Kitaplardan Uyarlanan Netflix Dizileri

Son yılların gözde platformu Netflix’te yayınlanan ve hatırı sayılır izleyici kitleleriyle dikkatleri çeken bazı Netflix Dizileri ‘nin kitaplardan uyarlama olduğunu biliyor muydun?

Edebiyat dünyası ve sinema dünyası zaman zaman birbirinden ilham alır ve hatta iç içe geçer. Kitaplardan uyarlanan filmler ve diziler kimileri için riskli olsa da her zaman heyecan uyandırır. Okuyucuların hayal dünyalarında yarattıkları karakterler, mekanlar artık büyülü ekranın gerçeğine dönüşür. Okuyucu, sayfaları tek başına çevirip hayaller kurarken artık o hayal dünyasını çok daha geniş kitlelerle paylaşmaya başlar. Hatta bu durum, zaman zaman kimi kitap kurtlarını rahatsız bile eder!

Senin için Netflix’e uyarlanmış, hatta bazıları izlenme rekorları kırmış kitapları seçtik.

Dünyanın Uyanışı

‘‘Sıradan biri olman sıradışı bir kadere sahip olamayacağın anlamına gelmiyor.’’

Beren Saat, Mehmet Günsür, Başak Köklükaya, Melisa Şenolsun, Metin Akdülger… 2019’un son günlerinde Netflix’te ilk sezonu yayınlanan ve günlerce konuşulan Atiye aslında bir kitap uyarlamasıydı. Göbeklitepe’nin gizemli ve mistik havasını kullanan dizi, ikinci sezonuyla da izleyenlerinin karşısına iddialı bir şekilde gelmeyi başardı.

Şengül Boydaş’ın akıcı anlatımıyla sürükleyici bir roman… Eğer diziyi tek solukta izlediysen, bu kitabı mutlaka dinlemelisin. Atiye’nin kendini arayış hikayesi sana ilham olsun!

Kara Kalem

Çağatay Ulusoy, Hazar Ergüçlü, Ayça Ayşin Turan, Okan Yalabık, Burçin Terzioğlu… Kadrosunda birbirinden güçlü isimlere yer veren ve Netlifx’in ilk Türk dizisi olma özelliği taşıyan Hakan: Muhafız da bir edebiyat uyarlaması.

İlk olarak 2018’de karşımıza çıkan ve bize nefes kesen bir macera yaşatan hikayenin asıl; yani edebiyat dünyasındaki ismi ise Kara Kalem. İpek N. Gökdel’in kaleme aldığı sıra dışı bir hikaye…

Yüz yıllar önce bir padişahın tılsımlı gömleği günümüzde bir gencin eline geçerse ne olur? Kara Kalem’i bir de dinlemeye ne dersin?

Tepedeki Ev

Korku, gizem ve hayalet hikayesi sevenleri buraya alalım: Netflix’in en çok izlenen dizilerinden biri olan Tepedeki Ev, edebiyat dünyasında da beğeniyle anılan bir kitap.

Stephen King ve Neil Gaiman gibi birbirinden başarılı yazarlara ilham olan Shirley Jacson’ın kaleminden ürkütücü bir hikaye… Jackson’ın satırlarını dinlerken kendini çoktan esrarengiz olaylara kaptırmış bulacaksın.

Yeşilin Kızı Anne

Zamana meydan okuyan bir hikaye daha. Lucy Maud Mongomery’nin kaleme aldığı ve ilk olarak 1908 yılında okuyucularıyla buluşan Anne’nin hikayesi, Netflix ile yeniden hatırlandı.

11 yaşına kadar yetimhanede büyüyen Anne, sonunda evlatlık verilmiştir. Ancak ne yazık ki ailesi bir erkek çocuk beklerken Anne ile karşılaşmaktan pek de hoşlanmamıştır.

Buna rağmen olumlu bakmaktan vazgeçmeyen, farklı yapısıyla tüm aksiliklerle baş etmeyi başaran Anne, sonunda hem yaşadığı kasabayı hem de ailesine kendini sevdirmeyi başarır.

Netflix ’in bizlere yeniden hatırlattığı bu sımsıcak hikaye dizi dünyasına hızlı bir giriş yapıp pek çok ödül de kazandı. Henüz yeşilin kızı Anne ile tanışmadıysan, biraz güzel şeyler durmaya ihtiyacın varsa bu tatlı kitap Storytel’de seni bekliyor.

Sesli Kitap

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın