Kasım Ayında Storytel’de

Sonbaharın kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu günleri, arka planda dinlendirici bir sesin okuduğu birbirinden değerli kitaplarla geçirmeye ne dersin? Eğlenceli programlardan inceleme kitaplarına, romanlardan şiir derlemelerine kadar bu ay birçok farklı eser Storytel’de! Dilersen, Storytel’e Kasım 2022’de eklenen kitapları daha yakından tanıyalım.

Ben Müsteşarken – Emre Kongar

Seslendiren: Emre Kongar

Ben Müsteşarken, Emre Kongar’ın kaleme aldığı bir anı kitabı. Edebi göndermeler ve mizahi unsurlarla süslenen bu hatırat, birçok yönden çok faydalı bir eser. Toplumbilimci Emre Kongar, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı çatısı altında müsteşarlık yaptığı 4 yıl içinde yaşadıklarını okurla paylaşıyor. Ankara bürokrasinin bilinen ama pek üzerinde durulmayan hadiseleri ve hiç bilinmeyen yönleri birincil kaynaktan, Kongar’ın bizzat kendi kaleminden anlatılıyor.  

Bunu Ben de Yaparım – Halloween 2022 – İbrahim Selim

Seslendiren: İbrahim Selim

İbrahim Selim’in düzenlediği, eğlence dolu Bunu Ben de Yaparım programının bu bölümünde ‘Halloween’ konusu var. Serinin bu bölümü, dinleyenleri, ürkütücü Cadılar Bayramı öğelerine daha yakından bakmaya davet ediyor. Bol kahkahalı serinin bu bölümü İbrahim Selim takipçileri ve ilk defa tanışmak isteyenler için.

Adınla Çağır Beni – Ben Okurum – Deniz Yüce Başarır

Seslendiren(ler): Deniz Yüce Başarır, Karin Karakaşlı

Ben Okurum’un bu bölümünde Karin Karakaşlı ağırlanıyor. Karakaşlı’nın sürükleyici sohbetinin konu başlığında ise 2017 yılında sinemaya uyarlanmış, unutulmaz romanlardan olan Adınla Çağır Beni var. Adınla Çağır Beni’nin ana karakteri olan Elio’nun karakter analizine ve yaşadığı aşkın yarattığı etkiye odaklanıyor, fonda ise İtalya’nın muhteşem güzellikteki sahil kasabası yer alıyor. 

Nasıl Olunur Bölüm 170 – Serra Yılmaz – Nilay Örnek

Seslendiren(ler): Nilay Örnek, Serra Yılmaz

Nilay Örnek, Nasıl Olunur’un bu bölümünde sanatçı Serra Yılmaz’ı konuk ediyor. Oyunculuk, sanat, simültane tercümanlık ve İstanbul konulu, dostane ve içten bir sohbetin gerçekleştirildiği bu bölümü kaçırmamak gerek.

Analog Dağ – René Daumal

Seslendiren: Kubilay QB Tunçer

Dizginlenemez bir anlama isteği vardı içimde. Ne için yaşadığımı öğrenmeden ölmek istemiyordum.

Analog Dağ, yirminci yüzyıl klasikleri arasında gösterilen bir düşünce romanıdır. Felsefeyle şiirin birleştiği bir şölen niteliğinde, yazarın vefatı nedeniyle tamamlanamadığı için ucu açık kalan eser, üstüne bir de sembolizm eklenince iyice bir mistik havaya bürünür. Felsefe, bilim, metafizik ve patafizik referansların yer aldığı kitap, Yunan mitolojisi ve Hint öğretilerine de göz kırpar. Alejandro Jodorowsky’nin The Holy Mountain isimli sinema başyapıtına esin kaynağı olmuş kitap, yaşam yolculuğunun düşündürücü bir alegorisi.

Tembellik Hakkı – Paul Lafargue

Seslendiren: Gürsu Gür

Marx’ın damadı olarak da bilinen eylemci ve aktivist Lafargue, en bilinen bu eserinde, mecburi çalışma stilinin amacı olan ‘ekmeğin fethi’ kavramının uygar dünyadaki imkânsızlığından dem vurur. SOna göre Sanayi Devrimi ile birlikte fabrika ve atölyelerdeki emek kavramı, olumlanacak ve yüceltilecek bir değer olmaktan çıkmıştır. Lafargue böylesi bir övünç kaynağını ‘kör inanç’ olarak tanımlar. Bertrand Russell’ın Aylaklığa Övgü makalesini andıran bu ideolojik metnin başlığında ‘tembellik’ mefhumunun geçiyor oluşu yanıltıcı olabilir. Oysa yazarın tembellikten kastı, kendi ifadeleriyle ‘yan gelip yatmak’ değildir. Sadece masumane ve doğal bir talep olarak çalışmama hürriyetidir.

Yazarın 1880 yılı boyunca dönemin gazetelerinde yayınladığı metinlerden meydana gelen Tembellik Hakkı, düzeni sorgulatan bir kitap. Üstelik hem etik hem de verimli olana, yani ‘çok çalışmama’ özgürlüğüne vurgu yapan siyasal bir klasik.

Büyük Veri İş Başında – Bernard Marr

Seslendiren: Murat Özgen

Büyük Veri İş Başında, ‘büyük veri’ olarak tanımlanan kavramın önemine dikkat çekiyor. Söz konusu çalışmada Microsoft, Netflix, Zynga, Amazon, Google gibi bilişim sektörünün devlerinden görece daha sınırlı işletmelere kadar 45 farklı şirketin bahsi geçiyor. Bu şirketlerin verileri nasıl kullandığını, trendlerin hangi yollarla yakaladığını ve büyük resmi nasıl gördüğünü açıklayan şaşırtıcı ve kafa açıcı bir eser. Kitap, ayrıca moda, tasarım, spor, yazılım gibi farklı sektörlerde yer alan şirketlerin verileri ele alış ve değerlendirme metodolojisi hakkında önemli noktalara değiniliyor.

Yaz Ortasında Ölüm – Yukio Mishima

Seslendiren: Şerif Erol

Tam olarak unutmak denilemez ama bir göletin üzerini kaplayan ince buz tabakasını andıran bir unutuş, önce Tomoko’nun acısının üzerini örtüvermişti. Bu tabaka nadiren kırılıyordu ama bir gece içinde yeniden biçimleniyordu.

Yaz Ortasında Ölüm, Mişima’nın 1946-1963 yılları arasında kaleme aldığı 11 farklı öyküyü içeriyor. Gerçekçi, detaycı, kasvetli ve betimlemelerle dolup taşan 11 hikâye… Mişima bu öykülerde yine derinliğini, inceliğini ve o kendine özgü vahşiliğini gözler önüne seriyor. Tutku ve karanlığın dünyasını yansıtan, erotizme ağırlık veren ve ölüm kavramını sorunsallaştıran Mişima, son derece takıntılı bir yazar olarak biliniyor. Mişima’nın, kimselerin göremediği bir arka bahçeden aktardığı, içedönük bir üslupla yazdığı bu öyküler, aynı zamanda Japon edebiyatına giriş yapmak isteyenler için ideal.

Grapon Kağıtları – Didem Madak

Seslendiren: Merve Engin

Hatırlar mısın?

Mavi saçlı bir Tanrı gibi severdim Burdur Gölü’nü

O göl şimdi içimde kocaman bir anne ölüsü.

Vişne bahçeleriyle dolu,

Neşeli bir şehre benzerdi senin sesin.

Bazen ölmek istiyorum

Beni yeniden doğurman için.

Her aşkı bir çocuk bayramı gibi yaşamak’ ve ‘zencilerin prensesi olmak’ isteyen bir şair Didem Madak. O, çocukluğun saf duyguları ve kadınsı bir hüzünle kaleme aldığı mısralarıyla yeni Türk şiirine can veren biri. Didem Madak’ın çiçekli şiirleriyle tanışmaya başlamak için Grapon Kağıtları yerinde bir seçim.

Pulbiber Mahallesi – Didem Madak

Seslendiren: Merve Engin

Didem Madak’ın naif şiirlerinde anne özlemi, efkâr ve şehir yaşamının getirisi olan melankoli duyguları ağır basar. Didem Madak’ın basılan son şiir kitabı olan Pulbiber Mahallesi’nde okur kendini anlatan birbirinden güzel şiirleri bulacak.

Yedikuleli Mansur – Mehmet Berk Yaltırık

Seslendiren: Emre Melemez

Polisiye ile fantastik türün ender görülen bir buluşması: Yedikuleli Mansur. Eser; hortlaklar, cadılar, gulyabaniler, oburlar, kabadayılar, cadılar ve vampirlerin cirit attığı kurgusal bir İstanbul kentinde geçiyor. Kitap aynı zamanda, kabadayıların sokaklarında gezindiği ölçüde tarihsel bir İstanbul’da geçiyor. Korku verici yeraltı öykülerini içeren Yedikuleli Mansur’da okuru, Türk kültür ve mitolojisinden çıkagelmiş varlıklar karşılayacak.

Kancaya Takılınca: Alışkanlık Yaratan Ürünler Nasıl Geliştirilir? – Nir Eyal, Ryan Hoover

Seslendiren: Burak Pulat

Müşteri bağlılığı nasıl artar? Tüketicilerin alışkanlıklarına hitap eden ürünleri geliştirmenin püf noktaları nelerdir? Niye birtakım ürünler daha ilgi çekiciyken diğerleri dikkate değer değildir? Kancaya Takılınca: Alışkanlık Yaratan Ürünler Nasıl Geliştirilir? tüm bu sorulara yanıt arıyor. Zamansız, daima tercih edilen ve akıllardan silinmesi zor ürünlerin nasıl oluşturulacağına dair kilit bilgilerin yer aldığı kitap, tasarımcı, girişimci, reklamcı ya da satış ve pazarlama alanında faaliyet gösteren herkes için cazip bir rehber.

Böyle Şeyler Hep Gece Olur – Gözde Kurt

Seslendiren: Kerem Fırtına

Aşk nedeniyle tükenmiş ve yıkılmış bir adam olan Cihan, Şebnem’in bir gün ona döneceği umuduyla yaşamaktadır. Şebnem’in onu zamansız terk edişinin üzerinden geçen 80 gün içinde farklı insanlarla kaynaşır. Özellikle komşusu Güneş ile olan tanışıklığı, Cihan’ı bambaşka bir sürece itecektir. Türk Edebiyatının genç kuşaklarının dikkat çeken isimlerinden Gözde Kurt, Böyle Şeyler Hep Gece Olur ile yaşamını yoluna koymuş, bir anlamda ‘işi rast gitmiş’ genç ve gözde bir komedyenin aşık olmasıyla alt üst olan hayatını konu alıyor. 

Kitleler Psikolojisi – Gustave Le Bon

Seslendiren: Cemil Büyükdöğerli

Tek başına düşünüldüğünde oldukça kültürlü olan birey, kitle içerisinde bir barbara, yani sırf içgüdüsüyle hareket eden birine dönüşür

Gustave Le Bon, kitle konusunda dönemine göre çok özgün kaçan fikirlerine yer verdiği bu eser özellikle sosyoloji ile ilgilenenlerin elinden bırakamayacağı bir eser. Gustave Le Bon için kitle; kolektif ruhu tanımlayan, bazen bilinçsiz, içgüdüsel ve primitif davranan ve şişirilmiş duygulara sahip bir yapıdır. Sevgiyi de nefreti de aşırı uçlarda yaşayan kitle, rastgele bir araya gelmiş insanlar topluluğundan ibarettir. Gustave Le Bon’a göre kitlenin sorunu, normal şartlar altında ve yalnız başınayken art niyetsiz olan bireyleri yoldan çıkartacak bir tahrik gücüne sahip olmasıdır. Kitle, bireyleri canavarlaştırabilir ve onları sonsuz bir güce sahipmiş gibi hissettirebilir.

Fransız Devrimini en sert dille eleştirenlerin başında gelen Le Bon, zamana meydan okuyan Kitleler Psikolojisi’nde kendi fikir dünyasının bir özetini veriyor.

Küçük İşler Büyük Özgürlükler – Mert Başaran

Seslendiren: Cemil Büyükdöğerli

Finansal özgürlüğün elde edilmesi, doğru yatırım ve birikim, paraya yönelik bakış açısını gerçek hayatın içinden gelen deneyimlerle ve iktisadi tüyolarla yoğuran bir kitap. Küçük İşler Büyük Özgürlükler’de bilhassa genç yatırımcı ve borsa ilgililerine altın değerinde öneriler sunuluyor. İrili ufaklı her türlü gelirin uzun vadeli ve büyük kazançlara dönüştürülmesini sağlayacak anahtar, kitapta adeta kişisel gelişim formatında, akıcı ve anlaşılır şekilde kaleme alınmış.  Önemsiz görünen detaylara dikkat edip küçük birtakım işlerin üstesinden gelerek parasal varlığı artırmak mümkün mü? Cevabı bu kitapta.

Kasım Ayında Yeni Kitaplarla Tanış!

Storytel’e Kasım ayında eklenen kitaplardan biri mutlaka sana göre. Aralarından bir ya da birkaçını veya dilersen hepsini kütüphanene ekleyip ve sonradan sesli kitap deneyimini kaldığın yerden sürdürebilirsin. Şahane sesli kitaplarıyla tanışmak için farklı üyelik seçenekleriyle Storytel’i şimdi dene. 

E-kitapKitap ÖnerileriKitap TavsiyeleriRomanStorytel

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın