hüsran olmak üzere, yöntemindeki birçok farklı temel kavramdan bahseder. Ayrıca terapi sürecini ve tekniklerini anlaşılır kılmak için vaka örnekleri de verir. Bu sayede okur, yazarın teorik düşünceleriyle de pratik yöntemlerini karşılaştırma şansına sahip olur. 

2. Felsefi bir yaklaşıma sahiptir

Psikoloji, bilimsel yöntemlerin ve yaklaşımların yanı sıra felsefi düşüncelerden de etkilenir. Bu kitap da tam olarak felsefi bir temele sahiptir. Eser boyunca Frankl, insanın varoluşuna dair en temel soruları sorarken, sorduklarına cevaplamak için felsefi bir yaklaşım benimser. Yazar, insanın hayatının anlamını keşfetme sürecini derinlemesine incelerken, okuru kendi içinde saklı olan dünyaya inmeye çağırıyor. Bu sayede eserin felsefi temelli içeriği, düşünsel bakımdan son derece zengin bir okuma deneyimi sunar.

3. Anlatım bakımından etkileyici ve dokunaklıdır

Yazarın sürükleyici ve etkileyici anlatımı, her kesimden insanı kitaba çeken önemli bir özelliktir. Akıcı bir anlatıma sahip olan kitap, farklı entelektüel seviyelere sahip kişiler tarafından anlaşılabilir olma özelliğine sahiptir. Bu sayede daha önce psikoloji literatürüne aşina olmayanlar da keyifli bir okuma deneyimi yaşayabilirler. 

4. Kişisel gelişimden farklıdır

Günümüz kişisel gelişim kitaplarından farklı olarak hayatın tüm yönlerini kabul etme esasına dayanan eser, gerçek bir düşünsel yoğunluğun sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Eser, modern dünyanın dinamiklerine göre hayatı yön değiştiren insanın, giderek artan bir şekilde hissettiği anlamsızlık ve amaçsızlık duygularıyla başa çıkmasına yardımcı olacak bir derinliğe sahiptir. Ancak bunu yaparken narsisistik bir bene saplanma halini aşarak hayatı çok katmanlılığıyla algılamayı salık verir. 

5. Bilimsel araştırmalara dayanır

Kitap, Frankl’ın toplama kampındaki deneyimleri doğrultusunda yazılmış olsa da bilimsel ve psikolojik temellere dayanır. Yazarın kapsamlı bir araştırmayla desteklediği bu etkileyici eser, sistematik bir bilimsel araştırmanın sonucunda ortaya çıkmıştır. Viktor Frankl, alıntılar ve kaynaklarla zenginleştirilmiş bir içerik sunarak okuyucuların kitaba olan güvenini artırır. Yazar, nitel metodoloji kullanarak düşüncelerini ortaya koymuştur. Nietzsche’nin “Yaşamak için bir nedeni olan, neredeyse her şeye katlanabilir” sözlerini netleştirmek üzere, kişisel deneyimlerine ve vaka öykülerine başvurur.  

6. Kitap Amerika’da büyük yankı uyandırmıştır

İstatistiklere göre, İnsanın Anlam Arayışı kitabı Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en etkili on kitap arasında yer almaktadır. Basıldıktan sonra milyonlarca satan eser, okurların üzerinde derin bir etki yaratmıştır. Eserin Avrupa dışında bu kadar büyük bir yankı uyandırması da eleştirmenlerin dikkatini çekmiştir.

7. Yazarın ölümüne kadar yoğun ilgi görmüştür

Bazı eserler yazarı ölene kadar keşfedilmeyi bekleyen değerli hazineler gibidir. Frankl, bu laneti kıran şanslı yazarlardan biridir. Yazar 1997’de öldüğü zaman dahi kitap 16 milyondan fazla satmış ve hatta 24 dile çevrilmişti. Bu büyük başarı, entelektüel bir düzeydeki kitap için oldukça dikkat çekicidir.

8. Frankl, tüm mahkumların belli düzeyde tecrübe ettiği üç psikolojik tepki tanımlar

Toplama kampına alınan mahkûmlar ilk başlarda büyük bir şok yaşarlar. Daha sonraki aşamada ise mahkumlarda genel bir ilgisizlik oluşur. Bu aşamada kişi yalnızca kendisinin ve arkadaşlarının hayatta kalmasına yardımcı olan şeylere değer vermektedir. Hayatta kalırsa ve özgür bırakılırsa bu aşamayı duyarsızlaşma, ahlaki deformasyon, karamsarlık ve hayal kırıklığı gibi tepkiler takip eder.Viktor Frankl’ın kitabındaki temel motif, koşullar ne olursa olsun hayatın amacının yaşam yolculuğunun her anında keşfedilebileceğidir. Varoluş, acı çekerken ve ölüm gerçeğinin karşısında dahi anlamlıdır. Yazar, bir mahkûmun psikolojik durumunun onun varoluş koşullarından kaynaklandığını ancak büyük acılar çekse bile kişinin her zaman seçme özgürlüğüne sahip olduğunu vurgular. Bir mahkûmu gerçekten mahkûm eden onun umudunu kaybetmesidir. Umut sürdüğü müddetçe kişinin manevi benliği de özgür kalmaya devam eder.

İnsanın Anlam Arayışı Storytel’de

Victor Frankl’ın toplama kampı deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı İnsanın Anlam Arayışı, hem bu tecrübenin insanın ruhsal dünyası üzerindeki etkisini hem de varoluşsal boyuttaki yansımalarını anlatan eşsiz bir eserdir. Yazarın kendi geliştirdiği logoterapi yöntemini de içeren eserle tanışmak için Storytel’i ziyaret edebilirsin. Kolayca abone olduktan sonra Frankl’ın eserlerine ve çok daha fazlasına sadece tek bir tıkla ulaşabilirsin.

Kitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriSesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın