Kasım’da Storytel’deki Yeni Kitaplar

Kasım’da kitap aşkı bir başkadır. Bu ay Storytel’e edebi ve didaktik birbirinden ilgi çekici yeni kitaplar ekleniyor. Dünya edebiyatından psikolojiye, bilim kurgudan araştırma-inceleme kitaplarına kadar geniş çaplı bir kategori yelpazesini içeren Storytel’de sana hitap edeceğini düşündüğün hemen her kitabı bulman mümkün.

Orlando – Virginia Woolf

Orlando ile daha önce karşılaşmadınız. Orlando üç küsur yüzyıl boyunca yaşayan çift cinsiyetli bir karakter. Neredeyse 400 yıl yaşıyor ve birçok deneyim elde ediyor. Virginia Woolf bu yapıtında bir asilzade üzerinden İngiltere’nin edebiyat ve tarih geçmişini ele almakla kalmıyor, okurun önüne kozmik insan portreleri seriyor.  Kitabın kıymetini artıran işte bu önemli husus, aslında gerçeküstü konuların insana dair ve aslında evrensel realizme dayalı olgularla anlatılmasından başka bir şey değil. Bu nedenle her ne kadar ana karaktere şeklen hiç benzemesek de, İngiltere ve diğer dünya ülkelerinde yaşayan dünya vatandaşları olarak, bir parçamız hep Orlando.

Hamilelik & Doğum – Banu Çiftçi 

Bir kadın doğum uzmanının, hamilelik sürecinde anne adayına eşlik etmesinden daha güven verici bir deneyim olabilir mi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Banu Çiftçi tarafından kaleme alınan Hamilelik & Doğum kitabında bir bebeğin dünyaya gelişine hazırlanma sürecinde merak edilen birçok sorunun yanıtı bulunabilir. Bebeklerin gelişim evreleri, beslenmesi ve anneliğe hazırlanma süreci gibi başlıkların yanı sıra doktor kontrolü, egzersiz ve bakım gibi konuları uzman görüşüyle ele alan kitap sayesinde her anne bu özel ve heyecanlı dönemi pek çok konuda bilinçlenerek geçirecek.

Terrakotta Köpek – Andrea Camilleri 

İtalyan yazar Andrea Camilleri, yarım bıraktığı edebiyat eğitiminin yanı sıra sahne ve film yönetmenliği de okumuş çok yönlü bir edebiyatçı. Polisiye türünde eserler veren yazarın Montalbono serisi TV dizisi haline dahi getirilmiş. Terrakotta Köpek ise bu serinin ikinci kitabı. Andrea Camilleri’nin komiser Salvo Montalbano’nun maceralarını anlattığı serinin bu ikinci kitabı, bizi Sicilya’nın ortasındaki bir bulmaca vasıtasıyla Araplardan Hristiyanlara kadar uzanan geniş yelpazeli ve soluksuz bir maceraya çıkarıyor.

Terrakotta Köpek, İtalya’nın kültürel geçmişini o kadar yerli yerinde yansıtıyor ki bir polisiye eserin ötesine geçecek zenginlikte doneler taşıyor. İtalya’nın 2. Dünya Savaşı dönemi, mafya, kurumlardaki yozlaşma ve dönemin soylu bir ailesinin trajedisini polisiye bir konu çerçevesinde bir araya getirebilmesi, yazarın edebi ustalığını gözler önüne seriyor. Konu ve içerik açısından polisiyeseverleri kesinlikle tatmin edecek bir eser.

Kendini Affet – Adem Güneş 

‘’Kaliteli ilişkiler, ancak incinmişlikleri ile yüzleşip birbirlerini affetmiş bireyler arasında gerçekleşir.’’

Uzman Pedagog Adem Güneş, geçmişte yaşanan olumsuz tecrübeler, yapılan yanlışlar ve bilinçaltına işlenen suçluluk duygusunun tesirinden kurtulmadan psikolojik olarak refaha çıkamayacağımız ön kabulü üzerine bize yol gösteriyor. Güneş’e göre geçmişiyle ve kendi gerçekliğiyle yüzleştikten sonra kişinin psikolojik zayıflığa düşmemesi için önce kendini affetmesi gerekir. Bu doğrultuda Güneş, Kendini Affet’te suçluluk duygusundan ve geçmişin hayaletinden kurtulmanın yollarını uygulamalarla anlatıyor. Kendini Affet, geleceğine emin adımlarla ve özgüven duygusuyla yürümek isteyenlerin mutlaka tanışması gereken bir kitap.

Geceye Uyananlar – Cahide Birgül 

‘’Şimdi ise içinde olabileceğim, gerçekten yürekten içinde olabileceğim insanların arasına yine giremeyeceğimi biliyordum. Giremiyordum işte. Beceremiyordum bir türlü… Başarısız olan bendim. Hep olduğu gibi yakışmayan, aykırı, yabancı duran bendim. Kimsenin suçu yok bunda.’’

Mimarlık eğitimi almasına rağmen edebiyatçı yönü ağır basan Cahide Birgül, insanların iç dünyasına ışık tutan incelikte eserler ortaya koyan bir yazar. Geceye Uyananlar ise, aile olmanın ne demek olduğunu iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir eser. 90’lı yılların İstanbul’unda geçen romanda, üç kardeşin hikayesini dinleriz: Nilüfer, Haluk ve Memo…  Bu üç kardeşin arasındaki ilişki ve kendi hayatlarındaki meseleler adeta toplumun bir yansıması, bir sembolü olarak resmediliyor. Eleştirel yönünün yanı sıra farklı anlatım tekniği ve karakterlerinin iç dünyasının etkili bir şekilde betimlenmesiyle kitabın etkisinde kalmamak imkansız.

Toplumda Kast Sistemi, Isabella Wilkerson 

Isabelle Wilkerson, Pulitzer ödüllü, yazım gücü gazeteciliği ile perçinlenen bir yazar. Bu kitabında ise Amerika’da ırkçılığın boyutunu ve yapısını etraflı bir şekilde ele alıyor. Öyle ki, Amerika’da ırkçılığın tıpkı Hindistan’daki kast sistemine benzer bir şekilde yerleşik bir yapıya sahip olduğunu ortaya atıyor ve bu savını destekleyecek örneklerle ana fikrini incelikle dokuyor. Gerçek insanların hikayelerine odaklanması, anlatım dilinin etkileyici olması ve analizlerinin çok katmanlı bir yapıya sahip olması, Wilkerson’un inceleme eserini dikkate değer kılan temel öğeler arasında bulunuyor. Time’ın seçtiği 2010’ların En İyi 10 Kurgu Dışı Kitabı arasında ve The New York Times’ın Tüm Zamanların En İyi Kurgu Dışı Kitapları listesinde bulunan bu eser, ırkçılıkla alakalı incelemelere ilgi duyanların sesli kitap listesinde yerini almalı.

Kızıl Veba – Jack London 

‘’İnsan eskiden beri metafizik bir kavram olarak mutlak adalete inanır ama anlaşılan o ki evrende adalet diye bir şey yoktur.’’

Amerikalı gazeteci, toplumsal aktivist ve roman yazarı Jack London, kıyamet sonrası veya bir diğer adıyla apokaliptik bilim kurgu edebiyatının öncüleri arasındadır. Gene kıyamet sonrası tarzında kaleme alınan Kızıl Veba, yazıldığı dönemden tam 100 yıl sonrasında, yani 2012 senesinde geçiyor. Jack London’ın kurguladığı kıyamet sonrası dünyası, 20. yüzyılın başında sahip olduğu öngörüleri yansıttığı bir zeminde iletiliyor. Bir profesörün gözünden resmedilen bu dünyada, salgın sonrası bir toplumu uygar yapan değerler tek tek yitirilmiştir. Hem günümüz dünyasını anlamamız açısından taşıdığı değer hem de bir klasik olması açısından Kızıl Veba mutlaka tanışılması gereken eserlerden biri.

Uzay ve Zaman Hikayeleri, H. G. Wells 

Sosyalist yazar H. G. Wells, bilim kurgu edebiyatının en tanınan ve sevilen yazarları arasında başı çekiyor. Wells’in bilim kurgu türünü, kendi siyasi ve toplumsal eleştirilerini anlatabileceği bir alan olarak gördüğü açıkça belli. Uzay ve Zaman Hikayeleri de, geleceğin dünyasına yansıttığı fakat kendi dönemine dair çarpık eleştirilerle dolu bir eser. Bilim kurgu hikayelerinin bir araya geldiği eserle, sıkılmadan düşünmek ve sorgulamak isteyen herkes tanışmalı.

Tosun Bank – İsmail Saymaz

Ülke sınırları içinde yaşayıp, Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ı ve imzası haline gelen Çiftlik Bank’ı bilmeyen yoktur. Araştırmacı gazeteci Saymaz, tosuncuğu ve kurduğu saadet zincirinin hikayesini detaylı bir şekilde ele alırken, bu tür oluşumların Türkiye’de kolaylıkla ve sıklıkla ortaya çıkışının arkasında yatan sosyoekonomik ve siyasi dinamikleri analiz ediyor. Türkiye tarihinde süregelen diğer saadet zinciri türü oluşumlara ayrıca gönderme yapan kitap, sadece Çiftlik Bank’ın hikayesi olmanın ötesine geçiyor.

Rum Memet, Ferhan Şensoy 

“Gökyüzü gergin. Su yüzeyi durgun. Tabak gibi bir ay gökyüzünde. Çatal, bıçak yok içinde. Yalnızca astronot ayak izleri gözleniyordu çevremizde dolanmayı iş edinmiş bu gezegenin yüzeyinde.”

Ferhan Şensoy’u tanıyanlar onun kendine has yazım tarzını iyi bilirler. Aynı imzayı taşıyan Rum Memet, özellikle Türkiye insanına dair göndermelerle toplumsal eleştiriler yapmaktan geri durmayan Şensoy’un birbirinden farklı kısa öykülerini bir araya getiriyor. Kitabın içerisinde, Şensoy’un gençlik döneminde yazdığı öyküler de bulunuyor.

Aile Çay Bahçesi – Yekta Kopan 

‘’Ömrüm boyunca, ikinci el eşya satan bir dükkânın vitrinine bakar gibi baktım hayatıma.’’

Yazar, seslendirme sanatçısı ve televizyon sunucusu; Yekta Kopan’ın çok yönlülüğünün izleri kariyerinde de aynen görülebilir. Hikayelerinde ise mizah ve ironiyi bir arada görebileceğimiz Kopan, zaman zaman sembollerle bezeli bir dil kullansa da genel olarak anlatımı net ve okunması kolay eserler ortaya koymuştur. Aile Çay Bahçesi de bu yalın anlatımı sürdüren bir aile hikayesi veya daha ziyade Müzeyyen’in hikayesi. Babasına ve kız kardeşine karşı nefret dolu olan Müzeyyen’in hikayesi ilk başta sıradan gibi görünse de kişinin iç dünyasının betimlenmesi ve iç hesaplaşmasının ele alınması ile çarpıcı bir dokuya bürünüyor.

Storytel’e Yeni Eklenen Kitaplar

Kasım ayında dünya ve Türk edebiyatından envai çeşit eser Storytel’de okurlarla buluşuyor. Tanışıldığında insanın ufkunu açan ve üzerinden yıllar geçmesine rağmen etkisini sürdürmeye devam bu kitaplara istediğin zaman istediğin yerden ulaşmanın keyfini çıkarmak istiyorsan hemen tıkla.

E-kitapSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene