İstanbul’u Yeniden Sevdirecek İstanbul’u En İyi Anlatan Kitaplar

İstanbul bugüne kadar birçok kitaba, şarkıya, hikayeye konu oldu. Hakkında şiirler yazıldı, türküler söylendi. İşte kiminin aşık olduğu kiminin ise karmaşık bir ilişki yaşadığı bu şehri size yeniden sevdirecek, Storytel’de dinleyebileceğiniz İstanbul’u anlatan kitaplar:

İstanbul İstanbul

“Bir çocuk karanlığa kalmış ve dar sokaklarda yönünü şaşırmışsa orası İstanbul’dur. Eski sevgilisini bulmak için maceraya atılan gencin, siyah tilki kürkünün peşine düşen avcının, fırtınada sürüklenen geminin, dünyayı bir elmas gibi avucuna almak isteyen prensin, boyun eğmemeye yeminli son isyancının, şarkıcılık hayaliyle evden kaçan kızın, para babalarının, hırsızların ve şairlerin vardığı kent İstanbul’dur. Her hikâye burayı anlatır.”

İstanbul’un zamanını dün ve bugün şeklinde değil, yeraltı ve yerüstündeki zaman olarak anlatan Burhan Sönmez’den acının ve umudun kentini yeniden yaratan bir roman.

İstanbul Hatırası

Tarihi yarımadada işlenen sıra dışı bir cinayet… Kurbanın avucuna bıraktığı sikke ile mesaj vermek isteyen bir katil… Ortak özellikleri İstanbul’a ihanet olan ve aynı yöntemle öldürülerek farklı imparatorluk dönemlerinden kalma tarihi yapıların önüne bırakılan diğer cesetler… Türkiye’nin önde gelen polisiye yazarlarından Ahmet Ümit’ten bir İstanbul polisiyesi.

İstanbul Yalnızları

Kurgunun içinde kurgu, yalnızlığın içinde yalnızlık, İstanbul içinde İstanbul… Selahattin Nehir, 2. Abdülhamid döneminde yaşayan Alxas ile günümüzde yaşayan İsmet’in iç içe geçen ve daha sonra parçalanan hikâyelerini iki farklı yüzyılın etkileyici İstanbul imgeleriyle anlatıyor.

İstanbul’dan Sayfalar

Geçmişten günümüze Asitane, Deraliyye, Dar-ül hilâfet’il aliyye, Dar’üssaadet, Dersaadet, İslambol gibi pek çok farklı isme sahip olan İstanbul adeta sayfalarını çevirmekle bitmeyecek bir kitap, bakmaktan sıkılınmayacak bir resim gibidir.

Diliyle, tarihiyle, kültürüyle var olan eşsiz bir hazinenin, bir dünya başkentinin sayfalarını aralayan dünyaca ünlü tarihçi İlber Ortaylı’dan seyrine doyum olmayan bir İstanbul albümü…

İstanbul’un Kuşları

İstanbul’u kuşları olmadan düşünmek neredeyse imkansızdır. Eserlerinde uzun zamandır çeşitli hayvanları çizen karikatürist Alpay Erdem İstanbul’un Kuşları’nda şehrin bu yönünü, İstanbul ve hayvanlara olan sevgisini mizahıyla bir araya getiriyor.

İstanbul’un Pagan Çağı

Erhan Altunay bu kitapta okuyucuyu İstanbul’un Hıristiyanlık öncesi dönemine, ilk zamanlarına yani pagan çağına bir yolculuğa çıkarıyor. Birkaç akademik yayın dışında ele alınmayan, kuruluşundaki tanrısallık ve olağanüstülükle diğer şehirlerden ayrılan İstanbul’un ilk dönemleri bu kitapta anlatılıyor.

Yitip Giden İstanbul

Önder Kaya bu kitapla, şimdiye dek pek çok imparatotluğa ve millet ev sahipliği yapan, içerisinde bir çok hikaye ve gelenek barındıran ancak artık ruhu giderek kaybolan İstanbul’un nabzını tutuyor. İstanbul’un sokak köpeklerini, evliya türbelerini, eski ramazanlarını, Pandeli’yi, İnci Lokantası’nı, mezarlıklarını, yalılarını ve daha nicesini merak edenler için bir zaman yolculuğu sunuyor.

Huzur

İstanbul’u konu alan romanlar düşünüldüğünde belki de ilk akla gelen kitaplardan biri Huzur. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın bu ölümsüz eserinde İstanbul adeta bir roman kahramanı olarak ele alınıyor.

Ateş Etme İstanbul

Polisiyenin bir başka usta ismi Celil Oker Ateş Etme İstanbul ile okuru sürprizlerle dolu bir serüvene sürüklüyor.

İstanbul’un Gizli Tarihi

Pelin Çift-Erhan Altunay ikilisinden şövalyelerden masonlara, Osmanlı’yı paylaşma planında Amerika’nın etkisinden 1. Dünya Savaşı sonrası İstanbul’u işgal eden İtilaf Devletleri’ne yayılan bir yelpazede İstanbul’un gizli kalmış tarihini ele alan bir tarih kitabı.

Fatih Harbiye

Türkiye edebiyatının önde gelen isimlerinden Peyami Safa bu eserinde İstanbul’un Fatih ilçesi ve Harbiye semti üzerinden dönemin bir panaromasını sunuyor.

İstanbul’un Tarihi, Kültürü ve Yaşamı

Yazar, araştırmacı ve seyyah Richard Tillinghast, 50 yıllık gözlemleri ve yaptığı kapsamlı araştırmalar ışığında İstanbul’un imparatorluklar şehrinden bir metropole dönüşümünü, Bizans ve Osmanlı’dan beslenen sanat, mimari, tarih ve edebiyatın öyküsünü anlatıyor. 

İstanbul’u anlatan bu kitapları bir de Storytel’de dinlemek İstanbul’u yeniden sevmenizi ve bu büyülü şehri daha iyi anlamanızı sağlayacak.

Yorum Yazın