Kasım Ayında Storytel’de

Kasım ayı gelip çattı ve şimdi Storytel’de okuma deneyimin hiç olmadığı kadar büyüleyici ve çeşitli olacak! Bu ay içinde Storytel’de dinleyebileceğin birbirinden özel sesli kitapları beğenine sunuyor ve kısaca tanıtıyoruz. Sonbahar aylarında harika bir okuma deneyimi yaşamak için listemize göz atabilirisin.

Stepford Kadınları – Ira Levin

Seslendiren: Gökçe Eyüboğlu

Hepsi, Stepford’taki tüm kadınlar öyleydi. Deterjanlardan ve döşeme cilalarından, sabunlardan ve şampuanlardan ve deodorantlardan hoşnut kalan reklam filmi artistleri gibiydiler.

Stepford Kadınları’na hakim olan temanın kökenleri, kitabın tarihsel dönemiyle uyumludur. 60’ların sonu ve 70’lerin başında iyiden iyiye güçlenen kadın hareketlerinden etkilenen kitabın basım tarihi 1972’dir. Bilim kurgu ve gerilim gibi edebiyat türlerini bir arada sunmayı başaran Stepford Kadınları, ilginç konusuyla okuru içine çeken bir eser. 

Stepford Kadınları’nın yazarı Ira Levin, ilk defa feminizm temalı edebiyat ile korku türünü bir araya getirip sentezler. Eserinde, cinsiyetçilik ve erk konularını cesurca işler ve toplumun ataerkil yapısını sorgulayıcı bir dille ele alır. Bunu, çelik gibi bir iradeye sahip olan feminist Joanna Eberhart üzerinden yapar. Joanna, erkeklerin kadınlar yerine geçebilecek, hizmet için tasarlanmış robotlar satın aldığı Stepford topluluğunda yaşar. Joanna böyle dar kafalı bir toplumsal anlayışı yıkmak için Kadın Kurtuluş Hareketi’ne katılır. Onun için vakit, toplumsal normlara meydan okuma vaktidir. 

Ateş / Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları – Buket Uzuner 

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır 

Kendi kültürünün mitolojisini,destanlarını bilmeyenler aslında yurtsuzdur.

Carl Gustav Jung “ateş arkaik bir karmaşadır” derken, Buket Uzuner de onu teyit edercesine bu eserde ateşin karanlık yönünü, yıkıcılığını, kaotik ve tutkulu görüntüsünü resmediyor. Tabiat Dörtlemesi’nin sonuncusu olan Ateş, Mardin’de geçiyor. Kitap yine baş kahraman Defne’nin merkezde olduğu bir serüvene ışık tutuyor. Kitap boyunca kâh Almanya’ya uzanılıyor kâh Umay nineden yaşama ilişkin nasihatler alınıyor… “Nar Çocuk” ismindeki çocuğun bir yangında ortadan kaybolmasıyla başlayan serüven, farklı kültür, inanç ve düşünce yapılarının buluştuğu bir şöleni etkileyici bir üslupla aktarıyor. 

Batan Güneş – Osamu Dazai

Seslendiren: Başak Meşe

Felsefe mi? Bir sürü yalan.

İlkeler mi? Bir sürü yalan.

Düzen mi? Bir sürü yalan.

İçtenlik mi? Gerçek mi? Saflık mı? Hepsi yalan.

Japonya’nın köklü ve soylu Kazuko ailesinin üyeleri, yaşamlarından oldukça memnun insanlardır. Ne var ki kısa süre içinde güçlerini ve servetlerini yitirirler. Aile babasının ani vefatı ve eşini kaybeden kız kardeşin yaşadığı zorluklar, üzücü olan durumu daha da tetikler. Yaşanan olayların ardından ağabey de intihar düşüncesiyle cebelleşmeye başlamıştır. 

Batan Güneş, birçoklarına göre Osamu Dazai’nin İnsanlığımı Yitirirken eserinden sonraki en başarılı eseridir. Bireyselleşmeyi karamsar bir şekilde ele alan Batan Güneş soylu olmanın, ideolojilerin, yargıların öneminin yitip gittiği bir hikâye anlatıyor. 

Beyne Giden Yol – Talat Kırış

Seslendiren: Barış Özgenç

Hiçbir tercih yaşamın karşısında olmamalı. Kendi hayatımıza dair vereceğimiz kararlar da böyle olmalı. 

Beyne Giden Yol, alanında uzman olan beyin cerrahı Dr. Talat Kırış’ın klinik deneyimlerini aktardığı bir günce niteliğine sahip. Dikkat ve incelik isteyen bir meslek olan cerrahlığa dair anılar, beynin şaşırtıcı gerçekleri, inanmakta zorlanacağınız klinik öyküleriyle Beyne Giden Yol, yaşamın içinden bir kitap. 

Elizabeth Finch – Julian Barnes

Seslendiren: Cemil Büyükdöğerli 

Derin bir ilişki kurduğumuz insan sayısı garip bir şekilde azdır. Tutku bizi öfkeyle yoldan çıkarabilir. Akıl da bir o kadar yoldan çıkarabilir. Genetik mirasımız bizi prangaya vurabilir. Yaşamlarımızdaki önceki olaylar da. Travma sonrası stres bozukluğu yaşayanlar sadece savaş meydanlarındaki askerler değildir. Görünüşte normal olan bir dünyevi varoluşun çoğunlukla kaçınılmaz sonucudur bu.

Elizabeth Finch, ortalamanın ötesinde entelektüel tutkulara sahip bir öğretmen ve  onun, kendisini çok seven öğrencisi Neil’in hikâyesini anlatır. Öğretmenin beklenmedik ölümü üzerine onun yaşamına yakından eğilmeyi arzu eden Neil, Finch hakkında bilgi toplamaya başlar. Öğretmen Finch’in henüz yaşarken onunla yaptığı öğle yemeği sohbetlerini, verdiği dersleri, evinde yazdığı kişisel notları zihninde canlandırmaya çalışır. Neil, Finch’in ardında bıraktıklarında, tarihsel bağlama sahip çok çarpıcı ve kendisini sorgulamasına neden olacak birtakım hakikatler ile karşılaşmak üzeredir. 

Vicdan Bir Kara Kutudur – Robert Oppenheimer – Mesud Topal 

Seslendiren: Çetin Erker

Şimdi ben ölüm oldum; dünyaların yok edicisi. 

Robert Oppenheimer

Vicdan Bir Kara Kutudur, zeki ve disiplinli bir bilim insanının, kendi tabiriyle bir tür ölüm meleğine dönüşmesine yol açan süreci konu ediniyor. Kitapta, pek çok teorik ve uygulamalı fizik çalışmasının yanı sıra atom bombasının mimarı olarak bilinen Robert Oppenheimer’ın ayrıntılı bir biyografisi de yer alıyor. Kitap, Oppenheimer’ın akademik yaşamını, atom bombasını icat etme sürecini ve sonrasında yaşananları merak edenler için zengin bir kaynak. 

Kasım Ayında Storytel’de 

Storytel, en sevdiğin kitapları dinlemek ve okumak için eşsiz bir sesli kütüphane. Her türden kitap, öykü ve bilimsel çalışma, şimdi parmaklarının ucunda. Unutulmaz bir kitap okuma serüveni için seni oturduğun yerden farklı diyarlara götürecek edebi eserleri ve ufkunu açan bilim kitaplarını sesli olarak Storytel’de dinleyebilirsin.

Kitap TavsiyeleriOkunması Gereken KitaplarRoman

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene