Kitap Okumak ile İlgili Sözler

Kitapların doğası, tecrübe ve duyguyu yaşamadan edinmeye olanak tanır. Her kitap ayrı bir dünyadır. Bu açıdan her okur ilgili dünyaya salınan beklenmedik bir misafir, bir seyyahtır. En kalıcı ve kolay ulaşılan öğretmendir kitaplar; yol gösterici, bilge ve rehberdir. Kitaplar; estetik, epistemolojik, teknik, etik her türden bilginin eskimez ve zaman içinde bozulmaz kaynaklarıdır.

Hemen hemen her yazar, düşünür ve bilim insanı, kitaplar hakkında en azından bir iki kelam etmiştir. İşte kitap okuma eylemi üzerine sarf edilmiş düşündürücü ve hikmetli sözler.

Belli aralıklarla bütünüyle fizikötesi üstüne yazılmış bir ki­tap okumak. Heimsoeth, Scheler, Heidegger. Kükürtlü sıcak banyolara gitmek gibi sağaltıcı. Arındırır, zindeleştirir ve ve­rir … Yok, vermez; alır atar; zaten gerekli olan da budur.

Julio Cortazar

Okumak bir empati alıştırmasıdır; bir süreliğine başka birinin yerine geçme egzersizi.

Malorie Blackman

Temel ilkem, herhangi bir kitabı, herhangi bir anda, istediğim için, istek duyduğum için okumak. İstek duymadığım bir kitap, karşımda duruyor ise beni rahatsız bile edebilir.

Bilge Karasu

Elbette, insan kitap okumak için en ideal duruşunu asla bulamaz.

Italo Calvino

Süratli okuma hakkında bir kursa gittim ve ‘Savaş ve Barış’ı 20 dakikada okumayı başardım. Olay Rusya’da geçiyor.

Woody Allen

Goethe, “Bir kitap okumak bir kitap yazmak kadar zordur” derken son derece haklıydı. Bir insan, verdiği kararların, yaptığı değerlendirmelerin nesnel olduğunu hiçbir zaman ileri süremez. Bir kararın, en görece nesnel olma ihtimali bile yorum çeşitliliğine bağlıdır.

Andrey Tarkovski

Kitapları severim. Onlarla ilgili her şeye bayılıyorum. Sayfaların parmak uçlarımda bıraktığı hissi seviyorum. Taşınacak kadar hafifler ama dünyalar ve fikirlerle dolular. Parmaklarımda titreyen sayfaların sesini seviyorum. Kitaplar insanları susturur ama yine de çok gürültülüdür.

Nnedi Okorafor

Bir okuma disiplini yaratmak, sadece teşvik edici bir şeye fazlasıyla rol yüklemektir. Okuma tinsel hayatın eşiğidir, oradaki yolu bize gösterebilir, yolu oluşturmaz.

Marcel Proust

Birisi de kitap okumak ve kabir ziyareti ile meşgul olurdu. Sebebini soranlara, “selâmeti yalnızlıkta, en iyi vâizi mezarlıkta, en iyi arkadaşı da kitap okumakta buldum,” dedi.

İmam Gazali

Yaşanacak tek bir hayatımız olduğu doğru değil; eğer okuyabilirsek, istediğimiz kadar çok ve çeşit çeşit hayat yaşayabiliriz.

SI Hayakawa

Okumak, haz duymaya, zihnimizi süslemeye ve yetkimizi artırmaya yarar. Haz duyurmak hususundaki faydası, insan bir köşeye çekilip tek başına kaldığı zaman kendini gösterir. Zihnimizi süslemesinin, konuşurken yetkimizi artırmasının da bir iş hakkında hüküm verirken, o işi başarırken faydası dokunur.

Francis Bacon

Çektiğin acının ve kalp kırıklığının dünya tarihinde eşi benzeri yok sanıyorsun ama sonra okumaya başlıyorsun.

James Baldwin 

Yatmadan önce okuyabileceğiniz iyi bir kitap ya da dergiye sahip olduğunuzu bilmek zevklerin en büyüğüdür.

Vladimir Nabokov

Bence kitap okumak, âşık olmaktan veya seyahat etmekten aşağı kalan bir deneyim değildir.

Jorge Luis Borges

Bir gecikme durumunda insanın yanında her zaman bir kitap olmalıdır: Gecikme okumanın bir koşuludur. Gecikme ve uykusuzluk bize okumanın alanını açar. Metro arıza yapmış ne iyi, yeter ki ışıklar açık olsun. Kelimelere yeniden hakkı verildiğinde ve bir başkasının sözlerinin akışı, sinir bozucu takıntılı düşüncelerin yerini aldığında uykusuz kalınmış, ne gam! Okumak gerçek deneyim paylaşımıdır. Hızlandırılmış hayatta yasaklanan, konuşmaya içkin deneyim paylaşımı yeniden uykuya kavuşmamızı sağlar.

Helene L’Heuillet

İnsanın kendi kendine yapabildiği üç harika ritüelden biri kitap okumaktır.

Oscar Wilde

Eğer okuyabilecek zamanı da satın alabilseydi, kitap satın almak insan için iyi şey olurdu; fakat insanlar genellikle kitap satın almayı o kitapların içindeki şeyleri elde etmekle karıştırırlar. Bir insanın okuduğu her şeyi muhafaza etmesini istemek, yediği her şeyi midesinde muhafaza etmesini istemekten farksızdır. Yediği şey onu bedenen, okuduğu şey de zihnen beslemiştir ve o bunlarla ne ise o olmuştur. Nasıl ki beden kendisiyle türdeş olanı hazmederse, bir insan da kendisini ilgilendiren—dikkatini çeken şeyi muhafaza edecektir; bir başka deyişle onun düşünce sistemiyle örtüşen yahut amaçlarına denk gelen şeyi bünyesinde alıkoyacaktır.

Arthur Schopenhauer

Kitaplar, bir adama, orijinal düşüncelerinin aslında pek de yeni olmadığını göstermeye yarar.

Abraham Lincoln

Sadece gazeteleri ve en iyi ihtimalle çağdaş yazarların kitaplarını okuyan biri bana, gözlük takmayı küçümseyen ama aşırı derecede miyop olan biri gibi görünüyor.

Albert Einstein

Okumanın en güzel anları, size özel olduğunu düşündüğünüz bir şeyle -bir düşünce, bir duygu, bir şeylere bakış açısı- karşılaştığınız anlardır. Şimdi burada, başka biri tarafından yazılmış, hiç tanımadığınız biri, hatta uzun zaman önce ölmüş biri.

 Allan Bennet

Bir kültürü yok etmek için kitapları yakmanız gerekmez. İnsanların onları okumayı bırakmasını sağlayın yeter.

Ray Bradbury

Okumak hayatınızı değiştirir. Okumak, bilinmeyen veya unutulmuş dünyaların kilidini açar. Okumak, okulun sınırlayıcılığından kaçmanıza ve otodidakt eğitiminizi sürdürmenize yardımcı olur.

Donalyn Miller

Kitaplar aynalardır; onlarda yalnızca zaten içinizde olanı görürsünüz.

Carlos Ruiz Zafón

Benden okumak için kitap önermemi isteyenlerin kalbimi de istediklerini sanıyordum, hâlâ öyle!

Barış Bıçakçı

Önceden sadece can sıkıntımı dağıtmak için okuduğum kitaplar birdenbire hayatta en büyük mutluluklarımdan biri olmuştu ve bunun tek nedeni onunla kitaplardan konuşmamız, birlikte kitap okumamız ve kitapları bana onun getirmiş olmasıydı.

Lev Tolstoy

İki ömrüm olsun isterdim; biri yaşamak, diğeri okumak için.

Johann Wolfgang Von Goethe

Kitaplarda her zaman kendimizi buluruz. Yine de her seferinde okuduğumuzda hayran kalıp yazarını deha olarak adlandırmamız ne tuhaftır.

Thomas Mann

Bir sayfanın üzerinde yazılı harfleri okumak onun girdiği kılıklardan yalnızca bir tanesi. Artık var olmayan yıldızların haritasını ‘okuyan’ bir gökbilimci; kazanacak kağıdı oynamadan önce ortağının hareketlerini ‘okuyan’ kağıt oyuncusu; bir kaplumbağa kabuğundaki eski izleri ‘okuyan’ Çinli falcı; gecenin içinde ve çarşafların altında, sevgilinin bedenini görmeden ‘okuyan’ aşık; elini suya daldırıp da okyanusun akıntılarını ‘okuyan’ Hawaiili balıkçı… Hepsi işaretleri çözebilme ve anlaşılır kılma eylemini kitap okuru ile paylaşıyor.

Alberto Manguel

Okumak için uzaklara gitmekten çok, uzaklara gitmek için okumaktaydım.

Amin Maalouf

Okumak gıdadır. Okuyan insanlık, bilen insanlıktır.

Victor Hugo

Öyle kitaplar vardır ki okumayı bitirdiğinizde yazarının canınız ne zaman isterse telefon açıp konuşabileceğiniz sıkı arkadaşlarınızdan biri olmasını istersiniz. Zor bulunur, ama biterim böyle kitaplara.

J. D. Salinger

Sayısız Kitapla Storytel’de Tanış

Kitapları okumak kadar dinlemek de keyifli bir eylemdir, hatta kimi zaman ve bazı mekânlarda daha uygundur. Seni kitapların dünyasında keyifli bir yolculuğa çıkaracak, usta seslerin hayat verdiği birbirinden güzel ve bilgi dolu kitapları Storytel’de bulabilirsin. Ayrıca Storytel bünyesinde bulunan eserlerin okunabilir e-kitap biçimlerini de tercih edebilirsin

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene