En İyi Kişisel Gelişim Kitapları İçinden Harika Alıntılar

Çağımız insanının gereksinimleri doğrultusunda sayısı gün geçtikte artan kişisel gelişim kitapları, arasında seçim yapmak zor olabilir. Zira bu kitapların sayısı arttıkça barındırdığı klişeler de aynı oranda artmaya başlar. Defalarca duyduğumuz klişeleri mümkün olduğunca az içeren ve arayışında sana gerçekten yol gösterecek, zaman zaman seni bilgilendirecek, orijinal fikirler barındıran en kaliteli kişisel gelişim kitaplarından bazılarını senin için inceledik. En iyi kişisel gelişim kitapları ile ilgili bir fikir edinmene yardımcı olacak harika alıntıları ise özenle derledik. 

Şaman Gözü – Asu Mansur

“Dünya üzerindeki bütün ormanlar, birbiriyle irtibat halindedirler. Aynı ağa bağlıdırlar. Bu nedenle, bir ormana ya da ağaca iyilikte bulunan kişi, yaptığı iyiliğe karşılık dünya üzerindeki bütün ağaçlar tarafından desteklenir. O kişi, ormanın iyesinden yardım istediğinde dünyanın neresine giderse gitsin, bütün ağaçlar gösterdiği saygının farkında olur ve ona her zaman karşılık vermeye devam ederler.”

Sibirya’da yaşamış olan ve din & mitoloji göndermeleri taşıyan kişisel gelişim kitapları yazan Asu Mansur, Şaman Gözü ile bizi Orta Asya Türk inancının motifleriyle tanıştırıyor. Doğayla uyum içerisinde yaşamayı düstur edinen şamanların kendi gözlerinden Şamanizm’e ait ritüelleri anlattığı kitap ile Şamanizm’in gerçek niteliklerini öğrenme fırsatı yakalıyoruz.

Şaman Gözü eserini Storytel’de okuyabilirsin.

Var Mısın? – Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler – Deniz Bayramoğlu, Doğan Cüceloğlu

Psikolog, yazar ve akademisyen Doğan Cüceloğlu, kişisel gelişim kitapları ve televizyon programları ile tecrübelerini ve hayata dair çıkarımlarını büyük kitlelere ulaştırmayı başarmış bir yazar. Var Mısın? kitabında Cüceloğlu, insanlık tarihi boyunca insanın peşini bırakmadığı bir soruyu ziyaret ediyor; hayatının anlamının ne olduğunu ve hayatın nasıl yaşanması gerektiğini sorguluyor.

Var Mısın? eserini sesli kitap olarak Murat Aydın, Aziz Acar ve Yıldız Hacıevliyagil Cüceloğlu’nun sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır – İlber Ortaylı, Yenal Bilgici

“Beyninize yeni bir kapı açacak, size bir değer katacak insanla bir araya geldiğinizde bir şey öğrenirsiniz; bir şey düşünürsünüz; yeni bir yere bakmaya başlarsınız. Düşünceniz yeni bir boyut kazanır, yaşamınıza farklı bir bakış açısı eklenir. O boyut bazen yanlış da olabilir, ziyanı yok; bu yanlış, zaman içinde tashih edilir. Dahası, o yanlış bile ortalıkta boş boş gezmekten daha iyidir. Dilinizi, intibaınızı, tecrübe ve görgünüzü geliştiren; dünyaya bakışınızı değiştiren insanlar önemlidir. Onlarla bir araya gelmeye gayret ediniz; sonra oradan başka yere geçersiniz, sabit kalmanız şart değildir.”

Tarihçi, akademisyen ve yazar İlber Ortaylı, Bir Ömür Nasıl Yaşanır’da hayat tecrübelerine ve araştırmacı kimliğine dayanarak hayatımızın nasıl yaşanması gerektiğine dair tavsiyeler veriyor. Gezilecek yerlerden okunacak kitaplara kadar hayatın birçok alanında yol gösterici bilgiler veren kitap sekiz bölümden oluşuyor.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır eserini Kerim Öztürk ve Mazlum Kiper’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Her Şey Beyinde Başlar – Mümin Sekman

‘’Her sabah dünya yeniden kurulur! Her sabah şartlar yeniden oluşur. Her gece kader, ihtimalleri yeniden düzenler. Dün olmayan bugün olabilir hale gelir, bugün olabilen yarın olamayabilir. Her gün ihtimallere ‘yoklama çekmek’ gerekir.’’

Hukuk Fakültesi eğitimini tamamladıktan sonra kariyerine yazar olarak devam eden Mümin Sekman, kişisel gelişim ve başarı gibi konuları irdelediği kitaplarıyla tanınıyor. Her Şey Beyinde Başlar eserinde Sekman, beyinle ilgili yanlış bilinen birçok bilgiyi düzelttiği gibi, esprili anlatımıyla da bizleri bilgilendirirken eğlendiriyor. Özellikle kariyerlerine yeni yeni başlayan öğrencilerin okuması gereken kitaplar arasında gösterilebilecek bir eser.

Her Şey Beyinde Başlar eserini Sercan Gidişoğlu’nun sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen R. Covey

“Yaşamlarımızda önemsiz değişiklikler yapmak istiyorsak, dikkatimizi uygun bir biçimde tutum ve davranışlarımıza verebiliriz: Ancak çok önemli bir değişiklik yapmak istiyorsak, o zaman temel paradigmalarımız üzerinde çalışmamız gerekir.”

Amerikalı kişisel gelişim kitapları yazarı Stephen R. Covey, liderlik otoritesi ve aile eğitmeni olmasının yanı sıra dünya üzerinde 700’ün üzerinde merkezi olan eğitim kuruluşu Covey Leadership Center’ın da kurucusu. Yazar, tüm dünyada çok satan kitabı Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabında başarılı insanları başarılı yapan belirli alışkanlıklar konusundaki fikirlerini bizimle paylaşıyor.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı eserini Caner Özyazar’ın sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut

“En önemli etken enerjinizin nereden yayın yaptığını tam olarak anlayamıyor olmanız. Tıpkı harika bir yemeği yaparken tuzunu koymayı ya da pilav yaparken yağ eklemeyi unutmak gibi. Doğal olarak yağsız yaptığınız pilava artık pilav değil “lapa“ denir. Hayat denen yemeği de yaparken yağını unutunca, lapa gibi bir gerçeklik yaşayıveriyorsunuz.”

Oyuncu ve seslendirme sanatçısı olarak başladığı kariyerine yazarlığı da ekleyen Aykut Oğut, Evrenden Torpilim Var ile pozitif olmanın önemini ve bu ruh halini hayatımıza entegre etmemize dair tavsiyeler veriyor.

İmkansız İlişkilerden Mümkün İlişkilere – Dr. Bahar Tezcan

Hiç kimseyi yaşadığı kaybın büyüklüğü veya küçüklüğü ile yargılamayız ve eleştirmeyiz. Bir kişi henüz iki aydır tanıdığı birini de kaybetmiş olabilir, yirmi yıldır tanıdığını da. Kısa süreli ilişkinin acısı daha az olacak diyemeyiz. Kişinin anlam dünyasında nasıl bir yere yerleştiği ve bireyin psikodinamik süreçleri ile çok ilgilidir bunlar. Psikolojik esneklik kişiden kişiye değişir çünkü. Kimi kanserle savaşır ve güçlü hisseder, kimi bir sivilce ile başa çıkamaz.”

Psikiyatrist Dr. Bahar Tezcan, akıcı bir dille kaleme aldığı İmkansız İlişkilerden Mümkün İlişkilere kitabında, ilişkilerin doğasını ve dinamiklerini anlamak ve sağlıklı ilişki kurabilmek isteyenler için fikirlerini sunuyor ve tavsiyeler veriyor. İlişkilerinde aradığını bulamayan veya sorunlarla baş etmekte zorlanan kişilere hitap eden yazar, psikiyatrist olması sayesinde insan psikolojisinin farklı katmanlarına inerek yardımcı olmaya çalışıyor.

İmkansız İlişkilerden Mümkün İlişkilere eserini Gonca Vuslateri’nin sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson

“Ölüm bizi korkutur. Bizi korkuttuğu için de onu düşünmekten, hakkında konuşmaktan ve hatta bir yakınımız ölse bile, varlığını kabul etmekten kaçınırız. Yine de tuhaf,  tersine bir yoldan, hayatın tüm anlamının gölgesinin ölçüldüğü ışık ölümdür. Ölüm olmasa, her şey sonuçsuz, tüm deneyim keyfi, tüm ölçütler ve değerler aniden sıfır olur.”

Blog yazarı ve girişimci Mark Manson, New York Times en çok satan kitaplar arasına girmeyi başaran kitabı Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı ile doğru yaşanması gereken bir hayata dair fikirlerini dile getiriyor. Kişisel gelişim kitapları kategorisinde olmakla beraber, Mark Manson, kitabında dinler tarihinden psikolojiye ve felsefeye kadar birçok konuda da kısa hikayelerle okuru bilgilendiriyor.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı eserini İbrahim Selim’in sesinden Storytel’de dinleyebilirsin.

En İyi Kişisel Gelişim Kitapları Storytel’de

En iyi kişisel gelişim kitapları içerisindeki en güzel alıntılardan bazılarını senin için derledik. Kitap alıntıları ile yetinmek istemiyor ve bu kitaplardan çok daha fazlasını öğrenmek istiyorsan tek yapman gereken Storytel’i ziyaret etmek ve abone olup kişisel gelişim kitapları arşivinin tadını çıkarmak.

Kitap AlıntılarıKişisel Gelişim KitaplarıSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene