İzel Levi Coşkun Süreklilikten Sürdürülebilirliğe Kitabı Storytel’de

İş dünyası ve girişimcilik hakkında nitelikli bilgiler sağlayan kitaplar sayılıdır. İzel Levi Coşkun tarafından kaleme alınan Süreklilikten Sürdürülebilirliğe, bu sınırlı sayıdaki kitaplardan biri. Okura doğrudan seslenmeyi başaran ve sürdürülebilirlik kavramına açıklık getirmesinin yanında değerli bilgiler barındıran Süreklilikten Sürdürülebilirliğe kitabı Storytel’de. 

İzel Levi Coşkun Kimdir?

1973 İstanbul doğumlu olan Dr. İzel Levi Coşkun, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümündeki eğitiminin ardından MBA eğitimini University of lllinois at Urbana Champaign’de tamamladı. 2004-2014 yıllarında Marmara Üniversitesi’nde girişimcilik üzerine ders veren Dr. Coşkun, tezini ‘Kurumsal Sürdürülebilirlik’ konusunda yazarak Marmara Üniversitesi Pazarlama Bölümü’nden doktor ünvanını aldı. 1991 yılında iş hayatına atılan Coşkun, denetim, muhasebe ve danışmanlık şirketi Mazars Denge’nin CEO’su ve Sürdürülebilirlik Elçisi’dir.

İzel Levi Coşkun, Türkiye Sanayici İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Business for Goals (B4G) Platformu ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) yönetim kurullarında görev yapmaktadır. Sivil toplum alanında da son derece aktif olan Coşkun’un ilişkili olduğu sivil toplum kuruluşları arasında, Deniz Yaşamını Koruma Derneği (DYK), Buğday, Endeavor, Genç Yönetici İş İnsanları Derneği (GYİAD), Kültür Mirasını Koruma Derneği (KMKD), Türkiye Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER), Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) bulunmaktadır. 

Süreklilikten Sürdürülebilirliğe

Doktorası dahil olmak üzere sürdürülebilirlikle ilgili birçok çalışma yapan, şirket içerisinde konunun anlaşılması için seminerler ve webinarlar düzenleyen İzel Levi Coşkun, Süreklilikten Sürdürülebilirliğe kitabını, insanların sürdürülebilirliği daha derinden kavrayabilmesi amacıyla kaleme almıştır. Bir CEO olarak, sürdürülebilirliğe önem veren Coşkun, Süreklilikten Sürdürülebilirlik kitabında, şirketlerin sürekliliğe haddinden fazla ağırlık vermesinin doğru olmadığını ve sürdürülebilirliğin iş dünyası tarafından içselleştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Coşkun, Süreklilikten Sürdürülebilirliğe kitabı ile ilgili bazı önemli noktalara değiniyor:

Bakış Açısı Değişikliği

Bakış açısı değişikliğinin önemini vurgulayan Coşkun, bu noktayı şu şekilde açıklıyor: 

Sürdürülebilirlik her şeyden önce bir bakış açısı değişikliği… Örneğin, şirket yönetimi yeni bir yatırım ya da herhangi bir satın alma kararı alırken ‘Ben bu işten ne kadar kar edeceğim’ demek yerine, ‘Bu yatırımı toplumu ve çevreyi de hesaba katarak yapıyorum; sonuç tarafında ise paydaşlarıma maliyet yüklemek yerine değer katıyorum diyebilmeli. Bunu da lafta bırakmayıp aksiyonlarına yansıtabilmelidir.

Samimiyet

İzel Levi Coşkun, samimiyetin önemine şu sözlerle değiniyor: 

Bu samimiyet çok önemli. Sözlerle geleceklerin planlarında olması gerekiyor. Öz ile sözün bir olması gerekiyor.

Bu noktadaki yaklaşımları üçe ayırıyor. Birinci yaklaşım, sürdürülebilirliği bir moda olarak gören ve bu şekilde eklemlenen kesim geliyor. İkinci kesimi ise, bir iki ağaç dikip sonra köşesine çekilen –mış gibi yapanlar olarak tanımlıyor. Üçüncü kesim ise gerçekten bu işe gönül veren ve samimiyetle yaklaşanlardan oluşuyor.

Rekabet Avantajını Paydaş Avantajına çevirmek

Devletin ve şirketlerin sürdürülebilirlik konusunda işbirliği yaparak etkili sonuçlar elde edebileceğine inanan Coşkun’un ortak hareket edilmesine dair yaklaşımı şu şekilde:

AB Yeşil Mutabakatı’nı çok önemsiyorum… Ama ne devlet ne de şirketler tarafında bu sürecin tam anlamıyla algılandığını düşünmüyorum… 17. Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’nda belirtildiği gibi hepimiz el ele verip, ne gerekiyorsa yapmak zorundayız. Para var, güç var, teknoloji var. Yapmamız gereken konfor alanlarımızı terk ederek, birlikte harekete geçmek. Rekabet avantajını paydaş avantajına çevirmek gerek.

Döngüsel Bir Model Oluşturmak

Coşkun, sürdürülebilirliğin ciddi bir ekip eşi olduğunu ve profesyonel bir şekilde yürütülmesi gerektiğini şu sözlerle dile getiriyor: 

Şirketlerde sürdürülebilirlik komitesi oluşturulması ve komitenin başında olacak kişinin şirket yönetiminde olması gerekli. Bu dönüşüm sadece kurumsal ve İK departmanlarının tek başına yapabileceği bir iş değil. İK, IT, kurum içi iletişim, pazarlama gibi herkesin işin içinde olduğu bir grup oluşturulması ve bu komitenin icra kuruluna raporlama yapması gerekiyor. Aynı zamanda paydaş katılımını sağlamak, şirketin paydaşlarının ne düşündüğünü anlamak gerekiyor…

Süreklilikten Sürdürülebilirliğe Storytel Kitaplığında 

İzel Levi Coşkun’un duyarlılığı, samimiyeti ve uzun yıllar boyunca edindiği tecrübelerinin temelinde kaleme aldığı Süreklilikten Sürdürülebilirliğe, toplumun ve ekosistemin sürekliliğini iş dünyasına entegre etme yolunda bilgi edinmek isteyen herkesin tanışması gereken bir eser. Süreklilikten Sürdürülebilirliğe kitabını Storytel’de İzel Levi Coşkun‘un kendi sesinden dinleyebilirsin.

Kitap TavsiyeleriStorytel

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene