Mart Ayında Storytel’de

Mart ayında kitapların dünyasına dalma hevesi duyman çok normal. Büyülü ve aydınlatıcı satırları tatmak, sesli kitap deneyimiyle bir başka. Sesli kitap ve e-kitap olarak deneyimleyebileceğin pek çok güncel eser Mart ayında Storytel’de.

Ben Bir Ağacım – Orhan Pamuk

Seslendiren: Ahmet Mümtaz Taylan

Her şeyin her şeyi tekrar ettiği ve bu yüzden yaşlanıp ölmek olmasa insanın zaman diye bir şeyin var olduğunu hiç fark edemediği ve âlemin de zaman hiç yokmuş gibi hep aynı hikâyeler ve resimlerle resmedildiği hem eski hem yeni bir zamanda… 

Ben Bir Ağacım, Orhan Pamuk’un en net ve kolay anlaşılır yazılarını bir araya getiren bir derleme kitap. Daha önce okurla buluşturulmamış bir hikâyenin de ek olarak sunulduğu eserde, Pamuk’un kaleme aldığı metin ve öyküler mevcut. Ben Bir Ağacım, Orhan Pamuk’un dünyasına giriş niteliğinde bir eser.

Dünya Tarihi 101 – Tom Head

Seslendiren: Gürsu Gür

Batı’nın üç büyük Tek tanrılı inancının hikayelerinde eğitici bir tema vardır: Ezdiğiniz kişilere dikkat edin. Babilliler Yahudi halkını ezdi, sonra Persler karşısında çöktü. İsa’yı çarmıha geren Roma İmparatorluğu, en nihayetinde resmi olarak Hristiyan inancını benimsedi. Mekke’deki Kureyş kabilesi ve müttefikleri, gereksiz yere küçük, zararsız bir dini hareketi ezdi ve sonra da o hareketin bir ordu oluşturup bütün Arap Yarımadası’nı fethetmesine şahit oldu.

Dünya Tarihi 101, Hititler’den Atina Devleti’ne, Moğol İmparatorluğu’ndan Soğuk Savaş’a uzun bir tarihsel dönemi inceliyor. Kuru kuruya kronolojik bir tarih anlatmaktansa gerek Yunan ve Roma düşüncesini gerek savaşlar tarihini çözümleyen eser, çok işlevli bir bilgi bütünü sunuyor. Okurlara tarihi sevdiren ve merak ettiren eserde pek çok değerli ve şaşırtıcı bilgi bulmak mümkün. Siyasal entrikalara, otoriter kişilere, icatlara ve tarihin yönünü değiştiren olaylara değinen Dünya Tarihi 101, tarih severler için başucu kitabı olmaya aday. 

Her Şeyin Yok Olduğu Anda Bile Bir Ümit Vardır – Çağlar Çetok, Thales

Seslendiren: Nuri Karadeniz  

Hayattaki en zor iş, insanın kendini tanımasıdır.

İlk filozoflardan, Yedi Büyük Bilge sınıfından biri olan Thales, matematikçi, mühendis, astronom ve mucittir. Sokrates öncesi filozoflar arasında çığır açan ve felsefenin öncüsü olarak bilinen Thales, öne sürdüğü aksiyomlarıyla bilime ve felsefeye yön vermiştir. Filozofun özlü sözleri de en az denklemleri ve çalışmaları kadar dikkat çekicidir. Her Şeyin Yok Olduğu Anda Bile Bir Ümit Vardır, antik filozof Thales’in etkileyici deyişlerini bir araya getiriyor. 

Kötü Adamın On Günü – Mehmet Eroglu

Seslendiren: Fatih Sönmez

Ne Hamlet’im ne de Raskolnikov’um; kuşandığım andan itibaren üzerimde eğreti duran her iki kişiliğin de iyi biçilerek dikilmemiş giysiler gibi üzerimden kayıp gittiğinin farkındayım. Ben, galiba benim… Evet, kabul etmesi zor da olsa, ben en çok benim: Biraz iyi, biraz adil, biraz da kötü..

Eski bir avukat olan Sadık, esrarengiz bir köşkün civarında gerçekleşen cinayetin peşine düşer. Çalkantılı geçen ve temponun bir an olsun düşmediği on günlük süreçte Sadık, hayat ağacının iyilik ve kötülük tasavvurlarını daha yakından tanıyor. Kötü Adamın On Günü, Eski yaşamını reddettikten sonra kötü adam ve belki bir anti-kahraman olmaya karar veren Sadık’ın etrafında gelişen yüksek soluklu bir polisiye. 

Aşk İki Kişiliktir – Ataol Behramoğlu

Seslendiren: Ataol Behramoğlu

Haritayı çiziyorum

Geçtiğim yolların

Yitik hüznün

Ve yitik bir gençliğin haritası

Bir aşkın izleri

Yitik ve hiç olmamış 

Türk edebiyatının usta kalemlerinden Behramoğlu’nun en güzel şiirlerinden bir kısmı bu kitapta. Ümit, hüzün, mutluluk, coşku, yaşam ve ölüm… Aşk İki Kişiliktir’de toplumcu gerçekçi yönünün yanı sıra aşk ve sevgiyle dolup taşan bir üsluba sahip olan Behramoğlu’nun ruha temas eden dizelerini bulacaksınız. 

Karanlığın Şahidesi – Mehmet Berk Yaltırık

Seslendiren:  Emre Melemez

Kendisini sulara bırakmak istiyordu ancak bir el sanki onu alıkoyuyordu. Biriyle konuşur gibi söylendi, “Zorba koynu da gördün, külhanda da yattın Periveş. Konaklarda büyüdün, sokaklarda koştun Periveş. Eşkıya yatağına bile girdin… Sen şu dünyada onmadın, onamadın Periveş… Doğuştan bahtsız Periveş… Yaşayacağın ne var ki canına kıymaya korkuyorsun?” Kendisini mi ikna etmeye çalışıyordu, ikinci bir Periveş olarak gördüğü içindeki o meçhul külhani sesi mi belli değildi. “Bugüne kadar ne yaşadım ki ne isteyeyim? Köleliği de hovardalığı da yaşadım, şu reziller, zorbalar kadar mesut olamadım…”

Karanlığın Şahidesi, daha önce Yedikuleli Mansur ve Istrancalı Abdülharis Paşa romanları ile GİO Roman Ödülleri’nde ‘Başarı Ödülü’ alan yazarın son çalışması. Karanlık ve gösterişli anlatımıyla dikkat çeken roman, tarihi korku (historical horror) türünde değerlendirilebilecek bir içeriğe sahip. Tarihî kişilik, olay ve formları korku edebiyatı ile bir araya getiren bu tür, yerli edebiyatta yeni olsa da son derece etkileyici.

Toplamda 232 sayfa olan eserin olay örgüsü XIX. yüzyılın başlarında İstanbul’da şekilleniyor. Kendine özgü insanlarla ürpertici cinlerin bir arada olduğu bu âlem, Periveş isimli kızın öyküsüne zemin sağlıyor. Gitgide olgunlaşan Periveş’in karakter gelişimi sürdükçe ortaya çıkan korku ve gerilim unsurlarını deneyimliyoruz. Karanlığın Şahidesi, son yılların en iddialı yerli romanlarından.

Zamanın En Kısa Hali – Cem Akaş

Seslendiren: Gökçe Eyüboğlu

Beş yaşındayken bir akşam annesiyle alışverişe gidiyor, marketten çıktıklarında kapının az ötesinde ufak bir oyuncak ayı buluyor yerde, yumuşak tüylü, küçük kulaklı, sevimli bir ayıcık. Ömrü boyunca kaybetmeyecek, taşındığı her eve götürecek, kendini öldürdüğü son gününde yatağa ayısıyla girecek.

Sanatsal ve deneysel bir bilim-kurgu olan Zamanın En Kısa Hali, 299 farklı hatıranın birleşimiyle meydana çıkan bir yaşantıyı konu ediniyor. Yazarın kendi tabiriyle ‘fraktal geometri’ sistematiğini andıran roman tarzı bu kitapta da hâkim. Aşk, dostluk, melankoli, travmatik deneyim, intihar fikri ve cinsel kimlik meseleleri ele alınıyor.

Kitap izlenimlerin, hayallerin, gözlemlerin önünde sonunda anılarda birleştiği bir yerden, belleğin yuvasından konuşuyor. En sonunda dağınıklıktan yapboz misali birleşip bir manzara oluşuyor. 

Dahi Messi – Diego Roberto

Seslendiren:  Cemil Büyükdöğerli

Daha önce Cristiano Ronaldo, Neymar ve Mbappe gibi futbol dünyasının enlerini kitaplaştıran Diego Roberto, şimdi mikrofonu Messi’ye yöneltiyor. Messi’nin çocukluğu, gençliği ve elbette ismiyle özdeşleşmiş olan futbol hayatı kitabın sayfalarında vücut buluyor. Arjantinli futbolcunun ödüllerle ve çeşitli takım transferleriyle geçen yaşamına daha yakından bakmak isteyen herkes Dahi Messi’yi okumalı. Dahi Messi yalnızca bir biyografi kitabı değil, aynı zamanda yakın dönem futbol tarihine ışık tutan kişisel gelişim türünde bir çalışma. 

Mart Ayında Storytel’de

Her ay olduğu gibi Mart ayında da ilgini çekebilecek yeni kitaplar Storytel kütüphanesinde yerlerini alıyorlar. Sesli olarak dinleyebileceğin ve dilersen e-kitap formatında okuyabileceğin sayısız eseri keşfetmek için hemen Storytel aboneliğini başlatabilirsin.

E-kitapSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Kaplanın Sırtında Storytel’de

20/09/2022

Sizin hiç taht sahibi dedeleriniz öldürüldü mü, kardeşiniz aklını oynattı mı, arabaya binmekte bir dakika geciktiğiniz için kurtulduğunuz bombalı suikasta uğradınız mı, her gün onlarca suikast ihbar aldınız mı, amcanız bilekleri kesilerek ve intihar süsü […]

En Güzel Yol Kitapları

06/06/2022

Bir yolculuk kitabı, uzaklara doğru atılan ilk adımdan itibaren başlar. Bir yolculuk herhangi bir yere yönelik olabilse de hemen her yolculuk temalı kitap, eninde sonunda kişiliğin gelişimini merkeze oturtur. Zira yola çıkan kişiyle yolu yarılayan […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın