Mayıs Ayında Storytel’de

Yepyeni kişisel gelişim, bilim ve çağdaş edebiyat kitapları mayıs ayında Storytel platformunda. Bahar mevsimi düşünürlerin, sanatçıların, yazarların ve bilim insanlarının kitaplarını keşfetmeye başlamak için en uygun zaman. Parkta ya da evinin balkonunda, kuş cıvıltıları eşliğinde okuyabileceğin ya da bahar esintisini hissederek dinleyebileceğin birbirinden ilgi çekici eserleri hemen keşfetmeye başlayabilirsin.

Ben Bir Ağacım – Orhan Pamuk

Seslendiren: Ahmet Mümtaz Taylan

Okulda ilk öğrendiğim şey bazılarının aptal olduğu, ikinci öğrendiğim şey ise bazılarının daha da aptal olduğuydu.

Ben Bir Ağacım, yazarın muhtelif eserlerinden kesitleri içeren bir Orhan Pamuk antolojisi. Kitapta yazarın eserlerinden sayısız alıntı mevcut. Su gibi bir akıcılığa sahip olan kitap yazarı okuyan ve okumayan, tanıyan veya tanımayan herkes için kıymetli bir derleme.

Mitoloji 101 – Kathleen Sears

Seslendiren: Dilek Gürel

Tüm değerli armağanlar yeniden cennete dönmüş, geride yalnız umut kalmıştır. Bu değerli kutsamaları yitiren insanoğlu dünyadaki tüm zorluklarla ve kötülüklerle başa çıkmaya uğraşırken elinde sadece umut kalmıştır.

Mitoloji 101; Antik Yunan, Antik Roma, Hint, Viking, Afrika ve Asya mitolojilerini detaylı bir şekilde inceleyen benzersiz bir çalışma. Bu kitapta mitolojik figürlerin ilişkilerini, destanları, efsaneleri, söylenceleri daha yakından tanıyacaksınız. İnsanlığın, ilk zamanlardan bu yana geçen süre zarfında ürettiği kültürel değerleri keşfetme imkânı bulacaksınız. Aynı zamanda unicorn, yeti, Marvel ve DC Comics dünyası gibi ‘modern mitler’ ve şehir efsaneleri hakkında da ufuk açıcı bilgilerle karşılaşacaksınız. Mitoloji 101, mitlerin dünya mitolojisindeki yerini anlayabileceğiniz tatmin edici bir özet niteliğinde.

Tanrının Kapısını Çalan Bilim – Carl Sagan

Seslendiren: Tolga Korkut

Bilgelik sadece körü körüne eski kurallara bağlılıkta olmayabilir; geniş alternatifler yelpazesinin dilimlerinden hareketle, kuşkucu ve yaratıcı arama taramada da bir bilgelik saklıdır.

Carl Sagan, kozmoloji ve astrofizik alanında yaptığı çalışmalarla dünya çapında tanınan ve XX. yüzyılın en önemli bilim insanlarından biridir. Ayrıca astrobiyoloji konusunda öncü bir araştırmacıdır. En önemli buluşlarından biri, gezegenlerin atmosferlerinin incelenmesi için kullanılan bir araç olan Spektrometre’yi geliştirmesidir. Sagan, aynı zamanda uzaylı yaşamını araştıran SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) projesinin de öncülerindendir.

Bu kitapta uzayın gizemine tutkuyla bağlanan Sagan’ın evren, bilim ve Tanrı hakkındaki görüşlerini okuyacaksınız. Giovanni Domenico Cassini, William Huggings, Pierre-Simon Laplace gibi uzay bilimcilerin teorilerini de tanıma fırsatı edineceksiniz. Anselmus, Kant, Aristoteles gibi filozofların yanı sıra birçok edebiyatçı ve sanatçının sözleriyle de karşılaşacaksınız. Tanrının Kapısını Çalan Bilim, evrenin ve yaratılışın, güncel bilimsel çalışmaların ışığında ve bir gökbilimcinin gözünden yorumlanmasını içerir.

Düşünce Gücüyle Tedavi – Louise Hay

Seslendiren: Deniz Yüce Başarır

Eğer içsel inanç sistemlerimden veya düşünce kalıplarımdan biri “Ben değersiz biriyim” ise bunun dışa yansımalarından biri de ‘sürekli erteleme’ olacaktır.

Düşünce Gücüyle Tedavi’de Louise Hay, zihin ve beden arasındaki ilişkiden hareketle pozitif düşüncelerin şifa verici yanına mercek tutuyor. Pek çok hastalığın aslında zihinsel temelleri olduğunu, bu nedenle olumlu bakış açısı edinmenin bedensel musibetleri de önleyebileceği ifade ediliyor. Pozitif ruh hâli, meditasyon ve düşünce değişikliği konusunda okura ilham veren çalışma, duygusal blokajların etkilerini anlamanızı sağlayacak. Egzersiz, yoga ve benzeri yaşam pratikleri konusunda da sizi paha biçilmez bilgilerle tanıştıracak.

Tam da Olması Gerektiği Gibi – Alan Watts

Seslendiren: Cemil Büyükdöğerli

Bir türlü kurtulamadığımız o tamamen gereksiz gerginlik hissi egodur ya da ego fikrinin fiziksel bir tezahürü.

Yaşamın ‘tam da olması gerektiği gibi’ olduğunu savunan Watts, bu kitapta modern dünyanın sorunlarına karşı felsefi bakış açıları öneriyor. Çözüm niteliğinde olan ve okura ilaç gibi gelen bu öneriler ışığında daha olumlu hissetmek mümkün. Usta bir konuşmacı ve yazar olan Alan Watts, muhataplarına yaşamı kucaklamayı öğreten bir isim. İleri görüşlü ve espritüel üslubuyla okuru sürprizlerle karşılayan bu eser, Watts felsefesinin vizyoner katmanlarını tanıtma amacında. 

Duygusal Oyunlar – Dr. Bahar Tezcan

Seslendiren: Defne Günay

Yaşam, iki ışık arasındaki bir kumsal. Bir gerçek ve bir yanılgı arasındaki karar. Ama asla bir strateji değil. Mekanizmalar stratejilerle, organizmalar sezgileri ve bilgileriyle yaşar.

İnsan ilişkileri; kolay yönlendirilebilir, eğilip bükülebilir, kötüye kullanılabilir, suistimal edilebilir bir boyut. Psikolojik danışman ve yazar Bahar Tezcan, Duygusal Oyunlar eserinde insan ilişkilerini doğru anlayıp bu doğrultuda sağlıklı davranmanın nasıllığını belirliyor. Duygusal zekâ, EQ kavramı ve eğitimi konularında da okurlarına rehberlik ediyor. Duyguları kavramada ve ilişkileri anlamlandırmada kişinin yolunu aydınlatıyor. Duygusal Oyunlar, manipülasyon tehlikesinin ayırdına varmanızı ve daha sağlıklı ikili ilişkiler kurmanızı sağlayacak bir kılavuz.

Depresyon Ne İşe Yarar? – Dr. Cengiz Arca

Seslendiren: Nuri Karadeniz

Sosyal yaşam ve ilişkiler bizim için öyle önemlidir ki çok kötü şartların olduğu bir hapishanede başka insanlarla bir arada olmak, koşulların görece daha iyi olduğu bir hücre hapsine tercih edilir.

Modern bir hastalık sayılan depresyon çoğu kez lanetlenmiş ve hatta günah keçisine dönüştürülmüştür. Oysaki depresyonun da yararları, avantajları ve getirilerinden söz etmek gayet mümkün. Kimi zaman insanın kabuğuna çekilmesi ve şöyle bir durup düşünmesi gerekir.

Depresyon Ne İşe Yarar? eserinde yazar; felsefe, edebiyat, bilim disiplinlerinden yararlanarak ve ünlü düşünürleri referans göstererek depresyonun olumlu yönlerinden söz açıyor. Kişinin ciddi ve klinik depresyon hastası olmadığı sürece yaşadığı melankolinin güzel yanları olabileceğini gözler önüne seriyor. Bir şeylerden vazgeçebilmenin, sahte gerçekliği depresif realizmle aşmanın ve acı çekmenin olgunlaştırıcı tecrübesinin önemini vurguluyor.

Kaçış Planı – Aslı Perker

Seslendiren: Luiza Almızrak

Çünkü çocuk olmak demek, kendi kararlarını verememek demek. Bu çok sıkıcı…

Ne yazık ki Burçin yalnız kalmıştı. Anneannesi de gün boyu uyuyordu. Kitap okumak veya tek başına oyun oynamak da hiç ilgisini çekmiyordu doğrusu. Burçin’in tek yapabileceği şey, annesine geri dönmek için dikkatle planladığı kaçış planını uygulamaktı. Bu planın her aşamasını özenle kurgulamıştı ve evde bulduğu her şeyi zekice kullanarak planını uygulamaya başladı. Banyodaki Bora isimli termosifon, vitrindeki Venüs isimli küçük heykel ve karşı binada oturan tanımadığı iki çocuk en büyük yardımcılarıydı.

Bu eserinde Aslı Perker, annesinin geçirdiği talihsiz kaza sonrası İzmir’e anneannesinin yanına taşınan Burçin’in muzır hayatını anlatıyor. Kaçış Planı, çocukların yoğun ilgisini çekecek, heyecanlı ve çağdaş bir macera.

Ya Bir Gün Kavanoz Kapakları Biterse? – Şeyma Çekici

Seslendiren: Hülya Gülşen

Şimdi sorsak Muharrem Bey’e, kadınlar ne basit şeylere üzülüyor, diye dert yanardı, Menekşe Hanım da erkeklerin gamsızlığından dem vururdu…

Zorluklara karşı ümidini yitirmeyen karakterler… Songül, Menekşe Hanım, Mehmet Efendi ve kızı… Her biri renkli, eğlence ve içtenlikle dolu kişiliklerin oluşturduğu, buram buram mahalle sıcaklığı kokan bir kitap. Ya Bir Gün Kavanoz Kapakları Biterse, Karadeniz’in şirin bir ilçesinde geçen yürek burkucu ve aynı zamanda aydınlık öyküler içeriyor. 

Mayıs Ayında Storytel Dopdolu

Yaz yaklaşırken içeriğiyle okuru etkileyecek ve bilgi aşılayacak yepyeni eserler Storytel’e ekleniyor. Yeni eklenen ve kütüphanede yer alan sesli kitapları ister rahatlamak için istersen de gün boyunca sana eşlik etmeleri için dinleyebilirsin. En etkileyici sanatçılar tarafından hayat verilen eserlerle Storytel’de tanışabilirsin. 

RomanSesli KitapStorytel

İlgini Çekebilir

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Alıntıları

10/10/2023

İmparatorluktan cumhuriyete geçiş sırasında yaşanan toplumsal değişimi en güzel anlatan romanlardan Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Türk edebiyatına kazandırdığı en önemli eserlerden. Tüm romanlarını bir toplum bilimci gibi kaleme alan Tanpınar bu ölümsüz eserinde […]

Çantamdan Fil Çıktı Storytel’de

10/10/2023

Elbette Satürn ‘de bir hastanede tedavi olmayı tercih edebilirdi. Çantasından bir gezegen çıkabilirdi. O gezegene giderken çantasından uzay korsanları çıkabilirdi. Ya da okyanusun derinliklerinde tam teşekküllü bir Denizaltı Hastanesine gidebilirdi. Mert Arık’ın özgün bir üslupla […]

2020’de En Çok Dinlenen Storytel Kitapları

20/01/2021

Storytel kütüphanesine eklenen binlerce sesli kitap ve e-kitap arasından 2020’de en çok dinlenen Storytel kitapları hangileri merak ediyor musun? Listede belki başucu kitaplarınla karşılaşacaksın, belki de henüz adını duymadıklarınla ya da duyup da okuma, dinleme […]

Türkiye’ye Polisiyeyi Sevdiren Ahmet Ümit Dinleyebileceğin 21 Kitabıyla Storytel’de

30/01/2021

Türkiye’de polisiye denince akla önce Ahmet Ümit gelir; tıpkı dünya edebiyatında polisiye denince akla ilk gelen ismin Agatha Christie olması gibi. Geniş bir okur kitlesine sahip Ümit’in kitaplarının bu kadar ilgi görmesinin en büyük sebebi […]

Bu Kış İçini Isıtacak Aşk Kitapları

31/01/2021

Kış mevsimi gelmişken battaniyelerin içine gömülüp sıcacık bir çay, kahve ya da çikolata ile kitabını alıp keyif yapmaya ne dersin? Peki aşk kitapları sever misin? Soğuk günler başlayınca çoğu zaman sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan uzaklaşıp evimizde kalmayı […]

Yorumlar

Yorum Yazın

Storytel'i Şimdi Dene