İz Bıraktığın Kadar Varsın Kitabı Hakkında Bilmedikleriniz

Size zarar veren ve yıkıcı bir ilişkinin içindeyseniz asıl başarı ilişkiyi kurtarmak değil o ilişkiden vazgeçmektir.

İz Bıraktığın Kadar Varsın, ilişkilerin sezgisel boyutunu kavramak, cinsellikten iletişime kadar geniş bir yelpazede bilgiler edinmek için nadide bir kaynak. Kitap aynı zamanda ilişkilerde daha cesur ve özgür kararlar almak isteyenler için de önemli bir referans. Anlaşılır üslubu ve seçtiği konuları ele alış biçimiyle fark yaratan Uzman Psikolog Esra Ezmeci bu çalışmasında ikili ilişkileri odağına alarak, insanların kendi ruhsal dünyalarını keşfedebilmeleri için rehberlik yapmayı hedefliyor.

1. Esra Ezmeci eril ve dişil enerjilere odaklanıyor

Esra Ezmeci’nin kitabı, eril ve dişil enerjilere dair derinlemesine bir inceleme niteliğinde. İçsel denge, kimlik ve ilişkiler üzerinde odaklanan kitap, bu enerjilerin etkileyici bir şekilde nasıl bir araya geldiğini ve insan yaşamına nasıl yansıdığını ele alıyor. Bu yaklaşım, okuyuculara kendi iç dünyalarını daha iyi anlayıp, dengeli ilişkiler geliştirme fırsatı sunuyor. İz Bıraktığın Kadar Varsın, bu enerjilerin insanın içsel dengesini sağlayıp kimliğini bulmasında nasıl bir rol oynadığını ayrıntılı bir şekilde anlatıyor.

2. Kadın erkek ilişkilerine yeni bir bakış açısı getiriyor

İz Bıraktığın Kadar Varsın, geleneksel kadın-erkek ilişkilerine sorgulayıcı bir biçimde yaklaşıyor. Esra Ezmeci, konuya ilişkin yaptığı detaylı açıklamalar ve verdiği isabetli örneklerle cinsiyet rollerini ve toplumsal beklentileri mercek altına alıyor. Kitap sayesinde kadın-erkek ilişkilerine farklı bir pencereden bakma fırsatı edineceksiniz.

3. Bir ilişkiyi başlatmanın ve tamamlamanın yollarını anlatıyor

Kitap, ilişkilerin karmaşık doğasına dair içten bir bakış sunuyor. Bir kişi bir ilişkiye başlamalı mı, eğer başladıysa sürdürmeli mi, eğer haddinden fazla sürdüyse aynı ilişkiyi sona erdirmeli mi? Bu üç yönlü kritik soruya yanıt arayan İz Bıraktığın Kadar Varsın, okurlara, ilişkileri sona erdirebilme, başlatabilme ve iç huzuru bulabilme gibi zorlu konularında rehberlik ediyor.

4. Esra Ezmeci dili kullanımıyla fark yaratıyor

Esra Ezmeci, İz Bıraktığın Kadar Varsın kitabında konuyu kolayca anlaşılır kılan sade bir dil kullanıyor. Metinlerdeki güçlü anlatım, okurları zevkli bir düşünsel yolculuğa çıkarıyor. Yazarın kelimeleri seçerken gösterdiği özen ve kendine has akıcı üslubu, kitabın kolay bir şekilde okunmasını sağlıyor. Olayları karmaşıklaştıran dolaylı ifadeler yerine derin anlamlar yüklenmiş, net ifadeler kullanmayı tercih eden Ezmeci, okurların metni daha fazla içselleştirmelerine ve karakterlerin duygusal deneyimlerini daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor.

5. Cinsellik farklı bir bakış açısıyla ele alınıyor

Esra Ezmeci, cinsellik konusunu tabuları yıkan bir yaklaşımla ele alıyor. Yazar, cinselliği yalnızca fiziksel bir eylem olarak değil, duygusal ve zihinsel bir deneyim olarak tanımlıyor. Kitapta cinsellik, romantik ilişkilerdeki bağı güçlendirmenin bir yolu olarak gösteriliyor. Esra Ezmeci’ye göre, cinsel deneyimler, iki insan arasındaki yakınlığı artıran ve daha derin bir anlayışı teşvik eden deneyimlerdir.

6. İletişim becerileri hakkında tüyolar veriliyor 

İlişkilerde etkili iletişimin önemini sık sık vurgulayan Esra Ezmeci, kitabında etkili iletişimin, sağlıklı ilişkilerin temel taşı olduğunu açıkça ifade ediyor. Ayrıca, iletişim becerilerini geliştirmenin ve iz bırakmanın yollarını da incelikle tarif ediyor. İnsanların kendilerini ifade etme ve anlaşılma isteği, kitabın odak noktalarından biri. İletişimin duyguları, düşünceleri ve ihtiyaçları ifade etmenin anahtarı olduğunu vurgulayan yazar, insanları sağlıklı iletişim yolları geliştirmeye teşvik ediyor.

İnsanların ilişkilerinde kendilerini ifade etme ihtiyacının önemini vurgulayan Esra Ezmeci, duygusal ve zihinsel ihtiyaçları doğru şekilde anlatmanın yollarıyla ilgili ipuçları veriyor. İz Bıraktığın Kadar Varsın, modern çağda insanların duygusal ihtiyaçlarını ifade edebilmelerine yardımcı olan, zevkle takip edilecek önemli bir kaynak.

Esra Ezmeci Kimdir?

Uzman psikolog ve yazar Esra Ezmeci, 1 Ağustos 1986’da İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Haliç Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nü birincilikle bitirdi. Aynı üniversitede klinik psikoloji üzerine yüksek lisans eğitimi tamamladıktan sonra ise adli bilimler doktorasına geçiş yaptı. 

Kariyerine İstanbul Üniversitesi Çapa Devlet Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nde staj yaparak başlayan Esra Ezmeci, stajını tamamladıktan sonra uzun süre İstanbul Zeytinburnu Balıklı Rum Hastanesi’nde uzman klinik psikolog olarak görev yaptı. Özellikle psikolojik danışmanlık konusunda deneyim kazanan yazar, İstanbul Etiler’de kendi terapi merkezi olan Terapi Evreni’nde psikolog olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Yazarın uzmanlık alanları arasında bağımlılık tedavisi, aile/ilişki/evlilik danışmanlığı, ergen psikolojisi ve bireysel danışmanlık gibi alanlar yer alıyor. Kendi geliştirdiği “geçmiş temizleme terapisi metodu” ile başarılı sonuçlar elde ettiğini ifade eden Esra Ezmeci popüler televizyon kanallarında sunduğu programlar ve psikoloji alanında kaleme aldığı çok satan kitaplarıyla tanınıyor. 

Yazarın Süt Lekesi, Düştüğünde Kalkarsan Hayat Güzeldir ve Kararı Ben Veririm adlı kitapları büyük ilgi görmeye devam ediyor. 

E-kitapKitap TavsiyeleriStorytel

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene