Levent Ünsal’ın Seslendirdiği Kitaplar

Tiyatro ve seslendirme sanatçısı, Türkiye’nin ilk özel radyo programı sunucularından biri, televizyon programı yapımcısı… Bunlar, Levent Ünsal’ın başarılarla dolu kariyerinde sahip olduğu kimliklerden sadece birkaçı. 2020 yılının Mart ayında genç yaşta aramızdan ayrılan Levent Ünsal, Storytel için de çok sayıda kitabı seslendirmişti.

Bugün Levent Ünsal’ın Storytel’de senin için seslendirdiği kitapları paylaşıyor ve onu bir kez daha özlemle anıyoruz.

Goriot Baba (Honore De Balzac)

Zengin bir iş adamı olan Goriot Baba, evlenmekte olan kızlarının şımarıkça isteklerini karşılamak için servetini harcamıştır. Damatları tarafından istenmediği için Madam Vauquer’in pansiyonuna yerleşmek zorunda kalan Goriot Baba, kızlarını mutlu edebilmek adına servetinden arta kalanları da harcadıkça yoksulluğa düşecek ve zamanla pansiyonda da saygınlığını yitirmeye başlayacaktır. Ünlü Fransız yazar Balzac’ın “İnsanlık Komedyası” adını verdiği romanlarının en çok bilinenlerinden biri olan Goriot Baba, açgözlülük ve gerçek mutluluk üzerine yazılmış, zamansız bir eser.

Yarasa (Jo Nesbo)

“Yirmi üç yaşında Norveçli bir kadın Sidney’de ölü bulununca, Oslo Cinayet Masası dedektifi Harry Hole, bu vakayı incelemeye gönderilir. Amacı Sidney polisine elinden geldiğince yardım etmektir ama kesin bir dille işe burnunu sokmaması söylenir. Soruşturmaya seyirci kalmaya niyeti olmayan Harry, ekibin baş dedektiflerinden biriyle arkadaşlığını ilerletir ve kendini olayların içinde bulur.” Norveçli polisiye yazarı Jo Nesbo’nun ünlü karakteri Harry Hole’u ilk olarak bu romanla tanımıştık. Bir seri katilin peşinden giden dedektifin sürükleyici hikayesini anlatan Yarasa, polisiye seven okurlar için birebir.

Sherlock Holmes – Akıl Oyunlarının Gölgesinde (Sir Arthur Conan Doyle)

Sir Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes’un öykülerini tefrika etmeye başladığında, yüzyılları aşan bir maceraya başladığını biliyor muydu dersin? Öyle ya da böyle, 221B Baker Street sakini Sherlock Holmes, yayımlanmaya başladığı ilk günden beri dünyanın en sevilen dedektifi. “Akıl Oyunlarının Gölgesinde”, bazen ukalalıklarıyla sinir bozsa da dehası ve ayrıntıları keşfetme yeteneğiyle hayran bırakan ünlü dedektifin 53 hikayesini sunuyor bizlere.

Stres Yönetimi

Stres, insan hayatının vazgeçilmez bir parçası. Psikoloji uzmanlarına göre stres, bir problemi çözmek için gerekli motivasyonu bulma ve harekete geçme fonksiyonlarında önemli bir rol taşıyor. Ancak kararındayken çözüm ve başarı getiren stres, kontrolden çıktığında yoğun kaygı ve depresyona varabilen ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenle stresi doğru yönetmek, sağlıklı ve mutlu bir yaşam adına büyük önem taşıyor. İşte bu kitap, özellikle iş yaşamında karşılaştığın stresi doğru tanımlamak ve onu endişe yükü olmaktan çıkarıp eyleme dönüştürebilmen için değerli ipuçlarını seninle paylaşıyor.

Bir At Bara Girmiş (David Grossman)

Var olmak, bütün olmak için yeterli mi? Dünyaca ünlü İsrailli yazar David Grossman, “Bir At Bara Girmiş” romanında işte bu sorunun yanıtını arıyor. Romanın kahramanı Dovaleh G., bir komedi kulübünün sahnesinde kendi hayatını, sanki bir terapi odasındaymışçasına anlatıyor ve espriler, izleyicinin yüzünde bir tokat gibi patlıyor. Bir At Bara Girmiş, ustaca kurgusu ve akıcı diliyle dünyada en çok okunan Grossman romanlarından biri.

Star Wars Sineması Okumaları (S. Serhat Serter)

George Lucas’ın ilk Star Wars filmi olan “Star Wars – A New Hope” sinema izleyicisiyle buluştuğu 1977 yılında büyük bir gürültü kopardı ve daha o tarihte ismini kült filmler arasına yazdırmayı başardı. O günden popüler kültürün en önemli öğelerinden biri olan Star Wars, serinin diğer filmlerinin yanı sıra televizyon dizileri, çizgi romanlar ve konsol oyunlarıyla hayatımızda yer almaya devam ediyor. “Star Wars Sineması Okumaları”, Star Wars üzerine ülkemizde yapılmış ilk akademik çalışma olma özelliğini taşıyor. Sen de Star Wars’ın büyülü evrenini akademik perspektiften dinlemek istersen, bu kitap tam sana göre.

Emile – Ya Da Eğitim Üzerine (Jean Jacques Rousseau)

Düşünceleriyle Fransız Devrimine ilham olan filozof Jean Jacques Rousseau “Emile – Ya Da Eğitim Üzerine” adlı risalesini “bütün yazılarının en iyisi ve en önemlisi” olarak nitelendirmiştir. Gerçekten de eğitim sisteminin baştan kurgulanmasına katkıda bulunmuş olan bu kitap, çocuk eğitiminde felsefi bilginin verilmesinin yanı sıra fiziki eğitimin de önemli olduğunu savunmaktadır. Rousseau’ya göre doğru bir eğitim yalnızca fikren eğitmekle yetinemez; çocuğun hayatı doğru biçimde deneyimlemesine de olanak tanınmalıdır. Yayımlandığı günden bu yana eğitmenlerin yoluna ışık tutmaya devam eden Emile,  günümüzde de eğitim üzerine yazılmış en önemli eserlerden biri olarak kabul ediliyor.

Voltaire (Francis Espinasse)

O, felsefe dünyasının sivri dilli, yaramaz çocuğu. Kiliseyi ve döneminin Fransa kurumlarını hicvettiği yazılarıyla yalnızca gülümsetmekle kalmadı; ifade özgürlüğü için verdiği entelektüel mücadelesiyle Fransız Devrimi’ne ilham veren düşünürlerden de biri oldu. Sivri dili nedeniyle hapis yattı; sürgün edildi ancak o ne hazırcevaplıktan vazgeçti ne de düşüncelerini savunmaktan. Evet, Voltaire’den bahsediyoruz. Francis Espinasse’nin kaleme aldığı bu kitap, şiirden tiyatro oyununa, öyküden felsefi denemelere kadar yazının çok farklı alanlarında eserler üretmiş olan Voltaire’i daha yakından tanımana yardımcı olacak.

Sherlock Holmes – Baskerville’lerin Köpeği (Sir Arthur Conan Doyle)

“Baskerville’lerin Köpeği”, Sherlock Holmes serisinin en çok okunan kitaplarından biri. Akılla doğaüstünün, bilimsel gerçeklerle batıl inanışların karşı karşıya geldiği bu romanın, polisiyenin yanı sıra gerilim öğeleri de içerdiğini ekleyelim. BBC’sinin ünlü draması “Sherlock”un bir bölümünün, bu nefes kesen sürükleyicilikteki romandan uyarlandığını da ekleyelim.

Germinal (Émile Zola)

Germinal, Fransız yazar Émile Zola’nın “tartışmasız en iyi eseri” olarak atfedilir. Bu atıf doğru olsa da, eksiktir: Germinal, yalnızca yazarının en iyi kitabı değil aynı zamanda dünya edebiyatının gelmiş geçmiş en iyi romanlarından biridir. İşçi sınıfı ile sermaye sahipleri ve sermayeyi savunan devleti tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren roman, kurgusu ve muazzam betimlemeleriyle adeta insanlığın onur mücadelesinin destanı gibidir.

Storytel’e üye olarak Levent Ünsal’ın senin için seslendirdiği kitapları dinleyebilirsin.

Sesli Kitap

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene